Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 97

Wątek: Reportaż

  1. #1
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Reportaż

    Reportaż niby temat prosty - wstęp, rozwinięcie, zakończenie ale jednak nie .
    W wątku" szukajaczycia.blogspot.com..." wywiązała się ciekawa dyskusja na temat reportażu.
    Nie chcąc śmiecić autorowi chciałbym ( pomimo odmowy ) prosić o rozwinięcie czym powinien charakteryzować się reportaż .
    Różnice między reportażem ,dokumentem ,esejem .
    No i to " zawiązanie akcji/wskazanie problemu; punkt kulminacyjny; rozwiązanie/odpowiedź." - to mnie ciekawi .
    Przykłady też by się przydały.
    diabolique nie daj się prosić dwa razy .

    ---------- Post dodany o 10:25 ---------- Poprzedni post był o 10:22 ----------

    Zapomniałem o ważnej sprawie -wybór zdjęć do reporatażu .

  2. #2
    diabolique
    Gość

    Odp: Reportaż

    Ej.. nieładnie tak po nazwisku wywoływać
    Myślę, że jest na forum kilka osób, które mają na ten temat ciekawe rzeczy do powiedzenia, a teraz nie będą chciały się odezwać

  3. #3
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Reportaż

    Ładnie ,nieładnie po prostu pytam się kogoś kto zna się na rzeczy .
    Sam robiąc zdjęcia chwytam się na tym ,że zamiast reportażu wychodzi gł dokument .
    Używamy słowa "reportaż " a tak naprawdę czegoś tam zawsze brakuje .
    No i zapraszam też innych do dyskusji

  4. #4
    diabolique
    Gość

    Odp: Reportaż

    Ale co ja mogę napisać. Czym jest reportaż każdy z grubsza wie, lub może doczytać w necie. Dlaczego wychodzi głównie dokument? To nie tak. Po prostu większość osób ma przyzwyczajenie do "fotografii jednego kadru", czyli robienia zdjęć tak, by mieć to jedno jedyne super wypasione ujęcie zarówno pod względem estetyki kadru jak i ekspozycji. Nie myśli się całościowo jako "zestawie zdjęć". Efekt jest taki, że autor nie może się zdecydować, które zdjęcia są najlepsze i wrzuca do internetu te, które jego zdaniem są najfajniejsze. A w rzeczywistości są to zdjęcia, które darzy największym sentymentem - bo jest na nich ktoś znajomy, bo dziewczyna była ładna, bo ładnie tło się rozmyło itp.
    Przy takim myśleniu nie da się zrobić reportażu. To tak jakbyś opowiadał historię próbując wskazać same sympatyczne momenty, wyjdzie mdła papka w hollywoodzkim stylu.
    Jeśli planuje się zrobić reportaż trzeba przede wszystkim pogodzić się ze świadomością, że będą kadry lepsze i gorsze, kilka zupełnie przeciętnych - tego wymaga narracja. Trzeba pamiętać, że nikt nie będzie wybierał pojedynczych zdjęć z reportażu by je skrytykować. Odniesie się do całości.
    Dlaczego potrzebne są słabsze lub przeciętne zdjęcia? Bo nie da się eskalować emocji bez końca. Nawet w filmach sensacyjnych czy katastroficznych jest moment, że akcja słabnie (wątek miłosny, czy relacje rodzic-dziecko, szerokie plany krajobrazowe) właśnie po to, by dać odetchnąć widzowi.
    Inny błąd to dążenie do wychwycenia samych mocnych momentów - np. w "reportażu" sportowym często dominują zdjęcia bramek czy efektownych parad bramkarskich, wślizgów, emocji na twarzy trenera. A przecież mecz nie składa się wyłącznie z takich momentów. Rzetelny reportaż musi pokazać też tę nudniejszą stronę - ławkę rezerwowych, szatnię, kibiców. Te zdjęcia będą słabsze w wymowie, ale dadzą rzetelny przekaz, przez co cały materiał zyska. No i w statycznych sytuacjach można uwodzić widza pięknie zakomponowanym kadrem.
    Pokazywanie samych mocnych momentów skutkuje innym błędem - wąskim, ciasnym kadrem. Coś się dzieje, chcemy to pokazać jak najbardziej wyraźnie, więc kręcimy zoomem pozbawiając scenę kontekstu. Tymczasem dobry reportaż musi zawierać i ciasny kadr, i szeroki plan i twarz i detal charakteryzujący dany temat (np. buty piłkarskie w przywoływanym przykładzie).
    Dalej nie piszę, bo i tak mało kto przeczyta tyle wypocin

