Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

  1. #1
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    W połowie kwietnia trafił w moje ręce zestaw OMD EM1 + 12-40/2.8. Miałam niecałe dwa tygodnie na „testowanie”. Specjalnie używam cudzysłowu, bo w moim wykonaniu to raczej nie był test, ani analiza, ani nawet dogłębne obserwacje. Nie umiem i nie chcę analizować wykresów, robić zdjęć testowych tablic czy studyjnych scenek martwej natury


    Poza tym wielu forumowiczów albo ma ten zestaw na własność, albo go już testowało samodzielnie, albo choćby „macało” przez chwilę – zatem w takich okolicznościach trudno o odkrywcze tezy czy zupełnie nowe fakty. Nawet nie będę próbować

    Do tego dosłownie kilka dni przed otrzymaniem paczki z testowym EM1 dostałam paczkę z …własnym EM10
    No, walka wewnętrzna była spora…!


    Do rzeczy.

    Tandem EM1 + 12-40 wygląda na perfekcyjnie spasowany – mam na myśli proporcje wzajemne obu elementów zestawu. Ten obiektyw jest do tego aparatu i na odwrót. Inne kombinacje nie są już takie oczywiste… 12-40 podpięty do małego ciałka EM10 daje pokraczny moim zdaniem duet – ani to wygląda, ani się to trzyma wygodnie. Wracając do EM1 – ilość przycisków, ich możliwa konfigurowalność (ale słowo!), ułożenie na aparacie – jak dla mnie jest bez najmniejszego zarzutu. Bardzo podoba mi się sposób zamknięcia klapki baterii i karty pamięci – chyba podoba mi się tym bardziej, że w EM10 te dwie klapki wyglądają lichutko!

    Wyświetlacz LCD – duży, kontrastowy, czytelny. Jednak chyba czasami nieco zbyt optymistycznie przekazuje oku to, co zarejestrował aparat. Chyba nie jest to jedyny przypadek takiego wyświetlania nieco „na wyrost”. EVF – trudno mu cokolwiek zarzucić, choć początkowe ustawienia mi nie pasowały, jak łatwo się domyślić można je zmienić i wygląd wizjera dopasować pod swoje preferencje.

    EM1+12-40 - to zestaw szybki, zarówno w sensie działania AF, jak i ogólnej obsługi - szybko budzi się do życia, szybko reaguje na zadane zmiany ustawień. Nie mierzyłam tego stoperem, ale absolutnie nic nie denerwowało w tym obszarze.


    Pogoda mi zupełnie nie dopisywała - jakieś deszcze, mżawki, smętne niskie ciśnienie i stal na niebie, polowałam na choćby chwilę ze słonkiem i odrobinę światła... – no nie było dobrze. Jak wyszło fajne słonko na chwilkę dłużej, to mnie wzywały inne obowiązki…, ale to znacie, więc nie przynudzam więcej
    Niechaj zdjęcia dopowiedzą resztę!

    Pierwszy spacer:


    1. f/6,3, 1/640s, ISO 250, 20mm


    2. f/6,3, 1/1250s, ISO 200, 12mm


    3. f/7,1, 1/500s, ISO 200, 28mm


    4. f/6,3, 1/1250s, ISO200, 14mm


    5. f/6,3, 1/1250s, ISO200, 12mm





    CDN (obiecuję zmianę tempa)
    Ostatnio edytowane przez TOKIN ; 4.05.14 o 15:54



  2. #2
    | OlyJedi Awatar Ziootek1971
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    462
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Ja należę do tych, którzy nie lubią tablic testowych i w nosie mają ile dana matryca (czy obiektyw) mają linii na milimetr (czy coś w tym rodzaju). Takie testy jak te najbardziej i odpowiadają. A zwłaszcza ostatnie zdjęcie w serii - to z żółtym autobusem - mi się podoba. Czekam na więcej.
    Ziootek
    E-30; E-P3; mZD 14-42; "dekielek" 15 mm; ZD 14-54; ZD 9-18; ZD 40-150; Sigma 24; Metz 48-AF1

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    RP
    Posty
    1.898
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    A moim zdaniem nie po to kupuje się jasny obiektyw za kilka tys. złotych, aby potem serwować fotki z f=7, tak to można w teście jakiegoś kita.

    PS
    F=7 to dopuszczenie dyfrakcji do akcji

  4. #4
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    A moim zdaniem... bez względu na cenę obiektywu oraz jego światło-siłę używa się takiego eF jakiego wymaga sytuacja zdjęciowa.
    Do zdjęć krajobrazu (j.w.) wyższe eF pasują.

