Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 70

Wątek: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

  1. #1
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Wprowadzenie



    Klubowicze, którym proponujemy wystawy to osoby nietuzinkowe. Posiadają na swoim koncie nieprzeciętne prace, doceniane nie tylko w gronie klubowiczów, ale także poza nim. Są oddani swojej pasji. Zdarzało się, że rozpoczynali swoją przygodę z fotografią wraz szerszym rozpropagowaniem się Internetu, a nie jednokrotnie tu na forum OlympusClub. Dziś, w naszym wirtualnym klubie, pragnę zaprezentować prace osoby, której przygoda z fotografią rozpoczynała się wtedy kiedy Internet był jedynie ideą.

    Zwykle wystawę rozpoczyna krótkie wprowadzenie w temat, jak również przybliżenie sylwetki autora. Jednak tą wystawę zaczniemy od... wywiadu. Wracamy tym samym do starego pomysłu. Mam nadzieje, że ta forma będzie zachętą dla klubowiczów by szerzej zapoznać się z warsztatem autora i poznać tajniki pracy. Zapraszamy do lektury wywiadu jak i zadawania własnych pytań. Zaczynajmy.


    Wywiad


    - Łukasz: Na forum jesteś Mirkiem54. A poza nim?

    - Mirek: A poza forum też jestem dla jednych Mirkiem, dla innych dziadkiem.


    - Ł: Od kiedy fotografujesz?

    - M: Już tak bardziej intensywnie fotografuję od 1968 roku. Całkowicie mnie to wchłonęło w roku '69, kiedy sam zacząłem odważać odczynniki do fotografi kolorowej. Bardzo rzadko kupowałem wtedy gotowe zestawy w "optyku". Często jeździłem sam do Bydgoszczy po papier. A zawodowo - to we wrześniu 1970, rozpoczęta praca w Spółdzielni Fotograficznej w Szczecinie, w ciemni. Długo to nie trwało. Pod koniec grudnia tegoż roku wyjechałem do Niemiec. Niestety, nie miałem innego wyboru.


    - Ł: Kwiaty? Czy to nie nazbyt błahy temat dla doświadczonego fotografa?

    - M: Czy kwiaty to błahy temat i czy jestem doświadczony? Hmmm, co za różnica czy fotografujemy osobę (portret), czy robimy to kwiatowi. Niby jest różnica. Jego nie możemy zmusić do konkretnej miny, spojrzenia, uśmiechu. To są te rzeczy, które musimy jakoś inaczej pokazać. Pokazać tak, by on się też uśmiechał, by światło w kadrze nas tak zafascynowało, żebyśmy mogli go zapamiętać. Żebyśmy mogli później powiedzieć - widziałem pięknie pokazany kwiat. Wielu fotografuje kwiaty, owady, zachody, wschody, krajobraz. Czy te tematy są błahe? Są takie, jak każde inne. Wielu początkujących twierdzi, że fotografowało kwiatki na początku po kupnie aparatu, teraz mają sesje, robią zdjęcia na ślubach, uważają, że znajdują się wyżej. Ale czy inni też tak myślą??


    - Ł: Każde miejsce nadaje się na warsztat pracy fotografa? Ogród także?

    - M: Tak, także. Jest tak samo dobry, jak każde inne miejsce. Znam w nim każdy kąt i wiem o jakiej porze mam w nim odpowiednie światło.
    Fotografuję w nim "swoje modelki i modeli", bez makijażu i ciuchów. Bawię się blendami, osłonami wykorzystując światło zastane. Bardzo rzadko doświetlam. Jeśli już jest to konieczne, to jakaś metoda domowego pomysłu. Tła naturalne, jeśli są w odpowiedniej odległości, to operuje przysłoną. Jeśli nie, to różnego rodzaju płyty stolarskie. Pewna dziedzina stolarstwa to mój drugi zawód.


    Warsztat pracy i wypoczynku.




    - Ł: W większości prac korzystasz z dwóch podstawowych obiektywów ZD. Czy "kit" rzeczywiście może być dobry na wszystko? Jest przecież tyle świetnych obiektywów.

