Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

  1. #1
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    W czasach OM Olympus słynął z dużych możliwości podłączania lamp z zachowaniem pomiaru TTL, służyły do tego liczne systemowe kable, stopki, rozdzielacze itp pozwalające sterować jednocześnie 9 lampami w TTL-U.

    Nowy system jest pod tym względem ubogi, właściwie jest tylko jeden systemowy kabelek "off-camera" ze stopką i tyle. Niefirmowych innych niż ten właściwie nie ma.

    Można jednak dostać taki "podwójny" kabelek do Canona, który ma 2 pełne stopki z kompletem styków pozwalające wpiąć 2 lampy jednocześnie - jedną nad stopką aparatu i jedną na kablu. Ciekawy jestem czy to będzie działać z Olympusem? Oba flesze zachowają TTL?

    Kabelek:
    http://allegro.pl/kabel-przewod-sync...222555450.html

  2. #2
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Wyzwalanie jednocześnie więcej niż jednej lampy w w ttl jest w moim przekonaniu bezcelowe. Ttl to automatyka, która niezbyt mądrze (jak to komputer) dobiera siłę błysku. Jeśli, mówiąc językiem staropolski, spuścić się na automatykę ttl w 9 lampach to każda sobie rzepkę wyskrobie.

    Moim skromnym zdaniem strobing ma sens tylko przy manualnych ustawieniach lamp. Wtedy ma się kontrolę nad światłem.
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  3. #3
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    sorry rafał ale zupełnie nie na temat, Reputacja 56 nie pomaga . Jakbyś nie słyszał o bezprzewodowym systemie RC Olympusa który steruje wieloma lampami w TTL i jakoś dziwnie dobrze dobiera parametry. Mnie to samo interesuje w wersji kablowej (tańsze lampy i oszczędzanie baterii w aparacie)

    System TTL flesza OM działał bardzo dobrze jak na swoje lata (wprowadzony na koniec lat 70-tych) i jak każda automatyka wymagał dostosowania do warunków i odp korekty, do tego służyły magiczne pozycje "+" i "-" na pokrętle korekcji ekspozycji. Sam używałem tego z 3 lampami T32 i T20.....

    a co do sensowności używania TTL to polecam zabawę strobingiem w makro, gdzie ciągle zmieniasz skalę powiększenia od np. 1:2 do 3:1.....Miłego ustawiania mocy fleszy

  4. #4
    | OlyJedi Awatar Lolita
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Za siedmioma lasami...
    Posty
    4.021
    Siła reputacji
    194
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    sorry rafał ale zupełnie nie na temat, Reputacja 56 nie pomaga . Jakbyś nie słyszał o bezprzewodowym systemie RC Olympusa ....
    Aleeeeeeeeeeeeee się uśmiałam No gdzie by Rafał słyszał
    Lola vel Sharlotta >>Sekretarka Prezesa TWA<< <3 Pierwszy zmarzluch forumowy <3
    Nie jestem starą babcią Zlotowiczka: 7

  5. #5
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Rafał Czarny
    Dołączył
    Jan 2006
    Mieszka w
    Krakowie
    Posty
    8.679
    Siła reputacji
    113
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    sorry rafał ale zupełnie nie na temat, Reputacja 56 nie pomaga . Jakbyś nie słyszał o bezprzewodowym systemie RC Olympusa który steruje wieloma lampami w TTL i jakoś dziwnie dobrze dobiera parametry. Mnie to samo interesuje w wersji kablowej (tańsze lampy i oszczędzanie baterii w aparacie)
    Co to znaczy dobrze? Tak ja Ty chcesz czy tak jak komputerek w aparacie chce? Przy dziewięciu lampach? Czy dobrze jest mocniej z prawej lekko od przodu czy może ciut więcej z kontry kosztem lewej strony?

    TTL w strobingu jest absolutnie bez sensu. Kombinacji przy dwóch, trzech lampach jest bez liku. A co dopiero 9 lamp!!! To ja chcę decydować jak ma "wyglądać" światło, a nie jakieś przygłupawy komputerek.

    Miałem FL 36 i Fl50 olkowe. Z lustrzankami z lampą na snkach TTL głupiał przy odbitym świetle. Zawsze trzeba było wprowadzać korekcję. Nie wyobrażam sobie strobingu z TTL. Oczywiście da się w ten sposób zrobić zdjęcie. Prawdopodobnie będzie mniej więcej równo poświecone, bo tak "lubi" kompuyterek.

    Co do makro to się nie wypowiadam, bo się nie znam, a robalami się przeokrutnie brzydzę. Pewnie jest tak jak piszesz. Intuicja podpowiada mi, że masz rację.
    Ostatnio edytowane przez Rafał Czarny ; 3.06.14 o 18:54
    gAlErIa czArNeGo
    oPoWiEm wAm o mArKu
    Pampalini, łowca stworzeń, wypier..lił się o korzeń.

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar droplet
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.359
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Ja mam pewne doświadczenie z dwoma lampami pod wodą i tylko w przypadku makro jakoś się TTL sprawdzał, ale ogólnie zdrowiej jest zapomieć o TTL.

