Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 40

Wątek: Kolor czy szarości? I dlaczego?

  1. #11
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Cytat Zamieszczone przez bufetowa Zobacz posta
    Negatywy też bywają czarno-szare, a co do konwersji na cz-b - naprawdę uważasz że w czarno-białych zdjęciach cyfrowych brakuje bieli?
    Jak napisałeś - fotografia czarno biała to jeden ze środków wyrazu. To ja decyduję, jako autor, czy chcę wyeksponować kolor, czy szarości. Nie dorabiajmy ideologii o wyższości koloru nad cz-b lub odwrotnie. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
    Tak uważam, robiłem dawno temu na czarno-białych negatywach i sam wykonywałem swoje odbitki, smolista czerń była na nich rzadkością a dzisiaj jest podstawą, rzadko kiedy równocześnie na dzisiejszych obrazkach występuje biała biel, najczęściej są to rożnie nasycone szarości.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  2. #12
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    sam wykonywałem swoje odbitki, smolista czerń była na nich rzadkością a dzisiaj jest podstawą
    Masz na myśli problemy techniczne (np. kwestia papieru) czy własne preferencje?
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  3. #13
    | OlyJedi Awatar wojtek1234
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    450
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Ciekawa dyskusja warta odrębnego potraktowania jeśli takowego nie było. Interesujące wypowiedzi apz i bufetowej. Czekam na ciąg dalszy ale może w innym miejscu ?

  4. #14
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Cytat Zamieszczone przez bufetowa Zobacz posta
    Jeśli kolor nic nie wnosi do sprawy, a wręcz jest nieciekawy, to po co na siłę miętolić to zdjęcie w kolorze. Lepsza ciekawa gra czerni bieli i szarości, niż na siłę szaroburości.
    Agus.Kolor ma nie byc ciekawy tylko ma byc taki jaki byl wtedy,jak sie robilo fotke.Dobiero wtedy kiedy opanujesz na tyle kolor,ze umiesz go prawidlowo pokazac i naturalnie mozna zaczac sie bawic w ciekawostki.Wielu to teraz zaczyna od tych niby ciekawostek nie dlatego,ze umie i zna kolor tylko dlatego,ze taka ciekawostka akurat wyszla.Jest to przypadek a nie efekt myslenia i dzialania.
    Jesli chodzi o czarno biale to takie fotki(pracujac naszymi cyfrowkami) sa duzo trudniejsze do wykonania.Przy pomocy jednej barwy w roznych odcieniach musisz umiec pokazac wszystkie kolory.Latwe to to niestety nie jest.Rzadko sie widzie gre tej czerni z biela,czesciej widzimy czarne i biale,gdzie nie gdzie troche szarego.Ale to nie ma nic wspolnego z fotografia czarno-biala.

  5. #15
    | OlyJedi Awatar PaniNikt
    Dołączył
    Nov 2012
    Posty
    659
    Siła reputacji
    18
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Jeśli można dodać cichy głosik w tej dyskusji [wartej może osobnego tematu, o ile takiego nie było], nie ma tu chyba kategorii lepszej ani gorszej? Lubię fotografię czarno białą, uprawiam jednak i kolorową. Czasem tak kolorową, że zęby bolą .
    A wybór zależy od paru czynników. Są fotografie, w których aż prosi się o monochrom: tam, gdzie uwypuklić trzeba formę, zagrać światłocieniem, wyciszyć tło. Tam, gdzie kolor z powodu warunków nie wnosi niczego do wymowy zdjęcia. Zakres tonalny z kolei trochę jest kwestią upodobań [niekiedy lubię i przygaszone szarzyzny], trochę sprawą jakości materiału wyjściowego.
    Natomiast te foty, w których kolor gra i nadaje ton, pozostają w kolorze. Jestem jednak przeciwna nadmiernemu programowemu ich podbijaniu - wszystko w miarę i ze smakiem.

    Przyznam się jednak, że moim marzeniem jest robić takie zdjęcia, by wymagały jak najmniej programowych interwencji .
    Obiecuję natomiast pokazywać coś dla zwolenników obu opcji .

