Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Pierścień mocujacy Raynoxa do zuiko 60 - zrób to sam :-)

  1. #1
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Pierścień mocujacy Raynoxa do zuiko 60 - zrób to sam :-)

    Każdy kto używał Raynoxa 250 wie, że sposób mocowania tego cuda działa dla obiektywów o średnicy filtra do 52 mm. Udało mi się raz wcisnąć raynoxa na obiektyw 49 mm, ale grozi to uszkodzeniem firmowego adaptera. Samą soczewkę można wykręcić z tego adaptera i ma ona mocowanie filtrowe 43 mm, które można użyć do łączenia z obiektywami o mniejszej średnicy. Niestety znalezienie gotowych pierścieni do mocowania filtra 43 mm na większych obiektywach jest praktycznie niemożliwe. Trzeba by się rozejrzeć za tokarzem, który takową przejściówkę by zrobił.

    Używałem tego raynoxa z zuikiem makro 60 ( filtr 46 mm) trzymając go w ręku, ale w końcu postanowiłem zrobić samemu odpowiedni pierścień. Kosztował mnie 20 złotych. Podaję przepis:

    1) Kupujemy 2 najtańsze filtry o średnicach 43 i 46 mm. W moim wypadku były to nowe SELCO UV po 10 zet, jak ktoś ma ochotę niech szuka tańszych lub używanych:



    2) Ponieważ potrzebne są tylko ramki, wykręcamy cienkie pierścienie mocujące i usuwamy szkiełka. Dosyć trudno to idzie bez odpowiedniego narzędzia (pierścień kontrujący ma 2 nacięcia po przeciwnych stronach, o które trzeba zaczepić narzędzia) ale dajemy radę


    3) w wypadku filtrów SELCO, oba do siebie idealnie pasuja, 43 prawie bez luzu mieści się w 46


    4) przystępujemy do klejenia:

    najpierw smarujemy kropelką większy pierścień wewnątrz

    potem po złożeniu wpuszczamy dodatkowo klej w szczelinę:




    FINITO ! Właśnie masz doskonały pierścień łączący idealnie centrycznie Raynoxa 250 z zuiko macro 60 mm:






    Z ciekawości zrobiłem troszkę zdjęć testowych porównując osiągane skale powiększenie


    1) Zuiko 60 makro bez dodatków, skala 1:1 bez niespodzianek-ok kadr szerokości ok. 17 mm



    2) Zuiko makro ustawione na 1:1 + Raynox 250 kadr szerokości ok 11 mm, skala ok 1.55:1



    3) Co będzie jeśli użyjemy pierścienie Fotga? Nawet ciut lepsze powiększenieZuiko makro ustawione na 1:1 + dwa pierścienie fotga 26 mm, kadr szerokości ok 10 mm, skala ok 1,7:1

    4) No i teraz maksymalne powiększenie, Zuiko na 1:1 + fotga +raynox 250, kadr szerokości ok 7 mm, skala ok 2,5:1

  2. #2
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria
    Fajne ale chyba prościej kupić gotową przejściówkę z 46 na 43mm
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  3. #3
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Na pewno prościej, tylko gdzie kupić?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    Na pewno prościej, tylko gdzie kupić?
    Nie pamiętam już gdzie kupowałem, ale jest tego pełno na ebayu od kilku zł (te z Chin, drożej z Europy).
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  5. #5
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Ostatnio edytowane przez Bodzip ; 30.07.15 o 08:24
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #6
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Fakt że na jebaju nie szukałem. Na allegro i w sklepach nie ma. Ciekawe dlaczego?
    Co prawda patrząc na obrazki, niektóre przedstawiają inny pierścień niż w tytule aukcji - zwiększający z 43 na 46

    w każdym razie za 20 zet już mam

  7. #7
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Pomysł na pewno fajny, jeśli ktoś nie ma możliwości zakupu gotowej redukcji filtrowej. Kiedyś była w Lublinie firma, która tanio (za ok. 20zł) robiła takie rzeczy na zamówienie, w obiegłym roku już musiałem sobie redukcje filtrowe 46->43 i 46->37 z Chin sprowadzać (było jeszcze taniej - chyba po ok. 6$ za 3 sztuki - ale czas czekania na dostawę niestety kilka tygodni). Co do narzędzia do odkręcania pierścienia kontrującego w filtrach - wygodnie go się odkręca za pomocą suwmiarki.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 30.07.15 o 11:52
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #8
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Pan z Lublina wiele lat bywał na giełdzie w stodole, dorabiałem u niego różne cuda, niestety zakończył działalność.....

  9. #9
    | OlyJedi Awatar BootMR
    Dołączył
    Aug 2014
    Mieszka w
    Posty
    295
    Siła reputacji
    40
    Moja galeria
    Kupić można na ebayu, ale łatwiej kupić pierścień odwrotnego mocowania 49/46(jeśli mowa o raynoxie dcr 250). Mocuje na odwrotce i jest dobrze.
    Ooo... Mam sygnaturę

  10. #10
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    trochę nie rozumiem jak mocujesz raynoxa w 49? Przecież w pierścieniu odwrotnego mocowania masz gwint "zewnętrzny" na obu stronach

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 21.02.16, 21:59
  2. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22.04.13, 09:41
  3. Olympus e-500 Zuiko 14-45 problem z ostrością (pierścien ostrości?)
    By marcin1999 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 3.03.13, 02:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.