Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Ar2
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    413
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Dzięki uprzejmości firmy Olympus miałem okazję bliżej zapoznać się z aparatem E-M5 wraz z obiektywami 12-50mm i 45mm. Aparat chciałem przetestować ponieważ zastanawiałem się nad zakupem E-M10. W momencie testu nie było możliwości wypożyczenia najnowszego modelu więc zdecydowałem się więc na odrobinę starszy, ale mimo wszystko bardzo podobny aparat.
    Decyzję o zakupie e-m10 podjąłem jednak przed zakończeniem testów dzięki temu tuż przed odesłaniem E-M10 miałem możliwość bezpośredniego porównania obu aparatów.
    Nie będę porównywać wysokich ISO, przytaczać wykresów, itp. Nie jest to już najnowsza konstrukcja- wszystkie interesujące dane można bez problemu znaleźć na stronach WWW. Nie ukrywam, że lubię zmieniać sprzęt którym fotografuję. Miałem przyjemność używania e-pl1 (którego dalej bardzo miło wspominam), G1, GF1, e-p3, NEX-5N, NEX-6 i X-E1. W moim teście postaram się skupić na samej przyjemności z fotografowania oraz porównaniu starszego i młodszego brata. Pragnę zaznaczyć, że test będzie moją subiektywna opinią dlatego nie wszyscy muszą się z nią zgadzać..
    Po wyciągnięciu z pudełka E-M5 pierwsze słowa które cisną się na usta to –WOW ale to małe i ciężkie! Dzięki dość dużej wadze miałem wrażenie, że trzymam w rękach naprawdę porządny sprzęt-taki czołg miniaturka który nie powinien rozpaść się po roku użytkowania. Bardzo podoba mi się również mały grip pod kciukiem który zrobiony jest z gumy i dosłownie klei się do palca bardzo wyraźnie zwiększając pewność chwytu aparatu. Z minusów- małe przyciski których wciskanie może być problemem oraz.. obiektyw 12-50. Osobiście uważam, że jest on zbyt długi do tak małego body jak E-M5. Jego miejsce szybko zajął więc mój Panasonic 14-45.
    Co do drugiego obiektywu- (Olympus 45mm 1. używałem go już z e-pl, wiec jest mi on naprawdę dobrze znany. Mały, dobre światło i piekielnie ostry- każdy posiadacz micro4/3 powinien mieć go w swojej torbie!
    Mimo bardzo napiętego grafiku udało mi się kilka razy wyjść w plener z e-m5. Muszę przyznać, że aparatem fotografuje się bardzo przyjemnie. Ekran LCD tak krytykowany w Internecie wg mnie jest naprawdę dobry. Wyświetlany obraz jest zdecydowanie większy niż w NEXach. Wizjer LCD ustępuje temu z NEX-a 6 ale z drugiej strony jest lepszy niż w Fuji. Chwyt nie jest tak pewny jak w NEXach, ale nie ma tragedii. AF jest zdecydowanie najlepszy (to był główny powód rozstania się z Fuji). Kilka zdjęć wykonanych E-M5:






