Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Szczerze? Nie mam chyba koncepcji gdzie taki temat dodać. Niedawno w moim wątku pisałem, że dodam trochę o siatkówce z GX7, więc czas najwyższy to zrobić.

    A więc: czy się nada? Nie. Będzie człowieka męczył, będzie za mały do trzymania z dużymi szkłami (akurat u mnie było to RMC Tokina 200/2.8, zdjęcie zestawu dodam jutro), ma za mało fps (6 na siatkę to mało, 8 to raczej takie sensowne minimum) i odstaje lustrom.

    Ale z drugiej strony zdjęcia zrobiłem, więc może jednak się nadaje?

    Od początku: W trakcie FIVB World Championship, tak samo jak w trakcie każdej innej dużej imprezy sportowej (Euro, mundiale, igrzyska, itp) "topowe firmy foto" rozdają fotoreporterom sprzęt. Tym razem do Łodzi zawitał Canon z programem CPS i Nikon z NPS. Canon przywiózł duże ilości 1Dx i 5D3, do tego 300/2.8 i 200-400/4L. Nikon przywiózł chyba wszystko, co mieli na stanie, bo nawet 800/5.6 była. Skorzystałem "aby powrócić do korzeni" przez kilka meczów z 5D3 z 200-400/4L. I... zapomniałem jak to jest fotografować dSLR. Szczególnie w takiej konfiguracji. Waga zestawu? Niecałe 5kg. wizjer optyczny przy F4 jest jeszcze ok, ale po uruchomieniu TC (wbudowanego) robi się 5.6 i już jest ciemno (nawet w tak dużym wizjerze jak w 5D3). Zdjęcia? Ok. I obiektyw, i puszka są bardzo dobre. W końcu jakie mogą być przy cenie za body+szkło na poziomie 60kPLN?

    Starałem się jednak porównać "co mogę zrobić GX7" - po ~2 sety robiłem Canonem, oddawałem do CPS i brałem swój sprzęt z szafki żeby mieć porównanie. Za każdym razem było lekko (minimum jakieś 4x lżej!), ale AF kontrastowy, w tak szybkim sporcie jak siatkówka, stwarzał problemy. Nie mówię, że się nie da, ale jednak praca dSLR jest przyjemniejsza (jak już zaakceptujemy cenę, wagę, mobilność i rzucanie się w oczy przy transporcie) jednak "wszystko dookoła" samego meczu można zrobić równie dobrze 5D3 jak i GX7.

    Na początek więc to, co łatwo wychodzi: kibice.

    Mały disclaimer: tam, gdzie jest EXIF, są szkła systemowe. Tam, gdzie go nie ma, jest RMC Tokina 200/2.8.













    Da się? Da się. Siatkówka to dużo więcej niż tylko sama piłka i walka nad siatką. Kibice są ważni i bez nich nie ma energii. W tak dużej hali jak Atlas Arena w Łodzi, na meczu Brazylia-Rosja (III runda, bez kibiców prawie) energii było mniej niż zero. Zawodnicy po prostu stali i czekali na możliwość pójścia do domu...

    Oczywiście, nie ma siatkówki bez cheerleaderek!












    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  2. #2
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Nie udało się dać całości w jednej notce (limit 30 zdjęć w jednym poście), więc same kadry "meczowe" są poniżej:

    No i dochodzimy do (częściowo) smutnego sedna, gdzie jednak manualny 200/2.8 musiał walczyć ze współczesnymi 300/400mm ze światłem 2.8

    I radził sobie tak:














    Brakuje mu ostrości (a raczej rozdzielczości), ale to zrozumiałe - w końcu ma ~40 lat!. Wtedy były inne standardy i inaczej projektowało się optykę. Dzisiejsze obiektywy "sportowe" są ostre jak żyleta, mają stabilizację, wspomaganie AF punktami krzyżowymi i więcej fps niż GX7. Chętnie sprawdziłbym w takiej sytuacji 50-200 SWD/Sigma 70-200, ale takowych pod ręką nie miałem.

    Ale nie zawsze konieczne jest robienie zdjęć tak długą ogniskową. Można krócej.

















    I chyba moje ulubione (nieodszumiane), a na pewno przyniosło dużą satysfakcję:

    I co ja mam napisać na koniec? GX7 poradził sobie z siatkówką, ale nie polecam go jako podstawową puszkę do tego sportu. Udowodniłem, że można "powalczyć" takim aparatem, szczególnie w bliższych planach. Jak już na rynku będą 40-150/2.8, 150/2.8, 300/4 lub inne tego typu obiektywy to sprawa pewnie trochę się zmieni. System MFT jest młody, wciąż się rozwija i liczę, że wyprzedzi (albo zrówna się) za trochę z aktualnymi "topowymi systemami".

