Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Kodak Panatomic-X

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Kaz de Wro
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    1.740
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria

    Kodak Panatomic-X

    Witam,
    niedawno trafił w moje ręce czarno-biały negatyw Kodak Panatomic-X oznaczony jako PX 135.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kodak Panatomic-X#01.jpg
Wyświetleń:	173
Rozmiar:	226,4 KB
ID:	138580

    Negatyw był bez pudełka, a tylko w blaszanym, żółtym pudełku Kodaka wraz z instrukcją.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kodak Panatomic-X#02.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	262,2 KB
ID:	138581
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kodak Panatomic-X Instruction for use#1.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	580,6 KB
ID:	138582Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Kodak Panatomic-X  Instructions for use#2.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	550,6 KB
ID:	138583

    Dlatego nie znam terminu ważności do użycia. Charakterystycznym jest, iż negatyw pochodzi z dystrybucji Kodak Ltd. Great Britain a kolor kasetki filmu jest fioletowy (w innych krajach- USA, Kanada- kolor kasetki był inny). Nie bardzo mi to pomogło w ustaleniu dokładniejszego czasu produkcji. Przypuszczam, że negatyw może liczyć ok. 25 lat.

    Drugą sprawą, której nie jestem pewny to czułość tego negatywu. W necie spotkałem się z informacją o czułości tego filmu jako IS0 32 i sugestią naświetlania na IS0 25 a nawet IS0 20.

    Stąd wynika prośba i pytanie do Was, czy mieliście do czynienia z takim negatywem i jak byście go naświetlali i wołali.

    Zapomniałbym dodać, ten negatyw będzie założony do Olympusa 35RD.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Olympus 35RD-Kodak Panatomic-X.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	284,6 KB
ID:	138584


    Pozdrawiam
    Kaz
    Z kliszą na szyi.
    Olympus 35 RD.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    O ile mnie pamiec nie myli to jest to film o czulosci 27DIN Panatomic-x i Pantomic-x to byly zwykle filmy czarno biale. oA wiec film code bedzie 5060 wg Kodaka(pamietam,bo sie gadalo fifty fiftyplus do kasety).Moze w necie gdzies jest tabela.Moze wiecej w niej znajdziesz szukajac Kodak film code 5060.
    Ostatnio edytowane przez Mirek54 ; 7.01.15 o 01:24

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Kaz de Wro
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    1.740
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Mirek dzięki za info. Trafiłem na tabelę/zestawienie wg kodu, ale nic konkretnego tam nie ma. Szukam dalej. Póki co rozpuściłem wici i jak coś będę wiedział to też dam znać.
    Jedno jest pewne, muszę się przygotować do dobrego naświetlenia tej rolki, bo pomylić mogę się tylko raz

    pozdrawiam
    kaz
    Z kliszą na szyi.
    Olympus 35 RD.

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Kaz de Wro Zobacz posta
    Mirek dzięki za info. Trafiłem na tabelę/zestawienie wg kodu, ale nic konkretnego tam nie ma. Szukam dalej. Póki co rozpuściłem wici i jak coś będę wiedział to też dam znać.
    Jedno jest pewne, muszę się przygotować do dobrego naświetlenia tej rolki, bo pomylić mogę się tylko raz

    pozdrawiam
    kaz
    Filmy panchromatyczne (jak w Twoim przypadku) nie są uczulone na wszystkie barwy, dlatego można je było wywoływać przy bardzo ciemnym zielonym świetle..
    Późniejsze już filmy ortopanchromatyczne były już uczulone na wszystkie barwy. Choć na niebieski jakby trochę inaczej, dlatego stosowało się żółte bądź pomarańczowe filtry barwne by "wyciągnąć" niebo i chmurki.
    Ostatnio edytowane przez Krakman ; 7.01.15 o 18:29
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Kaz de Wro
    Dołączył
    Dec 2006
    Mieszka w
    Wroc
    Posty
    1.740
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria
    Krakman- dzięki za info. Też na początku myślałem o założeniu filtra itp. Po rozmowie w tutejszym foto-labie, moje emocje zostały ostudzone. Wielkie ryzyko z prawidłowym naświetleniem, może być bardzo duże zadymienie obrazu. Tak czy siak kiedyś ten negatyw wezmę ze sobą, czy to w plener czy na jakiś klimatyczny industrial lub cośik podobnego. Raczej będę naświetlał z filtrem i na ISO 25.

    Pozdrawiam
    kaz
    Z kliszą na szyi.
    Olympus 35 RD.

Podobne wątki

  1. Kodak Fieldscope 400 mm f/6,7
    By Iwo in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 17.01.14, 15:33
  2. Kodak S1
    By POLM in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 19.01.13, 14:44
  3. wolanie Kodak T-Max
    By Centus in forum Ciemnia analogowa
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 19.07.12, 20:44
  4. Kodak
    By Mirek54 in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 10.02.12, 14:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.