Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 52

Wątek: Szyldy – szpetne i piękne (wątek otwarty)

  1. #1
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Szyldy – szpetne i piękne (wątek otwarty)

    Po roku 1989 polskie miasta, miasteczka i wsie zalała powódź szyldów. Większość jest szpetna. Czasami zdarzy się piękny. Ten wątek ma służyć piętnowaniu szpetoty i wyróżnianiu piękna. Dokumentujcie jedno i drugie. Zamieszczajcie zdjęcia i piszcie, gdzie zostały one zrobione. Nasz wątek będzie miał walor edukacyjny. Może ktoś kiedyś się zastanowi i zamiast bohomazu umieści na frontonie sklepu czy zakładu porządny projekt.

    Pierwszy błędem jest niska jakość szyldów. Wiele firm wykonuje je własnym sumptem, zamiast zatrudnić grafika lub agencję reklamową. Tak jest taniej, ale na pewno nie lepiej. Następnym błędem jest nagromadzenie wielu szyldów na małej przestrzeni. Ostatnim błędem jest brak dbałości o raz powieszony szyld.



    Ważnym aspektem szyldów jest typografia.

    Kiedyś powiedziałem komuś, że interesuję się typografią, a on upewnił się: „Interesuje się pan topografią?”. „Nie topografią, a typografią” – odparłem.

    Topografia to dział geografii, zajmujący się badaniem kształtu Ziemi. Topografowie rysują mapy.

    Typografia to projektowanie czcionek i ustalanie zasad ich użycia. Typografowie projektują kroje pisma.

    Nie każdy zdaje sobie sprawę z różnicy między czcionką szeryfową i bezszeryfową. Niemal nikt nie jest świadomy rozróżnienia między czcionką dwu- i jednoelementową. Pisanki kojarzą się większości ze zdobnymi wielkanocnymi jajkami, a nie z krojami pisma. Każdy widział jakieś ksenotypy, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że były one ksenotypami.

    Współcześnie większość ludzi korzysta z zaawansowanych procesorów tekstu, które są nazywane błędnie edytorami tekstu. Takie programy dają zazwyczaj dostęp do czcionek szeryfowych, bezszeryfowych i nieproporcjonalnych. Czcionką szeryfową jest na przykład Times New Roman, bezszeryfową – Arial, a nieproporcjonalną – Courier New.

    Poniższa tabela pokazuje po dwa przykłady czcionek szeryfowych, bezszeryfowych, nieproporcjonalnych, pisanek i ksenotypów. Oprócz nich wyróżnia się jeszcze pisma gotyckie, ale nie są one zbyt popularne w Polsce, o ile nie jesteście przypadkiem neofaszystami.


    Czcionki szeryfowe mają poprzeczne kreski (szeryfy) na końcach linii. Czcionki bezszeryfowe są pozbawione tych poprzecznych kresek. W czcionkach nieproporcjonalnych każdy znak zajmuje tyle samo miejsca w poziomie – jak w przypadku czcionek używanych w dawnych maszynach do pisania. Pisanki naśladują pismo odręczne. Ksenotypy to inne, dziwaczne odmiany czcionek.

    Czcionki dwuelementowe, takie jak pokazane wyżej czcionki szeryfowe, mają zróżnicowaną grubość linii. Czcionki jednoelementowe, takie jak pokazane czcionki bezszeryfowe, mają mniej więcej stałą grubość linii.

    Oprócz kształtu czcionek liczą się odstępy pomiędzy poszczególnymi znakami (kerning). Większość czcionek nie ma zaimplementowanego odpowiedniego kerningu, w związku z czym napis wykonany daną czcionką rozjeżdża się miejscami, bo odstępy między literami są za duże lub za małe. Nie ma to znaczenia w przypadku ulotki lub książki, ale ma znaczenie w przypadku krótkich tekstów, takich jak hasło reklamowe. Grafik, który projektuje banner, powinien skorygować odstępy międzyliterowe.

