Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 56

Wątek: Ciekawostka do makro - ale... czy praktyczna?

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    a co do rzeczy ma komora lustra przy pomiarze minimalnego dystansu roboczego od matrycy??
    Jak sobie porownasz minimalny dystans roboczy dla np. E-5 (z lustrem) i macro 50 oraz dla EM-5 + adapter MMF + Macro 50 to zakładam się że będziesz miał dokładnie taki sam wynik
    No... może przypadkiem jest gdzieś między matrycą, a obiektywem? Dystans roboczy, to zawsze jest odległość obiektyw-obiekt. Minimalna odległość ostrzenia, to dystans matryca-obiekt. Między matrycą, a obiektem jest obszar matryca-bagnet + długość obiektywu. W lustrzankach obszar matryca-bagnet jest wypełniony przez komorę lustra. W bezlustrach przez powietrze i dlatego jest mniejszy. Adapter mmf wyrównuje właśnie tę róznicę.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  2. #12
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    749
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    i ta różnica wynosi 4,5 cm

    Mi chodziło o to że dystans roboczy i minimalna odległość ostrzenia (nieprecyzyjnie nawałem ją dystansem roboczym od matrycy) są cechami obiektywu i nie zmieniają się niezależnie czy używasz je na aparacie z lustrem czy bez.

  3. #13
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    i ta różnica wynosi 4,5 cm

    Mi chodziło o to że dystans roboczy i minimalna odległość ostrzenia (nieprecyzyjnie nawałem ją dystansem roboczym od matrycy) są cechami obiektywu i nie zmieniają się niezależnie czy używasz je na aparacie z lustrem czy bez.
    Od kiedy możesz stosować wymiennie obiektywy do luster i bezluster??? Ok, to parametr obiektywu, ale obiektywu dostosowanego do konkretnego systemu Różnice międzysystemowe wyrównują adaptery, a one mają właśnie konkretną grubość. Chcesz to myśl, nie chcesz, to nie myśl, ja uciekam zanim przyleci jakiś kaczy, saboor albo inny apz i zrobi się afera o 2+2=4.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  4. #14
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    [QUOTE=fret;1159265]
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    ...Przy odległosci 18.5cm można przypuszczać, ze odleglosć była mierzona w normalny sposób - od płaszczyzny matrycy. Przy długosci obiektywu 95mm (na pytanie - czy przy ostrzeniu na mniejszą odlegość obiektyw się nie wydłuża - odpowiedzi na razie nie znam) zostaje 9cm między gwintem pod filtr a motywem...

    [
    /QUOTE]

    Zgubiłeś komorę lustra. Zostaje jakieś 4,5 cm, przy skali 2:1 to nadal niezły wynik
    Faktycznie, masz rację. Dzięki za wychwycenie błędu i sprostowanie.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #15
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Tutaj tez troche o szkle:
    http://www.dpreview.com/forums/post/55043397

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  6. #16
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    i ta różnica wynosi 4,5 cm

    Mi chodziło o to że dystans roboczy i minimalna odległość ostrzenia (nieprecyzyjnie nawałem ją dystansem roboczym od matrycy) są cechami obiektywu i nie zmieniają się niezależnie czy używasz je na aparacie z lustrem czy bez.
    Jeśli juz mamy być dokładni - tak jak piszesz będzie, jeśli obiektyw jest zamocowany w odległości od matrycy równej jego odległości rejestrowej - tak, aby prawidłowo ostrzył na nieskończoność. Zazwyczaj tak właśnie się obiektywy montuje - jak słusznie napisał Fret różnice miedzy odległościami rejestrowymi dla różnych korpusów wyrównują adaptery przez które montujemy obiektyw - ale jednak znane są wyjątki. Np. obiektyw M42 po zamontowaniu do korpusu Nikona znajduje się w nieco większej odległości od matrycy niż przewidział producent obiektywu i o ile adapter nie zawiera odpowiedniej soczewki korekcyjnej nie da sie naostrzyć na nieskończość, za to minimalna odległość ostrzenia nieco się zmniejszy. Inny taki przypadek (jeszcze z zamierzchlych czasów analogowych) to obiektywy M39 - występowały one zarówno w wykonaniu do aparatów dalmierzowych takich jak Leica czy Zorki (z odległoscią rejestrową 28.8mm) jak i w wykonaniu do lustrzanek (Zenit, Zenit S, Zenit 3, Zenit E z pierwszych serii produkcyjnych - z odlegloscią rejestrową 45.46mm). Obiektyw przeznaczony do aparatu dalmierzowego dawał sie bez problemu przykręcić do lustrzanki (gwint był identyczny) ale różnica odleglości rejestrowych działała jak pierścień pośredni o grubości 16.66mm - obiektyw tak zamontowany nie ostrzył na nieskończonosć, za to dawał sie naostrzyć na znacznie mniejsze odległości niż przewidywał jego producent. Ciekawostką jest to, że Zenit E występował z dwoma rodzajami gwintów mocujących obiektyw - nieliczne egzemplarze z pierwszych serii produkcyjnych miały gwint M39, dużo częściej spotykane korpusy z późniejszych serii mimo tej samej nazwy miały juz gwint M42.
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 7.01.15 o 19:44
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #17
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Wy tu pitu pitu, a pan @nyny czeka na paczuszke od naszych skosnookich przyjaciol


