Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 48

Wątek: Cyrylica- pomoc potrzebna.

  1. #21
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez voovoo2 Zobacz posta
    Gratuluję wiedzy Faktycznie w Europie dominowała wówczas ruska technika Ludzie brzydzili się Nikonami i masowo kupowali Zenity. Po ulicach Londynu i Berlina jeżdziły Wołgi, Moskwicze itp Chiny to trzymają całyś wiat za pysk, jakoś nie przypominam sobie by demoludy miały taką pozycję.
    Popieram!
    Radzieckiej techniki było sporo ale tylko w demoludach. Świat zachodni miał w głębokim poważaniu wytwory radzieckiej techniki. Ja cieszyłem się jak mały pies pchłami, gdy wreszcie stać mnie było na Zenita B. Marzeniem dalej, była Praktica, niedostępna zupełnie dla szarego człowieka. O Nikonie, czy innym to słuchało się jak legendy o Wandzie co nie chciała Niemca...
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  2. #22
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez voovoo2 Zobacz posta
    Gratuluję wiedzy Faktycznie w Europie dominowała wówczas ruska technika Ludzie brzydzili się Nikonami i masowo kupowali Zenity. Po ulicach Londynu i Berlina jeżdziły Wołgi, Moskwicze itp Chiny to trzymają cały świat za pysk, jakoś nie przypominam sobie by demoludy miały taką pozycję.
    Chiny to rzeczywista potęga(rocznie wzrost PKB 10%) Demoludy to była gospodarcza fikcja, przecież pamiętasz że wszystkie państwa
    członkowskie RWPG pracowały na ch(w)ałę CCCP.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  3. #23
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.004
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Chiny to rzeczywista potęga(rocznie wzrost PKB 10%) Demoludy to była gospodarcza fikcja, przecież pamiętasz że wszystkie państwa
    członkowskie RWPG pracowały na ch(w)ałę CCCP.
    Toż to wyżej napisałem. I jeszcze mieliśmy rubla transferowego... takie dziwne coś.
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #24
    | OlyJedi Awatar romek1967
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    4.776
    Siła reputacji
    157
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    I jeszcze mieliśmy rubla transferowego... takie dziwne coś.
    Pacz pan tyle lat do tyłu wymyślili walutę wirtualną
    The question is: What is a Mahna Mahna?

  5. #25
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    To zapytam moich przyjaciół z Rosji, jak to było z prezentami w tamtych czasach. Oni wiekowi tak jak i ja, to pamiętają te czasy.
    W sumie "u źródła" będzie najlepiej . Jeśli nie sprawiło by Ci to problemu, to bardzo chętnie bym posłuchał .
    ps. Napiałem też do osoby od której kupiłem. Może coś wie.
    Ostatnio edytowane przez sepi19 ; 12.06.15 o 11:57
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  6. #26
    | OlyJedi Awatar MaciekMG
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    842
    Siła reputacji
    62
    Moja galeria
    "W pamjat' posieszczenija g. Wołgograda ijul' 1966 g." - Na pamiątkę odwiedzin w mieście Wołgogradzie, czerwiec 1966 r.

    To po prostu pamiątkowy prezent z dedykacją, chyba bardziej oficjalny, niż imienny, osobisty. Na osobistych wygrawerowano by imiona komu i od kogo.

    Dawno to było, w krótkich spodenkach jeszcze biegałem

  7. #27
    Awatar ladyhawke
    Dołączył
    Jul 2008
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    111
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria
    Nie zebym się czepiała, ale : janvar, fievral, mart, Apriel, maj, ijun', ijul' i wychodzi mi to bardziej na lipiec...
    Pentax K-5 II i kilka obiektywów do Pentaxa później ...
    ... wracam do przygody z mikro4/3

  8. #28
    | OlyJedi Awatar voovoo2
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Olsztyn
    Posty
    2.638
    Siła reputacji
    121
    Moja galeria
    I masz rację
    Fujifilm X100, mju II, panasonic sx1, Fujifilm Wide 210 Instax.

  9. #29
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar A56
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    641
    Siła reputacji
    103
    Moja galeria
    В память посещения г. Волгограда, июль 1965 г.


    Na pamiątkę wizyty w Wołgograd, lipiec 1965 r.

