Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Wątek: Olympus Viewer 3 - RAWy/ORFy - pytań kilka

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    29
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria

    Olympus Viewer 3 - RAWy/ORFy - pytań kilka

    Witajcie. Walczę z Olympus Viewer 3 przy RAWach (ORF). Wcześniej do obróbki korzystałem głównie nikonowskiego ViewNX i po przesiadce na OV3 pewne kwestie są dla mnie mocno niejasne "how to". Pomocy!!!
    [W nawiasach kwadratowych podałem jak to działało w ViewNX, co by łatwiej można było dojść o co mi chodzi ]

    1. Jak "zasejwować" zmiany dokonane w ORFie (RAW)
    Przykładowo, edytuję zdjęcie i chcę zachować bieżące zmiany wprowadzone w ORF, co by przy zwieszce programu/braku prądu/czy innej przyczynie mieć możliwość odtworzenia kompletu zmian dla dalszej pracy nad RAWem. Jak tego dokonać? Nie chodzi tu o eksport do JPG.
    [ViewNX - wszystkie edycje NEFa automatycznie zapisywały się w pliku i żaden problem aby wycofać czy dołożyć kolejne modyfikacje np. po powrocie z labu]

    2. Gwarancja, że widzimy RAWa
    Jak mieć pewność, że zawsze widzimy RAWa przy edycji i podglądzie, a nie JPG (np. wbudowanego w ORFa)?
    Czy po każdej zmianie edycyjnej trzeba klikać tą ikonkę trójkąta u dołu OV3, aby "przegenerował" RAWa?
    [ViewNX - wystarczyło włączyć przycisk "RAW" i zawsze wyświetlał się pełnoprawny RAW]

    3. Czym się różni "Edycja" od "RAW wywoływanie"?

    W trybie "Edycja" są 2 zakładki (z prawej strony): Edytuj - z różnymi bajerami i filtrami, oraz RAW.
    W trybie "RAW wywoływanie" są 3 zakładki: RAW1, RAW2 i zakładka z ikonką "ołówka", przy czym dla tego trybu nie ma "bajerów i filtrów".
    Przyznam, że nie jest jasne dla mnie co którym trybem edytujemy...


    4. Da się wyświetlić w OV3 miejsce ustawienia ostrości (tak jak się pokazuje w aparacie)?
    [ViewNX -> klik prawym myszy i wybranie "Show Focus Point"]

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Witam. W tej chwili nie mam dostępu do programu i używałem go sporadycznie, więc mogę się rozmijać z stanem faktycznym.

    Ad1. Z tego co pamiętam po obróbce RAW-a, zamknięciu programu i powtórnym jego otworzeniu suwaki będą zapamiętane tak jak były w końcowym etapie obróbki. Nad zwiechą programu, czy utratą zasilania, się nie zastanawiałem czy postęp pracy zostanie stracony. Nie mam też pojęcia jak w takim przypadku zachowałby się np. Lightroom. Jeszcze mnie się to nie zdarzyło.

    Ad2. Przyznam, że nie przyszło mi do głowy aby program do wywołania RAW mógł wczytać zaszyty plik jpg zamiast RAW-a. Jak wczytujesz .orf do OV3 (czy innej wołarki RAW) to jest moim zdaniem niemożliwe aby otworzył zaszytego jpg-a. (W LR jest co prawda coś takiego, że przy imporcie RAW-ów, aby był szybszy podgląd miniatur, na kilka sekund jest wyświetlany zaszyty jpg, po czym "zmienia się" w RAW-a. W OV3 program wyświetla od razu ORF w taki sposób jak był ustawiony JPG w aparacie)
    Co do ikonki w trójkąciku nie trzeba na nią klikać. W opcjach trzeba zaznaczyć aby program automatycznie odświeżał podgląd (czy cuś tam podobnego) po wprowadzonej zmianie.

    Ad3. RAW i Edycja jak dla mnie różnią się tym, że w Edycji obrabiasz plik jpg., a w RAW jak sama nazwa wskazuje...
    Ikonka z "ołówkiem" (chyba się nie mylę) to tzw. krzywa, ale "ciężko" się nią operuje.

    Ad4. Z tego co wiem to w OV3 nie ma takiej możliwości.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 16.07.15 o 19:14
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3

    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    29
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Dzięki za odzew.


    Przyczynkiem do pierwszego pytania było, że kilka razy po ponownym otwarciu ORFa w OV3, suwaczki się jednak nie ustawiły, a generalnie wszystkie zrobione wcześniej modyfikacje poszły w cholerę. Stąd moje zainteresowanie co i gdzie OV3 zapisuje i jak mieć pewność, że zmiany dokonane w plikach ORFach nie zginą. W ViewNX po prosty dopisywały się do pliku. W OV3 nie wiem gdzie to się zapisuje... Może ktoś z forumowiczów będzie wiedział.

