Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    268
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Witam, postanowiłem odświeżyć nieco sprzęt fotograficzny. Mam aktualnie EPL3+12-50 + FL300R no i jestem w kropce.
    Na czym mi zależy?
    1.Przynajmniej zachować jakość obrazka EPL3-ki. Fajnie byłoby mieć większe możliwośći w ciemnicy..
    2.Poprawić video (w mikrusach niestety to porażka w mojej opinii), a drugiego sprzętu targać mi się nie chce
    3.Wielkość ma duże znaczenie
    4.Cena i jeszcze raz cena, OM-D nie ukrywam przekracza mój próg akceptowalności (nawet w OJ)

    Dodam, że nie jestem jakimś maniakiem manualnego dostosowania ustawień choć czasami lubię się pobawić. Zdjęcia cóż - wyjazdy, ulica, spacerki z rodziną, jakieś imieniny. Większość zdjęć w dobrych warunkach no ale czasami brak światła doskwiera. Oczywiście wtedy jak coś ciekawego wpadnie w oko. Taki standard... Lubię mieć aparat ze sobą (w aucie) więc im mniejszy tym lepszy.

    I teraz do rzeczy. Chyba podpasowałyby mi zaawansowane kompakty - Oly XZ2 albo Sony RX100. Za tym pierwszym przemawia ciut lepsza wydaje mi się jakość obrazka, jaśniejsze i lepsze szkło, odchylany dotykowy LCD no i jest stopka - mam lampkę. Ewentualnie w przyszłości mogę dokupić wizjer. Olympus przyzwyczaił mnie do pięknego oddania barw, może to subiektywne ale tak jest.

    Za Sony przemawia video w tym jest 50p - dopasowanie do naszych standardów. Wyświetlacz jest zachwalany ale tylko on pozostaje. Obrazek w sumie niezły, porównywalny z XZ2, jednak może brakować światła zwłaszcza w tele. Sony ma fajnie rozwiązaną panoramę, HDR i w moim odczuciu ma bardziej zaawansowany soft powiedzmy we "wsparciu fotografa" (w trybach auto) -to cena na podstawie doświadczeń z aparatów HX5 i HX7.

    No i jest jeszcze OM-D, inna bajka - większy nieco, obrazek wiadomo, mam 12-50 więc do video Ok. Oglądałem sample i nie zauważyłem zniekształceń widocznych w próbkach z serii e-pl. Tutaj minusem jest 60p - obraz konwertowany do 50p niestety wyraźnie drży.
    Tylko czy mi jest taki sprzęt potrzebny? Nie wspominając o cenie..

    Drodzy koledzy co doradzicie?
    Chyba dam radę jeść chleb ze smalcem jakiś czas... Tymczasem lecę do MM pomacać.

  2. #2
    | OlyJedi Awatar banc
    Dołączył
    Feb 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    1.470
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Jeśli stawiasz na filmowanie to w mikrusach ponasonic. Jeśli na obrazek i filmowanie to sony, ale raczej NEX.
    Filmów z OM-D to tylko kilka testowo zrobiłem. Nie widziałem, żadnych problemów z wyświetlaniem na telewizorach. Ale może mam zbyt małe wymagania.

    Ja bym się przyjrzał E-PL5.

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez MichuP Zobacz posta
    Tutaj minusem jest 60p - obraz konwertowany do 50p niestety wyraźnie drży.
    Sensowna konwersja 30>25 (więc i 60>50) jest praktycznie niemożliwa. Jeszcze przy stabilnych kadrach na bidę...

    Dobre filmowanie to statyw, tryb manualny, mf i dużo czasu. Jeśli się na to nie nastawiasz - bierz jakąś sprawną kamerę z malutką matrycą, inaczej będziesz miał wycieczki focusa i w ogóle, gorsze efekty ogólne. Jednakże kamera to drugie coś, więc... trzeba kombinować z tym, co jest.
    EPM2/EPL5 dużo tańsze od OMD, warte rozważenia. Obecnie 30fps to żaden problem. Jednakże i tak pomyślałbym o xz2, bo jest mały, a może dużo. Ewentualnie inny mały aparacik z jasnym obiektywem. Już xz1 dał mi bardzo wiele świetnych technicznie kadrów.

  4. #4
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez MichuP Zobacz posta
    1.Przynajmniej zachować jakość obrazka EPL3-ki. Fajnie byłoby mieć większe możliwośći w ciemnicy..
    Dokup sobie jakąś jasną stałkę.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2009
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    268
    Siła reputacji
    24
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Tak na gorąco. Pomacałem RX100 i cóż - to jest tak małe, że strach trzymać w rękach a wlaściwie w 1 ręce. Tym bardziej że nie ma specjalnie za co solidnie chwycić. Nawet miejsca nie ma by dokleić grip (taki omawiany gdzieś tu na forum pod EPL3). Zrobiłem kilka fotek w sklepie, focus działa sprawnie tylko wszystko na ekranie jest takie jakieś upakowane że obrazu nie widać . Pewnie można sobie poustawiać i się przyzwyczaić. Video - nie zauważyłem myszkowania fokusa ani efektów poruszania obrazu znanych z mikrusów Olka (jitter i coś tam jeszcze). Mam wrażenie że focus jest b.wolny i może to jest klucz do sukcesu. Musze przejrzeć efekty.

