Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 8910
Pokaż wyniki od 91 do 96 z 96

Wątek: Skalowanie zdjęć

  1. #91
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Skalowanie zdjęć

    Powyższy post Zbymy72age to dobre podsumowanie wątku. Dziękuje za tyle informacji. Pokuszę się o swoje bardziej praktyczne podsumowanie. Będzie dotyczyło tego mojego konkretnego zdjęcia z początku wątka, skalowania w dół czyli zmniejszenia i interpolacji Lanczos. Jak już wspominałem ten bardziej brałem pod "lupę". Efekt jego działania jest tu różny w zależności od użytego programu. Ma to zapewne związek z tym co napisał Zbyma72age odnośnie Lanczos..." uwzględnia sąsiadujące punkty w kwadratach 4x4, 6x6 lub 8x8."... Z praktycznych testów w użytych programach tej interpolacji takie moje wnioski:

    1. Zoner Photo Studio15 PRO - Po zmniejszeniu bardzo mocno wyostrzone i bardzo duży efekt schodkowania na krawędziach. Zdjęcie całkowicie nie akceptowalne.

    2. Gimp - Po zmniejszeniu mocno wyostrzone i duży efekt schodkowania na krawędziach. Zdjęcie nie akceptowalne.

    3. IrfanView - Po zmniejszeniu wyostrzenie mniejsze od powyższych i schodkowanie nie jest zbyt widoczne. Zdjęcie akceptowalne.

    4. Wtyczka RIOT - Po zmniejszeniu wyostrzenie wystarczająco dobre i schodkowanie praktycznie niewidoczne. Zdjęcie wygląda najlepiej, w pełni akceptowalne.

    Zgadzam się oczywiście, że są metody np. w Gimp, które były tu opisywane eliminujące efekt schodkowania krawedzi. Powyższe wnioski to efekt tylko przeskalowania do docelowego rozmiaru w jednym "kroku" w danym programie i tej konkretnej interpolacji. Dobrym wnioskiem końcowym to jak Zbyma72age napisał: ..."Najlepszy filtr? To jest coś, co trzeba wypracować samemu."
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 20.01.14 o 10:55
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  2. #92
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Pojawił się nowy Gimp 2.9.1 (wersja rozwojowa co prawda) w raz z nim nowe metody interpolacji zdjęć przy skalowaniu (nie ma Lanczos).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Metody interpolacji Gimp 2.9.1.jpg
Wyświetleń:	644
Rozmiar:	46,1 KB
ID:	141880

    Nazwy niewiele mi mówiące NoHalo, LoHalo, nie mogłem się jednak oprzeć aby nie sprawdzić jak się sprawują. Jak wiadomo z tego wątku (post#1), także i z tego w Gimp nie było pod tym względem najlepiej. Chodzi o pojawiające sie schodkowanie na ukośnych liniach. Do sprawdzenia posłuzyłem sie tym samym zdjeciem z początku wątka o oryginalnych rozmiarach 4000x3000pix.
    Zdjęcie zostało przeskalowane do rozmiaru 1100pix dłuższy bok.
    Od razu napisze jeśli chodzi o metodę Szescienną w Gimp2.9.1 to się nic nie zmieniło (podobny efekt daje metoda Lanczos i Szescienna w Gimp 2.8...)

    I wygląda to tak: (klikać po większy rozmiar)
    Szescienna w Gimp2.9.1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1170978_sześcienna.jpg
Wyświetleń:	600
Rozmiar:	799,4 KB
ID:	141881

    Dla porównania dwuszescienna metoda w Photoshop Elements:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1170978_PSE_dwusześcienna.jpg
Wyświetleń:	584
Rozmiar:	910,6 KB
ID:	141882

    I teraz ciekawostka Metoda interpolacji NoHalo w Gimp 2.9.1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1170978_NoHalo.jpg
Wyświetleń:	583
Rozmiar:	879,1 KB
ID:	141883

    Praktycznie niczym nie ustępuje tej z PSE. Odrobine tylko z PSE jest ostrzejsza co można latwo zniwelowac podostrzając to z Gimp, bez obawy o pojawienie sie efektów ubocznych.
    W końcu nie trzeba kombinować w Gimp i za jednokrotnym przeskalowaniem otrzymuje się b.dobry efekt bez tego schodkowania na krawędziach.
    Gimp 2.9.1 umożliwia, o czym już było wspominane, też pracę z plikami o 16 bit-owej głębi koloru oraz wspiera już EXIF w plikach tif.