    - M: Czy w większości korzystam z kitów? Wszystkie zdjęcia wystawione na naszym forum do galerii są robione kitami. Teraz myśląc matematycznie i biorąc pod uwagę Galerię Publiczną, to ile zdjęć jest (pisze o kwiatkach) w niej z tzw. kitów, a ile z innych obiektywów? Statystyka powie nam, że nie są takie złe. Ja powiem, że są na tyle dobre, by nimi zrobić zdjęcie, które będzie się podobać.
    Doszedłem do wniosku, że nie zawsze sprzęt odgrywa zasadnicza rolę, owszem pomaga, ułatwia. Jednak fotografia w tym przypadku to jednak światło, a nie obiektyw. Czy wycinając exify i nie zaznaczając, że robione kitem, byłoby utożsamianie z innym, drogim obiektywem? Chyba nie. A propagując fotografowanie gorszej jakości obiektywem, nakłaniam siebie do bardziej intensywnego myślenia nad światłem, kadrem żeby dorównać.

    - Ł: Bazując na doświadczeniach z fotografią, tą cyfrową jak i analogową, na co chciałbyś zwrócić uwagę innych, co chciałbyś zaakcentować?

    - M: Co mogę zaakcentować? Fotografii uczymy się przez całe życie. Nie dajmy się zwieść temu, że po kilku latach biegania z aparatem jesteśmy już wszystkowiedzącymi. Ja też myślałem, po uznaniu zawodu, zrobieniu kursu mistrzowskiego, że już wszystko wiem, że już nic więcej nie muszę umieć. Niestety, minęły trzy lata i trzeba było ponownie potwierdzić znajomość zawodu. A że w tym hobby technika się szybko rozwija, to uczyć, czytać, poznawać musiałem cały czas. Na laurach nie mogłem odpoczywać.
    Teraz mam już swoją jesień życia. Zostawiłem sobie na koniec "błahy" temat kwiatków i już niech tak będzie do końca. Czasem wcisnę się w dyskusje o fotografiach z wyższej półki. Jedni podyskutują, inni rzucą focha i zarzucą, żebym dalej robił kwiatki i nie dyskutował we wyżynach fotografii. Cztery lata Was jeszcze pomęczę.

    ... ciąg dalszy wywiadu należy do klubowiczów.


    Wystawa




    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez hades ; 4.09.12 o 13:00

  2. #2
    Moderator | OlyJedi Awatar apz
    Dołączył
    Mar 2009
    Mieszka w
    Beskid Mały; Andrychów
    Posty
    18.234
    Siła reputacji
    337
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Cieszę, się, nareszcie! Miło ogląda się Mirku, Twoje perfekcyjne jak zwykle, z lekka muśnięte światłem portrety kwiatów. Uciecha dla oczu.
    Pozdrawiam AP.
    E-M1 Mark II; E-M5 Mark II; E-PM2 IR red+, E-PL5 IR blue; Fuji X-T1; X-M1; garść słoików; Sigma DP2; Hauwei P20 Pro

  3. #3
    Rozjemca - Super Mod Zwycięzca popRAWki
    Konto PREMIUM | OlyJedi
    Awatar Saboor
    Dołączył
    Aug 2008
    Mieszka w
    Markach
    Posty
    17.403
    Siła reputacji
    285
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Cytat Zamieszczone przez apz Zobacz posta
    Cieszę, się, nareszcie! Miło ogląda się Mirku, Twoje perfekcyjne jak zwykle, z lekka muśnięte światłem portrety kwiatów. Uciecha dla oczu.
    Pozdrawiam AP.
    No nareszcie! To tyle trzeba było czekać, na Mirkową wystawę?? Następne miejsce dodane do listy "tych gdzie jest miód"
    Bardzo się cieszę, że Twoje kwiatki, zebrane w jednym miejscu będzie można oglądać, to jak "Botanik" gdzie człek przychodzi,
    odpocząć, nacieszyć się pięknem i ukoić skołatane nerwy, cudem światło-cienia na płatkach.
    Mirku-dziekuję, hades-czemu tak późno?
    |popRAWka: 3|SKARBNIK TWA wątek Moje foty :::: Nie ma prawdziwego szczęścia :::: wątek IR'iotyczne EGZEKUTOR TWA|Zloty: 6|
    wątek kulinaria :::: bez prawdziwych potrzeb :::: wątek tutoriale
    wątek Photoshop :::: <-- Volter --> :::: wątek DITL