    My Polacy, mieszkający w Polsce, jesteśmy Polakami i piszemy po polsku, a przynajmniej takie jest założenie. Język polski korzysta z osiemnastu liter ze znakami diakrytycznymi: Ą, Ć, Ę, Ł, Ń, Ó, Ś, Ź i Ż (majuskuły) oraz ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź i ż (minuskuły). Nie w każdym kroju pisma litery te są poprawnie zaprojektowane. Poniższa tabela zestawia czcionki Microsoftu dla Windows i czcionki FreeFont. Pierwsze są szpetne. Drugie – poprawne. Times New Roman i Arial mają ogonki o wadliwym kształcie, podczepione w złych miejscach, a kreskom nad literami brakuje finezji. Akceptowalny jest jedynie Courier New, choć kropki nad Ż i ż są przerysowane.


    FreeFont jest lepiej zaprojektowany i pokrywa standard UTF-8 w o wiele większym zakresie.

    Zapomnijcie o szpetnych czcionkach Microsoftu. Zainstalujcie FreeFont. Najnowsza wersja to 20120503. Strona domowa projektu znajduje się tutaj.



    Aby zilustrować, o co chodzi mi w tym wątku, okrążyłem pawilon, który stoi we Wrocławiu przy ulicy Głogowskiej 6, i sfotografowałem sześć szpetnych szyldów oraz jeden poprawny.

    1. Odręcznie pisany afisz jest szpetny. Kontrastuje z nim tablica z godzinami otwarcia sklepu. Użyto w niej niestandardowej czcionki – zwróćcie uwagę na kropki nad „i”. Grafik nie ustrzegł się jednak błędów. Myślnik pomiędzy poniedziałkiem i sobotą powinien być dłuższy i łączyć się z okalającymi go słowami. Poniżej, przed i po myślnikach, nie powinno być spacji.


    2. Pisanki na pomarańczowym tle i w pomarańczowym kolorze oraz element graficzny są bez zarzutu. Kontrastuje z nimi niedbała lista tortów.


    3. Wycięte ręcznie litery mają wadliwe kształty i zostały niechlujnie przyklejone. Na zdjęciu nie pokazałem przylepionego na drzwiach szyldu z godzinami otwarcia salonu, który został zamówiony u grafika i nie można mu nic zarzucić.


    4. Banner z reklamą solarium jest poprawny, ale powinien być zmieniany od czasu do czasu. Deszcz i słońce wypłukały i wypaliły kolory na nim. W efekcie stał się on żywą reklamą wysmaganej deszczem i spalonej słońcem skóry.


    5. Na strzałce wskazującej to samo solarium widnieje napis: „PROM ! OD OGR!”. W poprawnej polszczyźnie, która jest językiem fleksyjnym, powinno to brzmieć: „PROM OD OGRA!”. Jednak nawet ta poprawna wersja nie wyjaśnia, o jakiego ogra chodzi i co ten prom ma wspólnego z solarium. Może trochę to nadinterpretuję i po prostu kilka literek zniknęło z tego napisu. Jeżeli tak jest w istocie, właściciele firmy powinni wymieniać ten banner od czasu do czasu. Wisi on na wysokości kolan przechodniów. Domorośli kolekcjonerzy mogą czasami odkleić od niego tę lub tamtą literkę. Porządna firma dba o swą reklamę i wymienia ją na nową, gdy jest to konieczne.


    6. Reklama apteki „Vitrum” spłowiała, podobnie jak reklama solarium. Tam oddawało to spalenie słońcem. Tu oddaje to starość. Starzy ludzie gasną dzień po dniu, ale wciąż przychodzą do apteki i kupują suplementy diety, których reklamy zobaczyli w telewizji.