    ---------- Post dodany o 01:05 ---------- Poprzedni post był o 00:56 ----------

    Dostałem odpowiedz od moich przyjaciół z Rosji (nie mylić z Putinem, to nie przyjaciel)
    Podam tłumaczenie i wersję w języku rosyjskim. To pomoże w zrozumieniu, kto mógł dostać taki prezent.

    Oto informacje, które udało się znaleźć, a także moje przemyślenia na ten temat. Może być to pomoże stworzyć przynajmniej jakieś pojęcie o przeznaczeniu aparatu.
    Najpierw powiem o samym aparacie.
    "Zenit 3M" zezwalali na Красногорском zakładzie mechanicznym (r. Krasnogorsk obwodzie Moskiewskim). Ten aparat produkowane od 1962 do 1970 roku. Wyprodukowano ponad 700 tysięcy egzemplarzy, co świadczy o popycie na niego. Był to najbardziej popularny aparat tego czasu. Do 1965 roku był to bardzo nowoczesny model. Te aparaty były sprzedawane nie tylko w Związku Radzieckim, ale cieszyły się powodzeniem i za granicą.
    Teraz o możliwej cenie aparatu Zenit 3M. W tych latach tata miał aparat Ostre. Zapytała mama, ile kosztował w tym czasie Ostre. Ceny nie pamiętam, ale powiedziała, że drogo. Zapytałam, mogli by dać taki aparat znajomych. Odpowiedziała nie, dlatego, że taki prezent byłby dla mnie za drogie. Znalazłam informacje, że jest bardzo prosty aparat "Zmiana" w obudowie z tworzywa sztucznego kosztował wtedy 15 rubel. Taki aparat można kupić wiele. Ale nawet taki aparat dla zwykłego prezentu był zbyt drogi.
    Jeszcze znalazłam informacje, że aparat tego czasu "Narcyz" kosztował 85 rubel, droższe, niż aparat fotograficzny Zenit 3M. Czyli można założyć, że aparat Zenit 3M kosztował około 75-80 rubel. Napiszę miesięczne wynagrodzenie ludzi tego czasu, Żebyś mógł porównać koszt aparatu dotyczące wynagrodzenia osób:
    Pielęgniarka-70-80 rubel
    Sprzedawcy 100-120 rubel
    Inżynierowie – 120 rubel
    Wykwalifikowani pracownicy – 130-200 rubel
    Górnicy, сталевары – 400 rubel

    Swój aparat fotograficzny Zenit E" kupiłam w 1979 roku, kosztował 100 rubel. To było bardzo drogie. Na taki aparat trzeba było oszczędzać pieniądze na kilka miesięcy (Jazarabiała110rubelmiesięcznie). Przy całym moim chęci nie mogłam dać taki aparat znajomym, oni też nie mogli by zrobić mi taki prezent. Czyli zwykłym ludziom taki prezent był nie stać.
    Teraz trzeba zwrócić uwagę na słowa, które są napisane w aparacie "Na pamiątkę wizyty w Wołgograd, lipiec 1965 roku". Muszę powiedzieć, że Wołgograd – to nie jest zwykłe miasto. W latach 2 wojny światowej był nazywany Stalingradem. Stalingrad bitwa była jedną z decydujących bitew tej wojny. Ona trwała 100 dni. Faszyzm nie udało się zdobyć miasto. W wyniku zaciętych walk miasto zostało całkowicie zniszczone. Po wojnie budowano je na nowo.
    W 1961 roku, Stalingrad został przemianowany na Wołgograd.
    W 1965 roku w naszym kraju праздновалось 20-lecie od dnia zakończenia wojny – czyli był to jubileuszowy rok. 8 maja 1965 roku Wołgogradzkiego, nadano nazwę "Miasto-bohater" za szczególny wkład w walce z faszyzmem. A 11 lipca 1965 r. miasto Piaseczno został odznaczony orderem Lenina i medalem "Złota Gwiazda". Były to duże nagrody i prawdopodobnie z tego powodu w Wołgograd odbywały się uroczystości, być może zostali zaproszeni oficjalni goście. W tym czasie było w zwyczaju wręczać prezenty oficjalnym gościom. Волгоградские władzy mogliśmy podarować oficjalnej goście aparat Zenit 3M, to był prezent odpowiedniego poziomu.
    Oczywiście, jest to jedna z wersji, która urodziła się na podstawie nagrania wykonane na aparacie. Jeszcze taki prezent, myślę, że mogłem zrobić honorowemu gościowi, na przykład, jakiś duży klub sportowy lub inna duża organizacja.

