Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Wątek: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

  1. #1
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Zarówno komputerek w aparacie jak i ACR bez naszej wiedzy dokonują korekcji zniekształceń geometrycznych. Zwykle jest to pożądane, ale czasem nie. Bo po pierwsze - cierpi na tym jakość samego szczegółu, dość że kiepska, bo to same rogi zdjęcia, to jeszcze rozciągnięte mocno. Czasem - przy zdjęciach plenerowych np. - nie ma potrzeby korekcji, bo nie ma punktu odniesienia i lepiej wyglądałby obraz oryginalny. Zdarza się też, że kadr cennego zdjęcia nieszczęśliwie nie obejmuje całości obiektu na zdjęciu z korekcją, ale na takim bez wszystko się mieści. Można wtedy ''wywołać'' zdjęcie programem DCraw (tak wygląda linia poleceń dająca najsensowniejszy obrazek do obróbki szopem, szesnastobitowy tiff: [dcraw -v -c -w -H 2 -o 1 -q 3 -6 -T 1.orf > tif\1.tif] ), ale ACR generalnie robi to lepiej, tylko nie pozwala wyłączyć korekcji. Co zatem zrobić? Należy wykonać zdjęcie bez obiektywu (zdjęcie ''dekielka''), a następnie w pliku, którego chcemy pozbawić danych korekcji, wymienić pierwszych 12kB nagłówka na ten ze zdjęcia dekielka (adres 0000:2FFF). Można to zrobić np. programem HxD.

    W załączniku ujęcie przed i po korekcji.

    Oczywiście mowa jest o plikach raw. Jeśli ktoś zna prostszą metodę, chętnie poznam.
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	roznica.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	361,2 KB
ID:	76521  
    Ostatnio edytowane przez Janko Muzykant ; 14.12.12 o 19:48

  2. #2
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    To nie lepiej kupić normalny aparat?

  3. #3
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    To nie lepiej kupić normalny aparat?
    Osób nierozumiejących treści tego tematu proszę o niezabieranie głosu celem nieośmieszania siebie.
    Ostatnio edytowane przez Janko Muzykant ; 14.12.12 o 20:07

  4. #4
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Nie wciskaj kitu, że każdy soft koryguje zniekształcenia.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar gietrzy
    Dołączył
    Feb 2010
    Mieszka w
    Kielcach
    Posty
    5.013
    Siła reputacji
    105
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta
    Jeśli ktoś zna prostszą metodę, chętnie poznam.
    Super post - dzięki. Mógłbyś okrasić go zarzutami z ekranu, mam na myśli podmianę w hex, najlepiej w trybie wsadowym - mam kilka takich zdjęć i z 14/2.5 i z 12/2.

    BTW. RAW Therapee próbowałeś?
    Tak, słuchaj mój też to ma.
    Cholera pojechałam specjalnie do nich w sobotę, gdzie tam nawet nie zszedł na dół przywitać się z babką, tylko
    cały dzień Plejstejszyn.

  6. #6
    darkelf
    Gość

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Pod jakim wzgledem lepiej od dcraw? Mozesz podac przyklad?

  7. #7
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Nie wciskaj kitu, że każdy soft koryguje zniekształcenia.
    Osoby czytające treści, których nikt nie napisał proszę o niezabieranie głosu celem nieośmieszania siebie.
    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    Super post - dzięki. Mógłbyś okrasić go zarzutami z ekranu, mam na myśli podmianę w hex, najlepiej w trybie wsadowym - mam kilka takich zdjęć i z 14/2.5 i z 12/2.
    Hmm... ale tam nie ma za bardzo co zrzucać Przepis jest taki:
    1) Otwieramy HxD (darmowe małe coś z netu)
    2) Wrzucamy do niego zdjęcie dekielka (plik orf)
    3) Zaznaczamy wszystko od adresu 0000 do adresu 2FFF (768 pierwszych wierszy) i wciskamy kopiuj (Ctrl-C)
    4) Wrzucamy zdjęcie, które chcemy pozbawić informacji o korekcji
    5) Zaznaczamy podobnie jak wcześniej wszystko od adresu 0000 do adresu 2FFF, wciskamy wklej (Ctrl-V) i zapisujemy.
    Cytat Zamieszczone przez gietrzy Zobacz posta
    BTW. RAW Therapee próbowałeś?
    Kiedyś, ale chyba nie da rady, bo...
    Cytat Zamieszczone przez darkelf Zobacz posta
    Pod jakim wzgledem lepiej od dcraw? Mozesz podac przyklad?
    ACR, zwłaszcza najnowszy, radzi sobie znakomicie z materiałem trudnym - podprzepalenia, duża chrominancja, ale i z szumami i w ogóle z całością - obraz jest bardziej... ''ludzki'', nie taki ''cyfrowo chropowaty'', charakterystyczny dla pierwszej dekady cyfrówek. Poniżej jest przykład takiego typowego ''trudnego'' ujęcia. Zwróćcie uwagę na lampy i neon z krzyżykiem (na górze acr, na dole dcraw>tiff16bit i obróbka w acr celem upodobnienia do pierwszej wersji czyli to, co się tylko dało uratować z dcraw, który oryginalnie mocno szumi i nie redukuje ac)
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	acrdcraw.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	943,5 KB
ID:	76523  

