Strona 119 z 313 PierwszyPierwszy ... 1969109117118119120121129169219 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1.181 do 1.190 z 3129

Wątek: Militaria wszelakie

  1. #1181

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.931
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Ta mnogość różnych BWP też mnie zastanawia. Do walki z partyzantką może to i fajny sprzęt, ale jeśli chodzi zastosowanie w starciach z regularną armią, zwykle dobrze nasyconą sprzętem przeciwpancernym to...
    Koncepcja tej kategorii sprzętu wywodzi się z czasów zimnej wojny - pierwowzorem produkowanym seryjnie był BMP-1, mający wspierać na polu walki czołgi. Pojazdy te planowano używać w pełnoskalowym konflikcie zbrojnym z państwami NATO, a nie do walk z partyzantką - byłaby to zbytnia ekstrawagancja, choćby tylko ze względu na koszty.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Chyba nie bez powodu Ukraińcy zaczęli budować BWP na bazie czołgu.
    Tego typu konstrukcje budowali jako pierwsi Izraelczycy już w latach 80-tych, były to wozy Achzarit na bazie zdobycznych T-54 i T-55, a później Namer bazujących na Merkavach.

  2. #1182
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    ...

    Tego typu konstrukcje budowali jako pierwsi Izraelczycy już w latach 80-tych, były to wozy Achzarit na bazie zdobycznych T-54 i T-55, a później Namer bazujących na Merkavach.
    Ukraińcy, Izraelczycy - czyli ludzie mający pojęcie o walce z prawdziwą armią przeciwnika, a nie tylko o biciu słabszych.

    Koncepcje wczesnozimnowojenne dotyczyły chyba użycia broni atomowej i wtedy taki BWP zwiększał szanse przeżycia. W wojnie bezatomowej rozwalenie 10 ludzi w takim pojeździe może być nawet łatwiejsze niż ubicie 10 rozproszonych piechurów. Tak mi się wydaje.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  3. #1183
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.854
    Siła reputacji
    384
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    Koncepcje wczesnozimnowojenne dotyczyły chyba użycia broni atomowej i wtedy taki BWP zwiększał szanse przeżycia. W wojnie bezatomowej rozwalenie 10 ludzi w takim pojeździe może być nawet łatwiejsze niż ubicie 10 rozproszonych piechurów. Tak mi się wydaje.
    Z tego co wiem nadal uważa się, że czołgi by działać skutecznie muszą być wspierane przez piechotę. A BWP zapewnia piechocie mobilność dzięki której jest w stanie nadążyć za szybko przemieszczającymi się czołgami. Te najczęściej spotykane są opancerzone słabiej od czołgów - oczywiście z punktu widzenia ochrony przewożonych żołnierzy to wada, ale z drugiej strony zwiększenie opancerzenia oznacza wzrost masy, ceny oraz spadek ilości przewożonych wewnątrz żołnierzy. Cięższy BWP wymaga też mocniejszego silnika i zużywa większe ilości paliwa - co oznacza wzrost kosztów i większe problemy logistyczne z zaopatrzeniem podczas ewentualnego konfliktu. Można się zatem zastanawiać, czy dysponując określonymi środkami na uzbrojenie i jego utrzymanie lepiej będzie, jeśli dowódca będzie miał do dyspozycji 50 słabiej opancerzonych BWP zdolnych przetransportować 300 żołnierzy, czy też 20 silniej opancerzonych które tych żołnierzy pomieszczą 100. Pytanie, ilu z nich w konkretnej sytuacji bojowej dojedzie w całości do miejsca w którym będą musieli wysiąść z tych pojazdów do walki jest kluczowe a odpowiedź wcale nie jest oczywista.

    - - - - - - - - - - AKTUALIZACJA - - - - - - - - - -

    Kolejna kwestia to przystosowanie do transportu - w przypadku BWP ważącego tyle, co czołg jego szybkie przebazowanie drogą lotniczą może stać się niemożliwe - samolotów przystosowanych do transportu czołgów nawet największe potęgi militarne mają niewiele. Większa masa to też większe problemy w przypadku desantu morskiego (konieczność zapewnienia większej ilości barek lub poduszkowców desantowych) i forsowaniu rzek (nośność mostów).
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  4. #1184
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Teoretycznie masz rację, ale praktycznie, to ja tego w naszej sytuacji (i w sytuacji innych podobnych państw) nie widzę.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  5. #1185
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2008
    Mieszka w
    Ostrowiec Św.
    Posty
    168
    Siła reputacji
    20
    Moja galeria
    Panowie stratedzy.
    Wszystkie liczące się armie świata: USA, Rosyjska, Chińska i tak dalej mają na swoim wyposażeniu Bojowe Wozy Piechoty które mają wspierać czołgi i zabezpieczać ich czułe miejsca (tył i boki) od ataku piechura z dzisiejszą bazooką. Poza tym nie we wszystkich bitwach i potyczkach biorą udział czołgi np. w miastach. BWP nie są przeznaczone do bezpośredniej walki z czołgami, chyba że są uzbrojone w rakiety przeciw pancerne. Wszystkie wiodące armie modernizują lub opracowują nowe konstrukcje bwp, np rosyjski T 15 Kurganiec. Więc widać, że wojskowi mają odmienne zdanie od Waszego. Ciężar takich bwp to ok. 25-30 ton. Jest kilka samolotów które są w stanie przewieść taki ładunek. Raczej większy problem przewieść czołg o ciężarze 50-60 ton. Śpijcie dobrze, armia czuwa. romeq nie czołgista.

