Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32

Wątek: [OlyTest] - I jak się nie zauroczyć? czyli z fascynacją o E-PL7

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    [OlyTest] - I jak się nie zauroczyć? czyli z fascynacją o E-PL7

    I jak się nie dać zauroczyć? Marketing robi swoje, piękne dziewczęta lansują się modowo z nowym mikrusem od Olympusa a człowiekowi przypomina się stara reklama Mercedesa - "podziwiasz urodę czy technikę". A może technikę i przy okazji urodę, bo choć styl retro bywa tu i ówdzie krytykowany to przecież uroku E-PL7 nie można odmówić, zwłaszcza gdy znajduje się w rękach którejś z dziewczyn zaangażowanych do blogowo-modowego pozycjonowania produktu.

    A co, gdy aparat trafi w męskie ręce? Ano radzi sobie i to całkiem nieźle. Owszem, pod pewnymi względami daleko mu do E-P5 ale to było do przewidzenia - aparat ma gabaryty XZ-2 więc pewnie do podobnego klienta jest adresowany. Warto wszakże dodać, że podobnie jak XZ-2, pomimo małych rozmiarów trzyma się go całkiem przyjemnie i pewnie. Również obsługa poszczególnych pokręteł i przycisków nie nastręcza trudności. Fakt - brakuje czasami drugiej rolki ale w tej klasie aparatów to bardzo typowa przypadłość.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czarnobialy.jpg
Wyświetleń:	586
Rozmiar:	427,0 KB
ID:	138351

    Ciekawostką jest, niestety in minus, że konstruktorzy nie zabudowali w aparacie lampy błyskowej. W XZ-2 znalazło się dla niej miejsce a tu mamy do czynienia ze znanym już z innych konstrukcji doczepianym palnikiem. Dlaczego? Cóż, pewnie nie księgowi są winni a marketingowcy który wytyczyli taką ścieżkę rozwoju linii modelowej. Wiadomo - trzeba sobie coś zostawić do poprawienia w następnym modelu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czarnobialy-1.jpg
Wyświetleń:	555
Rozmiar:	143,2 KB
ID:	138352

    Drugą rzeczą, która jak myślę wkrótce będzie poprawiona to zakres obiektywu. Niegdyś, w uniwersalnych zoomach podział był prosty - szkła z ogniskową od 24 mm (ekw. FF) są dla profesjonalistów a amatorzy dostają optykę z ogniskową od 28 mm. Składany zoom mZD-14-42EZ jest bardzo wygodny, wyraźnie przyczynia się by aparat mógł uchodzić za kieszonkowy, ale po prawdzie to jest już chyba 5ta konstrukcja Olympusa o takim zakresie. Olympus wyraźnie skąpi użytkownikom "szerokości". Wydaje się że w czasach gdy wszyscy liczący się bezlusterkowcowi rywale mają w ofercie obiektywy amatorskie (sprzedawane w zestawach) zaczynające się od ekw. 24 mm, jest to spory dysonans. Zwłaszcza że Panasonic pokazał że da się zrobić taki obiektyw w kompaktowych rozmiarach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1442.jpg
Wyświetleń:	566
Rozmiar:	267,7 KB
ID:	138350

    Porzućmy jednak te dygresje i wróćmy do tematu. Tak więc aparat trafił w moje ręce i muszę się przyznać że od początku mnie zachwycił. Bardzo staranne wykonanie, pewny chwyt a nade wszystko szybkość odpowiedzi na zmiany nastaw czy naciśnięcia przycisków. To jest rzecz która zaskoczyła mnie już w E-M1 - tamten aparat jakoś szybciej wyświetlał zmieniane parametry niż robi to E-M5. Niby to są ułamki sekund, trudno to nawet zmierzyć, ale odczucie to jest wyraźne. I podobnie było z E-PL7.

    Zachwycony tym faktem, postanowiłem sprawdzić czy konstruktorzy nie przygotowali kolejnej niespodzianki w stylu E-M1 - czyli bardzo dopracowany tryb seryjny. 8 kl/s które oferuje E-PL7 to wszakże nie 11 znane z flagowca, ale wynik w każdym bądź razie bardzo zacny. Warto przypomnieć że E-M5 "wykręca" tylko jedną kl/s więcej. Sama szybkość to jednak połowa sukcesu. E-M1 potrafił pociągnąć naprawdę długą serię. Oczywiście mikrus aż takim długodystansowcem nie jest. Robiąc zdjęcia w trybie RAW+JPG bufor zapychał się po 11 ujęciach. Dla porównania, E-M5 przestawiony na szybkość 8 kl/s dał radę wykonać 15 zdjęć.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stoper.jpg
Wyświetleń:	555
Rozmiar:	265,8 KB
ID:	138353

    Mając możliwość bezpośredniego porównania E-PL7 i E-M5 postanowiłem sprawdzić jeszcze jedną funkcjonalność wokół której pojawiło się sporo wątpliwości. Mianowicie wbudowaną podobno w nowy aparat funkcję korekty aberacji chromatycznych. Przegrzebałem całe menu aparatu ale nie znalazłem niestety żadnej informacji na ten temat. Cóż, zdjęcia robione PENem i OMD z podpiętą Panasonic-Leicą 25/1,4 nie pozostawiają złudzeń - "kolorki" wyglądają prawie tak samo.

