Strona 2 z 15 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 149

Wątek: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

  1. #11
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Raptem parę akapitów, a dyskusja już ożyła - to lubię

    No to lecimy dalej z opowiadaniem

    Więc tak oto nastał następny dzień - dzień wesela na którym miałem używać aparatu, którego w zasadzie nie znałem - ani jak się zachowa w tak specyficznym zadaniu a już tym bardziej jak będzie współpracował z moją starą szklarnią 4/3. Miałem tylko ustawione przyciski i pokrętła pod kątem potrzebnych funkcji.
    Na szczęście z pomocą przyszło mi wydarzenie na które już od wielu tygodni się cieszyłem - Pixel Heaven - stare, ciemne pomieszczenia, tłok ludzi - prawie jak sala weselna Specjalnie zabrałem ze sobą 12-60, który wybrałem jako główny obiektyw na wieczór. Tak, wiem - miałem jeszcze 12-40, ale uznałem, że dodatkowy zakres zaoszczędzi mi żonglerki z 50-200. Poza tym .... E-M1 ma czujniki fazowe, prawda?
    Test wypadł naprawdę nieźle - wprawdzie EVF zaczął niedomagać i smużenie było widoczne, ale dało się z tym żyć. Najważniejsze, że AF funkcjonował akceptowalnie. Nie był wprawdzie tak samo szybki jak z E-5 - ale przynajmniej celny. Poza tym zauważyłem dobrą cechę - z gripem jest bardzo dobrze wyważony - nawet z zapiętym tak "ciężkim szkłem" obiektyw nie ciągnął w dół, aparat nie wyślizgiwał się z ręki - duży plus.

    Przyjechałem do domu, wrzuciłem fotki do komputera i od razu przyjemne doświadczenie - matryca daje radę! ISO 1600 w pełni użyteczne, 3200 daję radę.

    Kilka sampli w ORFach:
    P5310003.ORF
    P5310016.ORF
    P5310011.ORF

    Pokrzepiony tym doświadczeniem trochę się uspokoiłem - w końcu to flagowiec ...
    Ostatnio edytowane przez RobertW3D ; 13.06.14 o 21:34
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  2. #12
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar cissic
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    2.036
    Siła reputacji
    222
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Cytat Zamieszczone przez RobertW3D Zobacz posta
    Pixel Heaven
    Tak trzymać. W tym roku nie byłem, ale w zeszłym wygrałem zapro
    Ostatnio edytowane przez cissic ; 13.06.14 o 21:44

  3. #13
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Przydałyby się jpegi, bo nie chce mi się grzebać w rawach, mówiąc szczerze.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #14
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    I tak oto doszliśmy do punktu kulminacyjnego dla którego w ogóle postanowiłem skorzystać z OlyTestu ...
    Zapakowawszy do torby korpus, naładowane na maxa dwa akumulatory, 12-60, 50-200 i FL50 ruszyłem do boju

    Szczęście mi sprzyjało - zamiast biegać i klękać po kościele, ślub był cywilny, w ogrodzie przy restauracji przy popołudniowym świetle. E-M1 pracował jak oczekiwałem - sprawny (ale nie zachwycający) AF (zdarzyło się kilka wpadek z ostrością ustawioną za osobą jeżeli pole AF było na skraju osoby i tła), EVF wystarczający szybki aż ... zobaczyłem pierwszą poważna wpadkę. Przesuwając kadr z garnituru Pana Młodego na ręce gdy zakładali obrączki zobaczyłem jak powoli odświeżał się wyświetlacz - a co gorsza podąża za nim "światłomierz": P5310074.ORF W przypadku lustrzanki coś takiego byłoby nie do pomyślenia... Ale reportaż trwał dalej - tryb seryjny - miodzio - karta zapełniała się z prędkością jakiej jeszcze nie widziałem. Duży plus.
    Z czasem zaczęło się robić coraz ciemniej, goście przenieśli się do sali weselnej, ale przy zastanym świetle i ISO 1600 jeszcze spokojnie dało się uzyskać zadowalające efekty. Pierwszy poważny "strzał" przyszedł nieco później - przy pierwszym tańcu. Gdy chwilę wcześniej dowiedziałem się, że Para Młoda będzie tańczyła pierwszy taniec bez chwili wahania założyłem FL50. I wtedy, gdy EVF coraz mocniej się rozmywał okazało się, że E-M1 nie wspiera doświetlania diodami w lampie - szok! Setup, którym potrafiłem robić ostre zdjęcia praktycznie w ciemnościach nie daje sobie rady przy zmierzchu. Dalej już niestety było tylko gorzej - wirujący przy sztucznym oświetleniu goście zrobili EVF w zasadzie nieużytecznym. Peaking, który na dworze tak bardzo mi się podobał tylko jeszcze bardziej spowalniał obraz (stawał się wręcz animacją poklatkową). Koniec końców jak przysłowiowy kapitan na (tonącym) statku przejąłem kontrolę i przeszedłem na tryb manualny - ISO1600-3200, przesłona w okolicach 5.6-7.1, manualna kontrola siły błysku .... i staroświecka skala na obiektywie, która okazała się nieoceniona. Tak oto stare nawyki wygrały z nowoczesną technologią i marketingową papką o cudach jakich to nie ma ten korpus ....

