Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Pierścień mocujacy Raynoxa do zuiko 60 - zrób to sam :-)

  1. #11
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    trochę nie rozumiem jak mocujesz raynoxa w 49? Przecież w pierścieniu odwrotnego mocowania masz gwint "zewnętrzny" na obu stronach
    Normalnie na odwrotce. Wszak DCR-250 ma gwint filtra 49mm.


    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  2. #12
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    he he, nie wpadłem na takie rozwiązanie.

    ciekawe, wydawało by się że przy kilkuelementowym szkle achromatycznym kolejność jest ważna....
    nie ma różnicy "wte i we wte"?

  3. #13
    | OlyJedi Awatar BootMR
    Dołączył
    Aug 2014
    Mieszka w
    Posty
    295
    Siła reputacji
    40
    Moja galeria
    Ja nie widzę, zresztą nie mam możliwości zobaczyć(mam tylko odwrotkę), ale Pitruscytrus z Makropasji mówi że nie ma różnicy.
    Ooo... Mam sygnaturę

  4. #14
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.873
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Teoria głosi, ze producent skorygował makrokonwerter do mocowania w określonej pozycji i odwrotne zamocowanie może spowodować obniżenie jakosci optycznej. A to, czy obniżenie będzie w praktyce zauważalne trzeba by sprawdzić eksperymentalnie - i to z konkretnym obiektywem (występowanie i wielkość pogorszenia jakości może zależeć od konstrukcj obiektywu na który makrokonwerter zakładamy). A ponieważ projektanci korygowali optykę makrokonwertera do współpracy z pewną klasą obiektywów o konkretnej konstrukcji optycznej (prawdopodobnie przewidywali współpracę z typowymi obiektywami makro i do takich konwerter starali się optymalnie skorygować) - może być i tak, że znajdziemy obiektyw różniący się konstrukcją z którym makrokonwerter będzie pracował lepiej w odwrotnej pozycji. Ale to ostatnie jest raczej mało prawdopodobne - statystycznie należy oczekiwać, że mocowanie w sposób inny niż przewidział producent częściej pogorszy niż polepszy jakość zestawu.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #15
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Parę fotek z MZD 60 wzmocnionego raynoxem i fotga (czyli skala 2,5:1), wszystkie na przysłonie 9,0

    1) Gąsienica rojnika morfeusza tuż po wylęgu (taki "sympatyczny" powszelatek). Fajnie widać przed gęcienica przedzę, która ulatwia jej trzymanie się liścia


    2) Toż samo z odniesieniem skali cały kadr to 7 mm szerokości


    3) jaja morfeusza tuż przed i po wylęgu. W górnym widać ciemną głowę gąsienicy, skorupka dolnego zjedzona przez gąsienice po wylęgu (maluszek wspomaga się chityną ze skorupki). Brązowa plamka mniej więcej w połowie odległości pomiędzy jajami to łuseczka z odwłoka samicy, utracona w czasie składania jaj. To nieco przykadrowane, wycięte jakieś 1000 pix w poziomie


    Biorąc pod uwagę łatwość zastosowanie w/w elementów i wygodę użycia (zachowanie pełnej automatyki obiektywu, podgląd na otwartej przysłonie) wychodzi całkiem nieźle
    Ostatnio edytowane przez Makromaniak ; 3.08.15 o 12:44

  6. #16
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Dodam jeszcze dystans roboczy dla wszystkich opisanych kombinacji:

    1) Zuiko 60 - skala 1:1 - dystans roboczy 85 mm
    2) Zuiko 60 + Raynox 250 - skala 1,55:1 - dystans roboczy 40 mm
    3) Zuiko 60 + pierścienie fotga 26 mm - skala 1,7:1 - dystans roboczy 68 mm
    4) Zuiko 60 + pierścienie fotga 26 mm + Raynox 250 - skala 2,5:1 - dystans roboczy 30 mm

    jak widać dla tej samej skali, soczewka bardziej skraca dystans roboczy niż pierścienie (trzeba pamiętać że raynox jest bardzo gruby)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 21.02.16, 21:59
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.04.13, 09:41
  3. Olympus e-500 Zuiko 14-45 problem z ostrością (pierścien ostrości?)
    By marcin1999 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 3.03.13, 02:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.