Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 55 z 55

Wątek: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

  1. #51
    +++ ZASŁUŻONY +++ Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar hades
    Dołączył
    Oct 2007
    Mieszka w
    Dolny Śląsk
    Posty
    5.312
    Siła reputacji
    150
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Abir wyjaśnij jedno. Po co używasz skali w mm w Corelu, skoro eksportujesz zdjęcia do pokazania na monitorze?

    U kolegi andtor2 można wyczuć irytacje, bo traktujesz temat z humorem, nie starając się zrozumieć istoty pracy ze zdjęciami i zamieszczania ich w internecie, szczególnie na forum. Przepraszam, ale miejsce humoru jest w innym, specjalnie do tego przeznaczonym wątku. Tu mamy temat techniczny i przepraszam za szczerość, ale łatwo jest wyczuć moment, w którym przestajesz rozumieć o czym koledzy piszą. W dodatku chcesz to zbyć wyjaśnieniem, że traktujesz temat na luzie. Mówiąc krótko, nawet hobby wymaga odrobinę zaangażowania.

    Kolega andtor2 napisał wyraźnie, że dajesz zdjęcia w rozdzielczości, która jest nie potrzebna. Ja dopiszę do tego, że w dodatku paradoksalnie pogarsza Twoje zdjęcia.

    Mamy limit wagi zdjęć (wielkości pliku). Ten limit to dajmy na to 400 kB (tyle mamy w galerii). Rozważmy dwa przypadki:
    1. To Twój przypadek. Masz dużą rozdzielczość zdjęcia, np. 2558x1705 pikseli. Chcesz osiągnąć wspomniane 400 kB i zakładasz takie ograniczenia przy eksporcie do internetu. Program przyjmie, że chcesz zwiększyć kompresje pliku. Ustawia zatem kompresje na poziomie np. 60-70%. Spadnie tym samym wyrazistość, czasami ostrość zdjęcia. Być może pojawią się kolorowe, kwadratowe plamy (to specyfika dużych kompresji JPEG). To tak naprawdę zależy od zdjęcia i tego co na nim jest.
    2. Masz małą rozdzielczość zdjęcia, np. 1000x667 pikseli. W tym wypadku, by osiągnąć wspomniane 400 kB wystarczy dać nieznaczną, wręcz niezauważalną kompresje między 93-97% w JPEG.
    Nie muszę chyba wskazywać, która rozdzielczość jest lepsza? Oczywiście ta z jak najmniejszą stratą czyli 93-97%. Po wielu eksperymentach optymalnymi dla mnie parametrami są: rozdzielczość 1000x667 i kompresja na poziomi 95-97%. Osiągam 400 kB bez większego trudu. Przy tym zachowuje oryginalne pliki, a jedynie kopie zmniejszam dla potrzeb internetu. Każdy oczywiście znajdzie własne parametry optymalne, ale za każdym razem będą one zbliżone.

    Postawiłem pytanie na początku, ale wcale nie oczekuje na nie odpowiedzi. To w czym edytujesz, jak edytujesz nie ma zupełnie znaczenia dla nikogo. Jedyne co ma znaczenie to eksport. Publikacja zdjęć w internecie nierozerwalnie związana jest z pikselami. I według tej skali należy przygotowywać zdjęcia. Na naszym forum w galerii przyjemnie ogląda się zdjęcia w rozdzielczości maksymalnie 800 w pionie i 1000 pikseli w poziomie. W wątkach można poeksperymentować z rozdzielczościami 1200 pikseli, ale to i tak zostanie przeskalowane.

    Na początek poeksperymentuj ze zmniejszaniem. Później poszukaj wątku o zmniejszaniu z wyostrzaniem dla poprawy efektu na ekranie.

  2. #52
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Dzięki hades z "wsparcie" bo już myślałem, że totalnym gburem jestem co tylko krytykuje (no może jakaś mała część racji abir jestz tą irytacją )
    Zdaje się, że pisaliśmy (odpowiadaliśmy) w tym samym czasie.