    E-M5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E_M5+PL_25_1,8-wycinek.jpg
Wyświetleń:	557
Rozmiar:	246,0 KB
ID:	138355

    E-PL7
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E_PL7+PL_25_1,8-wycinek.jpg
Wyświetleń:	554
Rozmiar:	196,2 KB
ID:	138357

    Podobnie jest też z 14-42

    E-M5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E_M5+mZD_14-42-wycinek.jpg
Wyświetleń:	542
Rozmiar:	337,0 KB
ID:	138354

    E-PL7
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	E_PL7+mZD_14-42-wycinek.jpg
Wyświetleń:	588
Rozmiar:	271,6 KB
ID:	138356

    CDN.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  2. #2
      | OlyJedi Awatar grizz
    Dołączył
    Jun 2005
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    12.859
    Siła reputacji
    162
    Moja galeria
    hmm ciekawe co taka cisza w komentarzach…

  3. #3
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    hmm ciekawe co taka cisza w komentarzach…
    Czekamy na CD?

  4. #4
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    200
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez petreq Zobacz posta
    Czekamy na CD?
    czekamy!
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Rysiek_O
    Dołączył
    Mar 2011
    Mieszka w
    47-364 Komorniki
    Posty
    4.149
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez grizz Zobacz posta
    hmm ciekawe co taka cisza w komentarzach…
    Jan z właściwą sobie werwą poderwał nas do udziału w tej fascynacji. Ja jestem "starej daty" i obstaję przy sprzęcie z wizjerem, ale z ciekawością przejrzałem wstęp i czekam na dalsze części. Brawo Janie!
    Rysiek_______________
    Podstawowe elementy E 4/3 i m4/3

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    och, czas goni! koniec roku - początek nowego to urwanie głowy straszne ale będzie ciąg dalszy i mam nadzieję że nie będziecie musieli długo czekać
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  7. #7

    Dołączył
    Jan 2010
    Mieszka w
    Gdańsk
    Posty
    23
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    Miałem olkowego naleśnika 14-42 w M10 i moim zdaniem jest on słabszy od panasonicowego 14-42PZ i dużo słabszy od 12-32.
    W Olku bez sensu jest rozwiązany tryb WiFi. W momencie gdy sterujemy aparatem przez komórkę/tablet ekran z tyłu nie wyświetla podglądu tylko informację o tym, że działa WiFi W Panasonicu ekran oraz EVFy działają normalnie.
    Na plus tego maleństwa jest odchylany ekran, którego nie ma GM1/GM5 ale na minus brak flasha/EVF.
    Nie wiem czy to wada czy cecha (bo dotyczy wszystkich olków) - beznadziejny w stosunku do panasonicow tryb Video - bez działającego AF i z bardzo słabym codeckiem.

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria
    Ja jednak widzę poprawę w aberracjach chromatycznych, przynajmniej na PanaLeice.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Ja jednak widzę poprawę w aberracjach chromatycznych, przynajmniej na PanaLeice.
    Stawiam tezę że tej korekcji nie ma. Różnice są na tyle małe że mogą wynikać z różnic pomiędzy zdjęciami mimo że dołożyłem wszelkiej staranności by wykonać identyczne kadry. W exifach np. widać że aparaty nieco inaczej ustawiły odległość. Również kolory z obu aparatów są nieco inne i to może wpływać na subiektywny odbiór rozmiaru aberacji.

    Załączam ORFy. Na nich pewnie aberacje będą nie korygowane ale będzie możliwość podglądnięcia kadrów.
    Załączone pliki Załączone pliki
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    Stawiam tezę że tej korekcji nie ma. Różnice są na tyle małe że mogą wynikać z różnic pomiędzy zdjęciami mimo że dołożyłem wszelkiej staranności by wykonać identyczne kadry. W exifach np. widać że aparaty nieco inaczej ustawiły odległość. Również kolory z obu aparatów są nieco inne i to może wpływać na subiektywny odbiór rozmiaru aberacji.

    Załączam ORFy. Na nich pewnie aberacje będą nie korygowane ale będzie możliwość podglądnięcia kadrów.
    A co za problem sobie to usunąć w postprocesie jak trzeba...
    Jestem bardzo sceptyczny co do potrzeby testowania kitów w mikro, nawet tych najlepszych... Najlepiej moim zdanien jest to to odpiąć i zapakować do pudełka i używać innego sensownego szkła pozwalającego wykorzystać możliwości matrycy. Zresztą dotuczy to niemal każdego tyou aoaratu...

    Lampę błyskową ja miałem ochotę z E-M5 użyć ze cztery razy w ciągu prawie 4 lat, może aż tak bardzo nie bywa przydatna? Za to korpusik smacznie wygląda.
    Ostatnio edytowane przez apz ; 7.01.15 o 14:49
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. [OlyTest] 75-300 II czyli obiektyw dla leniwych.
    By strOOs in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 20.10.14, 07:48
  2. [OlyTest] E-P5 vs X100s (czyli pojedynek w stylu retro)
    By Jan_S in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 132
    Ostatni post / autor: 31.05.14, 10:18
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13.04.13, 22:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.