Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 68

Wątek: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

  1. #11
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    1) Zmonochromatyzować aparat
    2) poprawić czułość poprzez zmniejszenie ilość warstw przez które przechodzi światło
    3) poprawić dynamikę - fotokomórki będę rejestrowały pełną luminację a nie tylkę tę jej część przepuszczoną przez filtr kolorowy
    4) poprawić rozdzielczość
    1) Nie da się tak. Użyj modu z DCraw czy Ufraw, już nie pamiętam, traktującego każdą czwórkę pikseli jak jeden duży piksel mono - wyniki są co najmniej ciekawe.
    2) Filtr aa nie zatrzymuje prawie nic, natomiast zintegrowany z nim filtr podczerwieni - nieco poniżej 2EV więc jest trochę o co walczyć, aczkolwiek dostaniesz niezbalansowany obraz (da się to, choć z trudem, powrócić do prawidłowych kolorów).
    3) Nie zdejmiesz filtrów kolorowych.
    4) Niestety moc filtra aa jest niewielka więc jego zdjęcie w penach niewiele da, natomiast rozszerzone pasmo nie skupia się już na jednej płaszczyźnie i czeka Cię przymykanie przysłony, gdzie znowu wszystko zje dyfrakcja.

    Podsumowując - super aparatu z tego nie zrobisz, ale ciekawostkę, nawet użyteczną - owszem.
    Ostatnio edytowane przez Janko Muzykant ; 29.12.12 o 20:36

  2. #12
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Janko Muzykant - dzieki za odpowiedź. Napaliłem się na ten pomysł a tu wychodzi coraz bardziej na to że idea bez sensu była szkoda. Myślałem że uda się zrobić taką leice monochrome dla ubogich
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  3. #13
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    z matrycą Kodaka - dla mnie bezużyteczne. Do przeróbki mam PENa a z tego co wiem, tam jest matryca Panasonica a matryce Kodaka były tylko w lustrzankach (i to też zdaje się tych starszych)
    Pisałem już o Panasie... Wszystko zależy od celu - jeżeli celem jest przerobienie PENa - to se ne da; jeżeli przerobienie czegokolwiek na BW to droga o której pisałem.
    Rozumiem, że chcesz wybebeszyć PENa (tylko jeszcze nie wiesz po co )

  4. #14
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez piozet Zobacz posta
    Rozumiem, że chcesz wybebeszyć PENa (tylko jeszcze nie wiesz po co )
    wiem po co, ale nie wiem jeszcze jak, posty Twoje i Janko Muzykant to jak kubeł zimnej wody na moją głowę pełną szalonych pomysłów
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  5. #15
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    wiem po co, ale nie wiem jeszcze jak, posty Twoje i Janko Muzykant to jak kubeł zimnej wody na moją głowę pełną szalonych pomysłów
    Ja to bym najpierw sie napil.Pozniej jakis pomysl zawsze wpadnie,bynajmniej ja tak mam.

  6. #16
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    wiem po co, ale nie wiem jeszcze jak
    To joke był... - czytam co piszesz...

    ---------- Post dodany o 22:01 ---------- Poprzedni post był o 21:58 ----------

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Ja to bym najpierw sie napil.Pozniej jakis pomysl zawsze wpadnie,bynajmniej ja tak mam.
    A czy jak więcej wypijesz to pomysły są lepsze? Bo ja zauważyłem, że raczej niekoniecznie...

  7. #17
    | OlyJedi
    Dołączył
    Aug 2011
    Posty
    4.770
    Siła reputacji
    112
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    no to taki szalony pomysł - jaka musiałaby być wielkość (wartość) zamówienia, żeby Panasonic zechciał wyprodukować partię matryc takich jak w pierwszych PENach tylko bez matrycy Bayer'a? Można by założyć firmę zajmującą się wymianą matryc. Kapitał na rozkręcenie z Funduszy Inwestycyjnych lub UE dla projektów innowacyjnych...

    Myślę, że gdyby to była droga do dobrego aparatu rejestrującego obraz czarno-biały, spełniającego moje oczekiwania z postu #1 to klienci by się znaleźli... Chyba niejedna użytkowniczka i niejeden użytkownik PENów skorzystałby z szansy na przedłużenie życia ulubionemu aparacikowi
    Szukam linka do "Autobana"
    ---
    "Do Zobaczenia"

  8. #18
    | OlyJedi Awatar piozet
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    354
    Siła reputacji
    32
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    no to taki szalony pomysł - jaka musiałaby być wielkość (wartość) zamówienia, żeby Panasonic zechciał wyprodukować partię matryc takich jak w pierwszych PENach tylko bez matrycy Bayer'a? Można by założyć firmę zajmującą się wymianą matryc. Kapitał na rozkręcenie z Funduszy Inwestycyjnych lub UE dla projektów innowacyjnych...
    Nie wiem jak w przypadku matryc, natomiast spotkałem się z podobnym problemem w przypadku innych układów scalonych. Okazało się, że jest popyt na pewne urządzenie w którym jeden z chipów wyszedł z produkcji a nie było go czym zastąpić. Firma zwróciła się do producenta czy by nie otworzył linii... odpowiedź była prosta: bierzecie 100k lub więcej - nie ma sprawy wyciągamy maski i robimy, nie bierzecie - spadać...

  9. #19
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi
    Dołączył
    Jun 2004
    Posty
    5.023
    Siła reputacji
    147
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez Jan_S Zobacz posta
    . Kapitał na rozkręcenie z Funduszy Inwestycyjnych lub UE dla projektów innowacyjnych...
    Ty to na serio? Co w tym innowacyjnego, że Unia mialaby dać kasę? Poza tym czasy dotacji za nic już się skończyły
    Moje fotografie: www.beluch.pl | Grupa dyskusyjna M43 Polska

  10. #20
    Moderator Konto PREMIUM | OlyJedi Awatar nightelf
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Olsztyn/Warszawa
    Posty
    5.765
    Siła reputacji
    185
    Moja galeria

    Odp: usunięcie filtru (matrycy) Bayer'a

    Cytat Zamieszczone przez luc4s Zobacz posta
    Ty to na serio? Co w tym innowacyjnego, że Unia mialaby dać kasę? Poza tym czasy dotacji za nic już się skończyły
    Jak to co? Jest raptem tylko jeden monochromatyczny aparat cyfrowy obecnie

    100 000 sztuk to w sumie nie tak znowu wiele, ale dużo pieniędzy by się zamroziło w ten sposób.
    "Bez muzyki życie byłoby pomyłką." ~ Wilhelm Friedrich Nietzsche
    E-M5 + Pen E-P3 + Lumix 20/1.7 + Oly 12-40/2.8 + 45/1.8 + 40-150 + manualne macro +7.5/3.5
    moja galeria: http://nightelf.org Prawa Ręka Egzekutora-Skarbnika TWA

Podobne wątki

  1. mora - bayer vs foevon
    By mynameisnobody in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 265
    Ostatni post / autor: 24.04.11, 00:19
  2. Usunięcie filtra AA w Olku
    By Thomasso in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22.04.10, 13:30

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.