    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  8. #18
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.875
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Gratuluję podjęcia szybkiej decyzji zostania naszym forumowym betatesterem Mam nadzieję, że szybko dojdzie, a z obiektywu będziesz zadowolony i podzielisz się z nami efektami.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  9. #19
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Gratuluję podjęcia szybkiej decyzji zostania naszym forumowym betatesterem Mam nadzieję, że szybko dojdzie, a z obiektywu będziesz zadowolony i podzielisz się z nami efektami.
    Nie dziekuje by nie zapeszyc.
    Szkoda tylko, ze do sezonu jeszcze sporo czasu



    EDYTA:
    Wiecej zdjec:
    http://digital.it168.com/a2014/0410/...01611862.shtml


    pozdro
    Ostatnio edytowane przez nyny ; 8.01.15 o 22:49
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  10. #20
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria
    Tadammmmm....

    No i mam go

    Jak mozna przesledzic paczka dotarla bardzo sprawnie zwlaszcza ze po drodze weekend byl.

    "Nadanie przesyłki 2015-01-09 15:17 International Postal System
    Wysłanie przesyłki 2015-01-12 14:19 HONG KONG AIR MAIL CENTRE
    Nadejście przesyłki 2015-01-14 21:42 WER Warszawa
    Przygotowanie przesyłki do doręczenia 2015-01-19 10:37 UP Bydgoszcz 39
    Przekazanie przesyłki do doręczenia 2015-01-19 10:37 UP Bydgoszcz 39"

    Zapakowane to bylo w kopetre babelkowa, coprawda troche w drodze pofatygowana ale zawartosc w nienaruszonym stanie.
    Obiektyw dotarl caly i zdrowy.
    Zestaw zawiera:
    Szkło Venus Super Macro 2:1 60mm f2.8 (mocwanie Nikon) - zapakowany w hermetyczna folie - za to naleza sie wielkie brawa.
    Instrukcję
    Kartę Gwarancyjną (3 lata)
    Pudełko
    Gustowny neprenowy pokrowiec na szkło
    Filtr UV o rozmiarze gwinta 62mm GREEN L

    Zawartosc zestawu:


    Filtr:



    Samo szklo zaskoczyło mnie pozytywnie jesli chodzi o wykonanie. Jak na 60 jest ciezkie, zbudowane glownie z metalu, rowniez baget. Na obudowie jest podziałka, ze skala i warosciami przyslony, dwa pierscienie moze nie pracuja aksamitnie jak np. w nikkorach ale tez nic do zarzucenia im nie mam. Jest to w pelni manualne szklo wiec obsluga tak jak satarych stalek. Spasowanie wszystkiego nad wyraz porzadne, szklo siedzi w body dostc solidnie i to kolejny plus. Zaslepki sa plastikowe bez zadnych oznaczen, przy czym przedni dekielek ma praktyczny sznureczek, ktory mozna przyczepic by nie zgubic.







    Ponizej porownanie z innymi szklami macro:

    Od prawej: Sigma 150/f2,8 macro, Micro Nikkor 105/f2.8VR, Venus 60/f2.8 Super Macro, Micro Nikkor 55/f3.5


    I szkla zblizone gabarytowo i ogniskowo.
    Od prawej: Venus 60/f2.8 Super Macro, Takumar 100/f4.0 macro, Olymus ZD 50/f2,0 macro, Takumar 50/f4.0 macro, Olympus OM 50/f3.5 macro


    Za duzo testow nie zrobilem bo raz, ze czasu brak, dwa ciemno juz. Pokusilem sie tylko o porownanie skali:

    Skala 1:1 tego obiektywu:


    Skala 2:1 tego obiektywu


    To na razie tyle tego przynudzania. Ogolnie pozytywne wrazenia wywarlo na mnie to szklo. Osobiscie spodziewalem sie wiekszej tandety, a sie bardzo milo zaskoczylem.

    p.s. Nie bijcie za zdjecia, ale to sa prosto z aparartu na szybko robione by na goraco opisac wrazenia. Z czasem postaram sie wyprowadzic go na spacer i sie przylozyc do jakis lepszych testów.

    pozdro
    Ostatnio edytowane przez nyny ; 19.01.15 o 23:30
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

Podobne wątki

  1. praktyczna porównywarka techniczna
    By ehosonda in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24.03.09, 19:26
  2. ciekawostka - pęknięty 30D
    By KaarooL in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 19.09.07, 14:19
  3. Ciekawostka
    By kondi in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 24.12.04, 12:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.