    7. W kontekście tandety, którą opisałem i pokazałem powyżej, rewelacyjnie prezentuje się reklama narzędzi DeWalt. Można mieć niewielkie zastrzeżenia do napisu „CENTRUM” u dołu, ale strona graficzna i kolorystyka jednoznacznie wskazują na firmę, o którą chodzi.


    8. Na koniec zostawiłem krzyżówkę, którą ułożyłem niedawno na mojej lodówce. Ponieważ jest to mój domowy projekt, kryteria są luźniejsze. Gdybym chciał to wystawić na zewnątrz, postarałbym się, aby kolory czerwony i pomarańczowy nie dominowały, a poszczególne litery trzymały pion i poziom. Ułożona przeze mnie krzyżówka składa się z popularnego słowa zapisanego w pięciu najbardziej rozpowszechnionych językach zachodnich – hiszpańskim, angielskim, portugalskim, niemieckim i francuskim. Ponieważ moje skupienie na gównie nie musi być dla każdego oczywiste, niniejszym wyjaśniam, że przez trzy ostatnie tygodnie zmieniałem kilka razy na dobę pieluchomajtki u osoby z częstomoczem i biegunką. A zatem: szczyny i ***** na tyle zaistniały w moim życiu, że przerobiłem je na krzyżówkę na lodówce, po czym wpisałem ją do mojego drugiego zbioru wierszy.

    Ostatnio edytowane przez cckk ; 2.08.15 o 04:46 Powód: autokorekta

  2. #2
    | OlyJedi Awatar lcf
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    294
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Osobom zainteresowanym tematem ładnych polskich czcionek polecam rzucić okiem na stronę polskalitera.pl, coś odpowiedniego do szyldów też tam można znaleźć .
    OM-1, mZD 12-40 F/2.8, mZD 60 F/2.8, Nocticron 42.5 F/1.2
    flickr: lcf80

  3. #3
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @lcf

    Dziękuję za wartościowy odnośnik.

    Poniżej załączam tablicę z czterema odmianami czcionki Apolonia.


    Apolonia jest zaprojektowana ze smakiem, choć u mnie ogonki przy majuskułach są obcięte. Ogólnie: ogonki w tej czcionce są nieco przerysowane, choć ich rozmiar wciąż jest akceptowalny.



    Powyżej rozwodziłem się nad kropkami nad „i”, a na załączonym przeze mnie zdjęciu nie było widać tej finezji. Niniejszym załączam zbliżenie.


    Mamy tu do czynienia z elegancką, dwuelementową antykwą bezszeryfową. Efekt psują spacje dodane przez grafika przed myślnikiem i po nim.



    Powyżej zasugerowałem, że pisma gotyckie są używane przez neofaszystów, a przecież używają ich też heavy metalowcy. Jak z tego wynika, na świecie jest więcej rodzajów zakutych łbów, niż te, o których wspominam.
    Ostatnio edytowane przez cckk ; 2.08.15 o 14:15 Powód: Apolonia

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria
    Może zastanów się na użycie filtru polaryzacyjnego, jak obiekty w szybie fotografujesz. Unikniesz odbić na szkle.
    Co do zatrudniania grafika lub agencji, a i owszem dobrze by było w wielu przypadkach, ale prawdopodobnie zamiast kupić markowy produkt, wybrali podróbkę.

    PS.
    Heavy metalowców bym nie obrażał. Znam paru. Pozory bardzo często mylą.
    The question is, who cares?

  5. #5
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    W zasadzie nie zdarza mi się fotografować obiektów za szybą, a jeśli to robię, to odpowiednio wykorzystuję odbicia. Nie dotyczy to tego zdjęcia, bo w jego przypadku odbicia są bez znaczenia. Z nimi czy bez nich widać, że ten afisz jest szpetny. To jest zdjęcie dokumentujące coś dla potrzeb wątku w forum internetowym. W tej sytuacji taka jakość jest, moim zdaniem, wystarczająca.