    Вот информация, которую удалось найти, а также мои мысли по этому поводу. Может быть это поможет составить хотя бы какое-то представление о судьбе фотоаппарата.
    Сначала скажу о самом фотоаппарате.
    «Зенит 3М» выпускали на Красногорском механическом заводе (г. Красногорск Московской области). Этот фотоаппарат выпускался с 1962 по 1970 годы. Всего было выпущено более 700 тысяч экземпляров, что свидетельствует о спросе на него. Это был самый популярный фотоаппарат того времени. Для 1965 года это была вполне современная модель. Эти фотоаппараты продавались не только в Советском Союзе, но пользовались успехом и за рубежом.
    Теперь о возможной цене фотоаппарата Зенит 3М. В те годы у папы был фотоаппарат Зоркий. Спросила у мамы, сколько стоил в то время Зоркий. Цену она не вспомнила, но сказала, что дорого. Я спросила, смогли бы они подарить такой фотоаппарат друзьям. Она ответила нет, потому что такой подарок был бы не по карману. Нашла информацию, что очень простой фотоаппарат «Смена» в пластиковом корпусе стоил тогда 15 рублей. Такой фотоаппарат могли купить многие. Но даже такой фотоаппарат для обычного подарка был слишком дорогой.
    Еще нашла информацию, что фотоаппарат того времени «Нарцисс» стоил 85 рублей, дороже, чем фотоаппарат Зенит 3М. То есть можно предположить, что фотоаппарат Зенит 3М стоил примерно 75-80 рублей. Напишу месячную зарплату людей того времени, чтобы Ты мог сравнить стоимость фотоаппарата относительно зарплаты людей:
    Медсестра -70-80 рублей
    Продавцы 100-120 рублей
    Инженеры – 120 рублей
    Квалифицированные рабочие – 130-200 рублей
    Шахтеры, сталевары – 400 рублей

    Свой фотоаппарат «Зенит Е» я купила в 1979 году, он стоил 100 рублей. Это было очень дорого. На такой фотоаппарат нужно было копить деньги несколько месяцев (моя зарплата была 110 рублей). При всем моем желании я не смогла бы подарить такой фотоаппарат своим друзьям, они тоже не смогли бы сделать мне такой подарок. То есть обычным людям такой подарок был не по карману.
    Теперь нужно обратить внимание на слова, которые написаны на фотоаппарате «В память о посещении г. Волгограда, июль 1965 года». Надо сказать, что Волгоград – это не обычный город. В годы 2 мировой войны он назывался Сталинградом. Сталинградская битва была одной из решающих битв той войны. Она продолжалась 100 дней. Фашистам не удалось захватить город. В результате ожесточенных боев город был полностью разрушен. После войны его строили заново.
    В 1961 году Сталинград был переименован в Волгоград.
    В 1965 году в нашей стране праздновалось 20-летие со дня окончания войны – то есть это был юбилейный год. 8 мая 1965 года Волгограду было присвоено имя «Город-герой» за особый вклад в борьбе с фашизмом. А 11 июля 1965 года город Волгоград был награжден орденом Ленина и медалью «Золотая Звезда». Это были крупные награды и скорее всего по этому поводу в Волгограде проходили торжества, возможно были приглашены официальные гости. В то время было принято вручать подарки официальным гостям. Волгоградские власти вполне могли подарить официальным гостям фотоаппарат Зенит 3М, это был подарок соответствующего уровня.
    Конечно, это одна из версий, которая родилась на основе записи, сделанной на фотоаппарате. Еще такой подарок, я думаю, мог сделать почетному гостю, например, какой-нибудь крупный спортивный клуб, или другая крупная организация.

  10. #30
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez A56 Zobacz posta
    В память посещения г. Волгограда, июль 1965 г.
    Na pamiątkę wizyty w Wołgograd, lipiec 1965 r.
    Znaczy: łapówka.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

Podobne wątki

  1. Pomoc potrzebna. html
    By FotoAmator in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 21.02.09, 00:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.