    Co do Olka - bida w poznańskich marketach. Nie słyszeli o XZ2 ani w Saturnie ani w MediaExpert. Do MM nie dotarłem.

    Jeśli chodzi o filmowanie 30/60 to nie jest to jakiś super tragiczny problem jeśli ktoś nie ma potrzeby składania materiałów. Telewizory i odtwarzacze spokojnie "łykają" 30/60 tylko np w odtwarzaczu muszę ustawić wyjście np. 60i i wtedy jest ok.

    ---------- Post dodany o 19:53 ---------- Poprzedni post był o 19:41 ----------

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Dokup sobie jakąś jasną stałkę.
    Ok. Tylko stałka nie rozwiąże tematu video no i za cenę np. mZD12 mam spokojnie tego RXa albo XZ2...
    Jestem w kropce. Najlepsze że moja domowa "księgowa" stwierdziła że mam sobie już kupić tego omd a nie jakieś tam wynalazki.. zdębiałem.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez MichuP Zobacz posta
    Najlepsze że moja domowa "księgowa" stwierdziła że mam sobie już kupić tego omd a nie jakieś tam wynalazki.. zdębiałem.
    I ja bym jej posłuchał

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    biesy i czady
    Posty
    403
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    ja pena zamieniłem na canona g15 i dla mnie był to strzał w 10.
    mały, dużo guzików i pokręteł, chowany całkowicie obiektyw po wyłączeniu, szybki af, brak shutter lag, genialny wyświetlacz, wbudowany wizjer, świetny ostry obiektyw, rewelacyjne wysokie iso (nie kolorowe jak w olkach i panasach), bardzo fajny zakres ogniskowych, super praca z wbudowaną lampą, szybka praca aparatu i świetny obrazek oczywiście.
    zapomniałem o video, jest bardzo dobrze, wreszcie chce mi się nagrywać czasami, penem nie potrafiłem, af ciągle się gubił.
    Ostatnio edytowane przez goldiesr ; 3.03.13 o 21:30

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez goldiesr Zobacz posta
    mały, dużo guzików i pokręteł, chowany całkowicie obiektyw po wyłączeniu, szybki af, brak shutter lag, genialny wyświetlacz, wbudowany wizjer, świetny ostry obiektyw, rewelacyjne wysokie iso (nie kolorowe jak w olkach i panasach), bardzo fajny zakres ogniskowych, super praca z wbudowaną lampą, szybka praca aparatu i świetny obrazek oczywiście.
    zapomniałem o video, jest bardzo dobrze, wreszcie chce mi się nagrywać czasami, penem nie potrafiłem, af ciągle się gubił.
    No właśnie, jak widzę Canon po serii G z mocno ściemniającymi się obiektywami wypuścił w końcu coś o niewielkim skoku jasności w funkcji ogniskowej. Bardzo lubiłem dziewiątkę mimo niezbyt dobrego obiektywu przy wide i braku szczelności - wada fabryczna. Szkoda, że nie ma testu na optycznych, chętnie bym się temu przyjrzał.
    No i szkoda, że nie ma pokrętła iso, jak było dawniej. Ale pewnie można podpiąć pod któreś istniejące.

  9. #9
    | OlyJedi
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    biesy i czady
    Posty
    403
    Siła reputacji
    17
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    No właśnie, jak widzę Canon po serii G z mocno ściemniającymi się obiektywami wypuścił w końcu coś o niewielkim skoku jasności w funkcji ogniskowej. Bardzo lubiłem dziewiątkę mimo niezbyt dobrego obiektywu przy wide i braku szczelności - wada fabryczna. Szkoda, że nie ma testu na optycznych, chętnie bym się temu przyjrzał.
    No i szkoda, że nie ma pokrętła iso, jak było dawniej. Ale pewnie można podpiąć pod któreś istniejące.
    też czekałem na test na optycznych ale się nie doczekałem i postanowiłem sam się przekonać jakim aparatem jest g15. jest świetny.
    co do pokrętła iso też trochę żałowałem że nie ma, ale zmiana wartości w obecnej formie jest bardzo szybka i nie sprawia problemów.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar Mcarto
    Dołączył
    Oct 2009
    Mieszka w
    Irlandia
    Posty
    1.914
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: Olympus XZ2 vs. Sony RX100 a może jednak OM-D?

    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    No i szkoda, że nie ma pokrętła iso, jak było dawniej. Ale pewnie można podpiąć pod któreś istniejące.
    Na 99% można przyporządkować do pierścienia wokół obiektywu.

    Mam Canona s100 który jest prawdopodobnie kieszonkowa wersją G15 - bez stopki z ciemniejszym obiektywem. Mały fajny aparat ze świetną obsługą, ostrym obiektywem i w pełni akceptowalnym iso800.
    Zapraszam do mojego wątku
    P&P - Pentax i Panas (GX7)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 21.01.13, 10:49
  2. A może jednak inaczej ?
    By oktopus in forum E-System
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 12.01.13, 15:33
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 1.12.12, 22:41
  4. Sony RX100
    By Ar2 in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 22.11.12, 21:52
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19.07.12, 23:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.