    No i w końcu nadszedł e-m10..
    Z testów które czytałem wcześniej płynął jeden wniosek- e-m10 trzyma się zdecydowanie wygodniej. Czy tak jest w rzeczywistości? Wg mnie nie jest to do końca prawda. E-m5 jest trochę grubszy i cięższy. Dzięki temu pewniej leży w ręce. Nie mam dużych dłoni ale 10’ke muszę trzymać bardziej opuszkami palców. Specjalnie nie pomaga też grip pod kciukiem- w 10 jest bardziej śliski i plastikowy podczas gdy w e-m5 był wykonany z bardzo fajnej gumy. Sytuacja poprawiła się trochę po zdjęciu paska, ale dalej E-m5 trzymało mi się wygodniej. Same przyciski w 10tce są wiesze i lepiej rozmieszczone. Nie mam również problemu z wygodną obsługą obu rolek. Do końca nie rozumiem krytyki klapki baterii i karty SD- nie jest ona gorsza niż w moich poprzednich aparatach, ale oczywiście rozwiązanie z e-m5 (osobno bateria i karta pamięci) jest zdecydowanie lepsze. Guma zasłaniająca porty USB i HDMI jest kiepska i i powinna być wykonana solidniej.
    Wbudowana lampa nie jest mocna ale JEST! I jest to jeden z elementów najbardziej różnicujących oba aparaty! E-m5 z doczepioną lampą wyglądał delikatnie mówiąc .. dziwnie. Mam nadzieję, że projektanci Olympusa utrzymają trend wbudowywania lamp również w przyszłych modelach. Podoba mi się również zmiana akumulatora na BLS-1. Zgoda- może są mniej wydajne, ale z drugiej strony są tanie, dostępne , a nieoryginalne zamienniki można w każdej ładowarce.
    Kolejną ogromną przewaga e-m10 nad e-m5 jest wbudowana antena WiFi. Dzięki oprogramowaniu Olympusa można używać tabletu albo telefonu do kadrowania, zmiany parametrów, zrobienia zdjęcia a następnie przesłania go na urządzenie i prostej obróbce (np. dodania filtrów artystycznych). Wg mnie nie jest to wcale bajer a naprawdę przydatna funkcja z której części korzystam.




    Na koniec zostawiłem część która zapewne wzbudzi najwięcej kontrowersji. Zrobiłem te same ujęcia E-M5 (ustawienia te same) oraz obiektywami Olympus 12-50, 14-42 EZ oraz Panasonic 14-45. Robiłem po 5 zdjęć, a następnie wybrałem najostrzejsze. Celowo ograniczyłem się tylko do JPG i porównywałem tylko centrum kadru. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.
    Pierwsze zdjęcia przedstawia ogólny kadr. Następne to w kolejności: Olympus 12-50, Panasonic 14-45 oraz Olympus 14-42 EZ



    Scenka 1:








    Scenka 2:





    Scenka 3:




    Ostatnio edytowane przez Ar2 ; 20.07.14 o 22:56

  2. #2
    | OlyJedi Awatar Ar2
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    413
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Dalszy ciąg...


    Scenka 4:




    Scenka 5:



    Scenka 6:





    Scenka 7:


    Bardzo dziękuję wszystkim za uwagę.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar MikolajN
    Dołączył
    Apr 2014
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    766
    Siła reputacji
    39
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Fajny test, jednak część z obiektywami jest dla mnie nieobiektywna. Dla mnie była by wymierna, gdybyś robił zdjęcia nie z ręki a ze statywu. Troszkę faworyzujesz tu obiektyw Panasonica a uważam, że wcale nie musiałeś tu wkleić najlepszych strzałów z obiektywów Olka

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Ar2
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    413
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez MikolajN Zobacz posta
    Fajny test, jednak część z obiektywami jest dla mnie nieobiektywna. Dla mnie była by wymierna, gdybyś robił zdjęcia nie z ręki a ze statywu. Troszkę faworyzujesz tu obiektyw Panasonica a uważam, że wcale nie musiałeś tu wkleić najlepszych strzałów z obiektywów Olka
    Zapytam inaczej- dlaczego miałbym faworyzować obiektyw Panasonica? Naprawdę nie mam w tym żadnego interesu..
    Każdy obiektyw ma pewne plusy, dlatego bardzo ciężko byłoby tu wskazać zwycięzce. 14-42EZ jest zdecydowanie mniejszy (co w tym systemie nie jest bez znaczenia). Panasonic wg mnie jest najlepszy optycznie. 12-50 jak wszyscy wiedzą nie grzeszy ostrością ale również ma plusy (macro, 12mm). Dlatego nie chciałem się rozpisywać na ich temat. Wrzuciłem zdjęcia i niech każdy zastanowi się czego tak naprawdę potrzebuje..