    Podczas eksportu przeskalowanych plików stosowałem takie ustawienia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	eksport w Gimp ustawienia.jpg
Wyświetleń:	601
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	141879

    Nie zauważyłem aby Metoda DCT stało czy zmiennoprzecinkowa miała tu wpływ. Podobnie metoda interpolacji LoHalo jest tak samo dobra jak NoHalo, może otrzymany plik ma odrobinkę mniejszą ostrość. Te trzy przykłady były tylko przeskalowane bez żadnego wyostrzania.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 25.02.15 o 21:54
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  3. #93
    | OlyJedi Awatar zbyma72age
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    697
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria
    Na temat metod interpolacji ich zaletach i wadach pisałem już w kilku poradnikach.

    W tym miejscu chcę tylko wspomnieć coś na wywołany temat LoHalo i NoHalo o których pisałem w poradniku (01-05-2014r)
    http://zbyma.gimpuj.info/Poradnik_GI...erspektywy.pdf

    " W nowym GIMP-ie od ver. 2.9 nie znajdziemy już interpolacji Lanczos. Zamiast tego wprowadzono dwie nowe metody skalowania (próbkowania) obrazu:
    LoHalo (Low Halo) oraz NoHalo.

    Obydwie metody są wyspecjalizowane do określonych prac.

    Te nowe metody próbkowania są dostępne, np. gdy jest stosowane skalowanie obrazu lub warstwy (narzędzia przekształcania "Obraz => Skaluj obraz..." lub "Warstwa => Skaluj warstwę...").

    W zasadzie wszystkie nowe metody interpolacji produkują wyraźnie widoczny lepszy wynik (ZWŁASZCZA przy obrotach lub skalowaniu w dół) niż wszystkie starsze metody obecne w GIMP-ie.
    Ale są pewne rzeczy o których należy pamiętać:
    Wykorzystanie
    1. Metoda LoHalo:
    kiedy zmniejszamy rozdzielczość obrazu, który będzie mniej niż połową oryginalnego rozmiaru
    2. Metoda NoHalo,
    kiedy zwiększamy rozmiar lub nie dużo zmniejszamy (powiększanie, obrót, nachylenie, przekształcanie perspektywy lub coś tam)
    => jednak wg. Nicolas Robidoux (*1), twórcy nowej jakości próbników GEGL w GIMP, zależy to również od zawartości obrazu.
    "Jeśli, na przykład obraz zawiera tekst lub obiekty tekstowe lub ma znaczne obszary z tylko kilku różnymi kolorami, wolał by przejść do LoHalo.
    Podobnie jeśli obraz jest dość zniekształcony przez artefakty kompresji (jak większość JPEG).
    I odwrotnie jeśli obraz nie jest zaszumiony, bardzo lekko rozmyty (co oznacza, że wgląd pikseli, linie i interfejsy, są rozmyte przez dwa lub więcej pikseli), i są tam delikatne tony skóry, które mają być zachowane, najpierw próbować NoHalo.
    Jeśli zauważymy, że kolory nie były ładnie zachowane po przekształcaniu obrazu z LoHalo, od razu przejść do NoHalo, nawet jeśli zmniejszamy.
    W każdym razie te zalecenia nie powinny być traktowane jako Ewangelia."
    *1. Poprzednio HQ rescale ("High Quality upscale") 4 plug-iny dla GIMP-a opracowane przez Nicolas Robidoux i skompilowane dla systemu Windows przez
    Francois Collard (programiści uznawali je jako wersję wstępną)
    http://photocomix-resources.devianta...Gimp-100248242
    http://registry.gimp.org/node/13187
    Literatura uzupełniająca:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ringing_artifacts

    Już w poradniku (30.04.2009r):
    http://zbyma.gimpuj.info/Zbyma_Skalo...%20GIMP-ie.pdf

