Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Wątek: Prawa i obowiązki fotografa

  1. #1
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Prawa i obowiązki fotografa

    Wielu amatorów fotografii z pewnością nurtuje problem wykonywania i wykorzystywania zdjęć z punktu widzenia prawa. Nasz forumowy kolega Diabolique, w audycji ostrołęckiego Radia Oko, w przystępny sposób opowiada o prawach i obowiązkach fotografa.



    Strona audycji: http://www.radiooko.pl/index.php?opt...=92&Itemid=114

  2. #2
    diabolique
    Gość

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Poszło na żywioł, więc jakbym gdzieś się z czymś pomylił, to poprawiajcie w komentarzach

  3. #3
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Bardzo fajnie, że się ten wywiad pojawił. Sam chciałem jutro nowy watek w tym temacie założyć. W sumie to wszystko troche skomplikowane jest.

    Na przykład dzisiaj jadąc na rowerze spotkałem człowieka jadacego naprzeciwko na fajnym stary motocyklu, w odlotowym kasku i palacego do tego papierosa. Nie zdążyłem wyciągnąć aparatu ale kadr mógłby wyglądać rewelacyjnie. I teraz pytanie - ten człowiem byłby głównym bohaterem zdjęcia a ja nawet nie mógłbym go zapytac o zgodę. Mniemam po obejrzeniu audycji, że mogłbym publikować ale jak by gość zobaczył i miał coś przeciw to mogą być jakieś problemy.

    I pozostaje jeszcze problem zdjęć robionych za granicą - czesto widzę, że chyba dla pewności część fotografów robi ciekawe zdjęcia miejscowym ludziom z banknotami w ich rekach - mniemam, że to dla pewności. No i pozostaja jeszcze tak zwane "specjalne" miejsca na przykład rozrywkowe ulice Bangkoku - trudno zrobic zdjęcie bez udziału ludzi, a też wielu nie chciałoby się na nich znaleźć.

    Generalnie bardzo ciekawy i istotny temat i sporo chyba zależy od kontekstu i intencji fotografa.

    Pozdrawiam.

  4. #4
    | OlyJedi Awatar irek50
    Dołączył
    May 2005
    Mieszka w
    Zamość
    Posty
    2.087
    Siła reputacji
    36
    Moja galeria

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Zobaczyłem Ciebie "na żywo w tv" i pozdrawiam... (mnie też zapraszają do radia itp ) --Zgadzam się z Twoją opinią, że fotografować można wszystko, ale jest problem z wizerunkiem twarzy... czyli z publikacją zdjęc osób ...zwróć na to uwagę -----pozdrawiam

  5. #5
    diabolique
    Gość

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
    I pozostaje jeszcze problem zdjęć robionych za granicą - czesto widzę, że chyba dla pewności część fotografów robi ciekawe zdjęcia miejscowym ludziom z banknotami w ich rekach - mniemam, że to dla pewności.
    Jeśli chodzi o zdjęcia robione za granicą (lokalne obrządki, folklor, tubylcy itp.), to co do zasady prawo do informacji (chcę widzom pokazać coś ważnego) wygrywa nad ochroną wizerunku. Ale zaznaczam, że co do zasady, a nie zawsze, wszędzie i w każdej sytuacji. Wiele zależy od kontekstu.
    Jest to rozsądne rozwiązanie, bo przecież robiąc zdjęcie nie muszę mieć zgody na publikację, bo może robię na prywatny użytek. Dopiero po powrocie do domu z amazońskiej puszczy może okazać się, że zrobiłem jakieś wyjątkowo ważne zdjęcie (tajny obrządek indian itp.) i nie będę pisał listu do wodza plemienia z prośbą o zgodę, bo to absurdalne

  6. #6
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
    Dopiero po powrocie do domu z amazońskiej puszczy może okazać się, że zrobiłem jakieś wyjątkowo ważne zdjęcie (tajny obrządek indian itp.) i nie będę pisał listu do wodza plemienia z prośbą o zgodę, bo to absurdalne
    Po prostu nie opublikujesz i bedziesz w porzadku wobec siebie.Przy goleniu nie bedziesz uciekac z wzrokiem po katach.Chyba,ze potrzeba kariery (Forumowej) przewyzszy wlasne......