  7. #7
    OR | Honorowa wystawa Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar k@czy
    Dołączył
    Jan 2007
    Mieszka w
    38° 59' 1.46" -94° 44' 16.274"
    Posty
    4.169
    Siła reputacji
    156
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Tak sie zastanawiam, jak robala wielkosci pinezki oswietlic 9 lampami, z ktorych kazda ma zarnik 3-krotnie on niego wiekszy...
    Upierdliwiec Forumowy nr 4142 | OR + + + + | Zlotowicz:0 | Poprawka:0 | DITL ++ | Autoban+| Honorowa Wystawa+ | Oplacone Skladki TWA+++++++

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Nov 2004
    Mieszka w
    Zabłudów
    Posty
    612
    Siła reputacji
    22
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez Makromaniak Zobacz posta
    ...polecam zabawę strobingiem w makro, gdzie ciągle zmieniasz skalę powiększenia od np. 1:2 do 3:1.....Miłego ustawiania mocy fleszy
    Czyli przy makro, na ilość światła wpływa powiększenie a nie energia błysku i odległość od planu?
    Nie dziwie się, że to taki trudny temat.

  9. #9
    Awatar Makromaniak
    Dołączył
    Jul 2013
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    748
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez k@czy Zobacz posta
    Tak sie zastanawiam, jak robala wielkości pinezki oświetlić 9 lampami, z ktorych kazda ma zarnik 3-krotnie on niego większy...
    Na razie wystarczą mi 2 Ale wyobraź sobie że jeszcze używam dyfuzory, który każdy jest 10 razy większy niż robal

    To jest przykładowa fotka z OM systemu i 2 lamp sterowanych w TTL zrobiona "pod koniec ubiegłego stulecia"
    https://galeria.olympusclub.pl/displ...php?pos=-73905

    Te 9 to przykład ile stary OM dawał rade pociągnąć, a E-system, mimo że nie miał najpierw trybu wireless, dorobił się tylko jednego kabelka do jednej lampy. m4/3 ma wireless, ale kablowo się nic nie zmieniło. A taki np. Nikon, mimo że ma bardzo rozbudowany system zdalny, to nadal ma kablowy system multi-flash.

    Z m4/3 dopiero zaczynam zabawę i mam jedną lampkę FL-36R, ale sądząc z opisów to można sobie ustawić 3 grupy lamp, każda z innym poziomem naświetlenia, a więc nie "wszystko równo". Tak więc nie bardzo rozumiem biadania Rafała że się nic nie da i TTL jest bez sensu. Używałeś systemu czy tylko teoretyzujesz?

    W przeszłości używałem system minolty, która jako pierwsza wprowadziła system bezprzewodowy (już w Minolcie 7xi w 1991) i z analogiem używałem zdalnie do 3 fleszy. System był dużo prostszy, bez grup, korekcja naświetlenia dotyczyła całego układu, była tylko opcja podziału mocy 2:1 albo 1:2 pomiędzy fleszem sterującym a wyzwalanym. ale dawało radę osiągnąć ciekawe rezultaty. I to na analogu, gdzie nie dawało się podejrzeć rezultatu po zrobieniu zdjęcia.

    polecam taki stary artykulik:

    http://www.friedmanarchives.com/flash.htm

    Z wypowiedzi dropleta wynika że można podłączyć 2 lampy na kablach.
    Ostatnio edytowane przez Makromaniak ; 4.06.14 o 11:22

  10. #10
    Moderator Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Bodzip
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Gorlice
    Posty
    25.002
    Siła reputacji
    475
    Moja galeria

    Odp: Ile lamp na kablu TTL można podłączyć do OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez k@czy Zobacz posta
    Tak sie zastanawiam, jak robala wielkosci pinezki oswietlic 9 lampami, z ktorych kazda ma zarnik 3-krotnie on niego wiekszy...
    Że tak powiem - siła rażenia maleje z kwadratem odległości.
    Hmmm, atomówką też się dobrze doświetla
    cerkiewki || Beskid Niski || mój wątek || mój drugi wątek|| makro||
    Wychodzi się na pole, a nie na dwór o! ||Nadnaczelny Weryfikator TWA i wszystkiego
    W moich wątkach można offtopować i grzebać w zdjęciach ||Łowca spamerów||

Podobne wątki

  1. Sigma 18-35mm f/1,8 - można? można!
    By epicure in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 184
    Ostatni post / autor: 24.06.13, 22:31
  2. Jak prawidłowo podłączyć aparat do komputera
    By Andy_lupus in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29.12.10, 23:08
  3. Jak podłączyć skaner do negatywów?
    By Rafał Czarny in forum Analogi Olympus i nie tylko
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 28.12.10, 19:15
  4. Pilot na kablu do Olka-Polecam !!!
    By Peter1976 in forum Akcesoria systemu 4/3
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 21.03.09, 12:56
  5. POMOCY - JAK PODŁĄCZYĆ C-120 PRZEZ USB!!!!
    By art-e in forum Aparaty kompaktowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 2.08.03, 08:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.