Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27

Wątek: Matryca TN a obróbka

  1. #21
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar szafir51
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    2.818
    Siła reputacji
    214
    Moja galeria

    Odp: Matryca TN a obróbka

    gamut NTSC jest trochę szerszy niż Adobe RGB, mam rację?

    "NTSC was the color space developed for the widest range of colors that can be represented to the human eye."

    Nazwa:  01.jpg
Wyświetleń: 429
Rozmiar:  36,9 KB


    te 94% NTSC to ok. 100% Adobe RGB.

    Podane przeze mnie kąty zapewniają naprawdę świetną widoczność sprzed monitora. Mam porównanie z monitorami IPS w pracy i monitorem z matrycą MVA, który miałem wcześniej.

    Za to moja poprzednia matryca to było kompletne guano. Ciężko mówić o jakichkolwiek kątach, bo patrząc na wprost widać było różnice w kontraście pomiędzy środkiem a dolnym i górnym brzegiem. Kąty w pionie nie istniały, w poziomie były najwyżej bardzo słabe.

  2. #22
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria

    Odp: Matryca TN a obróbka

    Eizo FlexScan EV2416WFS3-BK jest na TN, ciekawe jak wypada w porównaniu do tanich IPS/*VA
    Zapraszam do albumu i galerii

  3. #23
    Awatar dojarek
    Dołączył
    May 2014
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    97
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Matryca TN a obróbka

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dlaczego w takim razie negujesz matryce TN. tylko ze względu na katy widzenia?
    Nie tylko, ale przede wszystkim. Do tego 6-bitowe wyświetlanie, fatalne czernie. Matryce TN nie mają ani jednej przewagi nad MVA/IPS, jeśli chodzi o zastosowania fotograficzne. I po prostu nie rozumiem, kiedy kupuje się kolejne szkło za parę tysięcy, a później ogląda się zdjęcia z niego na takim budżetowym ekranie. Zwłaszcza, że technologie PVA/IPS od jakiegoś czasu są naprawdę w przystępnych cenach.
    Ostatnio edytowane przez dojarek ; 4.05.14 o 21:42

  4. #24
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Matryca TN a obróbka

    Cytat Zamieszczone przez szafir51 Zobacz posta
    gamut NTSC jest trochę szerszy niż Adobe RGB, mam rację.
    Tego nie wiem, być może. To co wiem na pewno to większa przestrzeń koloru od adobeRGB jest ProPhoto RGB
    Czyli w kolejności: sRGB ; adobeRGB ; proPhoto RGB, o NTSC nic mi nie wiadomo, poza tym co napisałem wcześniej.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #25
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Matryca TN a obróbka

    Cytat Zamieszczone przez dojarek Zobacz posta
    ?
    Przecież papier to przeważnie sporo mniej, niż sRGB.

    eeee nie
    Pytanie co robisz i na czym

    czy naświetlasz w RGB czy drukujesz w jakowymś CMYKu

    CMYK wykracza poza sRGB w pewnych miejscach a w pewnych sRGB czy RGB wykracza poza CMYK


    A co do obróbki na TN - znów pytanie do czego jeśli chcesz uzyskać przewidywalny obraz wydruku obrabiając na matrycy TN to uważam z grubsza to co napisane w pierwszym poście.

    Jeśli chcesz obrabiać i wrzucać to do netu gdzie odbiorca będzie to oglądał na TN i nie masz nad tym żadnej kontroli - chyba nie ma znaczenia na czym się pracuje. Nawet jak się namęczysz na sPVA czy IPS skalibrowanym w doskonale przygotowanym miejscu pracy to ktoś to zdjęcie będzie ogladał na TN podbijającej kolory i powie że masz zbyt wielkie nasycenie

    Klucz do sukcesu i przyczyna wszelakich problemów to zarządzanie barwą gdy chcemy ujarzmić wydruk. Tu na TN bym się bał cokolwiek robić choćby ze względu na koszy związane z pomyłkami

  6. #26

    Odp: Matryca TN a obróbka

    Cytat Zamieszczone przez dobas Zobacz posta
    eeee nie Pytanie co robisz i na czym czy naświetlasz w RGB czy drukujesz w jakowymś CMYKu CMYK wykracza poza sRGB w pewnych miejscach a w pewnych sRGB czy RGB wykracza poza CMYK
    Przy przenoszeniu zdjęcia na papier, ograniczeni jesteśmy przez możliwości naświetlarki/drukarki i materiałów na których pracujemy. Jako przykład obrazek pokazujący sRGB (siatka) vs papier MOAB Lasal Luster na Epsonie R3000 vs MOAB Lasal Luster i Canon 9500 (graficzka z forum pentaxa).


