Strona 12 z 12 PierwszyPierwszy ... 2101112
Pokaż wyniki od 111 do 118 z 118

Wątek: RafS - no to zaczynamy

  1. #111
    Awatar ZibiZ
    Dołączył
    Dec 2012
    Mieszka w
    Scotland
    Posty
    220
    Siła reputacji
    61
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RafS Zobacz posta
    Tym razem bez budynków i miasta, tylko samo niebo, kolory zawdzięczam mieszance miejsko-księżycowej.

    Załącznik 200154
    Czy mógłbyś zdradzić jakich ustawień użyłeś podczas robienia tego zdjęcia? Czy jest to jakaś specjalna technika? Próbowałem kiedyś zrobić coś w tym rodzaju lecz zawsze wychodziło mi czarne zdjęcie lub charakterystyczne rozmycie przy długim czasie naświetlania . Może polecisz jakiś w miarę prosty do zrozumienia poradnik? Pozdrawiam

    A co do zdjęcia, to jest super pierwsza próba też była fajna.
    Ostatnio edytowane przez ZibiZ ; 21.04.18 o 21:13

  2. #112
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar RafS
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Myślibórz
    Posty
    303
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria
    Technika nazywa się ETTR, czyli Exposure To The Right. w skrócie mówiąc chodzi o to, aby wykonać zdjęcie naświetlone tak, aby histogram był prawie całkowicie przesunięty do prawej strony, ale żeby jeszcze były jakieś informacje o obrazie, a nie jedna wielka biała plama.

    W tym przypadku miałem obiektyw 25mm 1.7 od Panasa.
    Ostrość ustawiłem ręcznie na nieskończoność(pozował mi księżyc),
    potem przysłona najjaśniejsza jaka się dała, czyli 1.7.
    Czas obliczyłem z zasady 500, czyli 500/ogniskowa(ekwiwalent dla 35mm) - w naszym przypadku 500/50 daje 10 sekund.

    Ostatni etap to eksperymentowanie z ISO, dobierając je tak, aby zdjęcie było z histogramem jak najbardziej do prawej przesunięte. W moim przypadku było to ISO 12800. Tak wyglądał histogram w LR:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	histogram.PNG
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	200183

    A tak mniej więcej zdjęcie po otwarciu w Lightroomie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.PNG
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	501,2 KB
ID:	200182

    Ostatni etap to edycja i tu za bardzo jeszcze nie mam dobrej recepty. Generalnie ściągam suwak Exposure o jakieś 3EV w lewo, zwiększam Clarirty i Highlights, a reszta to już dopieszczanie.

    Brakuje mi orientacji w sytuacji na niebie i przez to zdjęcia są raczej balkonowe, gdzie coś tam sobie wypatrzę, niż takie zaplanowane, z drogą mleczną czy innymi cudami, jak uda mi się osiągnać bdb rezultat w kadrach 'balkonowych' zacznę szukać i planować
    czasami mniej znaczy więcej..

  3. #113
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar RafS
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Myślibórz
    Posty
    303
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria

    Majówkowe makrofoto

    Majówkowy długi weekend dał kilka okazji do potrenowania fotek makro i poważniejszego potraktowania M.Zuiko 60mm Macro(choć na razie więcej i lepiej udaje się przy użycu M.Zuiko 30 Macro niż 60-tki).
    Załączone miniatury Załączone miniatury Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5030267-Edit.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	201,7 KB
ID:	200606   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5030217-Edit.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	298,9 KB
ID:	200607   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5030164-Edit.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	200608   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5050472.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	1,34 MB
ID:	200609  

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5050380.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	5,03 MB
ID:	200610   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P5050359.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	954,1 KB
ID:	200611  
    czasami mniej znaczy więcej..

  4. #114
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Musisz powalczyć ze światłem - owady oświetlone bezpośrednim światłem słonecznym bardzo rzadko ładnie wychodzą na zdjęciach. Co do kadrów - najlepiej w/g mnie wyszła pszczoła, aczkolwiek dodałbym nieco więcej lewej kosztem prawej. Szkoda też, ze oko wyszło przed głębię ostrości.
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  5. #115
    Zwycięzca popRAWkiZwycięzca OlyRulez| OlyJedi Awatar And.N
    Dołączył
    Apr 2009
    Posty
    9.568
    Siła reputacji
    268
    Moja galeria
    Tak się zapytam, dlaczego taka rozpiętość (różnorodność) w rozmiarze zdjęć, od 1200 px do ponad 3 tyś px dłuższy bok.
    Zdjęcie najlepiej wygląda (ma najlepszą jakość) oglądane w rozmiarze w jakim wstawił autor i tak się powinno oglądać (nie przeskalowane). W przypadku zdjęć makro ta jakość ma poniekąd znaczenie, tu się chyba zgadzamy? Po co w takim razie rozmiar 3393 px dłuższy bok ? Jak się powiększy zdjęcie do tego rozmiaru, raczej tylko traci (widać spory szum). Nie mówiąc, że oglądanie jest utrudnione bo zdjęcie nie mieści się na ekranie monitora i trzeba przewijać belkami.
    Przyjmij może jednakowy rozmiar dłuższego boku dla wstawianych zdjęć makro, np.1000 px dł. bok, lub 1100 px. lub (to raczej max) 1200 px. To tylko taka moja sugestia, nie musisz brać pod uwagę
    G1, G5 | 14-45 | mZD 40-150 | kilka M42 | Moje wątki:
    Foto-Różności ; Dymne Impresje ; Stary i Nowy Elbląg