  6. #16
    | OlyJedi Awatar wojtek1234
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    450
    Siła reputacji
    33
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Obiecujesz ? Jak nam miło. Tak bardzo czekamy ...

  7. #17
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Cytat Zamieszczone przez Bacio Zobacz posta
    Masz na myśli problemy techniczne (np. kwestia papieru) czy własne preferencje?
    Preferencje i oglądane w literaturze i necie zalecenia i techniki konwersji z RGB na WB. I odrobinę własnej praktyki.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  8. #18
    | OlyJedi Awatar Bacio
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    134
    Siła reputacji
    16
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Preferencje i oglądane w literaturze i necie zalecenia i techniki konwersji z RGB na WB. I odrobinę własnej praktyki.
    Chyba się nie rozumiemy. Pisałeś, że nie robiłeś smolistych czerni z negatywów. I się zastanawiam - dlaczego?
    Jak ja bawiłem się w ciemni, to smolizna była jednym z poszukiwanych celów.
    -- Bacio -- Olympus XA | 35RC | OM-D
    Posiadacz Karty Stałego Malkontenta

  9. #19
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar Krakman
    Dołączył
    Mar 2010
    Mieszka w
    Polana Żywiecka
    Posty
    6.627
    Siła reputacji
    293
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Popieram Mirka
    Dodam ciekawostkę drukując zdjęcie przekonwertowane do Cz.B. i korzystając w związku z tym tylko z czarnego pigmentu (piszę o ploterach i druk. kolor laser) To foto drukuje się nieciekawie brak dokładnych wypełnień w szarościach.

    Natomiast to samo zdjęcie z Cz.B. przerobione na CMYKa, choć z wyglądu też Cz.B. - drukuje się w pełnej skali szarości..
    Bo z wszystkich kolorów. Czarny (100% czarnego) drukuje się czarny,
    ale już czarny (cyan55% magenta 50% ylelow 50% czarny 100% ) drukuje się bardziej czarny i czerń jest głębsza
    Być może stąd się biorą te nienaturalne szarości z cyfrówek.. Dawny film jakiś fotopam czy inny kodak Cz. B. , nie wiedział co to RGB czy CMYK
    Dzień bez uśmiechu - dzień stracony!
    Wszystkim smętnym, nie mającym poczucia humoru, tudzież agresywnie reagującym na nasze wspaniałe i pogodne wpisy, zwane dalej oftopami - MÓWIĘ STANOWCZE NIE ! KRAKMAN - Uczestnik i Użytkownik czego się da..., nawet TWA


  10. #20
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: Niczyje czyli bigos fotograficzny PaniNikt

    Cytat Zamieszczone przez Krakman Zobacz posta
    Popieram Mirka
    Dodam ciekawostkę drukując zdjęcie przekonwertowane do Cz.B. i korzystając w związku z tym tylko z czarnego pigmentu (piszę o ploterach i druk. kolor laser) To foto drukuje się nieciekawie brak dokładnych wypełnień w szarościach.

    Natomiast to samo zdjęcie z Cz.B. przerobione na CMYKa, choć z wyglądu też Cz.B. - drukuje się w pełnej skali szarości..
    Bo z wszystkich kolorów. Czarny (100% czarnego) drukuje się czarny,
    ale już czarny (cyan55% magenta 50% ylelow 50% czarny 100% ) drukuje się bardziej czarny i czerń jest głębsza
    Być może stąd się biorą te nienaturalne szarości z cyfrówek.. Dawny film jakiś fotopam czy inny kodak Cz. B. , nie wiedział co to RGB czy CMYK
    Ano i tu jest b&w pogrzebane:
    są dwa czarne - czarny i ten czarniejszy czarny, warto pamiętać.
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

Podobne wątki

  1. Kolor czerwony e E-510
    By slawekh in forum Korpusy 4/3
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 2.02.11, 08:17
  2. Jaki kolor tła na początek?
    By flaa in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 9.09.09, 15:29
  3. Szarości
    By Filipek in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 6.04.09, 00:57
  4. 18% szarości
    By fidel_c in forum E-System
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15.06.07, 21:39
  5. kolor nieba
    By aranek in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 25.05.05, 11:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.