    Chętnie w podobnych sytuacjach (przy kolejnych duży imprezach siatkarskich/piłkarskich) chętnie porównam go z (już posiadanym od tygodnia) E-M10 lub E-M1 jeśli akurat trafi się wolny do wypożyczenia.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  3. #3
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Super! Jeszcze parę raw i teścik cud-miód!
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar adambieg
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Miasto nad Brdą
    Posty
    2.812
    Siła reputacji
    108
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Cytat Zamieszczone przez strOOs Zobacz posta

    I co ja mam napisać na koniec? GX7 poradził sobie z siatkówką, ale nie polecam go jako podstawową puszkę do tego sportu. Udowodniłem, że można "powalczyć" takim aparatem, szczególnie w bliższych planach. Jak już na rynku będą 40-150/2.8, 150/2.8, 300/4 lub inne tego typu obiektywy to sprawa pewnie trochę się zmieni. System MFT jest młody, wciąż się rozwija i liczę, że wyprzedzi (albo zrówna się) za trochę z aktualnymi "topowymi systemami".

    Chętnie w podobnych sytuacjach (przy kolejnych duży imprezach siatkarskich/piłkarskich) chętnie porównam go z (już posiadanym od tygodnia) E-M10 lub E-M1 jeśli akurat trafi się wolny do wypożyczenia.
    Twoje zdjęcia są najlepszym potwierdzeniem stwierdzenia, że do aparatu oprócz obiektywu musi być podpięty sprawny fotograf. Wtedy niezależnie od marki, rodzaju af, ilości punktów itp. jest szansa na dobre zdjęcia.
    Bardzo fajny test.

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    201
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Super foty. Nie jeden "miszcz pro-lustrzankowy" pracujący zawodowo przy tym materiale mógłby pozazdrościć dobrego oka.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Wielu z nas by się mocno zdziwiło co TY byś wyczarował z tego meczu mając 40-150 i 300/4.
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  7. #7
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    Wielu z nas by się mocno zdziwiło co TY byś wyczarował z tego meczu mając 40-150 i 300/4.
    Sam jestem ciekaw. 40-150 na 99% kupię (niezależnie od ceny), 300/4 będzie trudniejszym orzechem do zgryzienia...

    Cytat Zamieszczone przez adambieg Zobacz posta
    jest szansa na dobre zdjęcia.
    Bardzo fajny test.
    Nie miałem aż tak dużego zapotrzebowania na zdjęcia żeby cały czas "targać" 5D3, więc wolałem samemu sprawdzić co się da zrobić w dobrym oświetleniu (mistrzostwa są oświetlane lepiej z uwagi na telewizję).

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Super! Jeszcze parę raw i teścik cud-miód!
    Przebiorę coś może jutro i dodam.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  8. #8

    Dołączył
    Jan 2014
    Mieszka w
    Gdynia
    Posty
    10
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Wydaje mi się że GX7 lepiej poradziłby sobie z obiektywem Olympus 50-200 SWD 2.8-3.5, gdzie AF działa całkiem sprawnie, a jakość optyczna jest o o wiele lepsza niż Tokina. Natomiast nie jest zalecany ten obiektyw dla E-M10 czy też E-M5 bo podobno jest dużo gorzej niż w GX7, a najlepiej oczywiście mieć E-M1

  9. #9
    | OlyJedi Awatar osiem1984
    Dołączył
    Jul 2011
    Mieszka w
    Warszawa (aktualnie Młochów pod Warszawa)
    Posty
    1.682
    Siła reputacji
    96
    Moja galeria
    Panie Autorze,żeś Pan zrobił, przekozacne zdjęcia. Zmień tytuł wątku i wyrzuć z niego info o głupim aparacie, a zatytułuj lepiej "Mistrzostwa Świata w Polsce pozwoliły na odkrycie wielkiego talentu" Zaleciało wazeliną, ale w 100% uzasadnione stwierdzenie.

  10. #10
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Panasonic Lumix DMC-GX7 - czy nada się na siatkówkę?

    Super zdjęcia! Dobrze się ogląda

Podobne wątki

  1. Panasonic Lumix DMC-GH3
    By ciukacz in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 291
    Ostatni post / autor: 28.05.14, 10:00
  2. Panasonic Lumix DMC-GX1
    By grizz in forum [K] Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 4.11.12, 19:04
  3. Panasonic Lumix G HD
    By C+ in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 75
    Ostatni post / autor: 10.04.09, 21:28
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 26.01.06, 23:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.