Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 122

Wątek: Kolory w Lightroom 4

  1. #1
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Kolory w Lightroom 4

    Jako, że nie byłem do końca zadowolony (pewnie nie tylko ja) z tego co wyświetla LR4 (pod względem kolorystycznym) po eksporcie RAW-a znalazłem tu profil kolorystyczny. Są też do różnych aparatów marki Panasonic, Olympus i innych. W LR5 zdaje się już są profile do Olympusa ale myslę i tak warto wypróbować z podanej strony, jeśli oczywiście nasz model aparatu jest do wyboru. Po dodaniu profilu będzie także widoczny w module ACR Photoshopa, jak ktoś posiada. Samo dodanie profilu jest jest bardzo proste. Po ściągnięciu i rozpakowaniu paczki z profilami wybieramy ten co nas interesuje. (plik ma rozszerzenie .dcp)
    Należy go skopiować (uprzednio w Opcje folderów\Widok zaznaczyć: Pokaż ukryte pliki, foldery) do:

    - win7/Vista: C: \ Users (Użytkownicy) \ nazwa_użytkownika \ AppData \ Roaming \ Adobe \ CameraRaw \ CameraProfiles
    - win XP: C: \ Documents and Settings \ nazwa_użytkownika \ Dane aplikacji \ Roaming \ Adobe \ CameraRaw \ CameraProfiles

    Uprzednio najlepiej (tak robiłem) w folderze CameraProfiles utworzyć nowy folder o nazwie swojego aparatu (jeśli takowego nie ma) i dopiero do niego skopiować profil. I to właściwie wszystko. Jeśli LR był otwarty podczas tej operacji to trzeba zamknąć program i ponownie otworzyć aby profil był widziany. U mnie w LR4 (do swojego aparatu) w sekcji Camera Calibration\Profile wcześniej miałem tylko jeden: Adobe Standard. Nowy profil wpływa na wyświetlanie barw. W moim odczuciu bardziej prawidłowe. Oczywiście trzeba posiadać w miarę dobry monitor (najlepiej byłoby skalibrowany). Na błyszczących matrycach TN w laptopach możliwe, że różnicy nie będzie widać wcale lub bardzo nieznacznie.

    Przykładowe zdjęcie:
    profil Adobe Standard Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1430534-1.jpg
Wyświetleń:	329
Rozmiar:	787,9 KB
ID:	119367 nowy profil Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1430534-2.jpg
Wyświetleń:	337
Rozmiar:	817,2 KB
ID:	119368

    Mi bardziej podchodzi kolor żółty i czerwony. Niebieski może ciut za mocno jest przyciemniany. (z innymi aparatami (profilami) tak być nie musi) Z tym też można sobie poradzić bądź odpowiednim suwakiem w LR lub profil można "zedytować" przy pomocy darmowego programu DNG_Profile_Editor_win_1_0_4. o tym może później jak ktoś byłby zainteresowany. Powiem tylko programik bardzo intuicyjny uruchamia się od razu bez potrzeby instalacji.
    PS
    Sporo profili do różnych aparatów miałem już na dysku m.in. do OMD-M5,10,1, XZ2,E-PM2 w lokalizacji: C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Came ra.
    Po skopiowaniu wybranych folderów z nazwami aparatów do ścieżki podanej wyżej (C: \ Users (Użytkownicy) \ nazwa_użytkownika \ AppData \ Roaming \ Adobe \ CameraRaw \ CameraProfiles) też są widoczne w LR.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 1.06.14 o 22:00
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #2
    | OlyJedi Awatar realnasty
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.661
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Chciałam dać plusika, ale wiesz, jak jest... A jak mogę sprawdzić, czy mój LR ma profile mojego aparatu?
    mikrusek i trochę szkiełek
    Zapraszam do mojego wątku i na Flickr.

  3. #3
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Cytat Zamieszczone przez realnasty Zobacz posta
    ...jak mogę sprawdzić, czy mój LR ma profile mojego aparatu?
    Rozwijasz zakładkę (sekcje) Camera Calibration i klikasz tam gdzie czerwona strzałeczka.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profile.jpg
Wyświetleń:	269
Rozmiar:	45,9 KB
ID:	119372
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 1.06.14 o 22:18
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Fajna sprawa, faktyczne, czerwony czasami bywał denerwujący tym swoim wypłowieniem, teraz wystarczy przestawić profil i nie trzeba manipulować suwaczkami ... Plus się należy.

  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Cytat Zamieszczone przez tymczasowy_ Zobacz posta
    ... teraz wystarczy przestawić profil i nie trzeba manipulować suwaczkami ...
    Taki był zamysł zamieszczonego wątku. Choć z drugiej strony przyznaje iż to większe znacznie może mieć w fotografii produktowej naprzykład. W 'typowych" zdjęciach (np. krajobrazowych) czy żółty, (pomarańczowy, itp) jest bardziej żółty czy mniej ma mniejsze znaczenie i tak wiadomo, że najbardziej art. jest b&w. Tak poważniej może się przydać np. w bardziej prawidłowym odzwierciedleniu koloru skóry.
    Ostatecznie doszedłem po niewielkich modyfikacjach profilu (w programie DNG Profile Editor) do takich efektów: (w LR po wczytaniu RAW-a żadne inne suwaki po za zmianą profilu nie były ruszane)

