Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17

Wątek: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Ja bym zaryzykował twierdzenie Talesa. (Ogniskowa / wys. klatki) = (odległość / wys. kadru). Tak dokładnie to powinno być w miejscu odległości (odległośc - ogniskowa).
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  2. #12
    | OlyJedi Awatar waruga
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    50 05,3 N 018 33,2 E
    Posty
    12.556
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Cytat Zamieszczone przez banc Zobacz posta
    Bez kalkulatora pewnych rzeczy nie przeskoczysz.
    Kiedys jakos dawali rade (suwak logarytmiczny), teraz po tych nowoczesnych szkolach nie za bardzo?

    Oswiata jest kiepska (slabe programy nauczania) a moze uczacy sie ... sa slabi ?
    Ostatnio edytowane przez waruga ; 26.01.14 o 19:39
    Moja przygoda z morzem Kapitan I , II , V rejsu PBO

  3. #13
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Cytat Zamieszczone przez waruga Zobacz posta
    Kiedys jakos dawali rade (suwak logarytmiczny), teraz po tych nowoczesnych szkolach nie za bardzo?

    Oswiata jest kiepska (slabe programy nauczania) a moze uczacy sie ... sa slabi ?
    Się nie zgadzam, nawet na studiach miałem suwak. Bo w średniej to obowiązkowo

    ---------- Post dodany o 19:24 ---------- Poprzedni post był o 19:23 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Się nie zgadzam, nawet na studiach miałem suwak. Bo w średniej to obowiązkowo
    ===edit===
    to było 40 lat temu, hehehe
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  4. #14
    | OlyJedi Awatar waruga
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    50 05,3 N 018 33,2 E
    Posty
    12.556
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Się nie zgadzam, nawet na studiach miałem suwak. Bo w średniej to obowiązkowo

    ---------- Post dodany o 19:24 ---------- Poprzedni post był o 19:23 ----------


    ===edit===
    to było 40 lat temu, hehehe

    @bodzip powtarzales studia czy jak? bo nie zalapalem

    Pisalem jak radzili sobie kiedys a jak jest teraz to wiem

    Moge jakis przyklad podac, ale po co...
    Moja przygoda z morzem Kapitan I , II , V rejsu PBO

  5. #15
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    699
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Od teorii do praktyki
    Trochę matematyki:

    Rysunek 1.
    Jeśli spojrzymy na schemat projekcji liniowej pokazany na rys.1, to stwierdzimy, że chodzi tu o podobieństwo trójkątów. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jk%C4%85ty_podobne
    Jak długo odległość fotografowanego obiektu d jest wyraźnie większa od odległości ogniskowej obiektywu f, to odległość płaszczyzny matrycy (filmu) od obiektywu jest w przybliżeniu równa odległości ogniskowej obiektywu. Zwróćmy uwagę, że w tym przypadku odległość ogniskowa nie jest w żaden sposób przeliczana. Ze względu na to, że używamy jej zamiast odległości płaszczyzny matrycy (filmu), musimy zastosować rzeczywistą odległość ogniskową obiektywu.
    Stosunek boków trójkątów podobnych jest stały. Stąd otrzymamy
    x / f = h / d (1)
    To proste równanie można zastosować do znalezienia odpowiedzi na cały szereg pytań.
    Dla poglądu przedstawiam przykład.

    Jaka będzie wielkość obiektu na zdjęciu
    Jeśli wiemy jaki jest wielki fotografowany obiekt i jak jest daleko umieszczony, możemy za pomocą powyższego prostego równania określić jaki będzie wielki jego obraz na matrycy (filmie) przy zastosowaniu obiektywu z daną długością ogniskowej.
    Zwróćmy uwagę, że jednostki możemy użyć dowolne, wystarczy, abyśmy przy pomiarze wielkości obiektu h i jego odległości od nas d zastosowali identyczne. Jednostki, w których otrzymamy wielkość obrazu x, będą zgodne z jednostkami zastosowanymi dla odległości ogniskowej f, które są typowo milimetrami.
    Dla przykładu załóżmy że będziemy fotografować człowieka stojącego o ok. 15m od nas, 50mm obiektywem. Ponieważ odległość jest w metrach, przybliżoną wielkość człowieka musimy także określić w metrach np. 1,8m.
    Wielkość obrazu otrzymanego na matrycy (filmie) będzie w przybliżeniu:
    x = f * h / d = 50mm * 1,8m / 15m = 6mm
    Naturalnie, aby dla nas ta informacja była przydatna, musimy wiedzieć, jak wielkie jest pole na które jest rzucany obraz.
    Pole obrazu filmu będzie 24 x 36mm. Wielkości matryc aparatów cyfrowych są najróżniejsze, ale dużo mniejsze. Dokładną wielkość matrycy znajdujemy w danych technicznych naszego aparatu.
    Przykładowo cyfrowe lustrzanki z matrycą formatu APS-C, maja wymiar z grubsza 15 x 22,5mm.
    Znaczy to, że jeśli stosujemy tradycyjny aparat analogowy na film małoobrazkowy z obiektywem 50mm człowiek stojący w odległości 15m od nas, zajmie ok. ¼ wysokości zdjęcia zorientowanego poziomo (6mm z 24mm).
    Jeśli fotografujemy lustrzanką cyfrową z podaną powyżej matrycą APS-C, będzie to pomiędzy 1/3 a 1 /2 (6mm z 15mm).