    Pisałem o tych metodach oraz

    "Nie zawsze RÓŻNICE pomiędzy końcowymi obrazami, otrzymanymi przy zastosowaniu różnych algorytmów, można łatwo rozróżnić na oko.
    W takich przypadkach wskazane jest zastosować metodą narzędziową porównania dwóch obrazów.
    Procedura jest prosta:
    Pierwszy obraz należy umieścić na jednej warstwie, teraz zaznaczamy drugi obraz klikamy na: Plik/Otwórz jako warstwy.../ i otwieramy następny.
    Po czym należy ustawić tryb krycia warstw jako: różnica = difference. Jeśli obrazy są jednakowe, to rezultatem będzie czarny obraz.
    Przy zastosowaniu takiego sposobu porównania ważnym jest nie zapominać, że rozróżnić na oko kolor „czarny” lub „prawie czarny” jest
    niełatwo. Dlatego trzeba przeprowadzić przegląd Pipetką – Pobieranie koloru, na wynikowym „czarnym” obrazie, aby całkowicie upewnić się o jego „czerni”.
    Każdy obrót różny od 90 stopni lub wielokrotność tego kąta będzie wymagać interpolacji.
    Powtarzana rotacja może spowodować rozmycie szczegółów zdjęcia, dlatego należy określić wielkość potrzebnego obrotu i dokonać go za jednym razem. "

    Tyle w dyskusji, może komuś się przyda

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez zbyma72age ; 28.02.15 o 18:51
    "Kiedy się chce otrzymać dobrą odpowiedź, trzeba zadać dobre pytanie"

  4. #94
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Tyle w dyskusji, może komuś się przyda
    Przyda się, zwłaszcza to:
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Ale są pewne rzeczy o których należy pamiętać:
    Wykorzystanie
    1. Metoda LoHalo:
    kiedy zmniejszamy rozdzielczość obrazu, który będzie mniej niż połową oryginalnego rozmiaru
    2. Metoda NoHalo,
    kiedy zwiększamy rozmiar lub nie dużo zmniejszamy (powiększanie, obrót, nachylenie, przekształcanie perspektywy lub coś tam)
    O tym nie wiedziałem. Choć jak pisałem wcześniej, różnica przy przeskalowaniu powyższego zdjęcia, pomiędzy tymi metodami (LoHalo, NoHalo) taka bardzo subtelna. Najważniejsze, że jest zdecydowana poprawa. (to schodkowanie na ukośnych liniach, krawędziach).
    Dzięki na info.
    Pozdrawiam.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #95
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.015
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez zbyma72age Zobacz posta
    Ale są pewne rzeczy o których należy pamiętać:
    Wykorzystanie
    1. Metoda LoHalo:
    kiedy zmniejszamy rozdzielczość obrazu, który będzie mniej niż połową oryginalnego rozmiaru
    2. Metoda NoHalo,
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Przyda się, zwłaszcza to:


    O tym nie wiedziałem. Choć jak pisałem wcześniej, różnica przy przeskalowaniu powyższego zdjęcia, pomiędzy tymi metodami (LoHalo, NoHalo) taka bardzo subtelna. Najważniejsze, że jest zdecydowana poprawa. (to schodkowanie na ukośnych liniach, krawędziach).
    Dzięki na info.
    Pozdrawiam.
    O tym już pisał salvadhor w artykułach, które cytowałem
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

  6. #96
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Bodzip Zobacz posta
    O tym już pisał salvadhor w artykułach, które cytowałem
    Zgadza się, ale to było w innym wątku i o tych nowych metodach interpolacji (w artykule) przy skalowaniu było to:

    .."Znika Lanczos3, pojawia się NoHalo i LoHalo (LoBlur i LoJaggy w drodze), które podczas zmiany wymiarów gwarantują utrzymanie jakości obrazu i minimalizują efekt powstania mory na gęstych wzorach."...

    Po prostu sprawdziłem jak dają radę te nowe metody skalowania z ukośnymi liniami. Potwierdzam dają radę (w końcu)
    Nie zauważyłem też aby było opisane kiedy jaka metodę (LoHalo, NoHalo) zaleca się stosować o czym napisał zbyma72age.
    Dobra, o szczegóły nie warto się spierać
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 28.02.15 o 21:48
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

Podobne wątki

  1. Skalowanie : Gimp vs PSE
    By helmuth in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 22.05.09, 22:15
  2. Skalowanie obrazu w GIMP-ie
    By zbyma72age in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30.04.09, 02:46
  3. Skalowanie uwzględniające treść
    By RadioErewan in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13.12.08, 18:42
  4. Skalowanie obrazów z uwzględnieniem ważności zawartości.
    By zbyma72age in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20.10.08, 17:18
  5. Gimp - skalowanie i podgląd rozmiaru zdjęcia
    By kasprzyk in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 24.08.08, 22:17

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.