  4. #4
    | OlyJedi Awatar witia
    Dołączył
    Feb 2006
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    5.396
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Przepiękne te Twoje kwiaty.
    No i perfekcyjnie "pokazane".
    Gratulacje i pozdrowienia.

  5. #5
    | OlyJedi Awatar nyny
    Dołączył
    Jul 2009
    Mieszka w
    Bydgoszcz
    Posty
    5.144
    Siła reputacji
    199
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Gratulacje

    pozdro
    W tym miejscu ludzie chwala sie sprzetem... Ja nie mam czym
    Kanał IRC Olympus Club: http://webchat.freenode.net/?channels=olympusclub
    Tylko prawdziwi twardziele nie robia BACKUP'ów

  6. #6
    | OlyJedi Awatar majeczek78
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Oława
    Posty
    944
    Siła reputacji
    100
    Moja galeria
    Kwiaty piękne. Gratuluję wystawy.

  7. #7
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Cytat Zamieszczone przez Saboor Zobacz posta
    hades-czemu tak późno?
    Dobre wino dojrzewa.

    A zupełnie technicznie i przyziemnie. Szybciej się nie da.

    ---

    Mirku, kontynuując wywiad.

    Rzeczywiście fotografia kwiatów to nie jest taki błahy temat jak się wydaje. Czy udaje się Tobie uzyskać detal od samego początku, czy jest to efekt pracy filtrów programowych?

  8. #8
    Zwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar aga_piet
    Dołączył
    Sep 2006
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    7.334
    Siła reputacji
    202
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Parafrazując klasyka "Podoba mi się ten kwiat, to naprawdę ładny kwiat!"
    A od siebie dodam, że dobrze ogląda się zdjęcia, w których widać, że autor czuje, lubi, zna materiał w którym pracuje. Nacisk kładę na "lubi". Powiedziałabym że kocha ale wszyscy wiemy, że od kochania to Mirek ma żonę
    Może dożyję chwili, że Mirek specjalnie dla mnie zrobi nagietka...
    I cieszę się z wystawy. To forumowy klasyk. Wystawa dopiero teraz, bo odroczenie to był dobry sposób aby doszło parę nowych kwiotków

  9. #9
    | OlyJedi Awatar marek7001
    Dołączył
    Sep 2009
    Mieszka w
    Ostrołęka
    Posty
    905
    Siła reputacji
    66
    Moja galeria
    Kwiaty nie do pobicia...nic tylko oglądać i podziwiać...

  10. #10
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar henry1
    Dołączył
    Jun 2006
    Mieszka w
    Stołeczne Miasto Poznań
    Posty
    8.630
    Siła reputacji
    325
    Moja galeria

    Odp: "... by zapamiętać ten kwiat." - wystawa Mirka54

    Zawsze mówiłem MISTRZ !
    W ogródku sąsiadki są ładne kwiatki.
    Popieram Stopkę Krakmana
    !

    LUBIĘ WYCHODZIĆ NA DWÓR, NA POLE MAM ZA DALEKO.

Podobne wątki

  1. "Nieco inny poziom percepcji" - wystawa Bufetowej
    By hades in forum Wystawy Olympusclub.pl
    Odpowiedzi: 76
    Ostatni post / autor: 4.05.16, 18:53
  2. [Fotografuj.pl] "Erosarium" - wystawa Bogusława Michnika
    By RSSBot in forum Co w sieci piszczy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19.04.08, 23:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.