Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 91

Wątek: Astrofoto z Olkiem

  1. #1
    | OlyJedi Awatar piotreek27
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    LWO
    Posty
    115
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Astrofoto z Olkiem

    Witam wszystkich, szukałem po forum tematu związanego właśnie z astrofoto gdyż ostatnimi czasy coraz bardziej mnie nurtuje ów kierunek w fotografii . Fakt jest taki iż za wiele nie znalazłem i tak pomyślałem sobie co by taki wątek skrobnąć . Może jest na forum ktoś co może konkretniej coś w temacie napisać , jednym słowem wprowadzić żółtodzioba w temacie w tajniki astrofotografii Dlatego zachęcam do wypowiadania się jeśli wiecie coś więcej , no i oczywiście do prezentacji ewentualnych fotografii naszych ciał niebieskich



  2. #2
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Witaj.
    Zapraszam do mojego wątku "rubinar 500". Może coś Ci się przyda. Masz jakiś montaż, czy tylko statyw?
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  3. #3
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    To ja się dołączę do pytania:

    1) Czy miał ktoś do czynienia z urządzeniami "goto"? Czy nadaje się to do fotografii (potrafi płynnie prowadzić)? Chodzi mi o tanie zestawy, taki np. MAK ze statywem i napędem za ca. 1kPLN.

    2) Co to za obiekty wyglądające jak ciemne gwiazdy, poruszające się z prędkością kątową jak samoloty ale nie miały świateł nawigacyjnych (nie wiem jak są daleko, takie jest wrażenie)? Zauważyłem kiedyś pojedynczy, innym razem dwa poruszające się równolegle, w sporej odległości od siebie. Satelity?
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  4. #4
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.629
    Siła reputacji
    326
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Cytat Zamieszczone przez Moominek Zobacz posta
    To ja się dołączę do pytania:

    1) Czy miał ktoś do czynienia z urządzeniami "goto"? Czy nadaje się to do fotografii (potrafi płynnie prowadzić)? Chodzi mi o tanie zestawy, taki np. MAK ze statywem i napędem za ca. 1kPLN.

    2) Co to za obiekty wyglądające jak ciemne gwiazdy, poruszające się z prędkością kątową jak samoloty ale nie miały świateł nawigacyjnych (nie wiem jak są daleko, takie jest wrażenie)? Zauważyłem kiedyś pojedynczy, innym razem dwa poruszające się równolegle, w sporej odległości od siebie. Satelity?

    Pewnie sputniki szpiegowniki, one nie mają świateł pozycyjnych.
    Jak lecą na wyższych orbitach to mogą być oświetlone przez słońce i wtedy są lepiej widoczne.
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar piotreek27
    Dołączył
    Jun 2008
    Mieszka w
    LWO
    Posty
    115
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Cytat Zamieszczone przez sepi19 Zobacz posta
    Witaj.
    Zapraszam do mojego wątku "rubinar 500". Może coś Ci się przyda. Masz jakiś montaż, czy tylko statyw?
    Powiem ci iż to był pierwszy wątek jaki przestudiowałem w momencie jak ów tematyka mnie zainteresowała .
    Teraz rozważam właśnie od czego zacząć czy wybrać jakieś długie manualne tele właśnie czy sklecić jakiś zestaw z teleskopem . A w odpowiedzi na Twoje pytanie to tylko statyw jak na razie .

    Cytat Zamieszczone przez Moominek Zobacz posta
    To ja się dołączę do pytania:

    1) Czy miał ktoś do czynienia z urządzeniami "goto"? Czy nadaje się to do fotografii (potrafi płynnie prowadzić)? Chodzi mi o tanie zestawy, taki np. MAK ze statywem i napędem za ca. 1kPLN.
    Też czekam czy ktoś wypowie się w temacie
    Ostatnio edytowane przez piotreek27 ; 12.03.13 o 11:24



  6. #6
    | OlyJedi
    Dołączył
    Dec 2011
    Posty
    420
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Mak nada się praktycznie tylko do fotografii planet, Księżyca i Słońca. To są ciemne sprzęty.
    Ja mam tani montażyk goto SLT, który do fotografii nieba się właściwie nie nadaje, ponieważ to jest montaż Alt-AZ, a nie paralaktyczny. Do astrofoto będziesz potrzebował albo montażu paralaktycznego, albo klina do montażu alt-az i odpowiedniego softu do niego, bo nie wszystkie modele obsługują klin.
    Jest też np. Astrotrac, który montujesz do statywu foto i fajnie się sprawdza przy krótszych ogniskowych. Ale tanie to nie jest.
    Podsumowując: chcesz fotografować na długich czasach: montaż paralaktyczny.
    Do planet alt-az z goto wystarczy. Można też na alt-az próbować fotografować gwiazdy, ale tylko w okolicach ekliptyki, bo inaczej wyjdzie rotacja pola.
    Poniżej dwa przykłady z G1 i montażu SLT bez klina.


  7. #7
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Skoro nie masz jeszcze montażu, to może takie"cuś" Cię zainteresuje: http://www.astrojawil.pl/fastron_2.htm
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  8. #8
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Fajna samoróbka. Tak po zastanowieniu, chyba raczej zdecyduję się na jakąś lunetę, przy okazji do obserwacji dziennych (samoloty, ptaszki, sąsiadki...). Tylko nie wiem czy lepiej coś pokroju 22x50 czy "zoom" 20-70x70. Do montażu 70-300 mi starczy. Ostatnio fociłem Oriona dla zabawy (nawet mgławicę widać) ze zwykłego statywu i ledwie się zmieścił na 60mm.

    A te "kropki" na niebie to były satelity. Według Stellarium te podwójne to meteo NOAA15 i 16 (albo 16 i 17 - nie pamiętam).
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

  9. #9
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Daj znać co kupisz, bo sam się zastanawiam nad kupnem czegoś do fotografowania samolotów na przelotówkach.
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar Moominek
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    1.587
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: Astrofoto z Olkiem

    Do fotografowania w ognisku trzeba "czołgu" w postaci Synty 8 a lepiej 10 cali, ew. krótszy jasny refraktor plus telekonwertery. Nie widziałem zachęcających przelotówek z projekcji okularowej (może nie trafiłem gdzie trzeba). Ja raczej chcę oglądać. Slavec robi przelotówki że wstyd brać za aparat .

    Tyle można wyciągnąć z "ruskiego" lustra 500mm z dowolnym Olkiem- crop mniej więcej (raczej więcej) x2 z pełnego kadru. A 747 mały nie jest. Ponadto samolot praktycznie w zenicie. Próbowałem z 1000mm - porażka pod względem ostrości i utrzymania z ręki.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pl.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	229,1 KB
ID:	83724  
    "...był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się."

Podobne wątki

  1. Problem z olkiem
    By markopolo in forum E-System
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 6.07.11, 23:08
  2. Z Olkiem w zoo.
    By Korba in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 16.10.10, 10:44
  3. Zabawa Olkiem
    By Michal-lincoln in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 1.07.09, 10:08
  4. Co do astrofoto
    By ozzie in forum E-System
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28.12.06, 18:19

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.