Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 56

Wątek: Ciekawostka do makro - ale... czy praktyczna?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria

    Ciekawostka do makro - ale... czy praktyczna?

    Chińczycy wprowadzaja na rynek obiektyw makro 60mm f2.8 z maksymalną skalą odwzorowania 2:1 - ostrzący od 18.5mm (ciekawe odkąd mierzone - od płaszczyzny gwinu pod filtr?) do nieskończonosci - http://petapixel.com/2015/01/05/venu...nfinity-focus/
    Wygląda ciekawie, ale obawiam się, że te najmniejsze odległości będą w praktyce sprawiały spore problemy. Średnica gwintu pod filtr aż 62mm - przy bardzo małej odległości między obiektywem a motywem oznacza to znaczne ograniczenie zakresu kątów podejścia do motywu oraz spore problemy z oświetleniem.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria
    Ale makro to mie tylko motylek kwiatek czy pszczolka.To takze wskazowka od zegarka,napis na znaczu pocztowym,osadzenie sekundnika w np: Rolexie.Jednemu sie przyda drugiemu nie.A ze maja chec robic to im chwala.Moze i zrobia pierscien do niego oswietlajacy.Nie trzeba bedzie samemu w domu lutowac i kleic.A moze i ktos inny bedzie to robic.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar PASQD
    Dołączył
    Nov 2008
    Mieszka w
    SheikhCity
    Posty
    113
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria
    Info ze strony producenta:
    Min. focus distance 18,5 cm
    X-T1, 27mm, 56mm

  4. #4
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    To już dużo mniej dziwne. Czyli zapewne Petapixel pomylił jednostki. Przy odległosci 18.5cm można przypuszczać, ze odleglosć była mierzona w normalny sposób - od płaszczyzny matrycy. Przy długosci obiektywu 95mm (na pytanie - czy przy ostrzeniu na mniejszą odlegość obiektyw się nie wydłuża - odpowiedzi na razie nie znam) zostaje 9cm między gwintem pod filtr a motywem. Nadal przy średnicy gwintu 62mm dość mało, ale już dużo lepiej niż 18.5mm.

    ---------- Post dodany o 15:03 ---------- Poprzedni post był o 14:19 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Ale makro to mie tylko motylek kwiatek czy pszczolka.To takze wskazowka od zegarka,napis na znaczu pocztowym,osadzenie sekundnika w np: Rolexie.Jednemu sie przyda drugiemu nie.A ze maja chec robic to im chwala.Moze i zrobia pierscien do niego oswietlajacy.Nie trzeba bedzie samemu w domu lutowac i kleic.A moze i ktos inny bedzie to robic.
    Ależ nie twierdzę, ze nikomu się nie przyda. Jednak przy odległości motywu od szerokiego gwintu pod filtr zaledwie 18.5mm byłyby spore kłopoty z dobrym oświetleniem tego sekundnika w Rolexie. Na szczęście juz wiemy, że te 18.5mm podane na stronie petapixel było pomyłką i odległość będzie większa - być może nawet 9cm.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #5
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    No nie wiem, nie wiem wlasnie trzymam palec na "Buy it Now"...
    Cos czuje, ze bede zuchwalszy tak za dwie szklaneczki na myszach pedzonego.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.793
    Siła reputacji
    382
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    No nie wiem, nie wiem wlasnie trzymam palec na "Buy it Now"...
    Cos czuje, ze bede zuchwalszy tak za dwie szklaneczki na myszach pedzonego.

    pozdro
    Jeśli kupisz - będę czekał z niecierpliwoscią na Twoje doświadczenia. Przyznam się, że też mi chodzi po głowie myśl o zakupie - ale poczekam trochę na opinie użytkowników o tym obiektywie.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    żadne z pokazanych zdjęć nie pokazuje najciekawszej możliwości obiektywu tzn zdjęcia w skali 2:1

    ciekawe jak osiągnęli tak duży "minimal focus distance" - to ma być dla skali 2:1 ???
    Zauważcie ze na zdjęciu obiektywu dla skali 1,5:1 i 2:1 podany jest ten sam dystans 0,185 m, a dla 1:1 - 0,19 m. Minimalne zmiany jak dla takiej skali powiększeń.
    Chyba jakieś "zoomowanie wewnętrzne" jak w canonie MPE 65 mm czy stareńkiej minolta macro zoom 3x.

    http://www.mhohner.de/newsitem2/mzoom


    Najbliższy parametrami wydaje sie tamron macro 60/2 - ten obiektyw ma niesamowicie dużą odległość robocza dla 1:1 jak na swoją ogniskowa - 23 cm przy długości 8 cm. Tu ma być 18,5 cm (przy długości obiektywu 10 cm) ale dla 2:1

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    [QUOTE=wyszomir;1158911]...Przy odległosci 18.5cm można przypuszczać, ze odleglosć była mierzona w normalny sposób - od płaszczyzny matrycy. Przy długosci obiektywu 95mm (na pytanie - czy przy ostrzeniu na mniejszą odlegość obiektyw się nie wydłuża - odpowiedzi na razie nie znam) zostaje 9cm między gwintem pod filtr a motywem...

    [
    /QUOTE]

    Zgubiłeś komorę lustra. Zostaje jakieś 4,5 cm, przy skali 2:1 to nadal niezły wynik
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Zgubiłeś komorę lustra. Zostaje jakieś 4,5 cm, przy skali 2:1 to nadal niezły wynik
    To jest bardzo dobry wynik, jest jeszcze sporo miejsca do rzezby

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  10. #10
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    a co do rzeczy ma komora lustra przy pomiarze minimalnego dystansu roboczego od matrycy??
    Jak sobie porownasz minimalny dystans roboczy dla np. E-5 (z lustrem) i macro 50 oraz dla EM-5 + adapter MMF + Macro 50 to zakładam się że będziesz miał dokładnie taki sam wynik

Podobne wątki

  1. praktyczna porównywarka techniczna
    By ehosonda in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.03.09, 19:26
  2. ciekawostka - pęknięty 30D
    By KaarooL in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 19.09.07, 14:19
  3. Ciekawostka
    By kondi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 24.12.04, 12:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.