Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50

Wątek: Pierścienie pośrednie w m4/3 i obiektyw m42

  1. #1
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria

    Pierścienie pośrednie w m4/3 i obiektyw m42

    Zastanawiam sie nad zastosowaniem pierścieni pośrednich do EM10 i Heliosa.
    Są pierścienie do m4/3 i są adaptery m42 na m4/3. Czy połączenie tego jest możliwe, ma to sens i czy ktoś próbował coś podobnego?
    Nie chodzi mi o fotografowanie oblechów ale czasem chciałbym pokazać jakiś mały szczegół
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  2. #2
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    269
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Zastanawiam sie nad zastosowaniem pierścieni pośrednich do EM10 i Heliosa.
    Są pierścienie do m4/3 i są adaptery m42 na m4/3. Czy połączenie tego jest możliwe, ma to sens i czy ktoś próbował coś podobnego?
    Nie chodzi mi o fotografowanie oblechów ale czasem chciałbym pokazać jakiś mały szczegół
    Jeśli pierścienie do Heliosa to takie. Mam, używam czasem, ma to sens
    Połączenie od bagnetu to: adapter m4/3 na M42, pierscień pośredni z linku powyżej (mozna je łączyć) i helios.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 14.04.15 o 19:54
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #3
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria
    Ja stosuję takie rozwiązanie, czyli: olek -> adapter m42 -> helios/pentacon + pierścienie pośrednie na m42. Działa. Jak chcesz większy szczegół to raczej mieszek.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Careme
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.626
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria
    Przyznaję, że mam i Heliosa i pierścieni pośrednie, ale nigdy nie zastosowałem ich razem. Wyjaśnię dlaczego. Pierścienie mam z możliwością przenoszenia elektryki, więc podpinam je pod systemowe szkiełka - 45mm.

    Z tego co wiem to Petreq lubi się bawić w takie zestawienia, tzw. pierśniecie bez przenoszenia + obiektyw typu Helios.

    ---------- Post dodany o 19:53 ---------- Poprzedni post był o 19:52 ----------

    Cytat Zamieszczone przez petreq Zobacz posta
    Ja stosuję takie rozwiązanie, czyli: olek -> adapter m42 -> helios/pentacon + pierścienie pośrednie na m42. Działa. Jak chcesz większy szczegół to raczej mieszek.
    Nieźle zgraliśmy się w czasie odpowiedzi
    XZ-2; O-MD E-M10, mZ: 9-18mm, 25mm, 45mm, 75-300mm | Moje fotki - zapraszam do oglądania, komentowania, krytyki.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    NAjprosciej i najtaniej to przejsciowka z m4/3 na m42, do tego pierscionki na m42, i potem zapiac tego nieszczesnego heliosa.
    Tyle, ze zylety jak z ZD50 to sie nie spodziewaj, raczej mydelko, chociaz nie wiem co za detaling chcesz robic bo moze to mydelko porzadane jest.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  6. #6
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    NAjprosciej i najtaniej to przejsciowka z m4/3 na m42, do tego pierscionki na m42, i potem zapiac tego nieszczesnego heliosa.
    OK, już wiem, że można.
    Zauważyłem, że wszyscy piszą o pierścieniach na m42. Mam w związku y tym pytanie.
    Czy ma znaczenie, jakie to są pierścienie- na m42 czy na m4/3. Przy pierścieniach na m4/3, mógłbym używać samych pierścieni do obiektywów m4/3 lub (z adapterem m4/3 na 4/3) obiektywów dużego 4/3 albo (z adapterem m4/3 na m42) obiektywów m 42 (np Helios).
    Oba adaptery i tak mam w planie kupić.
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  7. #7
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    OK, już wiem, że można.
    Zauważyłem, że wszyscy piszą o pierścieniach na m42. Mam w związku y tym pytanie.
    Czy ma znaczenie, jakie to są pierścienie- na m42 czy na m4/3. Przy pierścieniach na m4/3, mógłbym używać samych pierścieni do obiektywów m4/3 lub (z adapterem m4/3 na 4/3) obiektywów dużego 4/3 albo (z adapterem m4/3 na m42) obiektywów m 42 (np Helios).
    Oba adaptery i tak mam w planie kupić.
    Poza ewentualnie inną skalą odwzorowania wynikającą z odmiennej grubości nie ma to znaczenia, które zastosujesz.
    m4/3 będą bardziej uniwersalne o czym zresztą piszesz, do obiektywów m4/3 lepsze będą te z przeniesieniem elektroniki.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  8. #8
    | OlyJedi Awatar ajt
    Dołączył
    Mar 2006
    Mieszka w
    Radom
    Posty
    361
    Siła reputacji
    31
    Moja galeria
    Można też kupić np. dwa zestawy pierścieni (np. systemowe i M42) i w razie potrzeby połączyć to wszystko do kupy adapterami, otrzymując długą rurę, dającą dużą skalę odwzorowania. W przypadku (zwłaszcza starszych i jakichś "no name") pierścieni M42, warto jednak zwrócić uwagę na jakość wyczernienia w środku. Dość często zdaża się, że światło odbija się, dając efekty w postaci spadku kontrastu, flar itp. Można temu zaradzić wklejając w środek pierścienia kółko z czarnego kartonu, z wyciętym otworem o takiej wielkości, by przepuścić światło na drodze obiektyw-matryca, a równocześnie odciąć światło odbite od pierścieni.

  9. #9
    Animator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar helmuth
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    12.136
    Siła reputacji
    349
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez ajt Zobacz posta
    ... w razie potrzeby połączyć to wszystko do kupy adapterami, otrzymując długą rurę, dającą dużą skalę odwzorowania.
    Czy jest jakaś zależność, zasada stosowania pierścieni? Chodzi mi o długość zestawu pierścieni a ogniskowa obiektywu.
    Nie tyle zależy mi na skali odwzorowania ile na skróceniu min odległości ostrzenia, choć jedno z drugim się wiąże
    I jeszcze jedno pytanie- jak zmieni się GO po zastosowaniu pierścieni, przy niezmienionej przesłonie? Zmniejszy się?
    Lubię wertykalne piony i horyzontalne poziomy
    W moim wątku, można "grzebać" w moich zdjęciach.
    Główny Prostownik TWA

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Thomasso
    Dołączył
    Apr 2010
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.942
    Siła reputacji
    90
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez helmuth Zobacz posta
    Czy jest jakaś zależność, zasada stosowania pierścieni? Chodzi mi o długość zestawu pierścieni a ogniskowa obiektywu.
    Nie tyle zależy mi na skali odwzorowania ile na skróceniu min odległości ostrzenia, choć jedno z drugim się wiąże
    I jeszcze jedno pytanie- jak zmieni się GO po zastosowaniu pierścieni, przy niezmienionej przesłonie? Zmniejszy się?
    http://www.mystd.de/album/calculator/

    T.
    "Najpiękniejszy bokeh dostaję, gdy... ściągam okulary."


    Lumix G80 + Olek E-30 + trochę szkieł ZD i mZD, trochę OM, trochę światła i sporo innych szpejów.


Podobne wątki

  1. e510 + pierscienie pośrednie - ostrość
    By qazwsx in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 15.03.12, 10:16
  2. pierścienie pośrednie Marumi
    By szamotl in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21.12.09, 18:35
  3. Pierścienie pośrednie
    By Dzieju in forum E-System
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29.08.09, 06:26
  4. Pierścienie pośrednie 4/3
    By marcinpolniak in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13.06.08, 13:34
  5. E-510 i Pierscienie pośrednie.
    By neomisiek in forum E-System
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23.03.08, 22:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.