Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 96

Wątek: Skalowanie zdjęć

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Daj mi dojscie do Twojego zdjecia (bez grzebania) z aparatu (JPG a najlepiej RAW)
    Mam tif 4000x3000pix i waży 35MB jakaś propozycja gdzie wrzucić? RAW myślę nie jest konieczny, wszak chodzi tylko o zmniejszenie zdjęcia aby nie było"schodków" na krawędziach.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 16.01.14 o 01:34
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #12
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    B-Spline z IrfanView od lat już chyba 10 bezapelacyjnie najlepszy, zwłaszcza przy powiększaniu (nie daje schodów). Do tego wyostrzanie po zmianie rozmiaru, z małym promieniem, czasem z kryciem na masce, w niektórych przypadkach podwójne, w pierwszym kroku fade/darken.
    Dziwię się, że dotąd szop tego nie zaimplementował. Tu już nie raz pokazywany sposób na 300% w górę:
    http://as.elte-s.com/temp/resize/x1.jpg
    http://as.elte-s.com/temp/resize/x3.jpg

  3. #13
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    B-Spline z IrfanView od lat już chyba 10 bezapelacyjnie najlepszy, zwłaszcza przy powiększaniu (nie daje schodów).
    Też próbowałem i skupiałem sie tylko na skalowaniu w dół. Powiększony fragment dwukrotnie:

    B-Spline z IrfanView: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Irfan _B-Spline_pow_x2.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	789,1 KB
ID:	108200 dwusześcienna z PSE: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PSE dwusześcienna_pow__x2.pg.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	795,3 KB
ID:	108201 (klikać do oporu)
    Jest minimalna przewaga dwusześciennej metody z PSE (krawędzie). Możliwe, że przy skalowaniu w górę B-Spline jest lepszy, nie sprawdzałem.

    Na całym obrazku już prawie różnic nie ma

    B-Spline z IrfanView: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Irfan _B-Spline.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	602,9 KB
ID:	108202 trzeba by porównać do foto nr1 (dwusześcienna z PSE)
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 16.01.14 o 01:48
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  4. #14
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez Darekw1967 Zobacz posta
    Daj mi dojscie do Twojego zdjecia (bez grzebania) z aparatu (JPG a najlepiej RAW)
    Proszę: link poprawiony

    Edit: Poprawiłem. Poprzedni plik .jpg był wyeksportowany z Lightrooma z zaznaczoną opcją wysokiego wyostrzenia (zapomniałem w tych testach przestawić), ten jest bez.
    Jeśli ktos pobrał do testów, zabawy, proponuje skasować i pobrać raz jeszcze.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 16.01.14 o 02:35
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #15
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    bardzo ciekawy temat, korzystam z GIMPa i ciągle mi "schodki" wyłażą... mam nadzieję że ten wątek doprowadzi do rozwiązania mojego problemu. Daję do obserwowanych, a Ojcu-Założycielowi chciałem dać plusa ale system niepozwolił
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  6. #16
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    bardzo ciekawy temat, korzystam z GIMPa i ciągle mi "schodki" wyłażą... mam nadzieję że ten wątek doprowadzi do rozwiązania mojego problemu.
    Obawiam się, że rozwiązaniem problemu będzie po obróbce w Gimp zapisanie zdjęcie do tif (najlepiej) i przeskalowanie go w innym programie. Ewentualnie zmiana programu Chciałbym też zaznaczyć, że problem tzw. "schodków" występuje najbardziej widocznie wówczas gdy w zdjęciu są skośne "linie" jak w tym moim przykładzie. (gorsza sprawa, że występuje to w Gimp niezależnie od wybranej metody ponownego próbkowania) Może później sprawdzę jeszcze na bardziej "zwykłych" zdjęciach.
    Nie wykluczam też, że może coś źle robię w Gimpie, aż tak dobrze tego programu nie znam i ktoś to moje podlinkowane zdjęcie zmniejszy bez tego ubocznego efektu. Może wyjściem jest zmniejszanie w kilku stopniach, a nie od razu do wielkości 1024pix. Jednak byłoby to nieco uciążliwe i bardziej czasochłonne.
    Tak nawiasem mówiąc "problem" był już poruszany na forum: klik , a ja bardziej skupiłem się na tym Lanczos (nie tylko w Gimpie) i konkretnego typu zdjęciach.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #17
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Do zmniejszania podobnie jak @Janko uzywam wylacznie Irfan'a, poki co wg mnie najszybciej i najlepiej to robi.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  8. #18
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    Do zmniejszania podobnie jak @Janko uzywam wylacznie Irfan'a, poki co wg mnie najszybciej i najlepiej to robi.
    Jeśli chodzi o to najszybciej to sam proces przeskalowania (zmniejszenia) to jest ułamek sekundy (pomijam czas na wpisanie wartości liczbowych nowego rozmiaru) w zasadzie bez względu na program. Biorąc pod uwagę konieczność zapisania zdjęcia po obróbce w Gimp i przejściu do Irfan View w celu przeskalowania argument o szybkości dość wątpliwy. Druga sprawa po zmniejszeniu zazwyczaj wskazane jest lekkie wyostrzenie, a w Irfan te narzędzie dość ubogie zdaje się. Chyba nie wracasz ponownie do Gimpa aby to zrobić.
    Czy Irfan robi to zmniejszenie lepiej też dyskusyjne. Z tego co zaobserwowałem (na przykładzie tego konkretnego mojego zdjęcia) to zdecydowanie lepiej od Gimpa, a minimalnie jednak gorzej od PSE. Porównanie w poście #13.
    Nie jest moim celem tutaj licytowanie się co do programów, każdy pracuje jak mu wygodnie, tym bardziej, że na zdjęciach masz bardzo dobre efekty. Brałem tu głównie "pod lupę" ten Lanczos i jakie są jego efekty.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #19
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    Do zmniejszania podobnie jak @Janko uzywam wylacznie Irfan'a, poki co wg mnie najszybciej i najlepiej to robi.

