Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Careme
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.626
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria

    Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Szanowni Forumowicze,
    Na spotkaniach krakowskich zadawałem pytanie: co lepsze do makr Raynox 250 czy MCON-P01? i postanowiłem, że podzielę się z tym pytaniem na forum. Jakie szkła mam to widać w sygnaturce, a to determinuje trochę odpowiedzi. Ponadto dodam, że chodzi o zdjęcia wykonane podczas spacerów, a zatem bez aranżacji mini-studia. Patrząc na koszty i różne opisy osób mających jedno i drugie wygląda, że cena do wartości wygląda podobnie. Niemniej jednak będę wdzięczny za Wasze komentarze i sugestie.
    XZ-2; O-MD E-M10, mZ: 9-18mm, 25mm, 45mm, 75-300mm | Moje fotki - zapraszam do oglądania, komentowania, krytyki.

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Moje makro początki, robię Raynoxem, przede wszystkim założysz go na wszystkie Twoje szkła. P01 wiem że do 40-150 pasuje, mam go ale rzadziej używam. Raynox to mała głębia ostrości, statyw konieczny, lampy nie używam póki co, może kiedyś zacznę. Jak to wychodzi możesz zobaczyć w wątku moim. Dodam, że niektóre ze zdjęć są stackowane, na pojedynczej focie nie uda się takich głębi ostrości uzyskać.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Careme
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.626
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Cytat Zamieszczone przez yamada Zobacz posta
    Moje makro początki, robię Raynoxem, przede wszystkim założysz go na wszystkie Twoje szkła. P01 wiem że do 40-150 pasuje, mam go ale rzadziej używam. Raynox to mała głębia ostrości, statyw konieczny, lampy nie używam póki co, może kiedyś zacznę. Jak to wychodzi możesz zobaczyć w wątku moim. Dodam, że niektóre ze zdjęć są stackowane, na pojedynczej focie nie uda się takich głębi ostrości uzyskać.
    I bardzo ładnie Ci to wychodzi. Podoba mi się.
    XZ-2; O-MD E-M10, mZ: 9-18mm, 25mm, 45mm, 75-300mm | Moje fotki - zapraszam do oglądania, komentowania, krytyki.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Co do moich makr, o których wspominałem w knajpie, to zobacz sobie na www.beluch.pl ->Makrofotografia
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Lampa daje szczegóły, ale jak ostatnio się naczytałem najlepsze efekty są wtedy gdy zmiękczymy i rozproszymy światło błysku, nie ma wtedy mocnych odbić światła na owadach, idzie zima ja będę w tym czsie coś w tym kerunku kombinował.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.787
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Zacząłbym od tego, że DCR-250 i MCON-P01 to makrokonwertery o diametralnie różnych parametrach optycznych - MCON-P01 to prosta, jednoelementowa soczewka o ogniskowej 400mm - czyli zdolności skupiającej 2.5 dioptrii (http://asia.olympus-imaging.com/prod...enses/mconp01/). DCR-250 to dużo bardziej zaawansowana konstrukcja optyczna (3 elementy w 2 grupach) o ogniskowej 125mm - czyli +8 dioptrii (http://www.raynox.co.jp/english/dcr/...exdcr250eg.htm). Oznacza to, ze zakładajac te konwertery do tego samego obiektywu z Raynoxem uzyskamy znacznie większą skalę odwzorowania (dla obiektywu naostrzonego na nieskończoność skalę odwzorowania możemy obliczyć dzieląc ogniskową obiektywu przez ogniskową konwertera, ostrzenie obiektywu na mniejszą odległość powoduje pewien dalszy wzrost skali odwzorowania) ze znacznie mniejszej odległości - dla Raynoxa odległość między motywem a przednią soczewką konwertera wyniesie ok. 10-11cm, dla Olympusa będzie to od dwudziestu kilku do ok. 40cm (podawany na stronie Olympusa Shooting range to zapewne odległość od motywu do matrycy - dystans roboczy większy od ogniskowej soczewki - w przypadku MCON-P01 40cm - oznaczałby konieczność ostrzenia obiektywu do którego jest ona podłączona 'za nieskończoność). Co do jakości optycznej - różnych makrokonwerterów Raynoxa (w tym również DCR-250) używam od wielu lat i rezultaty uważam za świetne, MCON-P01 nigdy nie miałem - i wcale mieć nie chcę - praw fizyki się nie przeskoczy i przy jednym elemencie optycznym nie da się skorygować prawidłowo aberracji. Jeśli dla kogoś DCR-250 jest zbyt silny - można kupić słabszego DCR-150 (też 3 elementy w 2 grupach, 4.8 dioptrii - 210mm). Jesli to nadal za krótka ogniskowa - szukałbym achromatycznych soczewek nasadkowych (na ogół 2 elementy w 1 grupie) o zdolności skupiającej w granicach +2 do +4 dioptrii.
    W pzrypadku chęci stosowania Raynoxów z serii DCR z obiektywami o krótkich ogniskowych trzeba się liczyć z tym, że poniżej pewnej wartosci ogniskowej może wystapoić winietowanie. W przypadku 40-150 raczej bym sie winietowania nie spodziewał - 40 mm z cropem 2 to jeszcze na tyle wąski kat widzenia, ze DCR-250 nie powinien winietować, w przypadku 14-42 F3.5-5.6 II jesli winietowanie wystąpi, to tylko przy najkrótszych ogniskowych (sprawdzałem 14-42 z Raynoxem MSN-202 o mniejszej niż DCR-250 średnicy soczewek i winietowanie występowało w zakresie ogniskowych od 14 do ok. 20mm), w przypadku obiektywów takich jak 14-150 zakres ogniskowych przy których występuje winietowanie przy najkrótszych ogniskowych zapewne będzie (szeroki kąt widzenia i dość duża średnica przedniej soczewki obiektywu) - ograniczy to w pewnym stopniu zakres regulacji uzyskiwanej skali odwzorowania (przy pracy obiektywów zmiennoogniskowych z makrokonwerterami nakręcanymi na przednią soczewkę najłatwiej się reguluje skalę odwzorowania zmieniając ogniskową obiektywu).
    Ostatnio edytowane przez wyszomir ; 29.09.14 o 09:49
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Careme
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.626
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Wyszomirze bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź.

