Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Wątek: Jaki papier B&W wybrać

  1. #11
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    I co tu dodać jeszcze, wszystkie uwagi są jak najbardziej na miejscu...Dodam, że "rozśmieszyła" mnie zwykła żarówka w powiększalniku, gdzie wymagania są dużo większe.
    Bardzo celna uwaga o poprawności naświetlenia i wywołania negatywu, gdzie w najciemniejszych miejscach można przez film odczytać drukowany tekst.
    Przy prawidłowym negatywie zawsze używałem papieru normal karton i błysk oczywiście.. Wywoływanie na macie daje ciekawy efekt ale tylko na dużych fotogramach.
    Papiery z "fakturą" jak np jedwabiste, perłowe utrudniają np. późniejsze skanowanie, gdzie światło z lampy skanera rozprasza się na zdjęciu w różne strony...
    I Ważna uwaga. Wywołane i utrwalone zdjęcie w ciemni, zawsze będzie się wydawało ciemniejsze niż jest w rzeczywistości.. Warto pierwsze odbitki sprawdzić w świetle dziennym, bądź choć normalnym żarowym (schowawszy wcześniej nienaświetlone papiery ) .
    Powodzenia Ja już wyrosłem z tego i nie zamierzam wracać...z..............lenistwa choćby
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  2. #12
    Awatar kon
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    4.463
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Cytat Zamieszczone przez czmielek Zobacz posta
    Negatywy powinienes mieć stosunkowo miękko wywołane tzn. najciemniejsze partie na negatywie powinny przepuszczać wystarczajaco swiatłażeby widzieć przez nie litery w gazecie.
    Rozumie,ze negatwy ma byc wlozony do powiekszalnika...i wtedy eksperymeny???

  3. #13
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Nie w świetle dziennym przy oknie powinno być widać literki.

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Cytat Zamieszczone przez kon Zobacz posta
    Rozumie,ze negatwy ma byc wlozony do powiekszalnika...i wtedy eksperymeny???
    Kladziesz na gazecie negatyw.W najciemniejszych miejscach negatywu druk tekstu z gazety powinien byc jeszcze ciemniejszy a przez to do rozczytania.Na perforacji cyfry i litery powinny byc o ostrych krawedziach i klarowne.Zadymienie swiadczy o przewolaniu w za wysokiej temperaturze.Przy dalszej "czytalnosci" tekstu.Chyba to tak bylo.

  5. #15
    Awatar kon
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    4.463
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Kladziesz na gazecie negatyw.W najciemniejszych miejscach negatywu druk tekstu z gazety powinien byc jeszcze ciemniejszy a przez to do rozczytania.Na perforacji cyfry i litery powinny byc o ostrych krawedziach i klarowne.Zadymienie swiadczy o przewolaniu w za wysokiej temperaturze.Przy dalszej "czytalnosci" tekstu.Chyba to tak bylo.
    Wszystko zrobilem wg. instrukcji.....NIC nie widac lub b.slabo.Bedzie nowy film,nowy eksperymeny.
    Dzieki za podopwiedzi.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar czmielek
    Dołączył
    Dec 2007
    Mieszka w
    Sierakowice
    Posty
    999
    Siła reputacji
    37
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    To że nic nie widac to nie znaczy że jest od razu źle. Taki negatyw powinno dać się spokojnie kopiować pod powiekszalnikiem z mieszaczem ale pod kondensorem moga być problemy. Prawdopodobnie masz przewolany negatyw a jesli do tego stosowałeś aparat z miechem jest wielce prawdopodobne że miech puszcza światło i stąd prześwietlenie...

  7. #17
    Awatar kon
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    4.463
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Cytat Zamieszczone przez czmielek Zobacz posta
    To że nic nie widac to nie znaczy że jest od razu źle.
    To jest pocieszajace...
    Aparacik,normalny....jak mi sie uda zeskanowac to wrzuce fotke.

  8. #18
    Awatar kon
    Dołączył
    Feb 2011
    Posty
    4.463
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    Moje pierwsze proby z filmem czarno-bialym.Ilford400plus


    Ostatnio edytowane przez kon ; 18.12.13 o 16:54 Powód: zle mi sie wstawily linki.

  9. #19
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    U mnie wyszły pierwsze odbitki w sumie to z 25 - spędziłem z 8 godzin w ciemni, i muszę Wam powiedzieć, że to jest zajebiaszcza sprawa! Pierwsze 3 to kosz, kolejne 3 to próbniki naświetlenia, ale pozostałe to już w sumie w 80% dobre strzały! (chociaż chemia capi niemiłosiernie - wyszedłem jak na haju) Zapisałem parametry dla każdego zdjęcia i teraz usiądę i będę analizował, bo jest co. Ogólnie odbijałem 18x13 cm i czasy jakie mi wychodziły to 1,2s (tak średnio) - przysłona 5,6 (zaczyna się od 4,5) ogniskowa 80mm

    Tutaj mam pytanie, jaka dokładnie jest relacja między czasem naświetlania a przysłoną? Da się jakoś tak mniej więcej wyliczyć o ile muszę zwiększyć czas, przymykając przysłonę? I na jakiej najlepiej naświetlać zdjęcia? Wystarczy to 5,6 czy jeszcze bardziej przymknąć? Na co dokładnie przysłona wpływa?

    Dzięki
    f.

    P.S. znalazłem 25 letni papier i działa )
    było sobie życie

  10. #20
    ADM Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2005
    Posty
    2.986
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Jaki papier B&W wybrać

    I jeszcze mam jedno pytanie, ponieważ przechodzę teraz na papiery FB takie dokładnie: http://fotociemnia.pl/papier-czarno-bialy-baryt/140-ilford-fb-fiber-18x24-25-1k-5k.html

    P
    owiedzcie jak najlepiej to suszyć, aby osiągnąć najlepsze efekty, suszarka?szyba?sznurek?
    było sobie życie

Podobne wątki

  1. jaki papier?
    By osiołek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 7.08.10, 21:59
  2. jaki aparat wybrac?
    By mattpl in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 20.01.09, 18:03
  3. Jaki wybrać?
    By LALAPO in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 19.02.08, 09:05
  4. Jaki wybrać 740 & 760
    By OKI in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14.07.04, 13:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.