Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Wątek: Om i szkła m-42

  1. #1
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Om i szkła m-42

    Mam trochę szpejów pod m-42 i zastanawia mnie następująca sprawa: czy jest sens kombinować z podpięciem m-42 pod om, czy lepiej poszukać sensownego body?
    Co mam:
    Om2000 + s zuiko 35-70 f3.5-4.8 + Qarry master 80-205 f4.5
    m-42 wiadro heliosów w tym dwa bardzo ostre, mir, hinon, jupiter, porst, rubinar, mieszek, pierścienie, soczewki makro ect,
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  2. #2
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Przejsciowka grosze kosztuje, wiec chyba nawet dla samego sprawdzenia warto kupic.

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  3. #3
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    Przejsciowka grosze kosztuje, wiec chyba nawet dla samego sprawdzenia warto kupic.

    pozdro
    A nie wiesz jak z ostrzeniem na nieskończoność?
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  4. #4
    | OlyJedi Awatar kolba
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry, Lasowice
    Posty
    2.702
    Siła reputacji
    158
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Witaj, jak pisał nyny koszt przejściówki jest niewielki ok 40-50 bez chipa i 100-140 z chipem. mając tyle obiektywów, wydaje mi się, że warto. Poniżej masz linki do mojej galerii gdzie zdjęcia robine były szkłami m42. (zdjęcie żaby jeszcze tam był pierścień pośredni.
    https://galeria.olympusclub.pl/displ...um=5526&pos=10
    https://galeria.olympusclub.pl/displ...bum=5936&pos=1
    https://galeria.olympusclub.pl/displ...bum=5936&pos=0
    Kupując przejściówkę przeważnie producenci piszą czy ostrzy na nieskończoność. Ja kupiłem dwie przejściówki jedna ostrzy mi na nieskończoność a druga niestety nie ostrzy do nieskończoności a jedynie do ok. 200m.
    Manualne szkła są tanią alternatywą dla osób mających niewielki budżet a chcących się pobawić.
    E30, E1. Obiektywy: 14-54, sigma 105 macro, 70-300, Samyang 8mm,TAIR-11A 2,8 135mm, Helios 58mm, Super Takumar 1,4 50mm, tokina 2,8 28mm, Lampa: Metz 48 Af - 1, FL36 R.
    http://piotrlisek.manifo.com/ http://forum.olympusclub.pl/threads/...by.?highlight=

  5. #5
    | OlyJedi Awatar HrabiaMiod
    Dołączył
    Jul 2006
    Mieszka w
    Kraków, Poland
    Posty
    1.152
    Siła reputacji
    27
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    kolba chyba nie czai o co chodzi w pytaniu. sepi nie chce podpinać m42 pod E czy innego pena, tylko pyta o możliwość podpięcia szkieł m42 pod body OM. Z tego co pamiętam, nie jest to możliwe (znaczy jest możliwe, ale wyklucza to ostrzenie na nieskończoność). Zdecyduj się proponuję na jeden system - z OMa nie masz nic wybitnego, bo OM2000 to jakiś rebrand Cosiny, ponoć średni - z szkieł masz dwa ciemne zoomy. Skoro w m42 masz sporo obiektywów, kup sobie jakieś sensowne body pod ten system, tym bardziej, że body będzie pewnie kosztować niewiele więcej niż przejściówka z m42 na om, jeśli w ogóle taka istnieje. Tylko nie pchaj się w żadne zenity, praktiki czy inny komunistyczny syf.

  6. #6
    | OlyJedi Awatar kolba
    Dołączył
    Aug 2007
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry, Lasowice
    Posty
    2.702
    Siła reputacji
    158
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    HrabiaMiod masz rację, nie doczytałem, że o oma chodzi. Może przeczytałem to co chciałem. Sorki.
    E30, E1. Obiektywy: 14-54, sigma 105 macro, 70-300, Samyang 8mm,TAIR-11A 2,8 135mm, Helios 58mm, Super Takumar 1,4 50mm, tokina 2,8 28mm, Lampa: Metz 48 Af - 1, FL36 R.
    http://piotrlisek.manifo.com/ http://forum.olympusclub.pl/threads/...by.?highlight=

  7. #7
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Cytat Zamieszczone przez HrabiaMiod Zobacz posta
    Z tego co pamiętam, nie jest to możliwe (znaczy jest możliwe, ale wyklucza to ostrzenie na nieskończoność)........ tym bardziej, że body będzie pewnie kosztować niewiele więcej niż przejściówka z m42 na om, jeśli w ogóle taka istnieje. Tylko nie pchaj się w żadne zenity, praktiki czy inny komunistyczny syf.
    Jest mozliwe, przejsciowka istnieje jak najbardziej, ostrzy na nieskonczonosc i to do kupienia na znanym polskim portalu aukcyjnym