    W zasadzie nie używam filtrów. Do Tokiny, której używam z Nikonem, kupiłem z dziesięć filtrów, a używam tylko dwóch. W efekcie stwierdziłem, że nie opłaca mi się kupować drogich filtrów, z których nie skorzystam ani razu.

    Z heavy metalowcami posunąłem się za daleko. Kiedy się zorientowałem, było już za późno na edycję wpisu. Gdybym miał taką możliwość, zmieniłbym ich na satanistów.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    cckk, jak będziesz miał kiedyś możliwość, zaglądnij na rynek Starego Sącza. Po ostatniej wizycie jestem pod wrażeniem własnie dbałości włodarzy o szyldy. Praktycznie wszystkie w obrębie rynku i okolic są stylizowane na stare, pasujące do kamienic.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5094000.JPG
Wyświetleń:	794
Rozmiar:	133,7 KB
ID:	153942

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5094001.JPG
Wyświetleń:	799
Rozmiar:	171,2 KB
ID:	153943
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  7. #7
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @sepi19

    Te szyldy nie tylko są zaprojektowane ze smakiem i tworzą spójny kontekst, ale są też rozstawione co dwa metry, a nie co pięć centymetrów jeden od drugiego.

    Widać, że władze Starego Sącza dbają o ład wizualny w mieście. Dla odróżnienia we Wrocławiu władze postanowiły uporządkować przestrzeń wizualną wokół rynku. Reszta może ich zdaniem zostać, jaka jest.

    A zatem: ty będziesz mógł dokumentować tutaj gust, fotografując Stary Sącz, a ja będę mógł dokumentować brak gustu, fotografując Wrocław.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    cckk, masz łatwiej Tandety zdecydowanie więcej wokół nas
    Generalnie w małych miejscowościach jest masakra, zwłaszcza w centrach. Nakićkane pseudo szyldów i reklam wszędzie. Czasem tylko oko ucieszy jakaś zaniedbana perełka z PRL-u cudem uchowana.
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  9. #9
    Banned
    Dołączył
    Jul 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    98
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    @sepi19

    Ja mam zdecydowanie łatwiej, ale inni mają ze mną trudniej.

    Pisuję felietony. Wystarczy, że włączę telewizor na trzy minuty i już usłyszę jakąś głupotę, którą mogę rozwinąć w felieton. Mój rekord pobiłem, gdy przemykałem przez pokój telewizyjny i wychwyciłem, jak dziennikarz mówi: „...coś, tam zgodnie z logiką partyjną, coś tam...”. Tych „coś tam” nie słyszałem, bo przemykałem szybko. W efekcie na podstawie zasłyszanego sformułowania „zgodnie z logiką partyjną” napisałem świetny felieton, w którym podsumowałem bezlitośnie polską politykę.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ahutta
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    9.128
    Siła reputacji
    208
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez cckk Zobacz posta
    Ja mam zdecydowanie łatwiej, ale inni mają ze mną trudniej.

    Pisuję felietony. Wystarczy, że włączę telewizor na trzy minuty i już usłyszę jakąś głupotę, którą mogę rozwinąć w felieton.
    Ja mam podobnie. Wystarczy, że na forum zajrzę.
    The question is, who cares?

Podobne wątki

  1. Pareidolia - jak to Widzicie (wątek otwarty)
    By ravbog in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 413
    Ostatni post / autor: 2.09.19, 21:13
  2. Maszkarony, rzygacze, gargulce ... (wątek otwarty)
    By ravbog in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 208
    Ostatni post / autor: 16.04.16, 18:59
  3. Ginące profesje – ludzie z pasją - wątek otwarty
    By rados in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 20.08.15, 10:54
  4. FrustArt - otwarty wątek eksperymentalny
    By TOKIN in forum Zakątek pasjonatów
    Odpowiedzi: 316
    Ostatni post / autor: 12.01.14, 19:30
  5. FLICKR Olympus'em - wątek otwarty
    By micky in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 12.04.13, 20:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.