Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

  1. #1
    | OlyJedi Awatar Harnas
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    250
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Obrabiam zdjęcia w Lightroom 4, pracuję w przestrzeni barw AdobeRGB, bo mam nie najgorszą matrycę.
    Z tego co wyczytałem, jeśli udostępniam zdjęcia w internecie, lub przekazuję komuś w jpg, to powinienem konwertować do przestrzeni sRGB.
    Niestety jednak jeśli zdjęcia przekonwertowane są do jpg w sRGB, to ich kolorystyka jest mocno przekłamana, jest zwłaszcza za dużo czerwonego.
    Jak przekonwertuję do przestrzeni AdobeRGB, to wygląda to dużo lepiej - nawet na dość słabych monitorach.
    Jak to zatem jest z tymi przestrzeniami barw? Jakie ustawienia stosować?

  2. #2
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB


  3. #3
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Chyba prawda jest taka,że 90 % pracuje na sRGB . Chyba, że robisz to profesjonalnie no to inna para kaloszy .

  4. #4
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Cytat Zamieszczone przez Harnas Zobacz posta
    Obrabiam zdjęcia w Lightroom 4, pracuję w przestrzeni barw AdobeRGB, bo mam nie najgorszą matrycę.
    Z tego co wyczytałem, jeśli udostępniam zdjęcia w internecie, lub przekazuję komuś w jpg, to powinienem konwertować do przestrzeni sRGB.
    Niestety jednak jeśli zdjęcia przekonwertowane są do jpg w sRGB, to ich kolorystyka jest mocno przekłamana, jest zwłaszcza za dużo czerwonego.
    Jak przekonwertuję do przestrzeni AdobeRGB, to wygląda to dużo lepiej - nawet na dość słabych monitorach.
    Jak to zatem jest z tymi przestrzeniami barw? Jakie ustawienia stosować?
    Sądzę, że masz coś nie tak skonfigurowane z profilami kolorów w systemie czy jakieś ustawienia w monitorze. To raczej niemożliwe aby jpeg z profilem koloru adobe rgb lepiej wygladał na słabym monitorze gdyż te słabsze nie są w stanie wyświetlić nawet całej palety kolorów sRGB. Także używam LR4 i na monitorze nie widzę żadnej różnicy w kolorach pomiędzy wyeksportowanym RAW-em do jpg z profilem Adobe RGB czy sRGB. Przyczyna prosta, mój monitor wyświetla tylko (albo aż) 100% przestrzeni sRGB.
    Może wstaw jakieś dwa zdjęcia, w sensie wywołane w LR z tego samego RAW-a i raz wyeksportowane do jpg z profilem koloru Adobe RGB i drugie z profilem sRGB. (Zachowaj EXIF i dłuzszy bok starczy 1024pix) Ciekawy jestem tych "przekłamań" koloru czy rzeczywiście są... i może coś więcej można będzie powiedzieć...

    Edit
    Może to Ci w czymś pomoże. Dwa zdjęcia wyeksportowane z LR. Pierwsze z profilem koloru sRGB, drugie Adobe RGB.

    1. (sRGB)
    Nazwa:  sRGB-1220184.jpg
Wyświetleń: 1537
Rozmiar:  389,3 KB

    2. (aRGB)
    Nazwa:  AdobeRGB-1220184.jpg
Wyświetleń: 1495
Rozmiar:  362,8 KB


    Teraz możliwe scenariusze
    1.Jeżeli ktoś używa przeglądarki nie obsługującej profili koloru to drugie zdjęcie z profilem koloru Adobe RGB może mieć wyblakłe kolory.
    2. Jeżeli ktoś ma monitor tzw. szerokogamutowy (np. 96% przestrzeni Adobe RGB) być może dostrzeże jakieś subtelne różnice w barwie.

    U mnie wyglądają identycznie w komputerze jak i przeglądarce (Firefox)

    Teraz Twoja kolej na przykładowe foty, te "przekłamane" i te lepsze.
    Cyba, że coś się wyjaśniło...
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 28.03.13 o 19:54
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  5. #5
    | OlyJedi Awatar Harnas
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    250
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    No właśnie też mi się wydawało, że nie powinno być problemu przy konwersji do uboższej przestrzeni barw, ale w sRGB kolory są bardziej nasycone niż widzę w Lightroom.

    AdobeRGB:

    sRGB:

    W tym rozmiarze tego chyba wyraźnie nie widać.

