Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Postanowiłem się przyjrzeć bliżej czy jest sens obrabiać pliki z 16 bitowa głębią koloru skoro efekt końcowy zapisujemy do 8-bitowego pliku jpg. i taka głębia koloru jest wystarczająca dla naszego oka i monitorów.
    Test, czy raczej sprawdzenie przebiegało w następujący sposób. W programie Lightroom z tego samego RAW-a (praktycznie bez jakiegoś specjalnego wywołania) wyeksportowałem dwa pliki w formacie Tif o rozmiarze 1024pix dłuższy bok. Różniły się tym, że jeden był z głębia 16bit, a drugi 8bit.
    Następnie obydwa pliki poddałem takiej samej obróbce w programie Photoshop Elements, a było to:

    -operacja na krzywych (lekkie podniesienie kontrastu)
    -ulepsz/autokontrast (stwierdziłem, że poprzednie działanie mnie nie zadowala)
    -cienie/podświetlenia (rozjaśniłem nieco cienie, przyciemniłem podświetlenie)
    -barwa/nasycenie (zmniejszyłem nasycenie koloru -20)
    -jasność/kontrast (jeszcze zmniejszyłem kontrast na -10)

    Przy "normalnej' obróbce pewnie tak bym nie postępował. Tu miało na celu sprawdzenie czy będzie po tych operacjach różnica pomiędzy obrabianym tif-em 8 i 16 bit-owym. Obróbka nie była jakaś mocna. Powiedziałbym nawet delikatne zmiany wprowadzałem.

    Po obróbce tif-a 16-bitowego zmieniłem mu tryb na 8 bit i zapisałem do jpg, 8 bit-owego z oczywistych względów zapisałem po obróbce od razu do jpg. Obydwa pliki jpg były zapisane z tym samym stopniem kompresji. Chciałbym podkreślić jeszcze raz, że na obu plikach były przeprowadzone te same operacje w tej samej kolejności.

    To są efekty powyższego działania. Zasugeruję aby przyjrzeć się na niebo w obu zdjęciach i przejścia tonalne.
    Sądzę, że na w miarę dobrych monitorach będzie to widoczne.
    Obrabiając 8 bit. jpg-a i z bardziej mocniejszymi zmianami suwaków, podejrzewam, że negatywny wpływ na końcowy wynik jest bardziej widoczny.

    Obróbka w trybie 8bit - efekt: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1250797-8.jpg
Wyświetleń:	2102
Rozmiar:	421,9 KB
ID:	122353 Obróbka w trybie 16 bit - efekt: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1250797-16.jpg
Wyświetleń:	2044
Rozmiar:	413,2 KB
ID:	122354

    Na pytanie wątka tytułowego każdy musi sobie sam odpowiedzieć, ja sądzę i nie jest to odosobnione zdanie, że przy większej ingerencji obróbką w zdjęcie na pewno warto robić to w trybie 16bit/kanał.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 27.06.14 o 00:10
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #2
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Bardzo lubię i doceniam tego typu testy-porównania. Bez zbędnego onanizowania się nad pojedynczym pikselem czy wykrzywieniem krzywej na prostym wykresie.
    Brawo i dzięki.

    ps. dałem, bo mogłem.
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
    ps. dałem, bo mogłem.
    Podziękował
    Aby być w pełni obiektywny (o ile to możliwe ) obrabiając te zdjęcie ale nie pomniejszone (jak to zrobiłem w LR do 1024pix dłuższy bok) różnica pomiędzy 8, a 16 bit (z zastosowaniem obróbki jak w wcześniejszym poście) będzie znacznie mniejsza ale jeszcze zauważalna. Wszystko zależy jak mocno ingerujemy obróbką, ile razy stosujemy rożne filtry, wtedy uwydatnia się różnica na plus pliku 16-bitowego i efektu końcowego jaki uzyskamy. Jeśli obróbka jest powiedzmy kosmetyczna i na pliku dużej rozdzielczości to różnicy pomiędzy 8, a 16 bit. praktycznie nie będzie.
    Ogólnie jakbym miał podsumować (wskazówka dla początkujących) unikać należy obróbki już pomniejszonego pliku .jpg bo o czymś tam zapomnieliśmy. Tak samo nie wskazane kilkukrotne zapisywanie tego samego pliku jpg. W takim przypadku lepiej wcześniej obrobione zdjęcie przynajmniej zapisać do bezstratnego formatu tif. ,a lepszym rozwiązaniem to powrót do obrabianego RAW-a jeśli zdjęcie było w tym formacie.
    Co prawda na forum udziela się porad wizualnych poprawiając (obrabiając tym samym) małe pliki jpg (sam to nieraz robię) ale to ma głównie na celu wskazanie kierunku obróbki np. poprawa balansu bieli, ostrości, ekspozycji (rozjaśnienie cieni, przygaszenie świateł) itp. Wizualnie zdjęcie wtedy zyskuje ale nie na jakości, którą mniej lub więcej traci.
    To takie moje subiektywne spostrzeżenia, niekoniecznie zgodne z prawdą
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    gdzieś kiedyś na Canon-Board widziałem taki przykład. Tam chodziło o rozjaśnianie i przyciemnienie gradientów (czyli w praktyce bardzo często niebo). 16 bitów dawało gładkie przejścia gdy na 8 zaczynały pojawiać się granice pomiędzy poszczególnymi odcieniami.