    Może gwoli wyjaśnienia dodam, że nie interesują mnie zdjęcia owadów w takich zbliżeniach jak to co w galerii otwiera się na początku, czyli fasetowanych oczu etc. Raczej detal, kompozycja w zbliżeniu ukazująca ciekawy wzór - to jest to o czym myślałem zadając to pytanie. Przykładowo: zardzewiała główka gwoździa wbita w drewno, kapsel wciśnięty w chodnik, krople wody, itp.
    Niestety nie miałem do możliwości robienia takich ujęć, stąd też nie jestem w stanie podać zdjęć przykładowych.

    Uwzględniając sprzęt jakim dysponuję, to mogę takiego Raynoxa podpiąć pod 75-300.

    Z tego co piszesz wnioskuję, że 250 może w takich tematach nie sprawdzać się. Muszę w takim przypadku po przykładowych zdjęciach zarówno z 250 jak i 150 popatrzeć.
    XZ-2; O-MD E-M10, mZ: 9-18mm, 25mm, 45mm, 75-300mm | Moje fotki - zapraszam do oglądania, komentowania, krytyki.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Cytat Zamieszczone przez Careme Zobacz posta
    Przykładowo: zardzewiała główka gwoździa wbita w drewno, kapsel wciśnięty w chodnik, krople wody, itp.
    Pogogluj za Achromatem Marumi +3,+5.o odpowiedniej srednicy.Do takich motywow sprawdzi Ci sie napewno.Tylko,ze trzy sztuki tych soczewek to masz szklo makro.
    Ps.Przepraszam,ze przed szereg sie wypinam.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Careme
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    1.626
    Siła reputacji
    81
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    [...]Tylko,ze trzy sztuki tych soczewek to masz szklo makro [...]
    .
    Właśnie jedną z propozycją jaką usłyszałem to zakup szkła makro

    Nie ukrywam, że piszę trochę (?) pod wpływem lektury książki Petersona "Kompozycja bez granic" gdzie są zdjęcia wykonane Micro-Nikkorem 105 mm. Właśnie szukanie takich układów w banalnych niekiedy sytuacjach podoba mi się.
    XZ-2; O-MD E-M10, mZ: 9-18mm, 25mm, 45mm, 75-300mm | Moje fotki - zapraszam do oglądania, komentowania, krytyki.

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Raynox DCR-250 czy MCON-P01?

    Cytat Zamieszczone przez Careme Zobacz posta
    Właśnie jedną z propozycją jaką usłyszałem to zakup szkła makro

    Nie ukrywam, że piszę trochę (?) pod wpływem lektury książki Petersona "Kompozycja bez granic" gdzie są zdjęcia wykonane Micro-Nikkorem 105 mm. Właśnie szukanie takich układów w banalnych niekiedy sytuacjach podoba mi się.
    Mozesz troche pobladzic jak bedziesz sie sugerowac jakim obiektywem zrobiono dobre zdjecia.Czesto 80% jakosci to warunki i obrobka.
    Mi wystarczaly w wielu przypadkach kity.

Podobne wątki

  1. OLYMPUS MCON-P01 Konwerter makro
    By apz in forum [K] Akcesoria micro 4/3
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18.11.12, 15:51

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.