Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 31

Wątek: Z cyfry i analoga - porównanie.

  1. #21
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2011
    Posty
    420
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    No właśnie, jak analog to cały proces od początku do końca przeprowadzamy samodzielnie. Jak oddam do labu to tak jakbym robił zdjęcia w jpg i bez sprawdzania prosto z karty dawał do labu aby mi z tego zrobili odbitki. Zero kontroli nad procesem.
    Z analogiem na razie idę na mały kompromis i błony kupuję, ale i to się z czasem zmieni
    Tradycyjnych odbitek srebrowych nie robię, wolę pigment, gdzie wszystko sobie sam robię, ale do tego trzeba mieć duży negatyw a nie miniaturki 4x5"
    Z drugiej strony leży gdzieś na półce stare lustro ze szkłami 50/1.4 i 35/1.9, tyle że nie chce mi się tego skanować, a powiększalnika nie mam gdzie postawić.
    Ale jak zdjęcie ma wyjść na pewno to cyfra jednak ma swoje zalety.

  2. #22
    urzyszkodnik
    Gość

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    A ja bez bólu dawałem do labu. Fakt ze do jednego. Konkretnego.
    Tylko tam.
    Wołali mi. Skan robili. Tak duzy jak chciałem...
    Zawsze niemal bw i zawsze bez obróbki. I na płytę
    Co do uwagi ze czerni nie ma na załączniku, powiem ze lubię kontrasty ale lubię tez szarości.
    Ten film jakos nigdy kontrastu mi nie dał. Za to go lubię
    I raz jeden byłem w innym. Druknac większy format musiałem od ręki, a "moj" był zbyt zAjety ze y to zrobic na juz.
    Tyle ze ten drugi to z polecenia kolegi.... Wiec tez sprawdzony.
    Co do dłubania w pliku, to staram sie nie dłubać. Choc oczywiscie jesli ktos chce to można
    Powiekszalnik własny łaził za mna długo. Ale jako ze ja 6x7 miec tez muszę, klamota nie było gdzie postawić i jakos tak sie zeszło.
    A teraz na jakis czas zupełnie mogę zapomnieć o samodzielnej pracy w ciemni.
    Laby zostaną mi w Warszawie, ale nie znam żadnych jeszcze.
    Moze macie tanie i dobre miejsce w wawie gdzie zrobią tez 6x7 i fortuny nie wezmą ? Ze skanem i drukiem ?

  3. #23
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
    Postanowiłem się zabawić w porównanie zdjęć cyfrowych z analogowymi. Jaka jest faktycznie różnica pomiędzy nimi. Zdjęcia zrobiłem tym samym obiektywem przepinając go z analoga na cyfrę. Z cyfry surowy Raw otworzyłem w Ps i bez ingerencji "wywołałem" do Jpeg, Z analoga zeskanowałem cyfra do Raw i analogicznie "wywołałem" do Jpeg.
    Zdaję sobie sprawę z faktu "ułomności" takiego porównania, niemniej jednak zapraszam do wrzutek i dyskusji.
    Zdjęcia nie kadrowane, różnica wynika z cropa matrycy cyfrowej.


    ps. i nie pozabijajmy się w dyskusji o pierdoły
    Przy takich kadrach, i takiej wielkości (rozdzielczości) - chociaż i na odbitce A4 byłoby to samo - można powiedzieć, że nie ma różnic. Dokładnie tako samo porównanie było by w przypadku cyfrowe FF vs. kompakcik.

    Różnice zaczną się pojawiać przy porównywaniu cropów lub też przy innych kadrach.
    Wg. mnie przy obecnych matrycach mała klatka kliszowa nie ma żadnych szans pod kątem technicznym. MF kliszowe jeszcze się broni, ale skanować wypadałoby na bębnie.

    Przenoszenie kliszy w świat cyfry poprzez fotografowanie kliszy aparatem cyfrowym nie ma najmniejszego sensu, nie lepiej od razu ten kadr zrobić cyfrą o wiele wygodniejsze podejście ... ale to temat rzeka na oddzielną dyskusję.
    Ostatnio edytowane przez tymczasowy_ ; 19.09.14 o 13:14

  4. #24
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dzemski
    Dołączył
    Nov 2005
    Mieszka w
    Lublin
    Posty
    3.203
    Siła reputacji
    118
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Mały obrazek na kliszy niestety odpada przy obecnych cyfrakach. Chociaż, jeśli chcemy mieć ostro po przymknięciu powyżej f8 to analog nam to da, a cyfra zamydli Jednak ja widzę przewagę w fotografii czarnobiałej. Dobór filmu, dobór wywoływacza, utrwalacza. Tu można naprawdę sporo wpływać na efekt końcowy. No i ostatnia część to przeniesienie analoga w świat cyfrowy. Bardzo wiele zależy od skanera. Nawet jeden skaner potrafi zupełnie inaczej skanować tą samą błonę. Np. Epson V700 (który posiadam) ma swoje oprogramowanie (Epsona) i SilverFast. W jednym i drugim oprogramowaniu dostaniemy zupełnie inny obraz. Biorąc pod uwagę możliwość skanowania w SilverFast w technice HDR (składanie skanów tej samej klatki, ale z innymi wzmocnieniami sygnału), możemy dostać naprawdę dobrej jakości obraz. Jednak przewaga analoga nad cyfrą jest widoczna dopiero przy średnim formacie. Dobre szkło i taki Ektar Prof 100 i dostajemy niesamowitą ilość detalu (na klatce 6x6 nawet powyżej 50 mpix rozdzielczości w przeliczeniu na cyfrę). Do tego możliwości zabawy z GO, plastyką zdjęć (inną niż malego obrazka). Cena średniaków cyfrowych jest koszmarna, a i tak są tą nie do końca średniaki (klatka rozmiaru 45x30mm, a nie 56x56).