    Na koniec kilka słów o różnych drobiazgach:
    1. Baterie - na komplecie dwóch akumulatorów udało mi się zrobić jakieś 1300 zdjęć - szału nie, ale rozpaczy też. Minus natomiast za to, że w gripie nie ma dwóch baterii i żeby się dostać do tej w korpusie trzeba go odkręcać.
    2. Przy włączonym automatycznym przełączaniu EVF/LCD i tak cały czas działa podświetlenie LCD - bez sensu zwiększa to pobór mocy i świeci w ciemnościach.
    3. Wifi, aplikacje na komórki i takie tam - nie wiem jak to działa, nie potrzebowałem, nie testowałem - dla mnie to zbędne gadżety.

    Podsumowanie ....
    ... nie będzie proste ...

    E-M1 to aparat inny, niecodzienny, taki który wywołuje emocje i prowokuje pytania. W szczególności jedno - lustro czy mikrus? Jest on dla mnie swego rodzaju przeciwstawnością tego czym był E-M5, który najpierw mi się podobał na zdjęciach a potem rozczarowałem się w działaniu. E-M1 na zdjęciach nie jest urodziwy (przynajmniej dla mnie), ale po wzięciu do ręki wizerunek obraca się o 180 stopni. Fantastyczna jakość wykonania, ergonomia, lekkość. Przyłożenie go do oka może wywołać bardzo mieszane uczucia - od bardzo pozytywnych do skrajnie negatywnych - kwestia w jakich warunkach to zrobimy. 12-40 pobawiłem się w typowo spacerowych warunkach - bardzo dobre optycznie i fantastycznie wykonane szkiełko - szkoda tylko, że takie krótkie. AF - największy zawód. Fotografując idącego powoli w moimi kierunku psiaka przy zachodzącym świetle (za moimi plecami) E-M1 nie był w stanie wykonać ani jednego naprawdę ostrego zdjęcia (najczęściej ostrość była za obiektem). Do zdjęć pejzażowych, spacerowych - ok, ale cudów nie oczekujcie. Marketing Wam prawdy nie powie. I na koniec matryca - żałuję, że nie wypuszczono z nią E-7 - naprawdę. ISO 1600 można używać w ciemno, a 3200 jest jeszcze użyteczne. Jeżeli chcemy co nieco powyciągać z cieni i świateł, to radziłbym pozostać przy 800. Po takich operacjach na RAWach z ISO 1600 i odszumieniu ze szczegółów robi się papka.

    Mój stosunek do mikrusów już nie raz wyrażałem na tym forum (nie był najlepszy). Czy tych kilka dni z nową 1ką coś zmieniło? I tak i nie. Tak - bo widać, że coś idzie do przodu, nie - bo marketing wyprzedza technologię o przynajmniej dwie długości. Na szczęście nie żyję z fotografii i nie patrzyłem na niego z wielką nadzieją jako następcę E-5 (czasy luster w Olku już raczej nie wrócą). Tak więc czy kupiłbym go? Nie - to po prostu nie jest aparat dla mnie, a dodatkowo cały system jest moim zdaniem mocno przesadzony cenowo. Poprzednie puszki tanie nie były, ale z E-M1 to już "pojechali ostro po bandzie". Rozumiem - tytuł flagowca zobowiązuje, a na załatanie dziury ba koncie po dawnych skandalach potrzeba jeszcze sporo zielonych. Ale tyle samo kosztuje pełna klatka ... Tak samo obiektywy - mniejsze, tańsze w produkcji (dodatkowo korygowane software'owo żeby R&D nie musiało dopieszczać ich optycznie za niemałe pieniądze), a kosztują więcej niż do APS-C. Do tego serwis w Pradze - dobry (bardzo dobry byłby gdyby w E-5 trochę bardziej się wysilili manualnie i wymienili tylko niezbędne elementy a nie cały moduł wizjera z pryzmatem - bo łatwo i szybko) ale czas naprawy jest bardzo długi. Ok, może być krótszy, ale trzeba zapłacić ... za bycie PRO.

    Jak dla mnie OMD E-M1 to aparat, który w codziennych zastosowaniach jest APS-C killerem, ale nie za tą cenę. Poza tym ma naprawdę godnego konkurenta - Fuji X-T1 z jeszcze lepszym EVFem i matrycą. No i jeszcze pozostaje polityka - nigdy nie wiadomo czy przypadkiem komuś na szczycie wieżowca w Japonii coś się odwidzi i nie wprowadzi ... nano-4/3 z bagnetem mniejszym o 5 mm?