    EDIT: jeszcze najważniejsza sprawa - robiąc reportaż trzeba oduczyć się nawyku nazywanego fachowo "chimpingiem" - czyli wgapiania się w wyświetlacz po każdym zrobionym zdjęciu. Patrząc na wyświetlacz nie patrzysz na scenę. Umyka ci 80% znakomitych kadrów (w tym 99% decydujących momentów). Ja zawsze miałem wyłączoną opcję pokazywania zdjęcia na wyświetlaczu po zrobieniu. Teraz nawet mam pokrowiec z fajną klapką z tyłu. Nie tylko chroni wyświetlacz, ale i uniemożliwia oglądanie zdjęć bez jej odpięcia.
    Ostatnio edytowane przez hades ; 26.02.13 o 13:11 Powód: literówka

  5. #5
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Reportaż

    Cytat Zamieszczone przez robert1088 Zobacz posta
    Ładnie ,nieładnie po prostu pytam się kogoś kto zna się na rzeczy .
    Myslisz,ze teraz ktos sie odezwie.Zaraz znajda sie dojrzali artysci,reklamiarze podpasek i nowych kierunkow i powiedza co o tym mysla.Skonczy sie dyskusja zanim na dobre sie zacznie.
    Napisze Ci co ja o tym sadze.
    Wezmy na przyklad za temat zwykly kawalek ugoru.Jak tu zrobic esej,reportaz,dokument o kawalku zaniedbanej zarosnietej ziemi.
    No wiec najpierw zrobimy sobie esej-ponoc najlatwiej.
    Siadamy sobie n kamieniu obok majac do dyspozycji dwa trzy obiektywy.Pokazujemy widzowi kilka fotografi,zmieniajac ogniskowa wprowadzamy go w szczegol.Podnosimy powoli napiecie i kiedy wiemy,ze ogladajac kolejne powie Och Ach.To nastepnym sprowadzimy go na ziemie.Zaskoczymy go kolejna seria normalnych fotek normalnego ugoru.Jesli takiego interwalu w tym jednym temacie dokonamy kilka razy wracajac ciagle tak jak by do poczatku to nasz esej sie udal.Widz go zapamieta.
    Co do reportazu to nie mozemy sobie pozwolic na obnizenie napiecia.Tym wlasnie on od eseju (a) sie rozni.Tam napiecie musi rosnac do konca.Reportaz zakonczysz w odroznieniu do eseja np:Fotka pieknego lanu dojrzalej pszenicy lub....wylaniem lawy betonowej pod nowa Biedronke.I tu i tu pokazesz koniec ugoru.
    Bedziesz miec reportaz.
    W dokumencie dodasz kilka ujec z biura geodezyjnego,kilka postaci z transparentami udokumentujesz to chronologicznie wg daty,klucza jaki sobie zadasz.Masz dokument.
    Ja to tak rozumiem,jednak teraz to tak wszystko sie pozmienialo,ze moze jest to calkiem inaczej

  6. #6
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar epicure
    Dołączył
    Jul 2007
    Mieszka w
    Poznań
    Posty
    12.864
    Siła reputacji
    241
    Moja galeria

    Odp: Reportaż

    Moim zdaniem teza, że w reportażu nie wszystkie zdjęcia mogą być bardzo dobre, bo trzeba stopniować emocje, jest naciągana. To tylko próba usprawiedliwienia tego, że po prostu bardzo trudno jest zrobić kilka zdjęć z jednego wydarzenia, w krótkim czasie, tak aby wszystkie trzymały bardzo wysoki poziom. Nie sądzę, aby ktokolwiek narzekał, że każde zdjęcie w reportażu tak mocno trzyma w napięciu, że aż puszczają zwieracze i chciałoby się chociaż na chwilę odetchnąć i obejrzeć jakąś gorszą fotkę