  8. #8
    darkelf
    Gość

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Cytat Zamieszczone przez Janko Muzykant Zobacz posta

    ACR, zwłaszcza najnowszy, radzi sobie znakomicie z materiałem trudnym - podprzepalenia, duża chrominancja, ale i z szumami i w ogóle z całością - obraz jest bardziej... ''ludzki'', nie taki ''cyfrowo chropowaty'', charakterystyczny dla pierwszej dekady cyfrówek. Poniżej jest przykład takiego typowego ''trudnego'' ujęcia. Zwróćcie uwagę na lampy i neon z krzyżykiem (na górze acr, na dole dcraw>tiff16bit i obróbka w acr celem upodobnienia do pierwszej wersji czyli to, co się tylko dało uratować z dcraw, który oryginalnie mocno szumi i nie redukuje ac)
    Bawie sie zarowno kodem dcraw jak i tym co on z siebie wypluwa, dlatego zainteresowalo mnie to co napisales. Ogolnie to wywolywarki RAW maja za zadanie przede wszystkim demozaikowac RAW do obrazka, a pozniejsze operacje jakie wykonuja da sie tez wykonac gdziekolwiek indziej (o ile nie utraci sie 16-bitowej glebi). Zmierzam do tego, ze byc moze material z ACR jest bardziej "przyjazny" na pierwszy rzut oka, ale zapewne z obu wywolywarek da sie uzyskac to samo po obrobce.

    BTW mowisz o odzyskiwaniu przepalen a uzyles opcji -H 2.

  9. #9
    | OlyJedi Awatar ciukacz
    Dołączył
    Aug 2011
    Mieszka w
    bydzia
    Posty
    193
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    a ten krzyzyk to nie jest czasem efekt braku profilu kolorow?

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    Jul 2006
    Posty
    2.223
    Siła reputacji
    60
    Moja galeria

    Odp: Aby odzyskać rogi kadru, które są wycinane automatyczne, należy...

    Cytat Zamieszczone przez darkelf Zobacz posta
    Ogolnie to wywolywarki RAW maja za zadanie przede wszystkim demozaikowac RAW do obrazka, a pozniejsze operacje jakie wykonuja da sie tez wykonac gdziekolwiek indziej (o ile nie utraci sie 16-bitowej glebi). Zmierzam do tego, ze byc moze material z ACR jest bardziej "przyjazny" na pierwszy rzut oka, ale zapewne z obu wywolywarek da sie uzyskac to samo po obrobce.
    Nie, demozaikowanie to główny cel, ale sprawna aproksymacja przedziałów o niższej jakości danych (mocne światła i mocne cienie czy też wysoka chrominancja) jest równie istotna, zwłaszcza w światłach, w których człowiek nie toleruje punktu odcięcia tak jak w cieniach. Do tego pewne rzeczy lepiej robić na materiale surowym niż na ''zdebayerowanym'' - balans bieli, redukcja szumu itd.
    Cytat Zamieszczone przez darkelf Zobacz posta
    BTW mowisz o odzyskiwaniu przepalen a uzyles opcji -H 2.
    H2 jest, patrz pierwszy post. Co byś nie używał, będzie gorzej niż z ACRa. Wieki temu ACR zupełnie nie radził sobie ze światłami, potem (do wersji z CS4) miał kłopoty z ''zakrzywianiem kontrastów'' (tzn. z krawędziami między horyzontem, a jasnym, słonecznym niebem, które próbowało się złagodzić dynamicznie). Obecnie robi to świetnie, zresztą cały interfejs został przebudowany. Wyleciał suwak od jasności i deczko boleję nad tym, ale suwaki krzywej robią to samo, tylko czasem są mniej wygodne.
    Nie mówię, że inne wołarki są do kitu, ale te, które znam nie dają takich dobrych efektów.
    Do tego jeszcze acr różnie traktuje różne typy matryc, dcraw używa uniwersalnego sposobu interpretacji danych i różne matryce mogą dać bardziej zróżnicowane wyniki niż z acra.
    Cytat Zamieszczone przez ciukacz Zobacz posta
    a ten krzyzyk to nie jest czasem efekt braku profilu kolorow?
    Krzyżyk pochodzi z przepalonego kanału. Szop odzyskał, dcraw... próbował

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 12.11.12, 23:58
  2. E-30 zolty pas w dole kadru
    By mroqu in forum E-System
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 27.08.09, 12:50
  3. Zaokrąglone rogi zdjęć w Photoshop'ie
    By marcinpolniak in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 4.06.08, 19:52
  4. Zaciemnione rogi
    By Angelika in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 5.09.07, 08:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.