    pozdro
    a co można pod linuxem użyć? może jest jakiś plugin do GIMPa pozwalający skalować bez schodków?
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  10. #20
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Jeśli chodzi o to najszybciej to sam proces przeskalowania (zmniejszenia) to jest ułamek sekundy (pomijam czas na wpisanie wartości liczbowych nowego rozmiaru) w zasadzie bez względu na program. Biorąc pod uwagę konieczność zapisania zdjęcia po obróbce w Gimp i przejściu do Irfan View w celu przeskalowania argument o szybkości dość wątpliwy. Druga sprawa po zmniejszeniu zazwyczaj wskazane jest lekkie wyostrzenie, a w Irfan te narzędzie dość ubogie zdaje się. Chyba nie wracasz ponownie do Gimpa aby to zrobić.
    Czy Irfan robi to zmniejszenie lepiej też dyskusyjne. Z tego co zaobserwowałem (na przykładzie tego konkretnego mojego zdjęcia) to zdecydowanie lepiej od Gimpa, a minimalnie jednak gorzej od PSE. Porównanie w poście #13.
    Nie jest moim celem tutaj licytowanie się co do programów, każdy pracuje jak mu wygodnie, tym bardziej, że na zdjęciach masz bardzo dobre efekty. Brałem tu głównie "pod lupę" ten Lanczos i jakie są jego efekty.
    Z gimpa wypluwam pelny gotowy obraz.
    Nie zmniejszam w gimpie, bo nie wiem co pozniej sie z foto bedzie dzialo. Tak przygotowany w gimpie obraz moge spokojnie uzyc do druku, potem zmniejszyc na rozne wartosci zaleznie od tego, gdzie i co chce wrzucic. Wtedy w dowolnym momencie i niezaleznie od innego softu w mig odpalam Irfana, i dwoma kliknieciami zmieniam dowolnie rozmiar, jeden klik automat mi wyostrza i nie zajumuje mi to wiecej jak 2-3 sekundy. Jak widac po moich fotach raczej z tym nie mam problemow, bo na kazdym wyswietlanym urzadzeniu i druku wszystko wyglada OK.


    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

Podobne wątki

  1. Skalowanie : Gimp vs PSE
    By helmuth in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 22.05.09, 22:15
  2. Skalowanie obrazu w GIMP-ie
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.04.09, 02:46
  3. Skalowanie uwzględniające treść
    By RadioErewan in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.12.08, 18:42
  4. Skalowanie obrazów z uwzględnieniem ważności zawartości.
    By zbyma72age in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20.10.08, 17:18
  5. Gimp - skalowanie i podgląd rozmiaru zdjęcia
    By kasprzyk in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24.08.08, 22:17

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.