Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29

Wątek: panorama - nie schodzą się idealnie

  1. #11
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar lessie
    Dołączył
    Sep 2004
    Mieszka w
    wrocław
    Posty
    2.256
    Siła reputacji
    30
    Moja galeria
    dzięki, niezła stronka

  2. #12
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Często wystarczą 3 ekspozycje (ja wolę 4, jak duże kontrasty to i 5), rozrzucone mocno (po 3EV od siebie).
    Sklejasz najpierw jedną panoramę (opracowujesz ją dokładnie). Ja wybieram środkową ekspozycję, na której program wyznaczający punkty wspólne najlepiej poradzi sobie z zadaniem. Zapisujesz projekt, "podmieniasz" zdjęcia, sklejasz kolejną wersję (jaśniejszą), już bez modyfikowania projektu itd. Na koniec sklejasz 3, 4, 5 "zwykłych" panoram w jednego HDRa. Wszystko będzie idealnie. Photomatix ma opcję 360* image, co powoduje, że panorama na końcach jest walorowo do siebie dopasowana (przy tonowaniu brzegi zazwyczaj ciemnieją).
    Inna metoda (choć taka sama) to sklejenie panoramy w PTGui, który to program posiada w ostatnich wersjach moduł do sklejania HDRowych panoram.
    Zrobienie 6, 9, 12 HDRów i sklejanie ich w pano później jest bez sensu. Godziny pracy, zamiast automatyki, a efekt nigdy nie będzie tak jednolity, jak w wyżej omówionych metodach.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  3. #13
    Banned Zwycięzca OlyRulez Awatar RadioErewan
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Łódź/Warszawa
    Posty
    5.394
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez lessie

    a jak znajdę punkt i przesunę aparat to już nie zmieniam go w żadnym kadrze? czy co kadr koryguję ustawienie ( nie no, bez sensu, skąd mogę wiedzieć co korygowac? ). I jeszcze w kwestii hdr. Jak to ugryźć przy sklejaniu? Najpierw 3 panoramy i potem hdr? Na odwrót? Teoretycznie lepiej chyba panoramy ale jak zrobić żeby wszystkie 3 były idealnie takie same? Kiedyś coś czytałem na ten temat ale gdzie? Nawet robię pod jdr 5 naświetlań kazdego kadru ale nie wiem jak się zabrać za panohdra...
    Jak znajdziesz źrenicę wejściową i upewnisz się, że jest perfect, to możesz kozikiem zaznaczyć ustawienia na szynie, albo ją zakleić w tej konfiguracji. Nie licząc ekstremalnych przypadków (Dariusz Kosior opowiadał mi, że ostatnio robił panoramę w lodówce), wszystko powinno działać do końca świata i o jeden dzień dłużej. Dla konkretnego obiektywu (i jednej ogniskowej dla zooma) to jest jedyna i optymalna konfiguracja.

    Pozdrawiam
    Radosław "Radio Erewan" Przybył
    http://www.fototv.pl Pierwsza w Polsce Internetowa telewizja o fotografii
    * Nigdy nie próbuj przekonywać ludzi, którzy wiedzą, że mają rację. ~Leto

  4. #14
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Toruń
    Posty
    1.869
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Re: panorama - nie schodzą się idealnie

    Cytat Zamieszczone przez lessie
    no własnie - zaczynam się bawić panoramkami ale na jakimś etapie knocę sprawę, mianowicie miewam punkty, które za Chiny Ludowe nie chcą się dokładnie złożyć. W żadnym programie. Muszę ręcznie bawić się w stempelkowanie i inne pirdoły na które nie bardzo mam czas. Poniżej przykład z panoramy jaką mam w galerii ( tam jest stemplowana ) - popatrzcie na barierki - były najbliżej obiektywu i chyba 14mm je tak pojechało że się z kolejnych fotek nie zeszły równo. Powiedziałbym nawet że w ogóle wyszły do ***..y.
    Ktoś zna przyczynę i potrafi pomóc?
    Powody - głupota programu + szeroki kąt. Lekarstwa w tej sytuacji raczej nie ma...

