Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

  1. #1

    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    12
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria

    Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Mam problem: ściągnąłem sobie trial adobe photoshop elements i przy pomocy camer raw wywołuje ORF z olympusa e-pm1. Po dokonaniu korekt nie mogę zapisać pliku jako jpg - do wyboru są tylko dwa formaty DNG i dng. Opcji cyfrowy negatyw też nie mogę zmienić. Wicie może co robię nie tak?
    P.s.
    Mam też jeszcze pytanie odnośnie ustawień z puszki, jak ustawić E-PM1 tryb monochromatyczny, aby był tak kontrastowy jak w trybie ziarnisty film - dałem kontrast na maksa, wybierałem różne filtry, ale nie mogę uzyskać podobnego efektu (oczywiście bez ziarna). W moim zmarłym Xz-1 bez problemu udawało mi się ustawić w puszce bardzo kontrastowe fotki.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
    Kuba

  2. #2
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    O ile mnie pamięć nie myli, a wsparłem się jeszcze pomocą na stronie Adobe, nie ma takiej możliwości by zapisywać od razu do JPG. Skorygowane i wywołane pliki zapisuje się do DNG by następnie otworzyć je w PS Elements do dalszej korekty lub zapisania w innych formatach.

  3. #3
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    O ile mnie pamięć nie myli, a wsparłem się jeszcze pomocą na stronie Adobe, nie ma takiej możliwości by zapisywać od razu do JPG. Skorygowane i wywołane pliki zapisuje się do DNG by następnie otworzyć je w PS Elements do dalszej korekty lub zapisania w innych formatach.
    Nie sądzę aby na tym etapie (czyli konwersja ORF -> DNG) było cokolwiek korygowane i wywoływane.
    Jest to tylko konwersja jednego formatu RAW na inny format RAW.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  4. #4
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez maxshreck Zobacz posta
    Mam problem: ściągnąłem sobie trial adobe photoshop elements i przy pomocy camer raw wywołuje ORF z olympusa e-pm1. Po dokonaniu korekt nie mogę zapisać pliku jako jpg - do wyboru są tylko dwa formaty DNG i dng. Opcji cyfrowy negatyw też nie mogę zmienić. Wicie może co robię nie tak?
    Kuba
    Wstępna obróbka w ACR(zapis w .raw albo .dng)-> otwierasz w photoshop elements, kończysz obróbkę i zapisujesz *.jpg.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  5. #5
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    Nie sądzę aby na tym etapie (czyli konwersja ORF -> DNG) było cokolwiek korygowane i wywoływane.
    Jest to tylko konwersja jednego formatu RAW na inny format RAW.
    Drobny OT, a właściwie zagłębienie w format DNG.

    DNG ma zaszyty blok XMP (XMP może być też osobnym plikiem). Zapisywane są w nim informacje o metodzie i parametrach wywołania. Nie każdy program potrafi zinterpretować te informacje i zastosować (np. FastStone). Ale programy Adobe nie powinny mieć z tym problemu. Nie mam w tej chwili PS Elements by sprawdzić czy i jaki dokładnie zakres ustawień ACR-a jest interpretowany i przetwarzany. Sprawdziłem jedynie na LR i radzi sobie z tym bez problemu (trudno by sobie nie radził skoro jest opakowanym ACR-em).

    Przy okazji DNG może służyć jako archiwizator RAW, własnie ze względu na przechowywanie danych i ustawień (a często też podglądu JPG) w jednym pliku. To jeden z sensownych powodów na używanie DNG.

    To wyjaśniałoby dlaczego ACR w porozumieniu z Elements-em operuje na DNG.

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Wstępna obróbka w ACR(zapis w .raw albo .dng)-> otwierasz w photoshop elements, kończysz obróbkę i zapisujesz *.jpg.
    Używałem swego czasu Elements do RAW-ów (teraz w zasadzie tylko LR). Robiłem podobnie jak napisał Saboor tylko z pominięciem zapisu. Po wstępnej obróbce RAW-a w Elements, a dokładniej to w module ACR, klikałem otwórz obraz (zakładka w prawym dolnym rogu programu ACR). Zdjęcie otwierało się już w Photoshop Elements. Po ewentualnych jeszcze korektach, czy zmianie rozmiaru, w PSE jest już dowolny wybór formatu w jakim ma być zapisane zdjęcie. Jakoś nigdy nie miałem potrzeby zapisywania RAW-a do DNG. W przypadku ponownego otwarcia tego samego RAW-a w Elements (ACR) ustawienia suwaków były i tak zapamiętane. Plik xmp. zostaje utworzony automatycznie (bez potrzeby zapisywania do .dng) w momencie zakończenia obróbki w ACR i otwarciu zdjęcia w PSE.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 24.06.13 o 18:32
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Drobny OT, a właściwie zagłębienie w format DNG.

    DNG ma zaszyty blok XMP (XMP może być też osobnym plikiem). Zapisywane są w nim informacje o metodzie i parametrach wywołania. Nie każdy program potrafi zinterpretować te informacje i zastosować (np. FastStone).
    Ale programy Adobe nie powinny mieć z tym problemu.
    No gdyby programy Adobe nie potrafiły obsługiwać plików stworzonych przez oprogramowanie Adobe to byłby kabaret.


