Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Wątek: Mini test Olympus Body Cap Lens 15/f8

  1. #1
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    620
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    mini test 15/f8

    Mini test Olympus 15mm/f8


    Olympus zaprezentował obiektyw-dekielek, który wzbudził trochę kontrowersji wśród użytkowników sprzętu, w tym mini teście chciał bym go troszeczkę dokładniej przedstawić i opisać.




    Na początek trochę historii, dostajemy od Olympusa obiektyw o budowie trzy-soczewkowej, czyli piękną historię fotografii, tak historię gdyż tego typu konstrukcja nazywana jako TRYPLET, lub rzadziej TRIPLEX, została opracowana w 1893 roku przez Dennisa Taylora, obiekty tego typu był bardzo popularny w aparatach mieszkowych jak również wykorzystywany w późniejszych konstrukcjach typu DRUCH, SMIENA, Olympus również wykorzystał tą konstrukcję w aparacie Olympus mju 1.
    Tryplet dokładnie oznacza trzy grupy, obiektyw może występować jako 3,4,5 soczewkowy, jednak zawsze w trzech grupach, najsławniejszym przedstawicielem tej konstrukcji (do dziś wysoko cenionym) był Tessar produkowany w zakładach Carl Zaissa w wersji cztero-soczewkowej w trzech grupach.


    Wady i zalety takiej konstrukcji.
    Tego typu obiektyw, który został poprawnie wykonany może osiągać rozdzielczość ok. 50 linii w centrum kadru (czyli bardzo przyzwoity wynik), jednak na brzegach rozdzielczość już spada jak i również pojawia się winietowanie, zniekształcenia geometryczne mogą być na niższym poziomie niż w standartowych zoomach, jest bardzo prosty w konstrukcji, więc i jego cena może być niższa, najlepsze wyniki ostrości osiąga przy przysłonach rzędu f8 - f11, najlepszą jasność udaje się uzyskać na poziomie f3,5 (konstrukcja trzy-soczewkowa)


    ... Więc po co i dla kogo taki obiektyw ?
    Tu są duże rozbieżności użytkowników “Penów”, z mojego punktu na pewno pen zyskuje na uniwersalności, można go nosić w kieszeni, nic nie “odstaje”, w czarnych korpusach obiektyw jest prawie “niewidoczny”, więc “nie rzucamy” się w oczy na przykład przy fotografii ulicznej, zaraz “usłyszę”, że można podpiąć np. 17 i ustawić ostrość manualnie, ale wtedy zawsze istnieje możliwość jej przestawienia, w przypadku 15 ostrość jest zawsze “ustawiona prawidłowo”, imprezy klubowe, koniecznością będzie dość mocna lampa błyskowa (nie ma błądzenia AF), po prostu z tym obiektywem zaczyna być realne stwierdzenie - wyjmij i naciśnij -




    Porównałem go z kitem olympusa 14-42 (pierwsza wersja) i oto moje spostrzeżenia.
    Zdjęcia robione w raw wołane fabrycznym programem w pełnym manualu, choć ciężko stwierdzić czy w przypadku fabrycznego kita nie ma ingerencji w ustawienia aparatu i softu fabrycznego, aby “polepszać obrazek”, na pewno nie występuję to w przypadku 15, choć by ze względu na brak styków, czyli braku informacji dla aparatu o zastosowanym obiektywie, więc dostajemy “czysty” obraz ze “szkła” J.

    15 -



    kit



    Ostrość -
    Od razu widać, że kit radzi sobie dużo lepiej w środku i na brzegach kadru (czytaj wyżej ?), przy czym w przypadku zdjęć (nie tablic testowych) z 15, one wyglądają dużo lepiej niż by wskazywało to porównanie


    Zniekształcenia - są mniejsze niż w przypadku kita, choć ta różnica nie jest aż tak duża
    Jasność, kontrast, barwa
    Histogram pokazuje, że 15 jest minimalnie jaśniejsza, jak również ma minimalnie większy kontrast i co widać na porównaniu jej barwa jest dużo bardziej chłodna (co ja osobiście lubię)


    Ciekawostką jest to, że porównywałem ją z ogniskową 14 w kicie i mimo to 15 widzi “szerzej” zdjęcia był robione dokładnie z tego samego miejsca, nie jest to spowodowane małą odległością od przedmioty, gdyż przy większych odległościach ta różnica też jest zauważalna


    Wniosków nie będzie J - każdy niech sam decyduje czy warto zainwestować w ten obiektyw, dla mnie on będzie najczęściej używanym w penie.



