Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 40

Wątek: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    Planując w kwietniu wycieczkę do Ziemi Świętej, przyszedł mi do głowy pomysł by zabrać ze sobą jakieś szkiełko do przetestowania. Myślałem o 12/2,0 - obiektywie który poniekąd (z racji świetnego 12-40/2, stracił rację bytu ale wciąż kusi niezłą jakością i zgrabnymi gabarytami. Niestety - jak się takie pomysły rodzą w ostatniej chwili to ciężko jest je w czyn wdrożyć. Mea culpa... Obiektyw był / jest u kogoś w testach ale "w zamian", przesympatyczna Pani Ewelina zaproponowała mi 17/1,8.

    Wrażenia z użytkowania tego obiektywu będę pisał wkrótce, a teraz coś z zaskoczenia... bo ku mojemu zaskoczeniu w przesyłce, oprócz zamawianego E-P5 i 17stki znalazłem mega-zooma - mZuiko-Digital 14-15/4,0-5,6.

    Żeby była jasność - ja nie poważam (lepiej powiedzieć "nie poważałem") obiektywów o takiej dużej krotności. Wszak zakres ogniskowych zawsze jest okupiony utratą jakości. Jednak ten obiektyw całkiem mile mnie zaskoczył. Nawet na najdłuższej ogniskowej daje jakość zdjęć w zupełności wystarczającą do umieszczenia w domowej kolekcji i do chwalenia się przed znajomymi

    1. E-P5 + mZD 14-150 @ 150 mm / f=8,0 / t=1/800s
    Nazwa:  Z001.jpg
Wyświetleń: 667
Rozmiar:  404,2 KB


    Mój sceptycyzm do megazoomów został przesłonięty argumentami natury praktycznej: jedno szkło zamiast co najmniej dwóch (14-42 + 40-150) z których żadne też przecież wybitne nie jest. Możliwości "zoomowania" pokazują dwa poniższe zdjęcia - zrobione z tego samego miejsca. Obróbka zamieszczonych zdjęć jest ograniczona do skalowania, lekkiego wyostrzania i dołożenia ramki. Jedynie pierwsze - to z katamaranem, było lekko prostowane i kadrowane. Zdjęcia są w rozdzielczości 1280 px na dłuższym boku - klikać po pełną wersję

    2. 14 mm
    Nazwa:  Z004.jpg
Wyświetleń: 675
Rozmiar:  713,7 KB


    3. 150 mm
    Nazwa:  Z003.jpg
Wyświetleń: 671
Rozmiar:  708,9 KB


    Na powyższych przykładach widać lekkie winietowanie. Na kolejnych zdjęciach będzie się można się też dopatrzeć aberacji, ale ich skala nie jest specjalnie uciążliwa. Oczywiście, cuda w optyce się nie zdarzają i rozdzielczość obiektywu pozostawia nieco do życzenia, ale przecież gdy ktoś potrzebuje hiper ostrości to korzysta ze stałek...

    poniżej kilka zdjęć na różnych ogniskowych. Takich zwykłych amatorskich pstryków. Wydaje się, że w takim zakresie obiektyw sprawdza się doskonale.

