Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 68

Wątek: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Jest na Forum wiele wątków o modyfikacjach aparatów i ich matryc poprzez usuwanie/zmianę filtru IR czy nawet usuwanie filtru AA. Mi chodzi po głowie inny pomysł: Obecnie, łatwo i tanio można kupić korpusy E-P1 / E-PL1. Mechanicznie - są one nie do zdarcia, niestety, jakość generowanego obrazka już trochę odstaje od współczesnych wymagań, tym samych iż żywot się wkrótce skończy. Szkoda przecież by te sympatyczne sprzęty kurzyły się w szufladzie. Może da się w nie tchąć nowe życie?

    Takimi pomysłami są wspomniane na wstępie modernizacje - przerabianie na IR czy zabawy z filtrem dolnoprzepustowym. Eksperymenty, na które trudno by się było zdecydować w przypadku nowych wartych ponad 2 tysiące aparatów, w przypadku aparatów "starych" za które w odsprzedaży trudno 4-5 stówek wziąć, mogą być ciekawym doświadczeniem.

    Ja wszakże w swoim pomyśle chciałbym iść krok dalej - usunąć i owszem filtr dolnoprzepustowy, ale pozostawić filtr IR i przede wszystkim usunąć filtr - matrycę Bayer'a

    Co chciałbym przez to uzyskać?
    1) Zmonochromatyzować aparat
    2) poprawić czułość poprzez zmniejszenie ilość warstw przez które przechodzi światło
    3) poprawić dynamikę - fotokomórki będę rejestrowały pełną luminację a nie tylkę tę jej część przepuszczoną przez filtr kolorowy
    4) poprawić rozdzielczość

    Gdyby powyższe cele udało się zrealizować byłby to chyba niemały sukces - wszak fotografia czarno-biała wciąż cieszy się powodzeniem, a zdaniem znawców efekty osiągane poprzez konwersję zdjęć kolorowych odstają nieco od natywnego zapisu C-B.

    Jakie widzę trudności w rozwiązaniu powyższego zagadnienia?
    Wydaje się, że matryca Bayer'a to nie "jakaś tam szybka" nałożona na sensor tylko integralna część matrycy. Być może są to nadrukowane na matrycę kropki farby pełniące zarazem rolę mikrosoczewek? Nie wiem, próbowałem szukać po sieci, ale niewiele wskórałem - wszędzie powtarzają się rysunki - schematy ideowe a nie rysunki konkretnych rozwiązań.

    Wszakże, jeśliby faktycznie filtr był zintegrowany z matrycą to jego usunięcie byłoby związane z możliwością uszkodzenia matrycy. No bo niby jak to zrobić? chemicznie? mechanicznie? Trzeba pamiętać że mówimy o bardzo precyzyjnych elementach... Co gorsza, jeśli rzeczywiście filtr pełni rolę mikrosoczewek to są spore szanse, że nawet po udanym zabiegu matryca "oślepnie"

    Drugim problemem będzie interpretacja danych z takiej matrycy - jestem w 100% pewien że wczytanie RAW'a do wywoływarki z opcją C-b nie wystarczy. Wszakże, jest to problem programistyczny które na pewno da się rozwiązać.

    Tak jak wspomniałem, szukałem trochę po sieci, wyniki były mizerne, wygląda więc na to że pomysł jest zbyt szalony by go realizować ale kto wie? może Forumowicze mają jakąś wiedzę, doświadczenia i przemyślenia w tym temacie?
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  2. #2
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    Ja wszakże w swoim pomyśle chciałbym iść krok dalej - usunąć i owszem filtr dolnoprzepustowy, ale pozostawić filtr IR i przede wszystkim usunąć filtr - matrycę Bayer'a
    Nie mam doświadczenia, ale podziwiam ambicję projektu i Projektotwórcy.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    na razie to tu nie ma nic do podziwiania - to tylko pomysł który się po głowie kołacze zawsze gdy spojrzę na PENa któremu przedwczesna emerytura grozi. Wiem że na Forum są osoby z pewnymi doświadczeniami w zakresie modernizacji aparatów. Może pomysł przerodzi się w rzeczywistość? Jeśli tylko pojawi się realna możliwość takiej przeróbki to na pewno z niej skorzystam
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  4. #4
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    Ja wszakże w swoim pomyśle chciałbym iść krok dalej - usunąć i owszem filtr dolnoprzepustowy, ale pozostawić filtr IR i
    No problem - poczytaj te watki które są. To jest proste do zrobienia...

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    przede wszystkim usunąć filtr - matrycę Bayer'a[/B]
    Zapomnij - Bayer jest integralną częścią sensora. Nie widzę możliwości w warunkach domowych modyfikacji.
    Dla kodaków mógłbyś ewentualnie przelutować cały sensor - to jest w zasięgu. Tylko będzie duży problem ze zdobyciem sensora bez filtra. Kodak oferował sensory z i bez Bayera (elektrycznie i mechanicznie takie same tylko bez "kolorków") ale na rynku ciężko znaleźć te bez...

