Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: fotografowanie tele obiektywem

  1. #1
    Banned
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Konin
    Posty
    79
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Post fotografowanie tele obiektywem

    Mam prośbę, kupiłem obiektyw Panagor zoom 1:3,8 ogniskowa 85-205 i mam problem z jego obsługą. Jest masę nastawień a ja nie umiem go ustawić. W internecie kompletnie o nim cisza. Gdyby ktoś doświadczony doradził był bym wdzięczny. Wojtek

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Raven_Design
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Zawiercie
    Posty
    207
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    Co do „masy ustawień”: jest tylko pierścień zmiany przysłony, ustawienia ostrości oraz ogniskowej (pierścień bądź tzw. pompka). W czym potrzeba porady?
    .

  3. #3
    Banned
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Konin
    Posty
    79
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    On jest bez pompki. Natomiast interesuje mnie kolejność ustawień, poza przysłoną to jest poza dyskusją. Patrząc na obiektyw od mocowania-jest pierścień przysłony, potem jest pierścień ogniskowej Który ustawia ogniskową od 85 do 204 (poprzez wartości pośrednie ) ale po ustawieniu ogniskowej 85 lub 205 pierścień można obracać nadal. Potem jest pierścień z podziałką opisaną "meter" i "feet" (rozumiem że chodzi o metry i stopy). On jest podpięty do Olka E-510 przez adapter który mi potwierdza uzyskaną ostrość. Nigdy nie pracowałem z teleobiektywem więc bardzo proszę podaj mi kolejność dokonywania ustawień abym uzyskał prawidłowy obraz.
    pozdrawiam Wojtek

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    to że pierścień ogniskowej obraca się nadal to nic niezwykłego, bardzo dużo zumów tak ma
    co do kolejności ustawień to tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Kolejność nie ma tu znaczenia.
    pierścień z napisami meter/feet to po prostu pierścień do ustawiania ostrości
    Aparat najlepiej ustawić do pracy w trybie A, wtedy dobiera sobie czasy do ustawień przysłony jaką ustawisz na obiektywie

  5. #5
    Banned
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Konin
    Posty
    79
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    obiektyw jest zamocowany poprzez adapter (M-42) mam jedynie potwierdzenie ostrości. Obiektyw ma ogniskową 85-205, jaką wartość wpisać w aparacie? Aparat to Olek E-510. dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar Holek
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    323
    Siła reputacji
    70
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    Cytat Zamieszczone przez radosny04 Zobacz posta
    obiektyw jest zamocowany poprzez adapter (M-42) mam jedynie potwierdzenie ostrości. Obiektyw ma ogniskową 85-205, jaką wartość wpisać w aparacie? Aparat to Olek E-510. dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.
    witaj,

    a po co wpisujesz ogniskową do aparatu? przecież aparat nie pobierze danych z przysłony przez adapter;

    w E510 liczy się x2 więc wg mnie masz 170 - 410mm w przeliczeniu na kliszę; nie rozumiem Twojego poprzedniego pytania - co masz ustawić aby zdjęcie było poprawne...
    patrzysz przez wizjer, kadrujesz i robisz zdjęcie - tak to jest z manualnym obiektywami, że przysłonę ustawiasz "na czuja" (lub taką jaką chcesz) i sprawdzasz czy z dobranym w aparacie czasem wyjdzie poprawna ekspozycja - kwestia kilku pstryków i człowiek łapie te ustawienia;

    pozdrawiam
    Hołek

    ---------- Post dodany o 22:34 ---------- Poprzedni post był o 22:27 ----------

    Cytat Zamieszczone przez yamada Zobacz posta
    Aparat najlepiej ustawić do pracy w trybie A, wtedy dobiera sobie czasy do ustawień przysłony jaką ustawisz na obiektywie
    czy jesteś pewien że to tak zadziała z tym adapterem? wydaje mi się że w tym przypadku przy zmianie przysłony obraz będzie się ściemniał w wizjerze a aparat może się pogubić z czasem, więc w tym trybie trzeba będzie ręcznie kompensować ekspozycję żeby zdjęcie było poprawne (u mnie tak to się odbywa ze starym OM 50mm - przy pełnej dziurze muszę dać ekspozycję do końca na minus żeby nie prześwietlał)
    "pijąc piwo dbasz o siebie i wyrabiasz zdrowy nawyk picia piwa u dzieci"


  7. #7
    Banned
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Konin
    Posty
    79
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    Serdeczne dzięki za odpowiedzi.

  8. #8
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    Cytat Zamieszczone przez Holek Zobacz posta
    witaj,

    a po co wpisujesz ogniskową do aparatu? przecież aparat nie pobierze danych z przysłony przez adapter;

    w E510 liczy się x2 więc wg mnie masz 170 - 410mm w przeliczeniu na kliszę; nie rozumiem Twojego poprzedniego pytania - co masz ustawić aby zdjęcie było poprawne...
    patrzysz przez wizjer, kadrujesz i robisz zdjęcie - tak to jest z manualnym obiektywami, że przysłonę ustawiasz "na czuja" (lub taką jaką chcesz) i sprawdzasz czy z dobranym w aparacie czasem wyjdzie poprawna ekspozycja - kwestia kilku pstryków i człowiek łapie te ustawienia;

    pozdrawiam
    Hołek
    ...
    Żeby dać stabilizacji informację o długości ogniskowej, o ile korzystasz ze stabilizacji. Ustawiasz taką z jakiej chcesz korzystać, nie ma przepływu informacji z obiektywu do procesora body i lepiej jest podać konkretne mm, najczęściej wybierasz najbardziej zbliżoną ogniskową z zaprogramowanych.

    W trybie manualnym MF gdy wyświetlisz histogram ustawienia regulujesz kółkiem do ustawiania czasów.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #9
    Banned
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Konin
    Posty
    79
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: fotografowanie tele obiektywem

    Dzięki.

Podobne wątki

  1. tele obiektyw
    By palmitynianpotasu in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24.04.11, 09:28
  2. tele OM 300mm
    By moose in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 1.03.10, 10:27
  3. tele obiektyw :)
    By tuczek in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18.08.09, 15:58
  4. E-1 i tele nikon
    By nex in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28.05.06, 20:49

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.