Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13

Wątek: Pierwsze wyjście w plener z Olympusem 60f2.8 macro

  1. #11
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria

    Odp: Pierwsze wyjście w plener z Olympusem 60f2.8 macro

    VF-4 fajne się tu sprawdza bo jest odchylany. Niestety ja mam tylko wbudowany i gdy z racji pozycji nie mogę go użyć w słońcu posiłkuję się autofokusem, z dobrym zazwyczaj skutkiem.
    Mam natomiast pytanie odnośnie współpracy 60/2.8 z konwerterami MSN - jakie można uzyskać maksymalne powiększenie? Z DCR-em wychodzi podobnie jak z pierścieniami i wolę użyć pierścieni.
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

  2. #12
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.873
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria

    Odp: Pierwsze wyjście w plener z Olympusem 60f2.8 macro

    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    VF-4 fajne się tu sprawdza bo jest odchylany. Niestety ja mam tylko wbudowany i gdy z racji pozycji nie mogę go użyć w słońcu posiłkuję się autofokusem, z dobrym zazwyczaj skutkiem.
    Próbowałem używać AF i w/g mnie wielkość pól AF jest (przynajmniej w pzrypadku E-PL3, być może w innych korpusach jest inaczej) zbyt duża aby dało się ustawić ostrość z wystarczającą precyzją.

    Cytat Zamieszczone przez alnico Zobacz posta
    Mam natomiast pytanie odnośnie współpracy 60/2.8 z konwerterami MSN - jakie można uzyskać maksymalne powiększenie? Z DCR-em wychodzi podobnie jak z pierścieniami i wolę użyć pierścieni.
    Zrobiłem szybko kilka testów i mogę co nieco napisać. Na początek muszę jednak wyjaśnić problemy z nazewnictwem konwerterów Raynox MSN. Niestety jest z tym trochę bałaganu - te same konwertery występują z różnymi oznaczeniami - może zdjęcia pomogą rozjaśnić ten bałagan.

    1. konwertery Raynox DCR - po lewej DCR-250, po prawej - DCR-150. Jak widać oznaczenia na konwerterach to M250 i M150. Oba konwertery były sprzedawane z mocowaniem snap-on widocznym nad konwerterami. Konwertery z serii DCR mają z tyłu gwint mocujący 43mm, zaś z pzrodu gwint pod filtr 49mm. Konwertery DCR-250 i DCR-150 były też sprzedawane w jako para w komplecie - taki komplet nazywał sie CM-2000 Macro Explorer.
    Oba konwertery to 3 elementy w 2 grupach, zdolnosć skupiajaca DCR-250 to 8 dioptrii, DCR-150 to 4.8 dioptrii.

    2. Konwertery Raynoxa z serii MSN sprzedawane pojedyńczo - po lewej stronie MSN-500 (jedyny z serii MSN w metalowej obudowie), po prawej - MSN-200. Były one sprzedawane z w komplecie redukcjami filtrowymi, MSN-505 i MSN-202 rożniły się tym, że były sprzedawane w komplecie z mocowaniem snap-on i być moze napisami na obudowie. Wszystkie konwertery z serii MSN mają gwint mocujący 37mm, nie mają gwintu pod filtr.
    MSN-500 oraz MSN-505 to 4 elementy w 3 grupach, zdolnosć skupiajaca 32 dioptrie.
    MSN-200 oraz MSN-202 to 4 elementy w 3 grupach, zdolnosć skupiajaca 25 dioptrii.

    3. Zestaw konwerterów CM-3500 Micro Explorer - w jego skład wchodzą 3 konwertery z serii MSN oraz mocowanie snap-on.
    Najsilniejszy z nich oznaczony '35MM Microscopic Lens 24x Model CM-3500' jest identyczny z MSN-200. Parametry tych konwerterów to:
    '35MM Microscopic Lens 24x Model CM-3500' - 4 elementy w 3 grupach, zdolnosć skupiajaca 25 dioptrii.
    '35MM Microscopic Lens 12x Model CM-3500' - 4 elementy w 3 grupach, zdolnosć skupiajaca 11.8 dioptrii.
    '35MM Microscopic Lens 6x Model CM-3500' - 3 elementy w 2 grupach, zdolnosć skupiajaca 5.9 dioptrii.

    4. Konwertery z zestawu CM-3500 były też sprzedawane w parach - co ciekawe, nosily wtedy zupełnie inne oznaczenia. Kupiłem kiedyś taką parę dedykowanaą do jakiegos kompaktowego Olympusa (niestety nie pamiętam juz którego modelu). W Górnym rzędzie po lewej stronie właśnei ta para, po prawej stronie - MSN-200. Pod nimi identyczne z nimi konwertery z zestawu CM-3500 Micro Explorer.
    Jak widać, ten sam konwerter mógł być oznaczany zarówno jako '2x' jak i jako '6x', co więcej - konwerter z oznaczeniem '4x' mógł mieć w zależnosci od wykonania zarówno zdolność skupiajacą 11.8 jak i 25 dioptrii...

    A teraz po tym przydługim wstępie przejdźmy do zakresu skal odwzorowania ktory daje sie uzyskać podłaczajać konwertery Raynoxa do Olympusa 60 macro.
    Zmierzylem ile mm skali linijki mieści się w szerokosci kadru przy kolejno najmniejszej i największej odległości na ktorą naostrzony jest obiektyw. Podałem też przybliżoną odległość między pzrednia krawędzią konwertera a ostrym motywem (pomiar odległości linijką, więc z błędem ok. 1-2mm trzeba się liczyć)
    MSN-500 - od 5.5mm z odległości 10mm do 8mm z odległości 16mm.
    MSN-200 (= CM-3500 24x) - od 7mm z odległości 17mm do 12mm z odległości 30mm.
    CM-3500 12x - od 9.5mm z odległości 30mm do 25mm z odległości 77mm (w/g mnie to najciekawszy makrokonwerter do współparcy z 60 macro Olympusa).
    CM-3500 6x - od 12.5mm z odległości 38mm do 52mm z odległości 170mm.
    DCR-250 - od 11.2mm z odległości 37mm do 38mm z odległości 125mm.
    DCR-150 - od 13mm z odległości 42mm do 66mm z odległości 220mm.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  3. #13
    | OlyJedi Awatar alnico
    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk, Mikołów
    Posty
    6.228
    Siła reputacji
    201
    Moja galeria

    Odp: Pierwsze wyjście w plener z Olympusem 60f2.8 macro

    Wielkie dzięki, plus się należy (musisz rozdać.... ).
    OM-D E-M5 I/II + kilka słoików. Łowię nimi oblechy .
    Kiedy wychodzę w góry wracam do domu ; Co masz zrobić jutro zrób pojutrze będziesz mieć dwa dni wolnego.
    Szwarc, mydło i powidło
    || Z Tater ||Bieszczady || Słowacja

Podobne wątki

  1. Fotografia macro - zuiko 12-50 i przycisk macro
    By nosterro in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 9.08.13, 22:12
  2. Pierwsze początki z pierwszym Olympusem
    By Stuku in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 21.05.11, 20:32
  3. "Pierwsze wyjście z mroku"
    By jinxsior in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 21.02.10, 18:21
  4. pierwsze moje starcia z Olympusem
    By kavel in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 8.08.08, 21:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.