    4. 14mm, f=4,0
    Nazwa:  Z006.jpg
Wyświetleń: 668
Rozmiar:  783,3 KB


    5. 14 mm, f=4,0
    Nazwa:  Z005.jpg
Wyświetleń: 668
Rozmiar:  759,5 KB


    6. 58 mm, f=5,4
    Nazwa:  Z024.jpg
Wyświetleń: 655
Rozmiar:  694,8 KB


    7. 47 mm, f=8,0
    Nazwa:  Z002.jpg
Wyświetleń: 644
Rozmiar:  949,9 KB


    8. 150 mm, f=5,6
    Nazwa:  Z025.jpg
Wyświetleń: 649
Rozmiar:  747,3 KB


    9. 42 mm, f=5,4
    Nazwa:  Z012.jpg
Wyświetleń: 642
Rozmiar:  877,4 KB


    10. 54 mm, f=5,6
    Nazwa:  Z009.jpg
Wyświetleń: 648
Rozmiar:  851,6 KB


    Dwa ostatnie zdjęcia są wstępem do kolejnej części testu - którą mam nadzieje uda mi się zamieścić jutro.
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    Fajne zdjęcia, fajny test.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  3. #3
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar ravbog
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Wrocław
    Posty
    830
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    Zdjęcia są w rozdzielczości 1280 px na dłuższym boku - klikać po pełną wersję
    A w co klikać, bo zdjęcia nie są "aktywne" - przynajmniej u mnie
    Zainteresowanym z przyjemnością udostępnię prezentowane w moim wątku "ravbog - próba sił" zdjęcia do samodzielnej edycji, ale mam prośbę aby ich w nim nie publikować. Będę je wówczas wstawiał do wątku "Co poprawić w tym zdjęciu?".

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    Cytat Zamieszczone przez ravbog Zobacz posta
    A w co klikać, bo zdjęcia nie są "aktywne" - przynajmniej u mnie
    albo ja coś źle wstawiam albo skrypt na Forum nie działa... ale zawsze można kliknąć prawym i wybrać "pokaż obrazek". Wtedy będzie w pełnej rozdzielczości.

    sorki za zamieszanie...
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  5. #5

    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    Zgadzam się - 14-150 bardzo dobrze się sprawuje jak na superzoom - mam go od czasu E-P2 czyli ze cztery lata i uważam, że jest świetnym "turystycznym" obiektywem. Ostrzy bardzo szybko i jakość / ostrość zdjęć które produkuje jest lepsza niż wielu obiektywów o podobnym zakresie z innych systemów. Ale też był stosunkowo drogi. Oczywiście jest trochę ciemny, ale to wiemy. Ze stabilizacją Olka sporo da się ustrzelić z ręki nawet przy słabym świetle. Niestety jeśli założy się grubszy filtr polaryzacyjny, będzie winietował na 14mm - ale z cienkim nie ma problemu. Dzisiaj rzadziej go używam bo mam jasne zoomy, ale bezwzględnie iest to fajny obiektyw.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar witia
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    5.396
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    "Daje radę"
    Dzięki za przykładowe foto.
    Pozdrawiam.

  7. #7
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Karol
    Dołączył
    May 2004
    Mieszka w
    las pod TARNOWem...
    Posty
    5.346
    Siła reputacji
    170
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    Janie - dobra robota!
    Mam, używam, chwalę. Może nawet dorzucę jakieś foty od siebie dla uzupełnienia testu. Wraz z Penem, zapasową baterią i Lumixem 20/1.7 mieści się w małej saszetce i to jest moja opcja minimum. Takim zestawem można zrobić w zasadzie wszystko co potrzeba podczas wyjazdów. Przysłona przymknięta do 8 daje dość równy i dość dobry obrazek w całym zakresie ogniskowych. Robiłem odbitki na papierze 30x40cm - bardzo ładne. Długi koniec jak najbardziej akceptowalny, ale jedna uwaga - jakoś się nie lubi ze stabilizacją Pena. Żeby było ostro czasy muszą być relatywnie krótkie. W komplecie niestety nie ma osłony p. słonecznej, a ta robi dobrą robotę. Dobrze wiedzieć, że pasuje ta z nowszego kita E-systemu (ZD 14-42).
    Edit: przepraszam - nie wiem jakim cudem omyłkowo zamknąłem temat - otwieram.
    Ostatnio edytowane przez Karol ; 1.05.14 o 21:45
    zmiana nicka: ktotek -> Karol
    Polska B - wątek ze zdjęciami
    Facebook

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny - cz. 2

    Karol - wywołałeś wilka z lasu to trochę zmienię kolejność odcinków testu.

