Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Kalibracja monitora w laptopie

  1. #1

    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    166
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Kalibracja monitora w laptopie

    Jak już pisałem w innym wątku, ekran mojego laptopa nie oddaje wiernie kolorów. Jak podepnę komputer pod TV przez HDMI i wyświetlam obraz na obydwóch ekranach widzę, że na laptopie czarny nie jest czarny a biały nie jest biały. Na tv kolory są żywsze. Grzebałem w ustawieniach karty graficznej regulując gammę, kontrast i jasność dla każdego koloru ale straszne głupoty mi wychodzą.
    Czy jest jakiś program dzięki, któremu w prosty sposób można suwaczkami wyregulować odpowiednie parametry? Nie mam nikogo znajomego który posiadałby urządzenie do kalibracji i nie chcę wydawać kolejnych pieniędzy na konkretny monitor przydatny do obróbki zdjęć. Ciężko też obrabiać zdjęcia na 40 - to calowym telewizorze...
    G5 | S19/2,8 | S30/2,8 | S60/2,8 | MZD 25/1,8 | MZD 45/1,8 dwa kity | nissin i40

  2. #2
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria
    Możesz kalibrować na oko z poziomu menu monitora, ale efekty są takie sobie.
    Programy znajdziesz np tutaj: http://www.kalibracja-monitora.com/free.html
    Jednak ja bym wypożyczył na Twoim miejscu kalibrator, np w tym sklepie: http://www.cyfrowe.pl/uslugi-foto/wy...libratory.html
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Koriolan
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    4.665
    Siła reputacji
    292
    Moja galeria
    Osobiście wątpię, by zadowalające skalibrowanie przeciętnego laptopa (zapewne z matrycą TN) było możliwe.
    Matryca w TV (niemal na pewno typu IPS) zwyczajnie wyświetla większy zakres koloru i jest przynajmniej wstepnie skalibrowana.
    Stąd tasiemcowy wątek "jaki laptop do obróbki zdjęć"
    Ponieważ zyjemy w czasach gdy produkt gorszy lecz tańszy wypiera produkt lepszy lecz droższy rozwiązań nie jest tak wiele.
    zakup zewnętrznego monitora będzie niestety lepszym rozwiazaniem.
    Moje zdjęcia: http://forum.olympusclub.pl/showthre...938#post206938
    zabawki: E-M1 + 12-100/f4 + 8-25/f4+100-400/5.6-6.3+ 12/2 + 45/1.8 . Czasem S 23Ultra

  4. #4
    lisu84 - na początek polecam http://www.lagom.nl/lcd-test/ Rożne testy, opisane czym kręcić, aby uzyskać poprawę.

  5. #5
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    Osobiście wątpię, by zadowalające skalibrowanie przeciętnego laptopa (zapewne z matrycą TN) było możliwe.
    ...
    To ciężkie zadanie w epoce ledowej, tym niemniej warto spróbować. Faktycznie najczęściej się nie udaje.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar easy_rider
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    Rybnik
    Posty
    1.193
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Koriolan Zobacz posta
    Osobiście wątpię...
    Ja też... matryca w moim laptopie wyświetla 75% kolorów z zakresu sRGB - telewizor prawie 100.
    Dla porównania stary monitor Philipsa ma ok. 90... strata czasu i energii na kalibrowanie czegoś takiego.
    Kalibracja programowa daje więcej strat niż pożytku - nie pasujące kolory są "wycinane", przez co cierpią przejścia tonalne...
    Ja niedawno rozwiązałem problem kalibracji - kupując (wreszcie) prawdziwy monitor

  7. #7
    | OlyJedi Awatar piaseczek
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    717
    Siła reputacji
    51
    Moja galeria
    Jak kalibrować to laptopa z IPS, przy TN nic z tego ciekawego nie wyjdzie niestety...

  8. #8

    Dołączył
    Jan 2012
    Posty
    166
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Easy_rider.. niestety ja miałem na początku roku sporo wydatków i zakup monitora za 3 tyś. nie wchodzi w grę.. rozglądałem się nawet za jakimś używanym Eizo za ok 300 zł ale nie wiem czy warto brać używkę... chyba doraźnie na początek zakupię jakąś przejściówkę HDMI - D-sub i podłączę stary monitor bo mam jakieś 2 sztuki odzyskowe ze starych czasów jak jeszcze pracowałem w wyuczonym zawodzie.

    Mam świadomość tego, że nie będą te kolory idealne, chciałbym tylko aby były zbliżone do tego co wypluwa puszka. Ja się męczę w LR a moje działania są bezsensowne bo przy późniejszym wydruku czy to w domu czy w labie (nie wiem czy tam chemicznie wywołują czy drukują) wychodzi zupełnie co innego niż na monitorze. Najbezpieczniej by było robić w JPG'u i zdać się całkowicie na aparat ale już nie raz RAW uratował mi zdjęcie.

    ---------- Post dodany o 15:34 ---------- Poprzedni post był o 15:28 ----------

    Jak kalibrować to laptopa z IPS, przy TN nic z tego ciekawego nie wyjdzie niestety...
    Niestety nie mogę znaleźć informacji o typie matrycy. Chyba napiszę do Della...

    Jedyna informacja jaką udało mi się znaleźć:
    "Wyświetlacz 15,6 cala z podświetleniem LED i technologią TrueLife o rozdzielczości HD (1366 x 76"
    Ostatnio edytowane przez lisu84 ; 18.01.15 o 17:13
    G5 | S19/2,8 | S30/2,8 | S60/2,8 | MZD 25/1,8 | MZD 45/1,8 dwa kity | nissin i40

Podobne wątki

  1. UStawienia monitora HD LED w laptopie (Głupich pytań ciąg dalszych :P )
    By Spike_poland in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18.10.15, 21:55
  2. Kalibracja monitora
    By Imil in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 17.05.10, 06:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.