    Jakby Ci się jednak udało dopaść to pamiętaj że obróbka TYLKO z RAWów - aparat ciągle będzie robił demozaikowanie.


    Dla Panasów nie ma opcji...

    ---------- Post dodany o 13:43 ---------- Poprzedni post był o 12:49 ----------

    Jeśli ktoś nie wie o jakiej wielkości strukturach mówimy to polecam www.chipworks.com (z resztą jest tam dużo fajnych informacji z różnych rozebranych urządzeń )

    http://www.chipworks.com/uploadedima...Evo/EVO-13.jpg

    http://www.chipworks.com/blog/techno.../Figure_1a.jpg

    http://www.chipworks.com/blog/techno.../Figure_1b.jpg

  5. #5
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    czyli mówiąc krótko - lipa, filtry kolorowe są pod mikrosoczewkami, usunięcie mechaniczne chyba nie wchodzi w grę. Rodzi się pytanie czy dałoby się to odbarwić? np. wodą utlenioną (tak wiem, głupie - ale ja się na chemii bardzo słabo znam)

    ps. piozet - dzięki za linki
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  6. #6
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    nie wydaje mi się, żeby jakakolwiek obróbka chemiczna sensora była realna bez uszkodzeń struktury...
    Jak pisałem, realnie tylko wymiana na wersję bez Bayera w chodzi w grę...

  7. #7
    | OlyJedi Awatar eFiX
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Posty
    438
    Siła reputacji
    35
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    [EDIT] przepraszam za oczywisty post. Otworzylem sobie pare tematów, pisalem pokolei, i nie zauwazylem ze już ktoś w miedzyczasie odpisał.
    --------------------------------------------------------------------------

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    przede wszystkim usunąć filtr - matrycę Bayer'a
    Zdajesz sobie sprawę, że to integralna częśc matrycy? to troche jak próbować zdjąć powłokę z obiektywu. Mozaika bayer'a to nie "kolejne szkiełko" na matrycy tak jak Lowpass.

    NAD filtrem bayera znajduja się mikrosoczewki. więć w jakis ultra magiczny sposób musiałbys rozdzielic matryce, usunąc z pomiedzy całego wafla matryce bayera i w magiczny sposob znowu to złożyc w całość.

    --------------------------------------------------------------------------
    Ostatnio edytowane przez eFiX ; 29.12.12 o 17:05

  8. #8
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez eFiX Zobacz posta
    Zdajesz sobie sprawę, że to integralna częśc matrycy? to troche jak próbować zdjąć powłokę z obiektywu. Mozaika bayer'a to nie "kolejne szkiełko" na matrycy tak jak Lowpass.
    dopóki piozet nie zamieścił linków rysunków nie miałem pewności a tylko przypuszczenie. Trochę smutno że z pomysłu nici, ale czasem warto się zastanowić nawet nad problemem czy pomysłem nierealnym...

    Cały czas jeszcze mi chodzi po głowie "wytrawienie koloru". Struktury są mikronowe więc rozpuszczalniki powinny tę warstwę spenetrować. Tylko jak dobrać coś takiego co wypłucze kolor a nie uszkodzi ani krzemu ani metalu i nie zmatowi / zmętni mikrosoczewek
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  9. #9
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ... nie zamieścił linków rysunków...
    To nie rysunki!! To FOTY (jak na portal foto przystało )

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    ...
    Cały czas jeszcze mi chodzi po głowie "wytrawienie koloru". Struktury są mikronowe więc rozpuszczalniki powinny tę warstwę spenetrować. Tylko jak dobrać coś takiego co wypłucze kolor a nie uszkodzi ani krzemu ani metalu i nie zmatowi / zmętni mikrosoczewek
    Nie chcę Cię dołować ale to nierealne. Na początek to nie wiesz (i nie będziesz wiedział tajemnica producenta - no chyba, że ktoś na chomika wrzuci proces technologiczny ) z czego zrobione są filtry i soczewki w konkretnym sensorze. Potem dobrać coś co spełni postawione przez Ciebie cele i wykonać to w domu... jak lot na księżyc.

    Przykro mi - no way.

    Ale jak znajdziesz sensor 4/3 kodaka bez Bayera - daj znać!! Chętnie zobaczę rezultaty.

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    sorki za rysunki - faktycznie foty, to był taki skrót myślowy - że obrazki

    z matrycą Kodaka - dla mnie bezużyteczne. Do przeróbki mam PENa a z tego co wiem, tam jest matryca Panasonica a matryce Kodaka były tylko w lustrzankach (i to też zdaje się tych starszych)
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

Podobne wątki

  1. mora - bayer vs foevon
    By mynameisnobody in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 265
    Ostatni post / autor: 24.04.11, 00:19
  2. Usunięcie filtra AA w Olku
    By Thomasso in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22.04.10, 13:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.