    domyślny profil Adobe Standard Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1430642-1.jpg
Wyświetleń:	208
Rozmiar:	514,0 KB
ID:	119456 nowy profil Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1430642-2.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	535,2 KB
ID:	119457

    dla porównania (zdjęcia były robione RAW+jpg) jpg Standard (taki jaki jest w trybie iAuto) Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1430642.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	535,0 KB
ID:	119458
    Nie muszę chyba pisać, że najbardziej rzeczywistym kolorom odpowiada zdjęcie nr2 z nowym profilem. (niebieski, żółty, lekki pomarańcz na kubku, fioletowy, czy meganta na kwiatku w wazoniku)
    JPG (akurat u mnie) dość dobrze oddaje kolor zielony.
    Link do RAW-a jakby ktoś chciał się pobawić lub coś tam sprawdzić: klik
    Zdaje się tylko trzeba czekać 30s na możliwość pobrania.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 2.06.14 o 16:21
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    | OlyJedi Awatar realnasty
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.661
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Niestety pod podanym linkiem nie ma profili dla E-M10, w sieci też nie udało się znaleźć, przynajmniej za darmo. A w lokalizacji C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Came ra to w ogóle żadnego Olka nie mam Czy ja robię coś źle?
    mikrusek i trochę szkiełek
    Zapraszam do mojego wątku i na Flickr.

  7. #7
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Cytat Zamieszczone przez realnasty Zobacz posta
    Niestety pod podanym linkiem nie ma profili dla E-M10, w sieci też nie udało się znaleźć, przynajmniej za darmo. A w lokalizacji C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Came ra to w ogóle żadnego Olka nie mam Czy ja robię coś źle?
    Jaka wersję Lightroom masz, 4 czy 5? W tej powyższej lokalizacji powiem nie wiem skąd mi się wzięły te profile. Podejrzewam wtedy gy zainstalowałem na próbę LR5. Jest ich tam tyle (u mnie)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profile1.jpg
Wyświetleń:	17194
Rozmiar:	307,7 KB
ID:	119466

    Tylko te profile maja swoje konkretne zastosowanie. Tu raczej nie kładziono nacisku na prawidłowość barw. Dla E-M10 (w folderze) tak się nazywają (są 4):
    -Olympus E-M10 Camera Muted.dcp
    -Olympus E-M10 Camera Natural.dcp
    -Olympus E-M10 Camera Portrait.dcp
    -Olympus E-M10 Camera Vivid.dcp
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  8. #8
    | OlyJedi Awatar jarek_gd
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    lubuskie
    Posty
    1.343
    Siła reputacji
    46
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Cytat Zamieszczone przez realnasty Zobacz posta
    Niestety pod podanym linkiem nie ma profili dla E-M10, w sieci też nie udało się znaleźć, przynajmniej za darmo. A w lokalizacji C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Came ra to w ogóle żadnego Olka nie mam Czy ja robię coś źle?
    W drugiej linijce pierwszego posta kliknij na niebieskie "tu".
    “When you photograph people in color, you photograph their clothes. But when you photograph people in Black and white, you photograph their souls!”

    Ted Grant

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Cytat Zamieszczone przez realnasty Zobacz posta
    Niestety pod podanym linkiem nie ma profili dla E-M10, w sieci też nie udało się znaleźć, przynajmniej za darmo. A w lokalizacji C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Came ra to w ogóle żadnego Olka nie mam Czy ja robię coś źle?
    A to wytłuszczone zależy od wersji systemu

  10. #10
    | OlyJedi Awatar realnasty
    Dołączył
    Jun 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.661
    Siła reputacji
    59
    Moja galeria

    Odp: Kolory w Lightroom 4

    Cytat Zamieszczone przez jarek_gd Zobacz posta
    W drugiej linijce pierwszego posta kliknij na niebieskie "tu".
    To niebieskie "tu" miałam na myśli, pisząc "pod podanym linkiem".

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jaka wersję Lightroom masz, 4 czy 5? W tej powyższej lokalizacji powiem nie wiem skąd mi się wzięły te profile. Podejrzewam wtedy gy zainstalowałem na próbę LR5. Jest ich tam tyle (u mnie)

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	profile1.jpg
Wyświetleń:	17194
Rozmiar:	307,7 KB
ID:	119466

    Tylko te profile maja swoje konkretne zastosowanie. Tu raczej nie kładziono nacisku na prawidłowość barw. Dla E-M10 (w folderze) tak się nazywają (są 4):
    -Olympus E-M10 Camera Muted.dcp
    -Olympus E-M10 Camera Natural.dcp
    -Olympus E-M10 Camera Portrait.dcp
    -Olympus E-M10 Camera Vivid.dcp
    Mam LR 5, ja te profile, o których piszesz znalazłam w folderze Adobe Standard (?), też mam te cztery, które podałeś. Na razie sobie ustawiłam Camera Natural, póki się nie pokaże coś lepszego.
    mikrusek i trochę szkiełek
    Zapraszam do mojego wątku i na Flickr.

Podobne wątki

  1. u-7030 kolory
    By Marta1 in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 9.03.11, 16:56
  2. Kolory
    By -M in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29.10.08, 19:22
  3. E -500 KOLORY ?
    By BB in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 29.07.07, 16:22
  4. Kolory lata
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 26.09.06, 09:58

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.