    Ad. 2. W mojej ocenie OV3 wyświetla JPG (a przynajmniej na początku, po otwarciu pliku). Najłatwiej się przekonać gdy otwieramy ORFa (bez stowarzyszonego pliku JPG) i przy powiększeniu 1:1 widać charakterystyczne artefakty kwantyzacji JPEG. Znikają dopiero przy "Wyświetl RAW z najwyższą jakością" (nota bene to w Olympusie są RAWy z *nie najwyższą* jakością ). Stąd też zaciekawiło mnie jak mieć pewność, że pracujemy na "podglądzie RAWa", a nie na "podglądzie JPEGa".

    Ad. 3. Być może źle to opisałem.
    Po po otwarciu pliku zdjęcia w OV3 (robię tylko w ORFach bez JPG), po prawej stronie obok "Właściwości" jest "Edytuj", które wyświetla w pasku narzędzi 2 zakładki: Edytuj | RAW
    Natomiast jest jeszcze u góry - w górnym pasku opcja "RAW" uruchamiająca "RAW wywoływanie", a w pasku narzędzi 3 zakładki: RAW1 | RAW2 | (pisak)

    Ad. 4. Dzięki za info, cóż czyżby przeniesienie jej z aparatu do programu przerosło możliwości twórców Olympus Viewer.

    PS. OV3 v1.5

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mkol Zobacz posta
    Przyczynkiem do pierwszego pytania było, że kilka razy po ponownym otwarciu ORFa w OV3, suwaczki się jednak nie ustawiły, a generalnie wszystkie zrobione wcześniej modyfikacje poszły w cholerę. Stąd moje zainteresowanie co i gdzie OV3 zapisuje i jak mieć pewność, że zmiany dokonane w plikach ORFach nie zginą. W ViewNX po prosty dopisywały się do pliku. W OV3 nie wiem gdzie to się zapisuje...
    Najprawdopodobniej zapisuje się w folderze: Położenie bazy danych:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ustawienia.jpg
Wyświetleń:	974
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	152789

    Domyślnie pewnie będzie na dysku C. Zmieniłem tu na dysk D, uprzednio utworzyłem folder o nazwie: Baza danych dla OV3.

    Cytat Zamieszczone przez mkol Zobacz posta
    Ad. 2. W mojej ocenie OV3 wyświetla JPG (a przynajmniej na początku, po otwarciu pliku). Najłatwiej się przekonać gdy otwieramy ORFa (bez stowarzyszonego pliku JPG) i przy powiększeniu 1:1 widać charakterystyczne artefakty kwantyzacji JPEG. Znikają dopiero przy "Wyświetl RAW z najwyższą jakością" (nota bene to w Olympusie są RAWy z *nie najwyższą* jakością ). Stąd też zaciekawiło mnie jak mieć pewność, że pracujemy na "podglądzie RAWa", a nie na "podglądzie JPEGa".
    Ten program widać tak ma i trzeba się do tego przyzwyczaić. Można w opcjach zaznaczyć jak na obrazku powyżej: Zawsze wyświetlaj zdjęcie w najwyższej jakości. Trzeba mieć dość mocny komputer bo zmiany zachodzą dość wolno. Te widoczne artefakty to moim zdaniem spowodowane są tym aby program szybciej wyświetlił zdjęcie. Nie znaczy natomiast iż pracujemy na zaszytym pliku jpg.

    Cytat Zamieszczone przez mkol Zobacz posta
    Ad. 3. Być może źle to opisałem.
    Po po otwarciu pliku zdjęcia w OV3 (robię tylko w ORFach bez JPG), po prawej stronie obok "Właściwości" jest "Edytuj", które wyświetla w pasku narzędzi 2 zakładki: Edytuj | RAW
    Natomiast jest jeszcze u góry - w górnym pasku opcja "RAW" uruchamiająca "RAW wywoływanie", a w pasku narzędzi 3 zakładki: RAW1 | RAW2 | (pisak)
    Rzeczywiście jest tak jak piszesz. Po otwarciu RAW-a korzystałem zawsze z tej drugiej opcji: "RAW" i te 3 zakładki: RAW1 | RAW2 | (pisak - czyli krzywe RGB)

    Cytat Zamieszczone przez mkol Zobacz posta
    Ad. 4. Dzięki za info, cóż czyżby przeniesienie jej z aparatu do programu przerosło możliwości twórców Olympus Viewer.
    PS. OV3 v1.5
    Czy to aż taka przydatna funkcja. Mnie jakoś tego nie brakuje. W LR też nie ma takiej opcji.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5

    Dołączył
    Jul 2015
    Posty
    29
    Siła reputacji
    10
    Moja galeria
    Dzięki za sugestie. Przyjrzałem się "lokalizacji" bazy danych i wygląda na to, że zapisuje do "własnej" db (mysql lite), a nie plików. Słabo.