    Na koniec przesyłam jeszcze raz ogromne podziękowania dla Saboora i Pani Eweliny za uratowanie mojej przyjaźni - do tej pory Młodzi widzieli tylko kilka zdjęć, ale byli bardzo zadowoleni. Nie wiem jakie są limity na umieszczanie załączników, ale jakbyście chcieli, to mam na dysku jeszcze kilka sampli z 12-40, 12-60, 50-200, Sigmy 50
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  5. #15
    | OlyJedi Awatar witia
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    5.396
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Spojrzałem na te ORF-y, wywołałem w ACR i ... nie można się "przyczepić", są bardzo dobre.
    Ciekaw jestem jak "to wyszło" i jak sprawował się z 12-60 i 50-200.
    Jak możesz - wrzuć przykłady.
    Pozdrawiam.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria
    Epicure, witia - mówicie i macie
    Tylko niestety uploader zmniejsza wielkość
    Sample z różnych szkieł:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6030066.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	1.010,9 KB
ID:	120606 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6030062.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	1.015,3 KB
ID:	120607 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6020033.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	834,0 KB
ID:	120608 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5318074.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	479,5 KB
ID:	120609 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5318071.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	1,01 MB
ID:	120610 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5310074.jpg
Wyświetleń:	178
Rozmiar:	483,9 KB
ID:	120611 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5310016.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	1,14 MB
ID:	120612 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5310011.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	1,02 MB
ID:	120613 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5310003.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	1,05 MB
ID:	120614

    Cytat Zamieszczone przez witia Zobacz posta
    Ciekaw jestem jak "to wyszło" i jak sprawował się z 12-60 i 50-200.
    Praca ze szkłami bardzo poprawna - nie było zanadto jeżdżenia po zakresie i poza poruszającymi się obiektami praktycznie zawsze w punkt.
    Ale cudów bym nie oczekiwał.... do poziomu E-5 jeszcze sporo brakuje. Do statycznych i wycieczkowych zdjęć jak najbardziej się nadają, tym bardziej, że ostrość zdjęć jest naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Jeżeli ktoś nie ma potrzeby by kupować 12-40, to spokojnie może zostać / oszczędzić kupując używany 12-60.
    Ostatnio edytowane przez Iwo ; 15.06.14 o 20:49 Powód: połączenie postów
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  7. #17
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Cytat Zamieszczone przez RobertW3D Zobacz posta
    Przesuwając kadr z garnituru Pana Młodego na ręce gdy zakładali obrączki zobaczyłem jak powoli odświeżał się wyświetlacz - a co gorsza podąża za nim "światłomierz"
    O tym piszesz?



    Cytat Zamieszczone przez RobertW3D Zobacz posta
    2. Przy włączonym automatycznym przełączaniu EVF/LCD i tak cały czas działa podświetlenie LCD - bez sensu zwiększa to pobór mocy i świeci w ciemnościach.
    To samo zauważyłem w E-M10.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  8. #18
    | OlyJedi Awatar RobertW3D
    Dołączył
    Sep 2005
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.347
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    O tym piszesz?

    To samo zauważyłem w E-M10.
    Dokładnie - lag w EVF jeszcze jakoś da się przeżyć, ale to, że ma on wpływ na naświetlenie zdjęcia to już gorzej.
    Pozdrawiam, Robert
    Był sobie Olek, piękny, wielki, czarny Olek z całą kompanią braci ...
    ... a jest ... żółta łódź podwodna ....

  9. #19
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Cytat Zamieszczone przez RobertW3D Zobacz posta
    Dokładnie - lag w EVF jeszcze jakoś da się przeżyć, ale to, że ma on wpływ na naświetlenie zdjęcia to już gorzej.
    Czyli przejechałeś z ciemnego na jasne? Jak szybko? Pytam poważnie, bo znajomość własnego aparatu to podstawa w unikaniu problemów. A chciałbym ten efekt przetestować.
    E-M1, E-PL1, Panasonic 12-35, 35-100, 60mm makro, 50-200, Vightlander 25mm, Sigma 150mm makro i worek pomniejszych manuali ... i na co mi to wszystko?

  10. #20
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] Olek na ślubie czyli nieplanowany test E-M1

    Cytat Zamieszczone przez RobertW3D Zobacz posta
    Przesuwając kadr z garnituru Pana Młodego na ręce gdy zakładali obrączki zobaczyłem jak powoli odświeżał się wyświetlacz - a co gorsza podąża za nim "światłomierz": P5310074.ORF W przypadku lustrzanki coś takiego byłoby nie do pomyślenia...
    Wywołałem sobie ten kadr. Faktycznie wygląda tak jakby światłomierz pozostał w tyle i pozostawił parametry z garnituru.
    Ale nie jest źle. Zapas jest na tyle duży, że dłonie nie są przepalone.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5310074.jpg
Wyświetleń:	516
Rozmiar:	509,5 KB
ID:	120661
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. [OlyTest] E-M1 - Test Iwa.
    By Iwo in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 21.08.14, 07:40
  2. [OlyTest] E-P5 vs X100s (czyli pojedynek w stylu retro)
    By Jan_S in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 132
    Ostatni post / autor: 31.05.14, 10:18
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13.04.13, 22:22
  4. [OlyTest] Strzał z dwururki. Panas 100-300 i olek 75-300
    By klikacz in forum Obiektywy micro 4/3
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 8.04.13, 22:37
  5. Olek na ślubie ;-)
    By Karol in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 19.08.07, 12:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.