Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Panasonic G 42,5mm 1.7

  1. #21

    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    98
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    No ale tu nie chodzi o możliwość zrobienia kroku w tył, tylko o to, że z różnymi ogniskowymi różnie się pracuje. Ja do ciaśniejszego portretu lubię używać ~120mm, wyraźnie dłuższe ogniskowe utrudniają mi właściwą kompozycję.

  2. #22
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mik3 Zobacz posta
    No ale tu nie chodzi o możliwość zrobienia kroku w tył, tylko o to, że z różnymi ogniskowymi różnie się pracuje. Ja do ciaśniejszego portretu lubię używać ~120mm, wyraźnie dłuższe ogniskowe utrudniają mi właściwą kompozycję.
    To masz Sigme 60mm i bedziesz szczęśliwy.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #23

    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    98
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Za ciemna. Do APS-C jeszcze pół biedy, ale nie do mikro z jego mikrą separacją tła.

  4. #24
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mik3 Zobacz posta
    Za ciemna. Do APS-C jeszcze pół biedy, ale nie do mikro z jego mikrą separacją tła.
    Na pewno? Sprawdzałeś?
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  5. #25
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Mik3 Zobacz posta
    No ale tu nie chodzi o możliwość zrobienia kroku w tył, tylko o to, że z różnymi ogniskowymi różnie się pracuje. Ja do ciaśniejszego portretu lubię używać ~120mm, wyraźnie dłuższe ogniskowe utrudniają mi właściwą kompozycję.
    Przyznam, że nie bardzo zrozumiałem. Może jakieś przykłady byś pokazał? W landszaftach 10% ogniskowej odgrywa rolę, bo odejście o 10% dalej może oznaczać kilometrowy spacer/schowanie sie za lasem, ale w portrecie? Poza tym typowo portretowa ogniskowa 135mm nie wzięła się z powietrzai robienie ciasnych portretów krótszym obiektywem jest ryzykowne. Typowa/tradycyjna portretówka to 135/2,8. Jeśli Olek doszedł do wniosku, że nie zrobi 1,4, to bardzo rozsadnie postąpił nieco wydłuzając ogniskową.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  6. #26

    Dołączył
    Aug 2014
    Posty
    98
    Siła reputacji
    14
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Na pewno? Sprawdzałeś?
    Tak, sprawdzałem. Wiem jak wygląda GO na APS-C z 85mm f4; często zbyt duża.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Przyznam, że nie bardzo zrozumiałem. Może jakieś przykłady byś pokazał? W landszaftach 10% ogniskowej odgrywa rolę, bo odejście o 10% dalej może oznaczać kilometrowy spacer/schowanie sie za lasem, ale w portrecie?
    No ale co tu wyjaśniać? Jeśli tło odgrywa rolę w całości kadru (mogą w nim być chociażby światła, z którymi różne szkła różnie sobie radzą), to dłuższa ogniskowa wymaga więcej ekwilibrystyki przy jego ustawieniu. Niektórzy robią portrety 24mm, niektórzy 200mm, mnie wystarcza ogniskowa, która nie powoduje widocznych zniekształceń, ani niepotrzebnej kompresji planów - tylko tyle i aż tyle.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Poza tym typowo portretowa ogniskowa 135mm nie wzięła się z powietrzai robienie ciasnych portretów krótszym obiektywem jest ryzykowne. Typowa/tradycyjna portretówka to 135/2,8. Jeśli Olek doszedł do wniosku, że nie zrobi 1,4, to bardzo rozsadnie postąpił nieco wydłuzając ogniskową.
    "Classic focal length is in the range 80–135mm on 135 film." I czemu akurat f2.8, a nie f2.5 (Pentax) albo f2.0 (Nikon, Canon, Minolta)? Nie krytykuję wyboru Olympusa, tylko obserwując politykę wprowadzania nowych produktów, widzę że Panas nie powiela ślepo rozwiązań 'konkurenta', stąd moje życzeniowe myślenie o szkle pokroju 62.5mm/1.7. Jest w tym coś złego?
    Ostatnio edytowane przez Mik3 ; 25.08.15 o 22:44

  7. #27
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Mam wrażenie, że bardzo młody jesteś. "Portretówka" 80mm to wynalazek związany z pojawieniem sie cyfrowego cropa. Po prostu okazało się, że najtańszymi szkłami 50mm dawało się robić na cropie portrety. Później przeniosło sie to na tanie 85mm na FF. Tylko kwestia ceny. 135mm to najkrótsza ogniskowa pozwalajaca robić ciasne potrety bez zniekształceń. Nazwanie pięćdziesiatki na cropie portretówką zaowocowało nadprodukcją kulfonów i ten stan trwa do dziś. Ekw. 85 mm to brdzo fajna ogniskowa, ale popiersiowa, a nie portretowa. Pomijamy tu oczywisty fakt, że strzelenie "kulfona" to obecnie sztuka, a nie błąd fotografa. A "kulfon" czarno-biały, to juz sztuka wybitna
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  8. #28
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Mam wrażenie, że bardzo młody jesteś. "Portretówka" 80mm to wynalazek związany z pojawieniem sie cyfrowego cropa. Po prostu okazało się, że najtańszymi szkłami 50mm dawało się robić na cropie portrety. Później przeniosło sie to na tanie 85mm na FF. Tylko kwestia ceny. 135mm to najkrótsza ogniskowa pozwalajaca robić ciasne potrety bez zniekształceń. Nazwanie pięćdziesiatki na cropie portretówką zaowocowało nadprodukcją kulfonów i ten stan trwa do dziś. Ekw. 85 mm to brdzo fajna ogniskowa, ale popiersiowa, a nie portretowa. Pomijamy tu oczywisty fakt, że strzelenie "kulfona" to obecnie sztuka, a nie błąd fotografa. A "kulfon" czarno-biały, to juz sztuka wybitna
    Coś przekombinowałeś. Crop z 50mm daje ekwiwalent 80mm tylko na Canonie, w Nikonie i reszcie APS-C to tylko "75mm". W jaki sposób miałoby to poskutkować pojawieniem się tanich 85mm?

    EF85mm 1.8 pojawił się w 1992. A Canon FL 85mm 1.8 z 1964 roku to też wpływ cyfrowego cropa?

    FD 85mm 1.2 powstał raczej także w celach portretowych, ale może w 1976 roku już crop zdobywał popularność, nie pamiętam, za mały byłem.

    Pentax ma portretówkę 77mm 1.8 - też pamiętam że była jak mało kto myślał o cyfrowych lustrzankach.
    Zapraszam do albumu i galerii

  9. #29
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    "Portretówka" 80mm to wynalazek związany z pojawieniem sie cyfrowego cropa. Po prostu okazało się, że najtańszymi szkłami 50mm dawało się robić na cropie portrety. Później przeniosło sie to na tanie 85mm na FF.
    Miszcz!
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  10. #30
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    "Bardzo młody" miszcz

Podobne wątki

  1. Panasonic LX5
    By C+ in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 5.12.11, 15:33
  2. Panasonic 14-42 a Panasonic G1 - kompatybilność
    By photolo in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28.11.10, 15:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.