Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Jaki papier B&W wybrać

  1. #1
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Jaki papier B&W wybrać

    Tak przewrotnie, dwa filmy za mną i teraz wchodzę do ciemni robić odbitki.

    Na początek mam coś takiego (aby zobaczyć z czym to się je ):
    ILFORD RC XPRESS MGP 13X18 1M 44M - półmatowa perła

    Zapewne mi się spodoba i mam już coś takiego:
    Foma Fomabrom VARIANT 24x30 - błyszcząca

    A w planach zakupowych jest (stąd też taki a nie inny wywoływacz kupiłem):
    Adox MCC 110 Premium 24x30

    Chemie zakupiłem taką:
    Wywoływacz: ADOX ADOTOL NE
    Przerywacz: Adox ADOLUX ADOSTOP
    Utrwalacz: Tetenal Superfix Plus

    Czy dobrze kombinuje, czy może polecacie coś innego ?
    Byłbym wdzięczny za porady, jak zawsze.
    było sobie życie

  2. #2
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier wybrać aby być szczęśliwym ;)

    Tytul watka troche nietrafiony.
    W zasadzie to rodzaj papieru zalezy od tematu zdjecia, od sceny,od tego co chcesz pokazac.Od kontrastowosci negatywu.To papier ma zadowalac zdjecie a nie autora .

  3. #3
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Trochę masz rację, w sumie to są moje początki, w grę wchodzi tylko B&W, nie chcę się bawić w kolor. Co do reszty to nie wiem, w sumie to temat dopiero poznaję, robię przede wszystkim na Ilfordzie Delta 100.
    było sobie życie

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    To po wywolaniu negatywu musisz zobaczyc jaki on jest teraz.Musisz popatrzec tez jak go wywolales.Czy extra mieko czy extra twardo.Biorac pod uwage co tam na nim masz bedziesz dobierac papier w zaleznosci od tego co chcesz na nim otrzymac.Masz wybor papierow od extra miekki poprzez miekki, specjalny, normalny,twardy i extra twardy.Tam oznaczenia ich sa na opakowaniach literowo cyfrowe.
    Po naszemu to bedzie EL-5 extra twardy(bardzo kontrastowy) po EW-0 extra miekki(mydelko,potocznie)
    Dalej wybierasz rodzaje powierzchni mamy ich az 9 .Papiery PE naturalnie blyszczace.Dalej bedziemy miec blyszczace,polmat,mat,perlowy,dymne plotno,jedwabisty matowy drobny krysztal blyszczacy.Tez sa oznaczane cyfrowo od 0 do 9.
    I jeszcze zeby utrudnic wybor mamy do wyboru odcien papieru..Bialy,stary bialy i kosc sloniowa.I na koniec to juz tylko grubosc jego od normalnej do kartonowej tez jak zwykle oznaczenia cyfrowe od 0 do 2 i ostatnie to PE.

    Pisze to z glowy i moge sie mylic troche.Jednak tak to mniej wiecej w wyborze papieru mamy,ze za duzo nie ma do wybierania.
    Moze na poczatek zastosuj zasade Kontrastowy negatyw to miekki papier.A pozniej jak sie wglebisz bedzie latwiej o efekty stosujac rozne triki w kuwetach.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier wybrać aby być szczęśliwym ;)

    No w końcu się zdecydowałeś na powazną fotografię Jako praktykujący ściemniacz zapytam najpierw jaki masz powiększalnik? Kondensorowy czy z głowicą mieszającą światło? Czy masz głowicę z filtrami do koloru? Ma to niebagatelne znaczenie bo to własnie pod rodzaj powiększalnika/głowicy wywołujemy filmy tak aby praktycznie same się kopiowały w ciemni....

    Jesli nie masz żadnego doświadczenia w ciemni to na poczatek polecam ci papiery o podłożu RC powlekane popularnie zwane plastikami. Taki papier schnie szybko i nie wymaga długiego płukania. Jest tez tańszy od papieru barytowanego popularnie zwanego "kartonem" a to bardzo ważne bo pierwszych 10-20 odbitek na bank zmarnujesz... Właśnie z tego powodu że błędy na początku są nieuniknione polecam ci tani i dobry papier fomy. Papier musi byc świerzy i sprawdzony bo to dla kogoś kto nigdy wczesniej nie odbijał podstawą jest żeby wyeliminować materiał wadliwy jako źródło błędów. Ja ogólnie lubie błysk i perłę z plastików. Maty plastikowe są dramatycznie słabe w porównaniu do szlachetniejszego papieru kartonowego. Co do gradacji to napisz najpierw jaki masz powiększalnik to ci poradzę więcej...
    Ostatnio edytowane przez czmielek ; 7.12.13 o 11:28

  6. #6
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    mirek, dzięki!
    czmielek, powiększalnik to Opemus 5a, nie mam głowicy z filtrami do koloru, bo nie zamierzam używać. Na początek właśnie mam 25RC Ilforda, a później 10FB Fomy, mam nadzieję, ze to wystarczy do nauki. Teraz jak już widzisz jaki to powiększalnik to możesz napisać/doradzić coś więcej?