    Jaką potrzebujemy odległość ogniskową
    Gdy wiemy, co chcemy fotografować i z jakiej odległości, możemy sobie obliczyć, jaką będziemy potrzebować ogniskową. Dajmy na to, że chcemy fotografować lustrzanka cyfrową z matrycą APS-C ptaki o wymiarach ok. 15cm, i jesteśmy ukryci w odległości ok. 2m od miejsca gdzie zwykle siadają.
    Najpierw trzeba określić, jak wielki ma być obraz ptaka na matrycy (filmie). Powiedzmy że chcemy aby na fotografii o rozmiarach 10 x 15cm ptak był wysoki w przybliżeniu 4cm.

    Rysunek 2
    Jeśli zastosujemy oznaczenia identyczne z podanymi na Rys 2, to w tym przypadku mamy X = 4cm, Y=15cm, y=22,5mm za pomocą prostej zależności określimy, że pożądana wielkość obrazu ptaka na matrycy jest
    x = y * X / Y = 22,5mm * 4cm / 15cm = 6mm
    Teraz już możemy bezpośrednio zastosować równanie (1). Nie zapominamy przy tym, że dla wielkości fotografowanego obiektu i jego odległości od aparatu trzeba zastosować jednakowe jednostki odległości tzn. musimy wyrazić odległość ptaka w centymetrach, albo jego wielkość w metrach.
    Otrzymamy
    f = x * d / h = 6 mm * 2 m / 0,15 m = 80mm.
    Będziemy więc potrzebować obiektyw z długością ogniskowej 80mm, względnie dłuższej, jeżeli ptak ma być na zdjęciu większy.

    Jaka jest potrzebna odległość od fotografowanego obiektu
    Dalszą wariacją na ten temat jest sytuacja, kiedy wiemy, co i jakim obiektywem chcemy fotografować, a interesuje nas, jak bardzo będziemy musieli zbliżyć się do fotografowanego obiektu, aby był na zdjęciu dostatecznie wielki, lub odwrotnie jak od niego musimy się oddalić, aby się nam zmieścił na zdjęciu.
    Załóżmy że chcemy objąć jakąś przestrzeń jak studio i chcemy, aby było tam dość miejsca na to, abyśmy mogli fotografować aparatem z obiektywem 100mm całą stojącą postać modela.
    Jak duże pomieszczenie będziemy potrzebować?.
    Abyśmy mieli pewną rezerwę, przyjmujemy wysokość postaci trochę większą, powiedzmy 2m.
    Na fotografii musimy pozostawić trochę wolnego miejsca na dole i u góry.
    Powiedzmy, że chcemy mieć na fotografii o wymiarach 10x15cm postać wysoką 12cm.
    Podobnie jak w poprzednim przypadku najpierw musimy określić, jak wielki ma być obraz na filmie.
    W tym przypadku mamy X = 12cm, Y = 15cm, y = 36cm a pożądana wielkość obrazu na filmie jest
    x = y * X / Y = 36 mm * 12 cm / 15 cm = 28,8 mm
    Za pomocą znanego równania (1) określimy, że
    d = h * f / x = 2 m * 100 mm / 28,8 mm = 7 m.
    W tym przypadku będziemy musieli fotografować modelki z odległości aż 7m.

    Tą matematykę przerabiamy już w szkole podstawowej, więc nie będzie problemów
    Wersja pdf.:
    https://skydrive.live.com/redir?resi...nt=file%2c.pdf
    Pozdrawiam
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek 1.png
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	29,8 KB
ID:	109104   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek2.png
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	57,5 KB
ID:	109105  
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 26.01.14 o 21:00
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  6. #16
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Średnią się powtarza, studiów nie da rady, choć kto wie
    Miało być - się zgadzam
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  7. #17
    | OlyJedi Awatar waruga
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    50 05,3 N 018 33,2 E
    Posty
    12.556
    Siła reputacji
    306
    Moja galeria

    Odp: Obliczenie odległości od fotografowanego obiektu

    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    Średnią się powtarza, studiów nie da rady, choć kto wie
    Miało być - się zgadzam
    No poprawiles...

    Ps.Zawsze mozna bylo sie zapisac na wieczorowe, zaoczne jak wyrzucili Da sie, da sie Tak podpowiadam.
    Srednia to klase po klasie, ale i tak wyrzucili z czasem jak...
    Moja przygoda z morzem Kapitan I , II , V rejsu PBO

Podobne wątki

  1. Fotografowanie z dużej odległości. Dalekie obserwacje.
    By jaclas in forum Ciekawe strony www
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.03.10, 17:26
  2. foto z dużej odległości
    By elmalg in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 3.04.09, 19:01
  3. Narzędzie do obliczania odległości ogniskowej
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31.01.08, 21:24
  4. ogniskowa a odleglosc od obiektu
    By komar in forum E-System
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 13.09.06, 08:42
  5. fotografowanie obiektu Olympus'em E-500
    By semirka in forum E-System
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 8.09.06, 07:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.