    Cytat Zamieszczone przez Karol Zobacz posta
    .... Żeby było ostro czasy muszą być relatywnie krótkie. W komplecie niestety nie ma osłony p. słonecznej, a ta robi dobrą robotę. ...
    Będąc w podróży oglądałem zdjęcia tylko na ekraniku aparatu. Wydawało się OK. Ale po zgraniu zdjęć do komputera jedna rzecz mnie zmartwiła i zastanowiła. Spora ilość zdjęć była dziwnie nieostra, jakaś taka poruszona. OK, pomyślałem - jak się robi zdjęcia byle jak, bez prawidłowego przytrzymania aparatu, w biegu prawie, to może tak być. Ale dalsze przeglądanie fotek wraz z podglądem EXIFów dały pewien powód do zmartwienia - owe nieostrości występują na zdjęciach z czasami z przedziału 1/125 - 1/250. Zdjęcia robione na dłuższych czasach są OK - stabilizacja daje radę. Te na krótszych też bez zarzutu. I tylko ten felerny zakres... Żałuję bardzo że nie zauważyłem tego wcześniej. Sprawdziłbym czy z E-M5 też to występuje. Niestety, obiektyw już wtedy był odesłany do firmy, a mi zostały tylko zdjęcia zrobione z E-P5.

    Żeby zobrazować problem - w okienku są fragmenty kadru w skali 1:1

    11. 14 mm; f=4,5; t=1/160s
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mankamenty01.jpg
Wyświetleń:	629
Rozmiar:	753,9 KB
ID:	116392

    12. 150 mm; f=5,6; t=1/250s
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mankamenty02.jpg
Wyświetleń:	626
Rozmiar:	866,6 KB
ID:	116393

    Odnalazłem też jedno ujęcie które zostało zrobione dwukrotnie jedno z czasem 1/400s a drugie 1/200s. W obu przypadkach obiektyw ostrzył na nieskończoność. Zdjęcie z 1/200 było robione z przesłoną 5,6; to z 1/400 z przesłoną 4,0

    13. 14 mm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mankamenty03.jpg
Wyświetleń:	622
Rozmiar:	393,7 KB
ID:	116394

    Wydaje się że jest jakiś problem. Jaki? trudno mi powiedzieć. Kiedyś o E-P1 mówiło się że ma problemy z poruszeniem zdjęć przy takim zakresie czasów migawki, ale przecież w E-P5 jest nowsza jej konstrukcja!
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny

    ps. teraz da się klikać w zdjęcia żeby je w pełnej rozdzielczości zobaczyć
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  10. #10
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria

    Odp: [OlyTest] 14-150 - test ambiwalentny - cz. 2

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    Wydaje się że jest jakiś problem. Jaki? trudno mi powiedzieć. Kiedyś o E-P1 mówiło się że ma problemy z poruszeniem zdjęć przy takim zakresie czasów migawki, ale przecież w E-P5 jest nowsza jej konstrukcja!
    Typowy shutter shock, ostatnia aktualizacja dla M1 poprawia sytuację, natomiast reszta korpusów... Ja włączam stabilizację w PM2 gdy wychodzą mi czasy 1/60 i dłuższe. Jeszcze raz: najgorszy scenariusz to czasy rzędu 1/125-1/200.
    Sam obiektyw cudny, ztcp ja miałem osłonę w komplecie. Jak pstrykałem samoloty na niebie to zauważyłem winietę* (150mm), ale i tak najgorsze dla mnie miejsce tego obiektywu to otwarte 14mm. Chciałbym zobaczyć kiedyś pół-jedno sekundowe kadry na 150mm z M1 (zanim kupię ten korpus).

    * - dopóki nie obejrzałem pstryków kolegi lukasa to nie wiedziałem, że moje mZD75 winietuje.
    Ostatnio edytowane przez gietrzy ; 1.05.14 o 22:20
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

Podobne wątki

  1. [OlyTest] E-M1 - Test Iwa.
    By Iwo in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 21.08.14, 07:40
  2. [OlyTest] OM-D E-M10 wg Iwa
    By Iwo in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 16.05.14, 13:14
  3. [OlyTest] M1 w lesie...
    By nyny in forum System micro 4/3
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 20.04.14, 10:55
  4. [OlyTest]Olympus OMD E-M1 -test Fatmana.
    By Fatman in forum Korpusy micro 4/3
    Odpowiedzi: 85
    Ostatni post / autor: 17.04.14, 18:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.