  6. #1186
    | OlyJedi
    Dołączył
    Mar 2008
    Mieszka w
    śląsk
    Posty
    2.345
    Siła reputacji
    128
    Moja galeria
    Widocznie Izrael potrzebuje tak ciężkiego wozu. Może mało tam jest rzek, mostów, lasów i tym podobnych przeszkód, a i o drogi albo ich brak nie muszą się martwić. 60 ton to już nie w kij dmuchał i w naszych warunkach ciężko byłoby takim BWP operować.
    Zapraszam do albumu i galerii

  7. #1187
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar jurec
    Dołączył
    Oct 2010
    Mieszka w
    Białystok
    Posty
    1.562
    Siła reputacji
    106
    Moja galeria
    A gdzież to nasz ukochany "Borsuk" ?
    "A niekiedy wystarczy mi patrzeć na kamień"...

  8. #1188
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez romeq Zobacz posta
    Panowie stratedzy.
    Wszystkie liczące się armie świata: USA, Rosyjska, Chińska i tak dalej mają na swoim wyposażeniu Bojowe Wozy Piechoty które mają wspierać czołgi i zabezpieczać ich czułe ...
    Panie najmądrzejszy.
    Akurat te armie mają trochę inne priorytety niż nasza. Jeśli mamy ich naśladować, to kilka innych rodzajów broni bardziej by się przydało niż BWP W naszej sytuacji BWP najbardziej przydaje się w misjach do walki z partyzantami i na tym chyba koniec. Mozna sobie ustawić takie BWP kilometr od wsi i czyścić z działka 30 mm dom po domu nie narażając się zbytnio (zasięg róznych panzerfaustów, to chyba jakieś 500 m). W walce z regularną armią taki numer raczej nie przejdzie.
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

  9. #1189

    Dołączył
    Sep 2012
    Mieszka w
    Śląsk
    Posty
    9.931
    Siła reputacji
    215
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez jurec Zobacz posta
    A gdzież to nasz ukochany "Borsuk" ?
    Wrzucę go przy okazji prezentacji sprzętu z tegorocznego MSPO. Moim zdaniem był jednym z najciekawszych eksponatów.

    Cytat Zamieszczone przez fret Zobacz posta
    W naszej sytuacji BWP najbardziej przydaje się w misjach do walki z partyzantami i na tym chyba koniec.
    Skąd ta pewność? Czyżbyś miał wgląd do tajnych planów operacyjnych naszego MON, dotyczących tego rodzaju działań? Nie lubię jak ktoś wygłasza stwierdzenia, które nie są poparte żadnymi wiarygodnymi danymi.

    Tymczasem kolejny BWP - tym razem Lynx KF31.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lynx KF31.jpg
Wyświetleń:	411
Rozmiar:	173,1 KB
ID:	194411

  10. #1190
    | OlyJedi
    Dołączył
    May 2010
    Mieszka w
    Wawa
    Posty
    7.421
    Siła reputacji
    290
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez Operator Zobacz posta
    ... Nie lubię jak ktoś wygłasza stwierdzenia, które nie są poparte żadnymi wiarygodnymi danymi.

    ...
    Je nie lubię szpinaku. Nie wiem co lepsze. Wystarczy popatrzeć na wojnę w Iraku i w Afganistanie. No i jeszcze trzeba wnioski wyciągnąć. Chyba, że np. Słowacja miałaby nas zaatakować. Nie mam tajnych danych z MON i jeśli tam szykują się głównie na taki scenariusz ewentualnego grożącego nam konfliktu, to oczywiście wszystko odszczekuję Na tym kończę zaśmiecanie wątku.

    Lynx bardzo ładny
    W internecie nie szukam miłości i akceptacji. Te tematy załatwiam w realu. W internecie szukam partnerów do dyskusji.
    Aktualnie odpoczywam na autobanie.

Podobne wątki

  1. ABIR - zdjęcia wszelakie
    By abir in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 3303
    Ostatni post / autor: 9.01.23, 12:01
  2. Gatki popRAWkowe gadki truizmy wszelakie
    By konradkkk in forum Konkurs popRAWka
    Odpowiedzi: 1049
    Ostatni post / autor: 21.01.22, 12:57
  3. Photoshop dodatki, wtyczki i dobro wszelakie
    By Saboor in forum Cyfrowa ciemnia
    Odpowiedzi: 122
    Ostatni post / autor: 11.11.15, 01:33
  4. Strzelec - moje fotografie wszelakie...
    By Strzelec in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 136
    Ostatni post / autor: 13.08.14, 09:14

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.