    No cóż, z tym podglądem trzeba będzie jakoś żyć, choć demonem szybkości OV3 nie jest.

    Co do pokazywania punktu ostrości, to mnie się taka informacja przydaje, przy poprawianiu techniki lub dojściu "czemu nieostro". Jak na rzecz, która już jest zapisywana w pliku zdjęcia, szkoda że nie dodali do OV3 podglądu tak jak w firmware body.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez mkol Zobacz posta
    ... Przyjrzałem się "lokalizacji" bazy danych i wygląda na to, że zapisuje do "własnej" db (mysql lite), a nie plików. Słabo.
    Różne są podejścia w tej kwestii. Uważam, że to dobrze, a nie słabo iż informacje o obróbce są zapisywane w innym miejscu, a nie w pliku RAW. Chyba jedynie soft od Nikona tak robi, że powiedzmy "ingeruje" w RAW-a zwiększając także jego wagę (informacjami o obróbce) i to zdaje się dość sporo.

    Cytat Zamieszczone przez mkol Zobacz posta
    Co do pokazywania punktu ostrości, to mnie się taka informacja przydaje, przy poprawianiu techniki lub dojściu "czemu nieostro". Jak na rzecz, która już jest zapisywana w pliku zdjęcia, szkoda że nie dodali do OV3 podglądu tak jak w firmware body.
    Dobrze zrozumiałem, że w body przy przeglądaniu zdjęć na ekraniku widać miejsce (czy jest taka możliwość pokazania) gdzie była ustawiana ostrość?
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi Awatar rados
    Dołączył
    Jun 2015
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    941
    Siła reputacji
    101
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dobrze zrozumiałem, że w body przy przeglądaniu zdjęć na ekraniku widać miejsce (czy jest taka możliwość pokazania) gdzie była ustawiana ostrość?
    Przepraszam, że się wtrącę, ale tak, tak zrozumiałem to , o czym pisał mkol. Tu się zgadzam, bardzo przydatna funkcja i ubolewam, że w OV3 jej nie ma (chyba, ja nie mogę jej znaleźć.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dobrze zrozumiałem, że w body przy przeglądaniu zdjęć na ekraniku widać miejsce (czy jest taka możliwość pokazania) gdzie była ustawiana ostrość?
    Cytat Zamieszczone przez rados Zobacz posta
    Przepraszam, że się wtrącę, ale tak, tak zrozumiałem to , o czym pisał mkol.
    Proszę się wtrącać
    Ale tak jest z tym wyświetlaniem miejsca ustawienia ostrości (na podglądzie zdjęcia w aparacie) i piszesz to z praktyki, czy tylko tak zrozumiałeś ?

    Cytat Zamieszczone przez rados Zobacz posta
    Tu się zgadzam, bardzo przydatna funkcja i ubolewam, że w OV3 jej nie ma
    Dla kogoś może być przydatna funkcja, dla mnie akurat nie. Używam jednego pola AF i wiem gdzie ustawiałem ostrość. Jeśli nawet z jakichś względów ostrość nie będzie trafiona (zazwyczaj jest ) to dodatkowa informacja, że tam miała być i tak mi już nic nie da.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 21.07.15 o 21:31
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    | OlyJedi Awatar rados
    Dołączył
    Jun 2015
    Mieszka w
    W-wa
    Posty
    941
    Siła reputacji
    101
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Proszę się wtrącać
    Ale tak jest z tym wyświetlaniem miejsca ustawienia ostrości (na podglądzie zdjęcia w aparacie) i piszesz to z praktyki, czy tylko tak zrozumiałeś ?
    Tak, mam taką funkcję w aparacie. Ja zmieniam pola AF.

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    24.999
    Siła reputacji
    474
    Moja galeria
    Potwierdzam, jest taka funkcjonalność. U mnie w E-PL5 jest w trybie "scene" W trybach PASM nie zauważyłem. Przypuszczam, że funkcjonalność dotyczy TYLKO jpg-a. Standardowo mam ustawiony zapis na "tylko RAW". Natomiast w "SCENE" zapisuje mi RAW+JPG - i wtedy na podglądzie widać punkt ostrzenia.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Olympus E-PL7: kilka pytań o aparat i nie tylko :)
    By ErykS in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 19.07.16, 17:44
  2. Olympus Viewer 3, a ingerencja w wywoływane RAWy
    By Marwind in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15.03.15, 22:40
  3. olympus e-420 kilka pytań
    By mixtat in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.10.10, 11:03
  4. Olympus C-725UZ - kilka pytań
    By root in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 8.01.07, 12:05
  5. Kilka pytań przed zakupem Olympus FE-115 i FE-130.
    By teachermath in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19.06.06, 20:41

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.