    Kilka słów na temat własnych doświadczeń:
    1. Statyw nie jest konieczny (90% moich panoram powstawało bez jego uzycia). Przydaje się, ale nie jest konieczny. Zaletą uzywania statywu (musi byc dobry - stabilny) jest mniejsza strata obrazu "na górze i na dole" - i mozna precyzyjniej kadrować (bez statywu - trzeba brac spory zapas).
    2. Ekspozycja - obracam się z aparatem i szukam średniej - potem jadę na manualu.
    3. Ostrość - koniecznie manual (zazwyczaj - na najbliższy obiekt w kadrze).
    4. Ogniskowa - im dłuższa, tym lepiej. Ale na 14 mm tez się daje zrobić to i owo - ryzyko "rozejścia się" łączeń jest jednak większe.
    5. Zdjęcia robie tak, aby każdy punkt docelowej panoramy znajdował się na dwóch jpgach "roboczych" - czyli przejście mniej więcej co pół kadru.

    Potem większość wykonuje programoautomat, w PSie prostuję, kadruję, koryguję to i owo - i gotowe

    Ubiegłoweekendowa, "spacerowa"panorama (z ręki, na 14 mm - około 180 stopni): http://img444.imageshack.us/img444/887/pano1copyrw1.jpg

  5. #15
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    64
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    to ja też 2 grosze dorzucę:

    to co już napisał RE - z ręki panoramę można robić bez problemu jeśli pierwszy plan nie jest skomplikowany, jak np tu:
    Stanage Edge w Peak District, Anglia


    albo tu:
    Widok na dolinę Great Langdale, Lake District, Anglia


    Zlepia się to wtedy samo. Jak chcesz zrobić dużo nakładających się planów, to już warto wyposażyć się w statyw i głowicę.

    W necie jest mnóstwo opracowań jak robić panoramy.

    Pozdrawiam

  6. #16
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    Otwock
    Posty
    377
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    Pytanie z innej beczki, ale na temat Nodal point.
    Wygooglało mi tu że, cytuję:
    Kod:
    Nodal point measurment for 14-54
    From the middle of your tripod to the middle of your camera: 
    14mm 9,65cm 
    25mm 7,90cm 
    35mm 6,90cm 
    54mm 4,80cm
    a wydawało mi się że odwrotnie.
    Jaka jest dobra metoda na pomiar (znalezienie) punktu nodalnego?

  7. #17
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    64
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria
    eksperyment - metodą prób i błędów

  8. #18
    | OlyJedi Awatar lcf
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Zielona Góra
    Posty
    294
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria
    Tak btw. przy robieniu panoram z dużej ilości zdjęć dobrze się sprawuje AutoStitch lub - nieco bardziej rozbudowany, ale korzystający z tego samego engine'u - Autopano Pro. Jako ciekawostka - jednym z licencjonowanych użytkowników tego pierwszego jest Industrial Light & Magic :).

  9. #19
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria
    Jak już pojawił się wątek że się zdjątka nie schodzą przy składaniu
    to :

    Ktoś reflektuje na szyny ?

    mam 4 nowe sztuki.
    kształtem odbiegają od tych poprzednich
    są krótsze, bo tamten rzut był z deka za długi...

    - jak by co wrzucę zdjątka
    póki co zdjątka poprzedniej wersji



    pozdrawiam
    dobas

  10. #20
    Oleryk
    Gość
    Rezerwuję jedną, czytaj PW.

Podobne wątki

  1. PANORAMA??
    By pietrzyk666 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 18.09.11, 09:26
  2. Panorama
    By kadm_kg in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 6.06.07, 21:19
  3. panorama w c-765
    By grzechu in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.08.05, 20:32
  4. Panorama na Avi
    By JakubJ in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18.07.05, 14:58
  5. Panorama w D-560/C-350
    By wdylag in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 1.06.04, 23:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.