  3. #53
    | OlyJedi Awatar abir
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    4.001
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Drogi hadesie,
    na początku chcę ci podziękować za dokładne i czytelne wyłożenie tematu, które kosztowało cie trochę cennego czasu, a widząc twoje zaangażowanie na forum w wielu wątkach, odbieram to nawet za pewien zaszczyt. ale do rzeczy. co do irytacji kolegi andtor2, to w pewnym momencie zorientowałem się, że żart, humor jest tu (mam na mysli dział i wątek) nie na miejscu, gdyż powoduje "napięcia", więc w jednym z moich wpisów starałem się go (andtor2) przeprosić właśnie za moje luźne podejście do tematu, jak uważasz za luźne. Myślę, że zachowałem się ok. Nigdy nie było i nie będzie moją intencją na tym forum obrażanie nikogo, czy powodowanie złej atmosfery.
    Koledzy irek50 i helmuth prosto poradzili co powinienem zrobić i tak zrobiłem. popróbowałem i zrozumiałem. wsadzam teraz fotki 1000 na długim boku. Kolega andtor2 też przyczynił się do tego swoimi postami, za co mu dziekuję.
    na koniec deklaruję, że będę w każdym wątku byle jak, ale się zachowywał odpowiednio do tematu. Żarty w żartach, powaga w technice. tylko nie wiem czy moja wesoła natura na to pozwoli,
    Z kolegą andtor2 naprawdę przekomarzałem się. Może dlatego, bo odniosłem wrażenie, że Andtor2 denerwuje się tym, że nie posiadłem jeszcze tak prostej (w jego ocenie) wiedzy, za co nie mam do niego o to pretensji. Ja też łapię się czasem, na tym, że (w myślach) uważam ludzi za idiotów robiących proste błędy w prawie pracy, zapominając o tym, że ja zajmuję się tym zawodowo i z zainteresowania, a oni nigdy nie mieli do czynienia z niuansami Kodeksu Pracy i nie znają konsekwencji działań niezgodnych z prawem lub takich zachowań które działają na ich niekorzyść.
    A w temacie wątku (bo problem wielkości zdjęć wyszedł jakby przy okazji) to próbuję z rawem w olyviewer lub w rawtherapy i zauważam różnicę w porównaniu z obróbką jpg. Więc koledzy wyjaśnili i pomogli.
    pozdrawiam.
    Aha, nie musisz (przynajmniej mnie) przepraszać za szczerość. Ludzie szczerzy i uczciwi zasługują na szacunek. Nie obrażam się gdy ktoś wskazuje moje błędy, dzięki temu mogę je niwelować.
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują

    Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie

  4. #54
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Nie chcem, ale muszem sprostować
    Cytat Zamieszczone przez abir Zobacz posta
    ... bo odniosłem wrażenie, że Andtor2 denerwuje się tym, że nie posiadłem jeszcze tak prostej (w jego ocenie) wiedzy...
    Zgadza się odniosłeś tylko wrażenie. Zdenerwowanie to za duże słowo pozostańmy przy irytacji i wynikała ona z tego, że pisałeś niezgodnie z faktami i jakąś tam powiedzmy dozą "nonszalancji" (gdzie to wiesz, nie będę się powtarzał) Na pewno nie z tego, że nie posiadłeś umiejętności zmniejszania zdjęć. Napisałem też zdaje się, że nie jest to takie trudne (być może w Twojej ocenie to jest to samo co "prostej wiedzy" )
    Dobra, myślę, że nie ma sensu łapać się za słówka i wszystko już wyjaśnione
    pozdr.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 1.08.12 o 21:18

  5. #55
    | OlyJedi Awatar abir
    Dołączył
    Jun 2009
    Mieszka w
    Tczew
    Posty
    4.001
    Siła reputacji
    336
    Moja galeria

    Odp: Jpg, tiff, raw co i kiedy?

    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Dobra, myślę, że nie ma sensu łapać się za słówka i wszystko już wyjaśnione
    pozdr.
    wyjaśnione, jak byś był kiedyś w moich stronach to masz stałe zaproszenie na dobre piwo. pozdr.
    Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują

    Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie

Podobne wątki

  1. formatowanie RAW na TIFF
    By dżemik in forum Porady dotyczące fotografii
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24.09.07, 15:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.