    Dlatego (moim zdaniem) gdy jest potrzeba mocniejszej obróbki i gdy jest taka możliwość to warto korzystać z 16 bitów.

    a tak przy okazji - fotolaby naświetlają z JPG czyli z 8 bitów? czy jest możliwość i zarazem zasadność używania jakiegoś lepszego formatu graficznego?
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ...a tak przy okazji - fotolaby naświetlają z JPG czyli z 8 bitów? czy jest możliwość i zarazem zasadność używania jakiegoś lepszego formatu graficznego?
    Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, tylko z tego co wyczytałem w necie i na takie logiczne rozumowanie moim zdaniem nie ma potrzeby dawać do labu lepszego formatu. Jak się nie mylę (tu chyba nie ) 8 bit. daje ok. 16 mln. odcieni koloru. 16 bit przydaje się na etapie obróbki (też nie zawsze o czym wspomniałem) aby właśnie ten 8-bitowy jpg wyglądał jak najlepiej, bez wspomnianych np. gradientów na niebie.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 27.06.14 o 15:01
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Z komputerowego punktu widzenia lepiej jest jak dane wejściowe mają większą precyzję oraz gdy obliczenia wykonujemy w odpowiednio dużej precyzji, która nie wpływa na tzw. błędy zaokrągleń.

    Natomiast jeśli medium na którym oglądamy zdjęcia mają rozdzielczość np. 8 bitów, to zasilanie ich rozdzielczością 16bitów nie ma najmniejszego celu. Należy jeszcze wziąć pod uwagę właściwości oka, czy tu nie pojawiają się ograniczenia.

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    ...Natomiast jeśli medium na którym oglądamy zdjęcia mają rozdzielczość np. 8 bitów, to zasilanie ich rozdzielczością 16bitów nie ma najmniejszego celu. ...
    Eee tam, nie masz racji. Dla przykładu. Jak obrobisz zdjecie od poczatku do końca w przestrzeni kolorów AdobeRGB, to nie ważne, że Twój monitor nie wyświetla takiej przestrzeni barw ale kto inny mający odpowiedni szerokogamutowy monitor zobaczy ładniejsze kolorystycznie zdjęcie.
    Tak nawiasem mówiąc 8 czy 16 bit. to nie jest rozdzielczość.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Eee tam, nie masz racji. Dla przykładu. Jak obrobisz zdjecie od poczatku do końca w przestrzeni kolorów AdobeRGB, to nie ważne, że Twój monitor nie wyświetla takiej przestrzeni barw ale kto inny mający odpowiedni szerokogamutowy monitor zobaczy ładniejsze kolorystycznie zdjęcie.
    Jeśli monitor może więcej niż 256x256x256 kolorów wyświetlić, to i owszem "rozdzielczość" lepsza niż 8bitów może się przydać, ale jeśli nie, to po co zaśmiecać sobie zbędnymi bitami dysk ...
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Tak nawiasem mówiąc 8 czy 16 bit. to nie jest rozdzielczość.
    Fakt powinienem napisać "rozdzielczość", ale chyba i tak wiadomo o co biega ...

  9. #9
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Obróbka w 8 czy 16 bit/kanał?

    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    ... jeśli nie, to po co zaśmiecać sobie zbędnymi bitami dysk ...
    Jeśli pierwszy mój post w tym wątku nie ma żadnego znaczenia (także to, to lub to ) to faktycznie się poddaje i rzeczywiście nie ma co zaśmiecać dysku bitami i forum tą dyskusją. W każdym razie dziękuję za dotychczasową ale nie będę jej już ciągnął.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #10
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Zrobiłem jeszcze swój eksperyment wzorowany na tym z gradientem. Więc utworzyłem obrazek 8-bitowy wielkości 1024x260pix z gradientem od czerni od bieli. Zapisałem go jako 8 bit-owego tif-a, (tzw. oryginał). Następnie poddałem go obróbce - trzy operacje na poziomach w PSE (środkowy suwak po kolei na wartość 2, 0,2 i 2), czwarta operacja to rozjaśnienie cieni 30%.
    Następnie dokładnie takie same operacje wykonałem na tym samym pliku po uprzednim przekonwertowaniu go z 8 na 16 bit.

    Oto rezultaty eksperymentu: (klikać po pełen rozmiar)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	porĂłwnanie.jpg
Wyświetleń:	6842
Rozmiar:	223,5 KB
ID:	134882

    Jak widać pomimo tego iż taka konwersja z 8 do 16 bit nie dodaje informacji w obrazku ma wpływ na efekt końcowy po obróbce.
    Autor (podlinkowanego na początku opisu) zwraca też uwagę na większą podatność na tworzenie się obwódek (artefaktów) przy kontrastowych krawędziach podczas pracy z 8 bit-owymi obrazkami. Tego już nie będę się doszukiwał
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 8.11.14 o 16:11
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. [OPL] Olympus Polska uruchamia kanał na Youtube oraz NK
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22.06.12, 08:48
  2. obróbka
    By fotoamator2891 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12.10.09, 09:26
  3. Obróbka portretów
    By darkelf in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22.05.09, 10:36
  4. Fotki i obrobka :)
    By zulka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 20.04.09, 15:49
  5. Obróbka slajdów
    By Morlok in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 9.07.08, 04:12

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.