Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Opemus 5e vs. odbitki większe niż 24x18

  1. #1
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Opemus 5e vs. odbitki większe niż 24x18

    Cześć,

    Mam problem z wykonywaniem odbitek większych niż 24x18cm. Mój powiększalnik to Opemus 5e z decha jak ponizej:

    Mam do tego wkręcony obiektyw 50mm, który jak dobrze wyczytałem przy tym zestawie powinien mi pozwolić na osiągnięcie powiększenia 40x30cm. Niestety tak jak wspomniałem wcześniej nie potrafię uzyskać ostrego obrazu już na 24x18 a w sumie to nawet i na mniejszym. Mam wrażenie, że jeszcze powinienem go podnieść, lub bardziej "skręcić" mieszek, ale nie ma już na to miejsca. Jakiś tam rozwiązaniem jest zamknięcie przysłony - ale już na f/11, praktycznie nic nie widzę - kadrowanie nie wchodzi w rachubę - no i przymykanie moim zdaniem jest bez sensu.

    Czy ktoś się z Was spotkał z czymś takim? Jak ten problem rozwiązać.

    dzięki
    było sobie życie

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Jack
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Błonie
    Posty
    2.461
    Siła reputacji
    129
    Moja galeria

    Odp: Opemus 5e vs. odbitki większe niż 24x18

    Już nie pamiętam, jak to było w Opemusach, ale pewnikiem podobnie, jak w Krokusach. Obiektyw jest mocowany w czołówce miecha za pomocą pierścienia redukcyjnego - myślę, że powinien dać się znaleźć wklęsły pierścień. Wtedy można by ustawić ostrość przy głowicy podniesionej na maksymalną wysokość.

  3. #3
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Opemus 5e vs. odbitki większe niż 24x18

    Dzięki Jacku, prawdopodobnie masz rację. U mnie jest wypukła - prawdopodobnie miał wkręcony 80mm. Mam gdzieś drugi do którego była przypięta 50mm.
    było sobie życie

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.