    PS
    12-40 to obiektyw kitowy właśnie



  5. #5
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Pomarudzę. Po co pisać: "f/6,3, 1/640s, ISO 250, 20mm" nie prościej po prosty zostawić dane EXIF zdjęcia? Dlaczego użyty program Capture NX 2.2.6 W, to chyba od Nikona? , a zdjęcia się podobają (może tylko mógłby być większy rozmiar, 1024 lub 1200pix na dłuższym boku)
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #6
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Pomarudzę. Po co pisać: "f/6,3, 1/640s, ISO 250, 20mm" nie prościej po prosty zostawić dane EXIF zdjęcia?
    I tak i nie.
    Po pierwsze przy zmniejszaniu zdjęcia do netu, exif "wycina się" samoczynnie.
    Po drugie szczerze mówiąc ja wolę exif mieć podany nad/obok zdjęcia - jak mam każde foto otwierać osobno i "badać" dane z exifa, to mnie cholera bierze i w ogóle zarzucam exify...

    Mam nadzieję, że powyższa uwaga/zarzut nie wynika z braku wiary w moją prawdomówność...?

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dlaczego użyty program Capture NX 2.2.6 W, to chyba od Nikona? ,
    A dlaczego nie?
    Inaczej - bo mam, bo znam, bo jest po prostu dobry, czego niestety nie mogę powiedzieć o dołączanym do aparatu Olympus Viewer.
    NX2 oczywiście Rawów z Olympusa nie otworzy, no ale ja zasadniczo nie robię zdjęć w RAW (wiem, to grzech się przyznawać...!), a jpgi z Olka wcale się nie gniewają po otwarciu w NX2 Nic, a nic



    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    (może tylko mógłby być większy rozmiar, 1024 lub 1200pix na dłuższym boku)
    Jestem bezradna, chyba się poddam...
    Jak dodam fotki jako załącznik na forum, to i tak zostaną przemielone i efekt będzie jeszcze gorszy niż tu.
    Fotki mają "regulaminowe" 800pix na dłuższym boku i ważą całkiem sporo - nie umiem lepiej.
    Ostatnio edytowane przez TOKIN ; 4.05.14 o 18:36



  7. #7
    | OlyJedi Awatar ayu
    Dołączył
    Nov 2011
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    490
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Czekamy na więcej. Fakt najwięcej nas wszystkich chyba interesuje w takim obiektywie najniższe f czyli 2.8 ale można sprawdzić też na wyższych liczbach f.
    Takie testy bez tabelek są o wiele bardziej ciekawe, fajniejsze do czytania. Mnie osobiście interesuje też porównanie E-M1 w stosunku do E-M10.
    Ostatnio edytowane przez ayu ; 4.05.14 o 18:45
    Lubię sobie popstrykać.

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    217
    Siła reputacji
    29
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    do tego wszystkiego zupa jest za słona

  9. #9
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Cytat Zamieszczone przez TOKIN Zobacz posta
    Po pierwsze przy zmniejszaniu zdjęcia do netu, exif "wycina się" samoczynnie.
    Tu zależy właśnie jakiego programu się używa i z jakich jego opcji sie korzysta. Wybierając "zapisz do internetu" EXIF jest przez program wycinany, wybierając "zapisz jako" już nie. Forum samoczynnie wycina EXIF (nawet jeśli zdjęcie je posiada) gdy wstawiasz bardzo duże zdjęcie i waży powyżej 1MB.

    Cytat Zamieszczone przez TOKIN Zobacz posta
    Jak dodam fotki jako załącznik na forum, to i tak zostaną przemielone i efekt będzie jeszcze gorszy niż tu.
    Nieprawdą jest. Istotne tylko aby wstawiane zdjęcie (jako załącznik) dajmy na to przy dłuższym boku 1200pix nie miało więcej (nie ważyło) niz 1MB, wtedy forum nie "przemieli".
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  10. #10
    | OlyJedi Awatar TOKIN
    Dołączył
    Nov 2010
    Mieszka w
    Cieszyn
    Posty
    1.198
    Siła reputacji
    54
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] EM1 + 12-40/2.8 ---- Znacie? To poczytajcie! (tekst i foto by TOKIN)

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Tu zależy właśnie jakiego programu się używa i z jakich jego opcji sie korzysta. Wybierając "zapisz do internetu" EXIF jest przez program wycinany, wybierając "zapisz jako" już nie.
    To fakt.
    Tylko że wybierając save for web mam kontrolę nad wagą pliku. W save as... to takie trochę na chybił trafił.

    Podejrzewałam, że ten tekst (nie test) nie zadowoli wielu z Was - od samego początku próbowałam się asekurować...

    Mam jakieś foty na niższych eF także, pokażę. Jednak używałam takich wartości jakie mi w danej chwili wydawały się potrzebne - inna sprawa, że papierowa GO, rozmycia, wygląd bokehu już mi przeszły...(no albo do tych rzeczy jeszcze nie dorosłam?)
    Ostatnio edytowane przez TOKIN ; 4.05.14 o 19:19



Podobne wątki

  1. TOKIN[kowe] zdjęcia różne
    By TOKIN in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 305
    Ostatni post / autor: 7.07.14, 12:29

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.