  5. #25
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2011
    Posty
    420
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Tyle, że dzisiejsze FF cyfrowe pozwala na naprawdę duże odbitki.
    GO też jest większa niż z dużych formatów analogowych i to jest zaleta, bo wyostrzyć poprawnie duży format tak aby detalu było faktycznie więcej niż na cyfrze łatwo i szybko się nie da.
    Bez super skanera trudno będzie uzyskać więcej detalu z analogu niż z cyfry.
    Tyle, że nie każdy robi analogiem bo zależy mu na dużych powiększeniach. Ja robię tylko stykowo i zdjęcia można oglądać pod lupą, jakby komuś bardzo zależało na detalach

  6. #26
    urzyszkodnik
    Gość

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Na zwykle tory wątek schodzi.
    Ostrość, zaraz cropy beda itd. Głupoty
    A przeciez wiadomo ze nie o to chodzi w analogu.
    Tak samo jak wiadomo ze bez DSLR raczej cieżko juz dzisiaj focic.
    Choc można.

  7. #27
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Cytat Zamieszczone przez urzyszkodnik Zobacz posta
    A przeciez wiadomo ze nie o to chodzi w analogu.
    Tak samo jak wiadomo ze bez DSLR raczej cieżko juz dzisiaj focic.
    Choc można.
    Otóż to, kliszak jest super i będzie świetny, jak Mirek pisał: dopóki ciemnia będzie magiczna a nie rutynowa.
    Cyfra jest i będzie świetna dopóty, dopóki będzie się chciało zdjęcia robić.
    Porównanie: gramofon(kliszak)-compact(cyfra) jest idealnie trafione.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  8. #28
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Klisza jest dla entuzjasty lub profesjonalisty, który ma klientów z dużą ilością czasu i rozumiejących na czym to wszystko polega.

    Cyfra jest dla zawodowca, który nie może czekać (bo klient nie chce czekać) lub dla amatora, który także nie lubi czekać (na efekty).

    A jakość nic nie znaczy - to nam (albo klientowi) ma odpowiadać, a nie "anonimowym internautom" (ze słynnego: "24-70L is sharp enough for Annie Leibovitz but is not for some anonymous amateurs on the Internet").
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  9. #29
    urzyszkodnik
    Gość

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    A no wlasnie, jakość nic nie znaczy...trafione.
    Ale zabawa sie liczy

  10. #30
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Odp: Z cyfry i analoga - porównanie.

    Mam wrażenie, ze sporo tracimy z kliszy przy skanowaniu, szczególnie na płaskich skanerach. To jest właśnie problem średniego formatu, gdzie mało kto używa dedykowane skanery do filmów i większość skanów jest z płaszczaków, które maja ok 1/2 oficjalnej rozdzielczości. Oczywiście przy szczegółowych skanach wychodzi ziarno, ale to jest właśnie urok analoga.

    Porównywanie takich zdjęć jak zamieściłeś chyba nie ma sensu, co właściwie chcesz porównać? Klimat czy rozdzielczość ? Chyba bardzie pomocne było by np pokazanie zdjęć krajobrazowych z dużą ilością detalu czy portretów z rozmytym bokehem.

    Technicznie to już nawet matryce 6 mpix zbliżały się do filmu 35 mm - przypominam sobie takie artykuły sprzed lat. Zresztą mam parę sporych kolorowych powiększeń zrobionych przed laty przez kolegę na powiększalniku z filmu małoobrazkowego. Technicznie (jeśli mówimy o ostrości itp) są dużo gorsze niż to co można wycisnąć właśnie z tych 6 mpix, przy starannym powiększaniu pliku i wyostrzaniu. A fotki z 12 czy 16 mpix to już bajka.

    Teraz każde zdjęcie, nawet to wywoływane z RAW poddawane jest obróbce- stąd przecież różne wyniki z różnych wywoływaczek. A zdjęcie analogowe było tak reprodukowane, jak zapisały to barwniki czy srebro na kliszy. Wpływ na wyostrzanie był znikomy, poprzez dobór papieru czy światła w powiększalniku. Niestety, całkowicie analogowych labów do koloru już nigdzie nie ma (aczkolwiek jest taka firma na Spokojnej w Warszawie, gdzie można się w takie rzeczy pobawić, oczywiście za odpowiednią cenę).

    Jednak to jest pewien koszt postępu i do pewnych rzeczy już trudno wrócić. Proces analogowo-cyfrowy jest jednak prostszy i tańszy. Łatwiej go przeprowadzić samemu i starać się odzyskać kontrolę nad obrazem, ale już nigdy nie pędzie taki sam, zawsze w skanie masz już nie ziarno tylko jego obraz w pixelach. Ja robię dużo zdjęć analogowych, wywołuję c-41 w labie i skanuję je sam na skanerze nikona.

Podobne wątki

  1. Z cyfry wszystko wygląda tak samo...
    By Smerf Maruda in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 26.09.10, 13:25
  2. zakup analoga - jak
    By fotomic in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20.10.08, 07:38
  3. pełna klatka w 5d a obiektywy dedykowane do cyfry
    By blady in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13.03.06, 21:40
  4. Lampa Cullmann DC 42 (analog) do cyfry Oly C7070
    By sna in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.02.06, 00:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.