    Przy okazji DNG może służyć jako archiwizator RAW, własnie ze względu na przechowywanie danych i ustawień (a często też podglądu JPG) w jednym pliku. To jeden z sensownych powodów na używanie DNG.
    Ale zapis danych + metadanych (ustawienia) + podglądy JPG w kilku rozmiarach to potrafi raczej każdy RAW (ORF, NEF i wiele innych)
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

  8. #8
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Używałem swego czasu Elements do RAW-ów (teraz w zasadzie tylko LR). Robiłem podobnie jak napisał Saboor tylko z pominięciem zapisu. /.../
    Nie miałem PSE, więc na wszelki wypadek, opis z zapisem. Ja najpierw robię "żelazną" kopię ORF, NEF, czy innego RAW a potem jazda: ACR wstęp->PS kosmetyka-> zapis dla netu 1024px i dla siebie full wymiar jpg.
    Aha, RAW+plik XMP jak coś skopię, mogę wywalić XMP i mam świeżynkę.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  9. #9
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    No gdyby programy Adobe nie potrafiły obsługiwać plików stworzonych przez oprogramowanie Adobe to byłby kabaret.
    Oczywiście. Jest wiele aplikacji, które potrafią przeczytać DNG (choćby FastStone). Mi głównie chodziło o drobny niuans, że aplikacje musiałyby być wyposażone w wywoływarki by odczytać i przetworzyć RAW-a zgodnie z parametrami zapisanymi przez aparat lub aplikacje (inną wywoływarkę).

    Cytat Zamieszczone przez skow Zobacz posta
    Ale zapis danych + metadanych (ustawienia) + podglądy JPG w kilku rozmiarach to potrafi raczej każdy RAW (ORF, NEF i wiele innych)
    Niestety wymienione przez Ciebie formaty RAW nie przechowują w jednym pliku zapisu RAW + ustawień z aplikacji (nie z aparatu) + podglądu. A mi chodziło o archiwizacje zdjęć skorygowanych w wywoływarce, konkretnie oryginalnych RAW-ów i wszystkich zastosowanych w nich ustawień.

    To o czym mówię najlepiej zilustruje prosty test. Jeśli masz Lightrooma wczytaj zdjęcie w formacie RAW, dokonaj na nim zmian, zastosuj nawet adjustment brush i graduated filter, a na koniec wyeksportuj do DNG. Wszystkie zastosowane przez Ciebie operacje zostaną zapamiętane i odtworzone po zaimportowaniu pliku DNG. Wynikają z tego dwa plusy. Pierwszy, to zapamiętane operacje można cofnąć i wrócić do pierwotnego RAW-a. Drugi, wszystko zapisane w jednym pliku, a przez to powstaje mniej bałaganu w archiwum.
    Ale by być sprawiedliwym, Lightroom potrafi też dopisać do oryginalnego RAW-a osobny plik XMP ze wszystkimi parametrami. Jednak jest to osobny plik.

    ---------- Post dodany o 02:40 ---------- Poprzedni post był o 02:39 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    Aha, RAW+plik XMP jak coś skopię, mogę wywalić XMP i mam świeżynkę.
    Wystarczy zresetować ustawienia w ACR.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar skow
    Dołączył
    Dec 2005
    Mieszka w
    Szczecin
    Posty
    1.087
    Siła reputacji
    28
    Moja galeria

    Odp: Problem z wywołaniem ORF w Camera Raw 7

    Cytat Zamieszczone przez hades Zobacz posta
    Niestety wymienione przez Ciebie formaty RAW nie przechowują w jednym pliku zapisu RAW + ustawień z aplikacji (nie z aparatu) + podglądu. A mi chodziło o archiwizacje zdjęć skorygowanych w wywoływarce, konkretnie oryginalnych RAW-ów i wszystkich zastosowanych w nich ustawień.
    Jak nie jak tak.
    Mieszasz dwie oddzielne sprawy: co potrafi program a na co zezwala format pliku.
    DNG, ORF czy NEF to po prostu TIFF przystosowany przez konkretne firmy na swoje potrzeby.

    To o czym mówię najlepiej zilustruje prosty test. Jeśli masz Lightrooma wczytaj zdjęcie w formacie RAW, dokonaj na nim zmian, zastosuj nawet adjustment brush i graduated filter, a na koniec wyeksportuj do DNG. Wszystkie zastosowane przez Ciebie operacje zostaną zapamiętane i odtworzone po zaimportowaniu pliku DNG. Wynikają z tego dwa plusy. Pierwszy, to zapamiętane operacje można cofnąć i wrócić do pierwotnego RAW-a. Drugi, wszystko zapisane w jednym pliku, a przez to powstaje mniej bałaganu w archiwum.
    Ale by być sprawiedliwym, Lightroom potrafi też dopisać do oryginalnego RAW-a osobny plik XMP ze wszystkimi parametrami. Jednak jest to osobny plik.
    Wystarczy zresetować ustawienia w ACR.
    Ale to nadal niczego nie dowodzi (chodzi o wyższość DNG nad ORF).
    Udowodniłeś, że oprogramowanie Adobe (Lightroom) potrafi obsługiwać format pliku stworzony przez siebie (DNG).

    Zmieniać ustawienia i je zapisać w ORFie także można.
    Weź sobie np "PhotoME".
    Zmien sobie np kontrast lub saturację (w zakresie od -2 do 2); zapisz plik.
    Otwórz sobie ten plik np w OV3. Zmiany zapisane w ORFie będą widoczne.

    Dlaczego taki OV3 nie zapisuje takich zmian w ORFie choć mógłby?
    Nie wiem. Widocznie taka jest polityka firmy by nie ruszać oryginału.
    ORF Viewer 1.10 - program do szybkiego przeglądania plików ORF (100% "czystej" Javy)
    Obsługuje również E-30, E-620 i E-P1

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23.04.12, 16:20
  2. Adobe Photoshop CS3 i problem z Bridge i Camera RAW
    By m.levvy in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12.12.09, 14:00
  3. Adobe Camera RAW - problem z kolorami
    By rafrog in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13.08.07, 07:23

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.