  7. #7
    diabolique
    Gość

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Po prostu nie opublikujesz i bedziesz w porzadku wobec siebie.Przy goleniu nie bedziesz uciekac z wzrokiem po katach.Chyba,ze potrzeba kariery (Forumowej) przewyzszy wlasne......
    Miałem tu na myśli National Geographic, nagrody, zaszczyty, sława i chwała

  8. #8
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Cytat Zamieszczone przez Mirek54 Zobacz posta
    Po prostu nie opublikujesz i bedziesz w porzadku wobec siebie.Przy goleniu nie bedziesz uciekac z wzrokiem po katach.Chyba,ze potrzeba kariery (Forumowej) przewyzszy wlasne......
    A dlaczego? Jeżeli nie pokazał ich w sposób im uwłaczający to chyba ma prawo do publikacji bez kaca moralnego? Mirku, gdyby stosować Twoją zasadę to fotografia uliczna nadawałaby się tylko do szuflady. W przykładzie podanym przez diabolique dochodzi jeszcze to, że w zasadzie nie ma mozliwości zrobić im zdjęcia z ukrycia. Oni godza się na przyjecie obcego z jego aparatem (najczęściej za kasę).

    A wracajac jeszcze do osób publicznych - to ciekawe jest to, ze jednak w Internecie i bulwarówkach jest sporo zdjeć osób publicznych uchwyconych nie przy ich obowiązkach ale w prywatnych intymnych sytuacjach. I jakoś nic się nie dzieje. Czyżby kary były na tyle niskie, że i tak im się to opłaca? Pomijam oczywiiście sytuacje gdy polityk lub celebryta jest wręcz zadowolony, że go pokazują i piszą o nim.
    Ostatnio edytowane przez pers ; 20.08.12 o 10:41

  9. #9
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi
    Dołączył
    Sep 2007
    Mieszka w
    Lubeka-Lübeck
    Posty
    10.884
    Siła reputacji
    178
    Moja galeria

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
    A dlaczego? Jeżeli nie pokazał ich w sposób im uwłaczający
    Az tak nie znam obyczajow Indian zeby zajmowac stanowisko.Dla nas jest nieuwłaczający dla nich moze juz byc.Jesli bym nie byl pewny to wole sie powstrzymac.Taka jest moja zasada.

    ---------- Post dodany o 09:37 ---------- Poprzedni post był o 09:34 ----------

    Cytat Zamieszczone przez diabolique Zobacz posta
    Miałem tu na myśli National Geographic, nagrody, zaszczyty, sława i chwała
    Aaaa Ci faceci z dlugimi lufami to przebywaja z nimi tygodniami,poznajac obyczaje i fotografuja przy okazji.Tam jest wszystko z gory opracowane,zaklepane.Niespodzianki zdarzaja sie sporadycznie.

  10. #10
    | OlyJedi Awatar pers
    Dołączył
    Jul 2012
    Mieszka w
    Nowy Sącz
    Posty
    1.544
    Siła reputacji
    43
    Moja galeria

    Odp: Prawa i obowiązki fotografa

    Cytat Zamieszczone przez pers Zobacz posta
    Na przykład dzisiaj jadąc na rowerze spotkałem człowieka jadacego naprzeciwko na fajnym stary motocyklu, w odlotowym kasku i palacego do tego papierosa. Nie zdążyłem wyciągnąć aparatu ale kadr mógłby wyglądać rewelacyjnie. I teraz pytanie - ten człowiem byłby głównym bohaterem zdjęcia a ja nawet nie mógłbym go zapytac o zgodę. Mniemam po obejrzeniu audycji, że mogłbym publikować ale jak by gość zobaczył i miał coś przeciw to mogą być jakieś problemy.
    Mirku, a jaka jest Twoja opinia na temat tej konkretnej sytuacji? Mniemam, że nie powinno się publikować.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.