    Ostatnio edytowane przez hades ; 27.11.12 o 14:39 Powód: poprawione znaczniki

  2. #2
    | OlyJedi Awatar dao
    Dołączył
    Sep 2011
    Mieszka w
    Opole
    Posty
    434
    Siła reputacji
    19
    Moja galeria

    Odp: mini test 15/f8

    Bardzo fajny test użytkownika. Takie spojrzenie ma dla mnie większą wartość od metod optycznych. Brawo i czekam na więcej.
    że jakby coś - to nic


    RX100 || blog

  3. #3
    | OlyJedi Awatar Ziootek1971
    Dołączył
    Nov 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Posty
    462
    Siła reputacji
    25
    Moja galeria

    Odp: Mini test Olympus Body Cap Lens 15/f8

    Test bardzo fajny. Plusik poleciał. A ja już wiem, co dołączę do kolejnego zamówienia. Oj, będzie zabawa...
    Ziootek
    E-30; E-P3; mZD 14-42; "dekielek" 15 mm; ZD 14-54; ZD 9-18; ZD 40-150; Sigma 24; Metz 48-AF1

  4. #4
    | OlyJedi Awatar CzaRmaX
    Dołączył
    Nov 2012
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    4.889
    Siła reputacji
    151
    Moja galeria

    Odp: Mini test Olympus Body Cap Lens 15/f8

    Bardzo fajna popielniczka
    Popraw stopkę, wg regulaminu powinna mieć max trzy wiersze. CIEKAWE JAK ZMIESZCZĘ TRZY WIERSZE ALE POSZUKAM. "A GDY JUŻ Z NAS OPADNIE": A gdy już z nas opadnie, łuska słów, i staniemy nadzy, w prawdzie, Co powie nam Bóg?; "BEZ DATY": Dojrzałość przychodzi, Zawsze nazbyt późno, Kiedy już powoli, Odchodzimy w tło; "ZWIERZĘTA": Ofiary naszej pychy, Pokarmy naszych głodów. HEHE UDAŁO SIĘ

  5. #5
    | OlyJedi Awatar bogdi
    Dołączył
    Jan 2012
    Mieszka w
    dolny śląsk - Kiełczów
    Posty
    620
    Siła reputacji
    38
    Moja galeria

    Odp: Mini test Olympus Body Cap Lens 15/f8

    dzięki za plusika ...

    no cóż, palenie szkodzi, ale ja to motocyklista jestem, to i popielniczka motocyklowa

  6. #6
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: Mini test Olympus Body Cap Lens 15/f8

    Cytat Zamieszczone przez bogdi Zobacz posta
    dzięki za plusika ...

    no cóż, palenie szkodzi, ale ja to motocyklista jestem, to i popielniczka motocyklowa
    Znaczy masz maleńkie i pożyteczne szkiełko.
    Dzięki za teścik - hades już podlinkował w leksykonie.
    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  7. #7
    | OlyJedi Awatar strOOs
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    1.486
    Siła reputacji
    64
    Moja galeria
    Na czarnym E-PL1 wygląda świetnie, a zdjęcia robi lepsze niż by się człowiek spodziewał

  8. #8
    Awatar watsup
    Dołączył
    Aug 2012
    Mieszka w
    Józefosław
    Posty
    38
    Siła reputacji
    12
    Moja galeria
    hmmm... ciężko coś powiedzieć po tych testach, sam już nie wiem czy to kupić czy nie ale pewnie siś skusze tak z ciekawości Dzieki za teścik!

  9. #9
    | OlyJedi Awatar Laqua
    Dołączył
    Apr 2012
    Mieszka w
    Glasgow
    Posty
    120
    Siła reputacji
    13
    Moja galeria
    No ja się skusiłem , właśnie poszło zamówienie. Dzięki za ciekawy test !

  10. #10
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria

    Odp: mini test 15/f8

    Cytat Zamieszczone przez bogdi Zobacz posta


    ...

    Wniosków nie będzie J - każdy niech sam decyduje czy warto zainwestować w ten obiektyw, dla mnie on będzie najczęściej używanym w penie.

    ...
    To zdanie mnie powaliło. Jeśli to zdanie jest prawdziwe, to ja wolę kupić za złotówkę nową komórkę z aparatem u mojego operatora. Będzie taniej, jakość zdjęć podobna. No i z komórki można zadzwonić. Z olka się nie da .

Podobne wątki

  1. PEN Lite czy Mini?
    By Rysiek_O in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 15.12.12, 18:56
  2. Mini studio
    By Fot.Krzysiek in forum Studio
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 8.02.11, 11:41
  3. Yashica EZ F521 mini test
    By C+ in forum Pozostali producenci
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27.11.09, 10:07
  4. Nienaukowy mini test E-510 vs E-1 HDR
    By qbic in forum E-System
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 1.12.07, 22:08
  5. <0LYMPUS> Mju Mini czy 410 ?
    By Matilde in forum Co kupić ?
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21.11.05, 23:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.