Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 567
Pokaż wyniki od 61 do 69 z 69

Wątek: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

  1. #61
    | OlyJedi Awatar BIKER
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    zapomniana "Ziemia obiecana" obecnie Miasto bezprawia. Ale to moja Łódź.
    Posty
    4.175
    Siła reputacji
    125
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Masz rację Wndrzeju, to niebo było zamglone a fotograficznie wielu nazywa je "mlekowatym", łącznie ze mną

  2. #62
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.235
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez BIKER Zobacz posta
    Masz rację Wndrzeju, to niebo było zamglone a fotograficznie wielu nazywa je "mlekowatym", łącznie ze mną
    Ale jest dobra strona takich sytuacji zdjęciowych - można się podszkolić w post-produkcyjnej podmianie lub podkolorowaniu nieba.
    Ja po prostu takich zdjęć nie pokazuję ,nawet jak zdarzy się mi je wykonać.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #63
    | OlyJedi Awatar BIKER
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    zapomniana "Ziemia obiecana" obecnie Miasto bezprawia. Ale to moja Łódź.
    Posty
    4.175
    Siła reputacji
    125
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Ja je pokazałem, tylko jako załączniki do rozmowy w wątku, co w niczym nie zmienia faktu, że zainteresowania "galeryjnego" to one by raczej nie wzbudziły.
    Jest też inna strona podobnych zdjęć, taka jak moje foty z lokomotywami, gdzie "mlekowate" niebo tak naprawdę było pochmurne na biało.

  4. #64
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar yamada
    Dołączył
    Jun 2012
    Mieszka w
    Bytom
    Posty
    5.801
    Siła reputacji
    253
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    nieciekawy może być kadr i sposób wykorzystania tego mleka jak go nazywasz. Kiedy niebo jest zamglone, kiedy dominuje biel to można całkiem fajne zdjęcia robić bez filtrów. Problemem jaki pojawił się i jaki powinniśmy spróbować rozwiązać jest białe niebo i mglisty obraz w pogodny dzień. Ustawienie ekspozycji na "-" może być jednym z pomocnych kroków jakie w takich warunkach,można zrobić, inny tryb pomiaru balansu bieli też może pomóc.


    Fotografując w pogodny dzień, pod słońce często mamy taki właśnie problem, nieba które wychodzi białe. Sporo zdjęć po prostu zaniechałem tyle ze nie były to zdjęcia z egzotycznej wyprawy. Od jakiegoś czasu mam aparaty z LW to pomaga, można naprawdę dość dobrze ustawić sobie parametry na szybko. Kadrować też w takich warunkach warto tak, by nieba jak najmniej łapać. Filtry to w sumie dodatek, polaryzacyjny warto mieć, filtry szare też nie są złe. A osłona przeciwsłoneczna, jak sama nazwa wskazuje naprawdę często bardzo pomaga.

  5. #65
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Przejrzałem swoje zdjęcia z Azji robione zwykłym kompaktem i moja uwaga do autora watku jest taka, ze problemem na pokazanych przykładach nie było ostre słońce ale właśnie mgła, którą autor mylił (takie mam wrażenie) z chmurami o co bardzo łatwo. Mam spor zdjęć robionych przy ostrym słońcu, które oczywiście dalekie są od doskonałości ale też o niebo lepsze od podanych przykładów. Mam też zdjęcia podobne ale one były robione własnie przy mgle/smogu. Jedyna rada to chyba wybierac się w te rejony w porze suchej ale i tak pewności nie bedzie

  6. #66
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Bosze! To jest sprawa oczywista , ale pewnie nie dla młodych adeptów fotografii ... Potwierdzam i zgadzam się z opiniami Mirka i innych : Po pierwsze : Filtr UV bardziej zaszkodzi niż pomoże, po drugie filtr polaryzacyjny nie służy w tych warunkach (bo światło rozproszone) filtr połówkowy szary ma sens bo osłabi światło z nieba.... Podstawą jest osłona p-słoneczna wzmocniona czarnym papierem od strony w tym wypadku nieba , aby wpuścić jak najmniej pasożytniczego światła, które zmniejsza kontrast ....Proszę zrobić próby osłaniając od góry czarnym papierem obiektyw... może dodatkowo powstać efekt winietowania , który korzystnie uwydatni szczegóły .... Chodzi o to, że luminancja nieba przeważa nad resztą motywu i trzeba te pasożytnicze światło błądzące w obudowie obiektywu możliwie zmniejszyć .
    ps: Ostre światło słońca przy niebie bez chmur (nadmiernych) zostanie wygaszone pod byle jakim kątem przy zwykłej osłonie bez dodatkowych trików... ale pozostaje problem pojemności tonalnej matrycy... Natomiast przeważająca ilość światła rozproszonego "zamula " kontrasty i trzeba z tym walczyć odpowiednio osłaniając niepotrzebne światło ...
    Ostatnio edytowane przez irek50 ; 10.12.12 o 13:29

  7. #67
    | OlyJedi Awatar BIKER
    Dołączył
    Nov 2009
    Mieszka w
    zapomniana "Ziemia obiecana" obecnie Miasto bezprawia. Ale to moja Łódź.
    Posty
    4.175
    Siła reputacji
    125
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Zrobiłem ponownie z balkonu kilka próbek w rawach, bez filtra z osłoną i podniesionym kontrastem i UV na -0,3 i 0,6. Wychodzi trochę ciemniejsze(można skorygować) ale niebo jest lepsze.Wieczorem coś pokażę.

    P.S. Korekta postu
    Ostatnio edytowane przez BIKER ; 10.12.12 o 13:31

  8. #68
    | OlyJedi Awatar Hrr
    Dołączył
    May 2009
    Mieszka w
    Las Palmas
    Posty
    812
    Siła reputacji
    78
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Dłonią wystarczy obiektyw przysłonić
    Pozdrawiam

    Zapraszam na Instagrama

  9. #69
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.569
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: "Mleko" na zdjęciach, wina aparatu czy techniki?

    Cytat Zamieszczone przez yamada Zobacz posta
    Kiedy niebo jest zamglone, kiedy dominuje biel to można całkiem fajne zdjęcia robić bez filtrów.

    Dokładnie. Jestem tego samego zdania. Zresztą zamieszczony przykład mówi sam za siebie.
    Dlatego też BIKER pisałem, że masz niebo na zdjęciu. Przy przepalonym niebie zdjęcie (choć też są wyjątki) wygląda już gorzej i można mówić o braku nieba. Jakby tu np. było przepalone niebo, zdjęcie (góra) byłaby nie do odróżnienia od tła strony forum.

Podobne wątki

  1. "podwyższenie mocowania aparatu"
    By sirwiz in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 8.10.09, 17:06
  2. "4 pory roku - Lato 08" - "Pozostali Zwycięzcy" galeria pokonkursowa
    By mynameisnobody in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 9.10.08, 19:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.