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  8. #8
    | OlyJedi Awatar technik219
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    103
    Siła reputacji
    15
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Cytat Zamieszczone przez nyny Zobacz posta
    Jest mozliwe, przejsciowka istnieje jak najbardziej, ostrzy na nieskonczonosc i to do kupienia na znanym polskim portalu aukcyjnym
    Problem w tym, że wszystkie przejściówki ostrzące na nieskończoność mają dodatkową soczewkę. Dlatego obawiam się i jest to obawa uzasadniona, że te super ostre Heliosy nie będą już takie super ostre po podpięciu za pośrednictwem takiej przejściówki.Każdy kawałek szkła dołożony do układu optycznego zmienia jego właściwości. Jeśli chodzi o sprzęt do makro, to wystarczy adapter bez soczewki, ale obiektywy na nim nie będą ostrzyć dalej jak na 15m.
    Korpus OM 2000 nie jest "olympusowski". Z serią OM łączy go jedynie sposób mocowania obiektywu, Jest to korpus Cosiny. W czasie gdy pojawił się na rynku również Nikon "wypuścił" model FM 10 i FE 10 na identycznej zasadzie. Dlatego myślę, że tego modelu nie warto bronić jak niepodległości. Miałem go w rękach i bardzo szybko kazałem odłożyć sprzedawcy na półkę: inna ergonomia, potężne drgania migawki (w porównaniu do oryginalnej serii OM), inny pomiar światła, wszystko inne.
    Jakby ktoś koniecznie chciał przerobić bagnet (lub gwint) na mocowanie innego systemu, to służę namiarami na magika, który to robi wprost fantastycznie. Jednak trzeba pamiętać, że w takich przypadkach trzeba będzie zrezygnować z automatyki przysłony. Przeróbka nieopłacalna.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar sepi19
    Dołączył
    Dec 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    2.787
    Siła reputacji
    115
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem. Nyny,też znalazłem wiadomo gdzie przejściówkę, chyba "całe" 15zł, tylko ja strasznie niecierpliwy jestem i wydłubałem cuś podobnego z "szufladowych" szpejów tzn. tylni pierścień z Janpola. Po wymontowaniu orginalnego mocowania om, brakło ok. 1 mm do nieskończoności i musiałem o tyle wysunąć tylnią soczewkę w Heliosie i bangla . W każdym bądź razie dzieki za poświęcony czas.
    Kolba, zgadza się, do analoga. Fotki fajne, zwłaszcza żaba, nawet się zastanawiałem czy jej buziaka nie dać .
    Witaj Przemek, już drugi raz mi pomagasz, zaczynam się przyzwyczajać . Co do om2000, zgadza się, dla większości to nie jest Olek bo wyprodukowany przez Cosinę , itd itp. Szkła też nic ciekawego (choć z drugiej strony patrząc, adekwatne do om2000, jak sam zauważyłeś nie jest to puszka profi tylko amatorska ) i stąd wynikają moje kombinacje. Mógłbyś mi polecić jakieś body pod m-42, wiem ,że masz duże doświadczenie w analogach. Zależy mi na czterech rzeczach: dobry pomiar światła, wyraźny i jasny wizjer, czasy pow 1/1000s, stopka pod lampę.
    Wielu nie zdaje sobie sprawy że niezależnie od modelu aparatu ich zdjęcia będą wyglądały tak samo

  10. #10
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: Om i szkła m-42

    Cytat Zamieszczone przez technik219 Zobacz posta
    Problem w tym, że wszystkie przejściówki ostrzące na nieskończoność mają dodatkową soczewkę. Dlatego obawiam się i jest to obawa uzasadniona, że te super ostre Heliosy nie będą już takie super ostre po podpięciu za pośrednictwem takiej przejściówki.Każdy kawałek szkła dołożony do układu optycznego zmienia jego właściwości. Jeśli chodzi o sprzęt do makro, to wystarczy adapter bez soczewki, ale obiektywy na nim nie będą ostrzyć dalej jak na 15m.
    Korpus OM 2000 nie jest "olympusowski". Z serią OM łączy go jedynie sposób mocowania obiektywu, Jest to korpus Cosiny. W czasie gdy pojawił się na rynku również Nikon "wypuścił" model FM 10 i FE 10 na identycznej zasadzie. Dlatego myślę, że tego modelu nie warto bronić jak niepodległości. Miałem go w rękach i bardzo szybko kazałem odłożyć sprzedawcy na półkę: inna ergonomia, potężne drgania migawki (w porównaniu do oryginalnej serii OM), inny pomiar światła, wszystko inne.
    Jakby ktoś koniecznie chciał przerobić bagnet (lub gwint) na mocowanie innego systemu, to służę namiarami na magika, który to robi wprost fantastycznie. Jednak trzeba pamiętać, że w takich przypadkach trzeba będzie zrezygnować z automatyki przysłony. Przeróbka nieopłacalna.
    Jednak chyba nie wszystkie maja soczewy
    Nie bronie zadnego OM2000, zreszta nie wiem po co, pytanie bylo o mozliwosci OM->M42 i na tym sie skupila moja odpowiedz
    A jesli chodzi o dodatkowe soczewki i kawalki szkla to wszystko zalezy, sa takie ktorych wplyw na degradacje obrazu jest pomijalny

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

Podobne wątki

  1. f8 a jakość szkła
    By oczko in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 21.08.09, 16:50
  2. e-510 + szkła m42 - nieostry
    By kobalt in forum Obiektywy 4/3
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21.06.09, 20:17
  3. 4/3 i szkła canon FD
    By fotomic in forum E-System
    Odpowiedzi: 59
    Ostatni post / autor: 24.09.08, 22:38
  4. E-510 + szkła
    By GMaciek in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 6.02.08, 00:00

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.