    Tutaj większe pliki i inne zdjęcie:
    http://roman.faf.net.pl/RW3636_AdobeRGB.jpg
    http://roman.faf.net.pl/RW3636_sRGB.jpg

    Ale w przeglądarce chyba też nie widzę różnicy...
    Różnicę widzę oglądając jpg np. w Faststone.
    Ostatnio edytowane przez Harnas ; 29.03.13 o 11:33

  6. #6
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Odpowiem tak. Pierwsze dwa zdjęcia co zamieściłeś, (ten widoczek) na bank mają ten sam profil koloru, a dokładanie to sRGB.
    Są na nich widoczne różnice w barwie. Inny odcień niebieskiego, zieleni. Ten drugi ma ogólnie lekko większe nasycenie barw Pierwszy jest jaśniejszy w ciemnych partiach (domek). Reasumujac to dwa "różne" zdjęcia ale z tym samym profilem koloru. Więc przykład zły.
    Drugi przykład dobry Jest AdobeRGB i sRGB. Różnicy w kolorach nie dostrzegam żadnej. Zarówno w przeglądarce jak i programach graficznych. Nie twierdzę, że takowej w ogóle nie ma tylko trzeba posiadać naprawdę bardzo dobry monitor aby to zauważyć.
    "Problem" z przekłamaniem barw może stanowić ten Faststone. Choć raczej (głowy nie dam )spodziewałbym się, że przekłamuje kolory z profilem AdobeRGB, sRGB powinnien wyświetlać dobrze. Miałem podobnie z popularną przeglądarką IrfanView. Dopiero jak w opcjach programu zaznaczyłem: "Włącz zarządzanie kolorem, stosując profil koloru" można było wybrać z listy profil, ja wybrałem : profil bieżącego monitora i dopiero zaczął poprawnie (tak samo jak LR czy Photoshop Elements) wyświetlać barwy na zdjęciach z profilem AdobeRGB.
    Ogólnie mz. profil sRGB na potrzeby internetu jest najbardziej wskazany i wystarczający.
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  7. #7
    | OlyJedi Awatar Harnas
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    250
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Pierwsze dwa zdjęcia na szybko zmniejszałem za pomocą Faststone, więc dlatego w obu zrobił się sRGB. Znowu wyszła moja niewiedza.
    Niestety u mnie jest duża różnica kolorystyczna i mi tu coś nie pasuje, bo Faststone zdjęcia z profilem AdobreRGB wyświetla tak samo jak Lightroom.

  8. #8
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Aż sobie na próbę zainstalowałem tego FastStone. Te zdjęcia z drugiego Twojego przykładu, faktycznie z profilem sRGB ten program wyświetla bardziej nasycone barwy. wszedłem w zakładkę Ustawienia/CMS/ i zaznaczyłem: Włącz menadżera systemu koloru (CMS), następnie OK i wyświetla jednakowo kolory (uwzględnia profile)
    Czyli bardzo podobne do tego co pisałem o programie IrfanView w poprzednim poście.
    PS
    Widzę, że ten CMS to raz działa raz nie...Po zaznaczeniu w okienku podglądu kolor się zmienił. W trybie pełnoekranowym za pierwszym razem było dobrze. Przy drugiej próbie to samo, czyli to z profilem AdobeRGB wyblakłe.
    Może rozejrzyj się za innym programem do przeglądania zdjęć...

    Edit.
    Co jeszcze zauważyłem w tym FastStone. Z włączonym zarządzaniem koloru (CMS) po kliknięciu na zdjęcie (z profilem koloru AdobRGB) i wyświetleniu go w trybie pełnoekranowym właściwy kolor pokazuje się po ok. 5s.
    Dla mnie to byłoby dyskwalifikujące ten program.
    Jeszcze taka wypowiedź wyczytana w necie dotycząca tego programu:
    .."Niestety nadal brak mu *pełnego* zarządzania kolorem (nie czyta profilu monitora, co zwłaszcza przy monitorach szerokogamutowych jest problemem)..."
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 29.03.13 o 16:40
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Harnas
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    250
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    Bardzo dziękuję za pomoc. W takim razie wywalam FastStone i wracam do IranView.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Harnas
    Dołączył
    Apr 2008
    Mieszka w
    Katowice
    Posty
    250
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Lightroom - eksport jpg do sRGB/AdobreRGB

    IrfanView działa prawidłowo po ściągnięciu dodatkowych pluginów.
    Co ciekawe Przeglądarka Fotografii Windows w trybie pełnoekranowym też ma ten błąd.

Podobne wątki

  1. Lightroom a Phososhop?
    By Piter_GP in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23.06.09, 15:09
  2. Jaka przestrzeń kolorów adobeRGB czy sRGB
    By dembik79 in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14.09.08, 22:18
  3. sRGB czy Adobe RGB
    By Magus in forum E-System
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 30.01.07, 09:37
  4. AdobeRGB czy sRGB - e500 + RAW + PS
    By dobrzyk in forum E-System
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11.06.06, 14:54

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.