  5. #5
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez Ar2 Zobacz posta
    Zapytam inaczej- dlaczego miałbym faworyzować obiektyw Panasonica? Naprawdę nie mam w tym żadnego interesu..
    Osobiście nie sądzę, abyś faworyzował Panasa, chociaż może posiadasz perfekcyjną sztukę tego zooma.

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez petreq Zobacz posta
    Osobiście nie sądzę, abyś faworyzował Panasa, chociaż może posiadasz perfekcyjną sztukę tego zooma.
    Niekoniecznie, 14-45 był swego czasu najlepszym kitem m4/3. Widzać niewiele się tu zmieniło wśród kitów...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    | OlyJedi Awatar petreq
    Dołączył
    Oct 2008
    Mieszka w
    Chrzanów
    Posty
    4.046
    Siła reputacji
    206
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Niekoniecznie, 14-45 był swego czasu najlepszym kitem m4/3. Widzać niewiele się tu zmieniło wśród kitów...
    Właśnie testuję wspomnianego Panasa (właśnie ze względu na powszechne pozytywne o nim opinie), ale mam coś mieszane odczucia... Może to brak odniesienia...

  8. #8
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez petreq Zobacz posta
    Właśnie testuję wspomnianego Panasa (właśnie ze względu na powszechne pozytywne o nim opinie), ale mam coś mieszane odczucia... Może to brak odniesienia...
    To może trzeba rozważyć zastąpienie go 12-35, 12-40, lub stałkami?
    Najlepszy z kitów nie musi być równoważne z dobry obiektyw...
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  9. #9
    | OlyJedi Awatar inkoguto
    Dołączył
    Jun 2014
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    416
    Siła reputacji
    34
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Niekoniecznie, 14-45 był swego czasu najlepszym kitem m4/3. Widzać niewiele się tu zmieniło wśród kitów...
    Ale nieprawda, najlepszym kitem jest 12-40

    Bardzo przyjemnie czytało się Twoje spostrzeżenia nt. e-m5 i e-m10. Ciekawy test porównawczy obiektywów kitowych. Jak dla mnie zdjęcia drugie w serii (Panasonic?) są najostrzejsze i najbardziej kontrastowe. Zaskoczyły mnie wyniki 12-50 wydawało mi się że to bardzo przyzwoity obiekty i jedyną jego wadą jest ciemność na długim końcu (nie znam go od strony testowej jedynie z opinii kolegi). Jednakże patrząc na przedstawione zdjęcia, wydaje mi się, że przy wydruku 13x18 czy 15x21 z każdego z tych szkieł można uzyskać ładne ostre zdjęcia, a różnicę widać tyko przy bezpośrednim porównaniu.
    Acha i co złego to nie ja...
    ----
    moje zdjęcia

  10. #10
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Wrażenie z użytkowania Olympusa e-m5

    Cytat Zamieszczone przez inkoguto Zobacz posta
    Ale nieprawda, najlepszym kitem jest 12-40

    Bardzo przyjemnie czytało się Twoje spostrzeżenia nt. e-m5 i e-m10. Ciekawy test porównawczy obiektywów kitowych. Jak dla mnie zdjęcia drugie w serii (Panasonic?) są najostrzejsze i najbardziej kontrastowe. Zaskoczyły mnie wyniki 12-50 wydawało mi się że to bardzo przyzwoity obiekty i jedyną jego wadą jest ciemność na długim końcu (nie znam go od strony testowej jedynie z opinii kolegi). Jednakże patrząc na przedstawione zdjęcia, wydaje mi się, że przy wydruku 13x18 czy 15x21 z każdego z tych szkieł można uzyskać ładne ostre zdjęcia, a różnicę widać tyko przy bezpośrednim porównaniu.
    Zgadzam się co do opinii o kitach 2,8, są bardzo przyzwoite...
    A akceptowalną pocztówkę dostaniemy także z 17/2,8, czy dekielka 15/8.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 28.01.14, 22:46
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22.09.10, 10:24
  3. Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 9.04.08, 08:03
  4. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28.10.07, 17:38
  5. temperatura użytkowania - Oly czy nikon
    By artwont in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29.07.05, 14:15

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.