    Szukam też informacji o obiektywach, mam dwa 80mm i 50mm - o co chodzi z tymi ogniskowymi? (to pewnie mega lamerskie pytanie, ale ciężko znaleźć mi na to odpowiedź, który, do czego, kiedy i jak)
    Ostatnio edytowane przez fotomic ; 7.12.13 o 16:05
    było sobie życie

  7. #7
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Cytat Zamieszczone przez fotomic Zobacz posta
    mirek, dzięki!
    czmielek, powiększalnik to Opemus 5a, nie mam głowicy z filtrami do koloru, bo nie zamierzam używać. Na początek właśnie mam 25RC Ilforda, a później 10FB Fomy, mam nadzieję, ze to wystarczy do nauki. Teraz jak już widzisz jaki to powiększalnik to możesz napisać/doradzić coś więcej?

    Szukam też informacji o obiektywach, mam dwa 80mm i 50mm - o co chodzi z tymi ogniskowymi? (to pewnie mega lamerskie pytanie, ale ciężko znaleźć mi na to odpowiedź, który, do czego, kiedy i jak)

    Obiektywy o ogniskowej 80-105mm stosuje się do średniego formatu. 50mm to standartowa ogniskowa do małego obrazka.... Posiadasz głowicę kondensorową więc niesłychanie ważna jest czystośc negatywu. Nie moze na nim być żadnych pyłków. Pomocne sa ramki bezszybkowe. Bo szyba w karetce zawsze przyciągnie pyłki kurzu które będzie widać na odbitkach. Kondensor wewnątrz musi być idealnie czysty. Po pracy zakładaj na powiększalnik worek żeby chronic go przed kurzem... Negatywy powinienes mieć stosunkowo miękko wywołane tzn. najciemniejsze partie na negatywie powinny przepuszczać wystarczajaco swiatłażeby widzieć przez nie litery w gazecie. Plastik ilforda nada się do nauki. Unikaj papierów twardych i bardzo twardych. najfajniej wychodzi pod kondensorem gradacja specjalna czyli działke mniej kontrastowa od normalnej.

  8. #8
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Niestety dzisiaj mi się to nie udało, wyczyściłem powiększalnik z kurzu, wypolerowałem wszystkie szybki/soczewki i zauważyłem tak jakby załamania światła na białej kartce papieru. Okazało się, że żarówka w powiększalniku to jest taka po prostu zwykła, bez literek, ale najzwyklejsza z widocznym żarnikiem. To chyba słabe? Będę musiał poszukać, polecacie coś co nie rujnuje kieszeni ?

    Przy okazji też mam pytanie, zmieniłem obiektyw z 80 na 50 i na tej samej przysłonie daje on dużo ciemniejszy obraz, czy to normalne ?
    było sobie życie

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Zarowka biala,matowa ,lub szybka matowa-zalezy od rodzaju powiekszalnika.Tak normalne to jest-przy tych samych parametrach mocy swiatla wieksze pole do oswietlenia.W aparacie obiektyw wiecej widzi tu wiecej musi oswietlic.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Cytat Zamieszczone przez fotomic Zobacz posta
    Niestety dzisiaj mi się to nie udało, wyczyściłem powiększalnik z kurzu, wypolerowałem wszystkie szybki/soczewki i zauważyłem tak jakby załamania światła na białej kartce papieru. Okazało się, że żarówka w powiększalniku to jest taka po prostu zwykła, bez literek, ale najzwyklejsza z widocznym żarnikiem. To chyba słabe? Będę musiał poszukać, polecacie coś co nie rujnuje kieszeni ?

    Przy okazji też mam pytanie, zmieniłem obiektyw z 80 na 50 i na tej samej przysłonie daje on dużo ciemniejszy obraz, czy to normalne ?

    Kup żarówkę taką jak tu

    http://allegro.pl/paterson-zarowka-m...749433455.html

    Przy mocniejszej żarówce czasy wychodza zbyt krótkie w opemusach. Co do nierównego światła to normalne przy zwykłej żarówce która ma dość długi żarnik. Te do powiększalników mają krótkie żarniki i światło równiej się rozkłada. Jeśli chodzi o ogniskową to twoje spostrzeżenia są jak najbardziej uzasadnione. Przy średnim formacie dłuższej ogniskowej obiektywu mieszek jest zawsze dalej wyciągnięty żeby ustawic poprawnie ostrość. sama definizja ogniskowej o tym mówi (odległosc osi obiektywu od materiału światłoczułego) Konsekwentnie przy mniejszych ogniskowych obiektyw bedzie bliżej źródła światła (mniejszy wyciąg miecha). Co więcej format papieru i w konsekwencji wysokość kolumny powiększalnika (im wyzej tym większa odbitka) też będzie wpływał na natężenie światła jakie pada na papier. To dlatego własnie robimy zawsze paski testowe żeby określić poprawnie czas naswietlania dla danego papieru i formatu zdjęcia.,,,,
    Ostatnio edytowane przez czmielek ; 8.12.13 o 14:31

Podobne wątki

  1. jaki papier?
    By osiołek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 7.08.10, 21:59
  2. jaki aparat wybrac?
    By mattpl in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 20.01.09, 18:03
  3. Jaki wybrać?
    By LALAPO in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19.02.08, 09:05
  4. Jaki wybrać 740 & 760
    By OKI in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14.07.04, 13:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.