    Ostatnio edytowane przez cube007 ; 5.05.14 o 10:52

  7. #27
    Moderator Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar dobas
    Dołączył
    May 2006
    Mieszka w
    Kiełpin / Karkonosze
    Posty
    2.756
    Siła reputacji
    86
    Moja galeria

    Odp: Matryca TN a obróbka

    Zawsze jesteśmy ograniczeni możliwościami najsłabszego ogniwa i na ogół jest do druk.
    Kwestia na czym drukujemy, czy na naświetlarce RGB czy w CMYKu czy na wielopigmentowej drukarce.

    Natomiast problemem do końca nie jest to czy gamut jest węższy czy szerszy i czy wydruk będzie w mniejszym gamucie niż sRGB

    Patrząc tutaj


    Widać, że spory fragment zieleni niebieskiego i okolice magent, które bedziesz widział na matrycy monitora ( bez względu na to czy IPS czy TN ) nie będzie możliwy do odwzorowania w CMYKu Cmyk gdzieś też wyłazi poza RGB czyli możesz w druku uzyskać kolorki, których nie widać w rgb

    Stąd pomysł na wprowadzenie szerokogamutowych monitorów pracujących np w Aodbe RGB...

    Patrząc tu widać dlaczego szerokogamutowy monitor miałby sens Tak w teorii oczywiście

    Zmierzam do tego, że tak, wydruk jest najsłabszym ogniwem, ale część barw możliwych do uzyskania na drukarce wykracza poza rgb i na monitorze ich nie zobaczysz. Stąd opcja ALRAM GAMUT, która sygnalizuje z którym fragmentem fotografii będą jaja. Część barw możliwych do zobaczenia na monitorze nie bedzie możliwa do uzyskania na wydruku.

    W praktyce te fragmenty, które nie sa możliwe do wydrukowania można pokazać ( zasymulować) tak jak mają się wydrukować.
    Czyli te trzy wierzchołki trójkąta ze strzałkami w strone centrum da się pokazać na monitorze RGB.
    Jedyny problem będzie przy tych małych fragmencikach wykraczających poza gamut RGB.

    Moim zdaniem nie gamut jest kluczowy ale możliwość skalibrowania matrycy na której wywołujemy zdjęcia i zapanowania nad nią. Udręką ostatnich czasów jest podbijanie nasycenia na wszystkim co wyświetla obraz. "Dobrze" wywołany obraz na matrycy podbijającej kolorki na skalibrowanym monitorze będzie przytłumiony zaś dobrze wywołany na skalibrowanym monitorze a wyświetlany na konsumenckim wyświetlaczu będzie przesycony...

    Sądzę, że jakiekolwiek zarządzanie kolorem gdy klient ogląda zdjęcie na matrycy o której nic nie wiemy nie ma żadnego sensu

    Natomiast podstawowe pytanie co się dzieje ze zdjęciem bo co z tego że wywołasz je odpowiednio na skalibrowanym monitorze gdy ktoś je będzie ogladał na telewizorze full HD z domyślnie ustawionym sposobem wyświetlania ŻYWY

    to warto obejrzeć jest o matrycach, gamutach i innych a mówi Czornyj, Czyli Marcin Kałuża.
    o matrycach jest w okolicy 17 minuty o gamutach i czy wydruk wykracza z rgb czy nie - chwilkę później



    Jak zwykle kwestia potrzeb. Ja zmieniłem matrycę kilka lat temu gdy fotoedytor mi napisał maila, że prosi abym nic nie wywoływał u siebie bo mają więcej roboty U mnie wyglądało cacy a jak zobaczyłem jak wygląda w Redakcji to się zląkłem Ale czas pewnie idzie do przodu i tak jak kiedyś nic innego niż CRT się nie nadawało tak teraz TN pewnie też idzie do przodu

Podobne wątki

  1. obróbka
    By fotoamator2891 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 12.10.09, 09:26
  2. Obróbka portretów
    By darkelf in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22.05.09, 10:36
  3. Fotki i obrobka :)
    By zulka in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 20.04.09, 15:49
  4. Obrobka orf'ow [RAW]
    By kapir in forum E-System
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 1.05.06, 16:20
  5. Obróbka *.ORF
    By Gawron in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 3.11.04, 11:21

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.