Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29

Wątek: Micro 4/3 w pracy?

  1. #21
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    ...bo iso jest parametrem odnoszącym się do jednostki powierzchni...
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  2. #22
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To jednak znaczy, że nie rozumiesz. Ilość światła docierającego do matrycy zależy od fizyczniej średnicy otworu przysłony wyrazonej w milimetrach. Żeby porównac ilośc światła trzeba przeliczyc przysłonę lub obliczyc średnicę otworu. Od średnicy zalezy nie tylko GO, ale tez dyfrakcja i pośrednio szumy, bo one zależą od ilości światła docierającego do matrycy. Nie przelicza się przysłony tylko do ekspozycji bo iso jest parametrem odnoszącym się do jednostki powierzchni i nie zależy od wielkości matrycy. To jest naprawdę proste.
    W przypadku mniejszej fizycznej średnicy otworu przysłony w obiektywach systemu 4/3 przez obiektyw wpada mniej światła. Ale i matryca jest mniejsza, więc ilość światła w stosunku do powierzchni matrycy jest mniej więcej podobna jak przy większych matrycach?

  3. #23
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    MBSDIOTC
    Gdzie jest **** NSFW???

  4. #24
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    W przypadku mniejszej fizycznej średnicy otworu przysłony w obiektywach systemu 4/3 przez obiektyw wpada mniej światła. Ale i matryca jest mniejsza, więc ilość światła w stosunku do powierzchni matrycy jest mniej więcej podobna jak przy większych matrycach?
    Tak na logikę to o czym pisałem wcześniej:
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    .. Nawet jeszcze sprawdziłem dla mZD 40-150 (w priorytecie przysłony) ustawiłem ogniskową 50mm, iso 800, przysłona f5.6 aparat dobrał czas 1/160s (pomiar matrycowy światła). Dla M42 (50/1.8 ) dokładnie ten sam kadr, ta sama przysłona f5.6, iso 800, ten sam pomiar światła i aparat dobrał identyczny czas 1/160s ...
    teoretycznie obiektyw M42 powinien mieć sporo większą średnicę otworu przysłony bo jest skonstruowany do naświetlenia 4x większej powierzchni niż matryca m4/3 ? W związku z tym do matrycy powinno wpadać więcej światła i czas aparat powinien dobrać odpowiednio krótszy? Tak jednak nie jest i jakby przeczyło temu:
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    ..Ilość światła docierającego do matrycy zależy od fizyczniej średnicy otworu przysłony wyrazonej w milimetrach...
    Pewnie wpada więcej światła (na większą powierzchnię niż matryca m4/3) ale jest ono jakby niewykorzystane...nie wpływa na parametry ekspozycji, szkoda
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 9.04.15 o 11:03
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #25
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Pewnie wpada więcej światła (na większą powierzchnię niż matryca m4/3) ale jest ono jakby niewykorzystane...nie wpływa na parametry ekspozycji, szkoda
    kup sobie speedbooster, będziesz miał +1EV - z Canonem 50/1.4 będziesz miał GO płytką jak papier.

  6. #26
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    W zależności od kościoła postarałbym się zabrać też lampę błyskową z jakimś modyfikatorem światła.
    Jednak jeśli nie masz na nią funduszy, to jasne 20/1.7 powinno wystarczyć.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  7. #27
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    kup sobie speedbooster, będziesz miał +1EV - z Canonem 50/1.4 będziesz miał GO płytką jak papier.
    Nie potrzebuję GO jak papier pisząc, że ta nadmiarowa ilość światła nie wpływa na ekspozycję miałem na myśli jedynie skrócenie czasu. Np. do zdjęć koncertowych mogłoby się przydać. Tak nawiasem mówiąc to dodatkowe światło z obiektywami M42 w m4/3 przynosi więcej szkody niż pożytku, mam na myśli obniżenie kontrastu. Tu była o tym mowa.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #28
    Awatar ralfbutton
    Dołączył
    Mar 2014
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    58
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Szkoda mi kasy na lampę, np jak pokazuje doświadczenie ( a może wynika to z jego braku ) w dużym kościele często nie ma od czego odbijać światła.
    Zastosowanie lampy widzę więc tylko na sali gdzie będzie tort, szampan i wyżerka a imo to nie uzasadnia kupna lampy

  9. #29
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    I dlatego w kościele używa się np softboxa czy innej nakładki zmiękczającej światło. Zresztą kwestia stylu pracy i potrzeb.
    Można polegać całkowicie na świetle zastanym.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

Podobne wątki

  1. Tryby pracy FL
    By rodia in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 5.05.07, 11:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.