    Mi się reportaż kojarzy z długotrwałą pracą. To nie jest zrobienie kilku zdjęć z jakiejś przypadkowej sytuacji, tylko wniknięcie w dane środowisko, "rozpracowanie" go od środka, poznanie go tak, aby w jakimś stopniu stać się jego częścią, a nie tylko panem fotografem z zewnątrz. To wymaga czasu, a zdjęcia się robi przy okazji.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  7. #7
    diabolique
    Gość

    Odp: Reportaż

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Moim zdaniem teza, że w reportażu nie wszystkie zdjęcia mogą być bardzo dobre, bo trzeba stopniować emocje, jest naciągana.
    To własne przemyślenie, nie mówię, że słuszne. I nie chodzi o to, że "gorsza", po prostu dobra, ale nie widowiskowa

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Mi się reportaż kojarzy z długotrwałą pracą. To nie jest zrobienie kilku zdjęć z jakiejś przypadkowej sytuacji, tylko wniknięcie w dane środowisko, "rozpracowanie" go od środka, poznanie go tak, aby w jakimś stopniu stać się jego częścią, a nie tylko panem fotografem z zewnątrz. To wymaga czasu, a zdjęcia się robi przy okazji.
    To tak oczywista oczywistość, że nawet o tym nie pisałem.
    Z pewnym wyjasnieniem rzecz jasna - "wniknięcie w środowisko" nie musi oznaczać, że robisz materiał tydzień czy miesiąc. Można zrobić też ciekawy reportaż w dzień, ponieważ fotografujesz środowisko dobrze ci znane. Na przykładach - znam środowisko ostrołęckich aktorów-amatorów. Często chodzę na ich spektakle, czasem reżyser prosi mnie o jakieś sugestie. Mamy relacje koleżeńskie od wielu lat. Dlatego jestem w stanie zrobić reportaż w krótkim czasie, bowiem nawet nie robiąc zdjęć w środowisku byłem obecny.
    Czyli warto po prostu rozpocząć ćwiczenie reportażu od grona własnych znajomych, gdzie "wsiąkacie" od paru lat.

  8. #8
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Reportaż

    Zawiązanie akcji/wskazanie problemu; punkt kulminacyjny; rozwiązanie/odpowiedź.
    No a to czy mógłyś temat podać opisowo .

  9. #9
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria

    Odp: Reportaż

    Cytat Zamieszczone przez epicure Zobacz posta
    Mi się reportaż kojarzy z długotrwałą pracą. To nie jest zrobienie kilku zdjęć z jakiejś przypadkowej sytuacji, tylko wniknięcie w dane środowisko, "rozpracowanie" go od środka, poznanie go tak, aby w jakimś stopniu stać się jego częścią, a nie tylko panem fotografem z zewnątrz. To wymaga czasu, a zdjęcia się robi przy okazji.
    Mnie również, bo takie "szybkie" tematy bardziej kojarzą mi się dzisiaj z tzw. "fotografią prasową". Dokumentacja wydarzenia.

    Reportaż powinien być bardziej rozwinięty. Przedstawiać cały problem.
    Body: E-M5 II / E-M5 / E-M10 / AIR A01
    "Canon 24-70 L is good enough (sharp enough) for Annie Leibowitz, but not good enough for some anonymous amateur photographers. (martin mintal)"

  10. #10
    | OlyJedi Awatar robert1088
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    JAROCIN-WLKP
    Posty
    963
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Odp: Reportaż

    No tak ale np reportaż z demonstracji ulicznej ?
    Nie możesz integrować się z grupą i jesteś ograniczony czasowo .
    Na czym się skupić ludzie ,akcja , bohater ?
    Być może to banalne ptyania ale trudno mi poszukać odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez robert1088 ; 26.02.13 o 13:27

Podobne wątki

  1. (reportaż) Śródka - Poznań
    By a_wykrota in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10.12.09, 10:04
  2. Reportaż
    By thethomson in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21.12.06, 15:19
  3. Reportaż ślubny
    By Tadeusz Jankowski in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29.08.06, 23:09
  4. Motocross-reportaż
    By Yello_35 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20.05.06, 10:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.