  6. #116
    Zwycięzca popRAWki| OlyJedi Awatar RafS
    Dołączył
    Feb 2008
    Mieszka w
    Myślibórz
    Posty
    303
    Siła reputacji
    57
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez andtor2 Zobacz posta
    Tak się zapytam, dlaczego taka rozpiętość (różnorodność) w rozmiarze zdjęć, od 1200 px do ponad 3 tyś px dłuższy bok.
    Zdjęcie najlepiej wygląda (ma najlepszą jakość) oglądane w rozmiarze w jakim wstawił autor i tak się powinno oglądać (nie przeskalowane). W przypadku zdjęć makro ta jakość ma poniekąd znaczenie, tu się chyba zgadzamy? Po co w takim razie rozmiar 3393 px dłuższy bok ? Jak się powiększy zdjęcie do tego rozmiaru, raczej tylko traci (widać spory szum). Nie mówiąc, że oglądanie jest utrudnione bo zdjęcie nie mieści się na ekranie monitora i trzeba przewijać belkami.
    Przyjmij może jednakowy rozmiar dłuższego boku dla wstawianych zdjęć makro, np.1000 px dł. bok, lub 1100 px. lub (to raczej max) 1200 px. To tylko taka moja sugestia, nie musisz brać pod uwagę
    Mój błąd, nie przeskalowałem jednakowo, miałem to zrobić przed wrzutką, ale jak widać zapomniałem

    Cytat Zamieszczone przez wyszomir Zobacz posta
    Musisz powalczyć ze światłem - owady oświetlone bezpośrednim światłem słonecznym bardzo rzadko ładnie wychodzą na zdjęciach. Co do kadrów - najlepiej w/g mnie wyszła pszczoła, aczkolwiek dodałbym nieco więcej lewej kosztem prawej. Szkoda też, ze oko wyszło przed głębię ostrości.
    Na razie jedyne sztuczne doświetlenie to diody led z lampki USB i to też nie dodaje uroku

    Z ostrością nie wychodzi, bo wszystkie z wrzutek poszły na AutoFocusie i stąd trafia się tam gdzie aparat sądził, a nie gdzie trzeba było... Dzięki za uwagi
    Ostatnio edytowane przez RafS ; 6.05.18 o 10:39
    czasami mniej znaczy więcej..

  7. #117
    | OlyJedi Awatar wyszomir
    Dołączył
    Mar 2013
    Mieszka w
    Łódź
    Posty
    7.785
    Siła reputacji
    377
    Moja galeria
    Cytat Zamieszczone przez RafS Zobacz posta
    Na razie jedyne sztuczne doświetlenie to diody led z lampki USB i to też nie dodaje uroku
    Może warto w ogóle zrezygnować z doświetlania? Ja niemal wszystkie swoje zdjecia makro wykonuję w świetle zastanym, na dodatek w dni słoneczne ustawiając się tak, aby własnym cieniem osłonić motyw przed bezpośrednim światłem słońca.

    Cytat Zamieszczone przez RafS Zobacz posta
    Z ostrością nie wychodzi, bo wszystkie z wrzutek poszły na AutoFocusie i stąd trafia się tam gdzie aparat sądził, a nie gdzie trzeba było... Dzięki za uwagi
    8 )Też używam mZuiko 60f2.8 macro - i gdy motyw się nie porusza ostrzę manualnie, natomiast przy ruchomych motywach często używam autofocusa ustawiając przedtem punkt ostrości tam, gdzie w kadrze chcę mieć ostre oko modela - wprawdzie spory procent zdjęć idzie wtedy do kosza z powodu nietrafionej ostrości, ale przy ostrzeniu manualnym szło ich tam jeszcze więcej (sprawdzone z korpusami E-M5, EP-L5 i GX-8 ).
    Pozdrawiam!
    Marek Wyszomirski (wyszomir@toya.net.pl)

  8. #118

    Dołączył
    Nov 2017
    Mieszka w
    Siedlce
    Posty
    3
    Siła reputacji
    0
    Moja galeria
    masz bystre oko

Podobne wątki

  1. Dobra zaczynamy:)
    By spike123 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11.02.11, 17:36
  2. No to zaczynamy
    By Gringo1984 in forum Nasze zdjęcia - wątki autorskie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 1.06.10, 10:36

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
 
Właściciel: FOMAG Sp. z o.o., Gdansk, 80-137 ul. Starodworska 1, KRS 0000341593, www.fomag.pl

Serwis wykorzystuje pliki cookies w celach reklamowych, statystycznych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej jednak może to utrudnić korzystanie z serwisu! Więcej informacji w Polityce prywatności.